Iberonews 2022-02-08

Przed Wami zestawienie #Iberonews z tego tygodnia. Zapraszamy do czytania!

#PERU

Cztery rządy w 6 miesięcy – chaos w Peru za prezydentury Pedro Castillo.

Prezydent Peru, Pedro Castillo, ogłosił w piątek plan “przetasowania” w gabinecie, który mianował we wtorek tego samego tygodnia. Oznacza to, że ostatni rząd w Peru przetrwał niewiele ponad 72 godziny. Był to już trzeci rząd w ciągu nieco ponad sześciu miesięcy, odkąd Pedro Castillo objął prezydenturę kraju.

Krótki okres funkcjonowania jego gabinetów, w tym skrajny przypadek ostatniego z nich, pokazuje niestabilność, która charakteryzuje prezydenturę Castillo.

Od czasu dojścia do władzy, Castillo wprowadzał na zmianę kierownictwo o różnych orientacjach politycznych, co skłoniło jego krytyków do oskarżenia go o kierowanie krajem w niekonsekwentnym kierunku, a kilku jego ministrów zostało zmuszonych do rezygnacji w atmosferze skandalu.

Castillo został wybrany na prezydenta wbrew wszelkim przeciwnościom losu. Podczas maksymalnego rozdrobnienia politycznego kraju i przy minimalnych procentach poparcia dla wszystkich kandydatów na prezydenta, zdobył on największą ilość głosów w pierwszej turze wyborów w 2021 roku. W drugiej turze pokonał Keiko Fujimori i tym samym został pierwszym prezydentem Peru pochodzącym z rodziny chłopskiej.

Według Ramiro Escobara, profesora nauk politycznych na Uniwersytecie Antonio Ruiz de Montoya w Limie: “Castillo (…) wszedł do rządu bez jasnej wizji tego, co chce zrobić z krajem”. Wybory pozostawiły również bardzo rozdrobniony Kongres, z różnorodnymi partiami, co zmusiło Castillo do zawierania trudnych sojuszy w celu osiągnięcia minimum stabilności, ale jak dotąd nie udało mu się osiągnąć tego celu.

Niestabilność w peruwiańskiej polityce nie zaczęła się jednak od Castillo. Dowodem na to jest fakt, że jest on piątym prezydentem Peru w ciągu czterech lat.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60269518

https://www.latimes.com/espanol/internacional/articulo/2022-02-04/por-que-la-presidencia-de-peru-esta-en-crisis-4-claves

https://larepublica.pe/politica/pedro-castillo/2022/02/06/ultimas-noticias-de-pedro-castillo-en-peru-hoy-domingo-6-de-febrero-de-2022-en-vivo-atmp/

#EKWADOR

Ekwador i Chiny rozpoczynają negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu.

Rządy Chin i Ekwadoru rozpoczęły negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu w następstwie porozumienia osiągniętego w Pekinie podczas wizyty ekwadorskiego prezydenta Guillermo Lasso, która zakończyła się w sobotę (05.02.2022).

Minister Produkcji, Handlu Zagranicznego, Inwestycji i Rybołówstwa, Julio José Prado, wyjaśnił, że celem jest rozszerzenie rynku dla obecnych produktów eksportowych, takich jak banany, krewetki, kakao i inne. Dąży również on do wprowadzenia nowych produktów, głównie z branży rolno-spożywczej, takich jak przekąski zbożowe, warzywne i owocowe.

Oba kraje rozpoczną również negocjacje w sprawie przedłużenia terminów płatności zobowiązań Ekwadoru wobec Chin na kwotę około 5,2 mld USD. Lasso rozmawiał również z Xi Jinpingiem o chęci Ekwadoru do wstąpienia w tym roku do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), co zostało pozytywnie przyjęte przez chińskiego przywódcę.

https://www.dw.com/es/ecuador-y-china-inician-negociaciones-para-tratado-de-libre-comercio/a-60675504?fbclid=IwAR20BWDeoa5wyNrFy87hpNxzqvNDMDKFCoBIfn9wdKTuf4D00nUgtOV0qt8

https://www.efe.com/efe/america/economia/china-y-ecuador-comienzan-a-negociar-un-tratado-de-libre-comercio/20000011-4734363

https://www.elcomercio.com/actualidad/negocios/ecuador-reglas-negociacion-acuerdo-comercial-china.html

#KOSTARYKA

Wybory prezydenckie w Kostaryce: były prezydent José María Figueres zmierzy się w drugiej turze z ekonomistą Rodrigo Chavesem.

W niedzielę 6 lutego odbyła się w Kostaryce pierwsza tura wyborów prezydenckich. W drugiej turze zaplanowanej na 3 kwietnia, wyborcy będą musieli wybierać pomiędzy José María Figueresem, byłym prezydentem (1994-1998) i kandydatem Partii Wyzwolenia Narodowego (hiszp. Partido Liberación Nacional) oraz Rodrigo Chavesem, byłym ministrem finansów (2019-2020), kandydatem Demokratycznej Partii Postępu Społecznego (hiszp. Partido Progreso Social Democrático). 

Żaden z 25 przedstawionych kandydatów na prezydenta nie uzyskał 40% głosów niezbędnych do objęcia stanowiska; Figueres zdobył 27,4% głosów, a Chaves 16,7%. Podczas niedzielnej pierwszej tury wybrano również 57 deputowanych do Kongresu (Zgromadzenia Ustawodawczego) na lata 2022-2026.

67-letni Figueres zapewnił, że jeśli wygra w kwietniu, będzie promował rząd integracji, w którym prawa kobiet i mniejszości są szanowane. „Wszelkie prawa dla wszystkich ludzi, to jest nasze niezachwiane zaangażowanie w społeczeństwo Kostaryki” – zapewnił.

Urodzony w 1961 roku Rodrigo Chaves jest kandydatem o profilu akademickim: studiował w Stanach Zjednoczonych, ma doktorat z ekonomii, otrzymał stypendium Uniwersytetu Harvarda za studia nad problematyką ubóstwa w Azji. Chaves proponuje reorganizację budżetu publicznego, zwiększenie inwestycji w zieloną energię i zmianę floty pojazdów w kraju, kontrolę wydatków oraz powszechną emeryturę minimalną. „Kostaryka jest w złej sytuacji, ale nie jest to zły kraj (…). Możemy być Singapurem Ameryki Środkowej w dochodzie per capita (PKB), Estonią w sprawności państwa, Finlandią w edukacji publicznej” – zaznacza.

https://cnnespanol.cnn.com/video/figueres-y-chaves-encabezan-elecciones-segun-resultados-preliminares/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60283583

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60283581

https://www.elmundo.cr/elecciones-2022/asi-estaria-conformada-la-asamblea-legislativa/

#ARGENTYNA

Skażona kokaina zabiła co najmniej 23 osoby w prowincji Buenos Aires.

Od środy 2 lutego w prowincji Buenos Aires zmarły co najmniej 23 osoby, a ponad 80 jest hospitalizowanych z powodu spożycia skażonej kokainy. Naukowcy uważają, że do kokainy dodano silnego opiatu (przyp. substancje psychoaktywne pochodzące z opium), a jedna z najbardziej rozpowszechnionych hipotez wskazuje na fentanyl, syntetyczny opiat 25 razy silniejszy od heroiny.

Osoby dotknięte pochodzą z dystryktów Hurlingham, Tres de Febrero i San Martín w prowincji Buenos Aires, i zostały przeniesione do lokalnych szpitali.

23 ofiary śmiertelne to główni mężczyźni w przedziale wiekowym 30 i 40 lat, mieszkańcy tzw. „villa miseria” czyli biednych dzielnic na obrzeżach Buenos Aires. Połowa z tych 23 osób nie zdążyła nawet zostać zabrana do szpitala. 

Prawie wszystkie poszkodowane osoby kupowały dawki kokainy w tym samym miejscu, w nieformalnej osadzie „Puerta 8” w dzielnicy Tres de Febrero. Domniemanym właścicielem sfałszowanej kokainy jest 33-letni Paragwajczyk Joaquín Aquino, znany jako El Paisa. Pod adresem, pod którym został aresztowany, policja skonfiskowała 5000 dawek narkotyków. 

Argentyna nigdy nie była krajem produkującym nielegalne substancje, ale wg danych ONZ jest obecnie trzecim krajem na kontynencie amerykańskim, zaraz po USA i Urugwaju, w którym spożywa się najwięcej kokainy. „W ciągu 7 lat spożycie marihuany potroiło się, a kokainy podwoiło. Dodatkowo jesteśmy społeczeństwem, które najwcześniej sięga po alkohol: robi to 54% młodych ludzi w wieku od 12 do 17 lat”, podkreśla lekarz Carlos Damin.

https://elpais.com/internacional/2022-02-03/la-cocaina-que-mato-al-menos-a-20-personas-en-argentina-estaba-adulterada-con-un-potente-opiaceo.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60239089

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20220203-cocaina-adulterada-argentina-intoxicaci%C3%B3n-masiva

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60268212

#CHILE

Kolejny protest przeciwko imigrantom w Iquique.

“Precz z przestępcami” to jedno z haseł, które wykrzykiwali mieszkańcy Iquique, miejscowości na północy kraju, protestując przeciwko braku bezpieczeństwa w regionie. Około 4 tysięcy osób wzięło udział w marszu, uczestnicy nieśli ze sobą flagi Chile, a na transparencie, który otwierał pochód widniały słowa: “Nie chcemy więcej nielegalnych imigrantów w naszym mieście”. Protestujący zaatakowali jednego Wenezuelczyka, który został uchroniony przed atakami przez policję. Po zakończeniu marszu, niektórzy jego uczestnicy zaczęli niszczyć obozowiska imigrantów znajdujące się w mieście. 

Protest sprowokowało ujawnione w sieci nagranie, które przedstawia jak siedmiu Wenezuelczyków pobiło dwóch chilijskich policjantów. Wielu mieszkańców Iquique uważa, że rosnąca przestępczość jest winą migrantów o nieuregulowanym statusie. Według danych prokuratury w Tarapacá w ubiegłym roku liczba zabójstw w regionie wzrosła o 183%, handel narkotykami o 42%, przemyt migrantów o 501%, a napady o 18%. W ostatniej dekadzie liczba cudzoziemców w Chile znacznie wzrosła, a większość z nich stanowią mieszkańcy Wenezueli. 

To nie pierwszy raz kiedy w Iquique dochodzi do protestów przeciwko migrantom. We wrześniu ubiegłego roku ponad 4 tysiące osób wzięło udział w marszu podczas którego wykrzykiwano ksenofobiczne hasła i podpalono obozowiska imigrantów.  

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60203786

https://www.dw.com/es/chile-protestan-contra-migrantes-irregulares-en-iquique/a-60605627

https://cnnespanol.cnn.com/2022/01/31/chile-protestas-bloqueos-jornada-paro-iquique-orix/

#EKWADOR

Przynajmniej 28 ofiar osunięć ziemi w Quito.

Władze Quito poinformowały, że przynajmniej 28 osób straciło życie w wyniku osunięć ziemi, 53 zostały ranne, a 2 pozostają zaginione. Do tragedii doszło w ubiegły poniedziałek w północno-zachodniej części miasta. Silne opady deszczu spowodowały powodzie i osunięcia ziemi. Poszkodowanych zostało 348 osób, a 38 domów zostało uszkodzonych, zniszczona jest też infrastruktura. 

W ostatnich dniach w Quito spadło nawet 75 litrów deszczu na metr kwadratowy, to największe odnotowane opady od 2003 roku. Zbiorniki retencyjne nie mogły poradzić sobie z taką ilością wody i doszło do ich przelania. 

Policja, strażacy oraz siły zbrojne zostały zaangażowane w poszukiