Iberonews 2022-02-15

Przed Wami cotygodniowa prasówka #Iberonews, czytajcie i komentujcie!

#EKWADOR

Około 900 żołnierzy przeprowadza operację przeciwko nielegalnemu górnictwu w Ekwadorze.

Około 900 żołnierzy przeprowadziło wspólną operację sił zbrojnych i policji przeciwko nielegalnemu górnictwu w amazońskiej prowincji Napo, w środkowo-wschodnim Ekwadorze – poinformowało w niedzielę (13.02.2022) Ministerstwo Obrony.

Ministrowie obrony Luis Hernández i rządu (spraw wewnętrznych) Alexandra Vela dokonali inspekcji w miejscu wydobycia, gdzie znajdowały się maszyny i osoby związane z nielegalnym procederem.

Wojsko “zlokalizowało maszyny i osoby zaangażowane w tę działalność, która ma wpływ na zbiorniki wodne w sektorze”, poinformowało Ministerstwo Obrony.

Operacja przeciwko nielegalnemu miejscu wydobycia w Yutzupino była następstwem skarg organizacji, które ostrzegały przed zanieczyszczeniem środowiska i domniemanym naruszeniem praw na tym obszarze.

Na portalach społecznościowych pojawiły się filmy, w których mieszkańcy Yutzupino sprzeciwiają się interwencji sił porządkowych, argumentując, że nieudokumentowane wydobycie pozwala im przetrwać.

Organizacja Acción Ecológica oświadczyła na swojej stronie na Twitterze, że “istnieją poważne skargi dotyczące skażenia i zniszczenia przyrody oraz przemocy i śmierci” w rejonie Yutzupino.

Kilka dni wcześniej ta sama organizacja ostrzegała przed “dewastacją w Yutzupino” i tym, że “ponad 3000 osób nielegalnie wydobywa surowce (…), bez żadnej kontroli ze strony władz”.

Według świadectw zebranych przez Acción Ecológica, występuje tam również “przemoc domowa, niewyjaśnione zgony, alkoholizm, wykorzystywanie seksualne dziewcząt”.

https://www.dw.com/es/unos-900-efectivos-ejecutan-operaci%C3%B3n-contra-miner%C3%ADa-ilegal-en-ecuador/a-60765974?fbclid=IwAR3zFKzQc9Wyi-Sxo3bqaXll4DO69_KUjHPu03urq3JaS0gs8zPcwKAkCPs

https://www.expreso.ec/actualidad/mineros-ilegales-son-desalojados-sector-yutzupino-provincia-napo-121575.html

https://www.expreso.ec/actualidad/preocupacion-mineria-ilegal-rio-tena-yutzupino-121480.html

#BOLIWIA

Była tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Añez rozpoczyna strajk głodowy.

Jeanine Añez spędziła już 11 miesięcy w więzieniu, w którym od 5 dni prowadzi strajk głodowy. Napisała list do Boliwijczyków, w którym zapewnia, że jest silna i będzie się opierać “tak długo, jak Bóg da jej siły”.

Áñez napisała list z więzienia Miraflores, gdzie jest przetrzymywana w związku ze śledztwem w sprawie zwanej “zamachem stanu I”. W związku z kryzysem politycznym i społecznym w 2019 roku oskarżona została o przestępstwa takie jak podburzanie, spisek i terroryzm.

W liście Áñez zwraca się do wszystkich Boliwijczyków, przypominając, że jest przetrzymywana od 11 miesięcy że podjęła decyzję o rozpoczęciu strajku głodowego w desperacji, widząc kraj “bez sprawiedliwości i prawa” oraz prosząc o uczciwy proces w innej sprawie, zwanej “zamachem stanu II”.

Minister sprawiedliwości Iván Lima poinformował, że Áñez jest sądzona jako była senator, a nie jako była prezydent, ponieważ sprawa dotyczy jej “działań jako ustawodawcy” przed “samozwańczym” ogłoszeniem się prezydentem, a wyrok może wynieść do 12 lat więzienia.

https://www.dw.com/es/expresidenta-interina-de-bolivia-cumple-11-meses-presa/a-60765891?fbclid=IwAR3zZIO5g4lqnPGoGu8Rs0FOSEREk7kOsdgXGep6Q8oy4AO9ekt7J_kh24o

https://www.efe.com/efe/america/politica/anez-cumple-11-meses-en-prision-medio-de-su-huelga-hambre-bolivia/20000035-4739412

https://www.europapress.es/internacional/noticia-anez-asegura-sentirse-fuerte-pesar-huelga-hambre-afirma-resistira-20220214123202.html

#WENEZUELA

Opozycja w Wenezueli wezwała do zjednoczenia podczas protestów 12 lutego 2022 roku.

Juan Guaidó, lider wenezuelskiej opozycji, wezwał do zjednoczenia się opozycji w dniu 12 lutego br. i walki o przyspieszenie wyborów prezydenckich zaplanowanych wstępnie na 2024 rok.

Tym samym w sobotę odbył się w Caracas jeden z największych wieców opozycji od wybuchu pandemii COVID-19. Aktywiści, oprócz partyjnych flag, nieśli również transparenty z nazwiskami osób, które zginęły podczas protestów antyrządowych w ostatniej dekadzie w Wenezueli.

Niemniej jednak, wiec opozycjonistów był mniejszy niż zorganizowana przez rząd Maduro w ten sam dzień, tylko w innej części Caracas, mobilizacja z okazji Dnia Młodzieży (przyp. obchodzonego 12 lutego), a także znacznie mniejszy niż demonstracje poparcia dla Guaidó na początku 2019 roku, kiedy jako szef z kontrolowanego przez opozycję Kongresu, oznajmił, że reelekcja Maduro była bezprawna i sam ogłosił się tymczasowym prezydentem.

Guaidó powtórzył w sobotę wezwanie do powrotu do negocjacji z rządem w celu sfinalizowania kwestii wolnych i uczciwych wyborów. W październiku 2021 roku rząd wycofał się z rozmów prowadzonych z wenezuelską opozycją w Meksyku po tym, jak sojusznik Maduro, Kolumbijczyk Alex Saab, został poddany ekstradycji z Republiki Zielonego Przylądka do Stanów Zjednoczonych z powodu oskarżeń m.in. o pranie brudnych pieniędzy.

https://www.sandiegouniontribune.com/en-espanol/noticias/story/2022-02-12/oposicion-en-venezuela-hace-un-llamado-a-favor-de-la-unidad

https://efectococuyo.com/politica/oposicion-y-chavismo-salen-a-las-calles-este-12-de-febrero/

https://cnnespanol.cnn.com/video/caracas-manifestaciones-protestas-venezuela-maduro-guaido-mirador-mundial/

#KUBA

Kubańska dyktatura po raz kolejny dokonała zatrzymania Berty Soler, przywódczynię Dam w Bieli, oraz jej męża.

Przywódczyni kubańskiej grupy dysydenckiej „Damy w Bieli”, Berta Soler, i jej mąż, Ángel Moya, zostali aresztowani w niedzielę 13 lutego po tym, jak opuścili budynek siedziby wspomnianej organizacji i zaczęli kierować się do jednego z kościołów w Hawanie.

Kilka godzin przed zatrzymaniem Moya ostrzegł o obecności agentów bezpieczeństwa państwowego wokół siedziby i przesłał zdjęcia małego autobusu oraz kilku osób, w tym kobiet, w wojskowych ubraniach.

Aresztowanie potwierdziła Marta Beatriz Roque, obrończyni praw człowieka i jedyna kobieta uwięziona w ramach represji „czarnej wiosny” w 2003 roku na Kubie.

To już czwarty weekend z rzędu, w którym odnotowano aresztowania przez siły reżimu od czasu, gdy 23 stycznia br. grupa „Dam w Bieli” ogłosiła, że ​​wznawia niedzielne protesty, domagając się uwolnienia osób zatrzymanych podczas manifestacji antyrządowych z 11 lipca 2021 roku. Jeszcze w tym samym dniu, tj. 23 stycznia, Soler, a także kilka innych członkiń grupy, zostało zatrzymanych na kilka godzin.

Tym razem areszt Soler i jej męża również nie trwał długo – oboje zostali zwolnieni w niedzielę wieczorem. „Berta została zwolniona o 19:20, a  Ángel  o 19:25”, poinformowała Roque, dodając, że agenci bezpieczeństwa przed uwolnieniem zabrali Soler i jej męża do szpitala, „aby lekarz dyżurny mógł wystawić zaświadczenie, że nie odnieśli oni żadnych obrażeń, bowiem podczas ostatniego zatrzymania Moya był wielokrotnie bity i złożył skargę”.

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/02/13/persecucion-en-cuba-la-dictadura-volvio-a-secuestrar-a-berta-soler-lider-de-las-damas-de-blanco-y-a-su-esposo/

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20220213-l%C3%ADder-de-damas-de-blanco-y-su-esposo-son-detenidos-en-cuba

https://www.infobae.com/america/agencias/2022/02/14/lider-de-damas-de-blanco-y-su-esposo-son-liberados-en-cuba/

#LATAM

„The Economist”: Tylko 2% latynoamerykanów żyje w krajach “pełnej demokracji”.

Tygodnik „The Economist” co roku ocenia poziom demokracji na świecie, przyporządkowując kraje do jednej z czterech kategorii: „demokracje pełne”, „demokracje wadliwe”, „systemy hybrydowe”, „systemy autorytarne”. Według wyników opublikowanych w zeszłym tygodniu, wskaźnik demokracji zaledwie dwóch krajów Ameryki Łacińskiej, Urugwaju i Kostaryki, pozwolił na sklasyfikowanie ich jako demokracji pełnych.

Redakcja tygodnika przyznaje, że w 2021 wskaźniki demokracji Ameryki Łacińskiej doznały największego spadku od 2006 roku, kiedy indeks został opracowany po raz pierwszy. Chile spadło w klasyfikacji do statusu demokracji wadliwej, a Ekwador, Meksyk i Paragwaj otrzymały kategorię systemów hybrydowych. Również Haiti obniżyło swój wskaźnik demokracji i teraz uważane jest za system autorytarny razem z Kubą, Wenezuelą i Nikaraguą, która zaliczyła spadek w rankingu o 20 pozycji.  

Wskaźnik tygodnika „The Economist” ocenia funkcjonowanie demokracji w danym kraju na podstawie następujących kryteriów: swobód obywatelskich, funkcjonowania rządu, kultury politycznej, politycznego udziału obywateli oraz procesów wyborczych i pluralizmu. W 2021 roku krajem z najwyższym wynikiem była Szwecja, a ranking zamykał Afganistan. 

https://elpais.com/internacional/2022-02-10/el-98-de-los-latinoamericanos-no-vive-en-una-democracia-completa-segun-el-indice-de-the-economist.html

https://g1.globo.com/mundo/noticia/2022/02/10/brasil-cai-em-ranking-de-democracia-da-economist-revista-poe-bolsonaro-entre-populistas-nao-liberais-da-america-latina.ghtml

https://www.economist.com/graphic-detail/2022/02/09/a-new-low-for-global-democracy

#MEKSYK

Prezydent AMLO mówi o “przerwie” w kontaktach Meksyku z Hiszpanią.

“Myślę, że dla nas, Meksykanów, i Hiszpanów (…), właściwym byłoby zrobienie przerwy w relacjach” powiedział w ubiegłą środę prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador podczas konferencji prasowej na temat reformy energetycznej. Słowa na temat zmniejszenia zależności polityczno-ekonomicznych pomiędzy hiszpańskimi firmami a rządem Meksyku wywołały wiele komentarzy na arenie międzynarodowej, przez co prezydent musiał następnego dnia doprecyzować, co miał na myśli. 

Prezydent Meksyku w czwartek wytłumaczył, że nie proponuje zerwania stosunków z Hiszpanią, ale podkreślił, że “(…) w ostatnim czasie, w okresie neoliberalnym, hiszpańskie firmy wspierane przez siły polityczne Hiszpanii i Meksyku wykorzystywały nasz kraj i naszych obywateli”. Uważa, że potrzebna jest zmiana w relacjach i zdystansowanie się od inwestycji hiszpańskich firm takich jak Iberdrola, Repsol, OHL czy BBVA w projekty z meksykańskim kapitałem publicznym. Stwierdził również, że hiszpańskie firmy zbyt często postrzegają jego ojczyznę jako “krainę podbojów i grabieży”.

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii, José Manuel Albares, wyraził swoje “zdumienie” słowami głowy Meksyku. Wydał oświadczenie i nazwał relacje pomiędzy dwoma państwami “strategicznymi” i zapewnił, że rząd Hiszpanii odrzuca pomysł AMLO.

https://www.dw.com/es/amlo-pide-una-pausa-a-relaci%C3%B3n-entre-m%C3%A9xico-y-espa%C3%B1a/a-60720343

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60339770

https://es.euronews.com/video/2022/02/09/el-presidente-de-mexico-pide-hacer-una-pausa-en-las-relaciones-con-espana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *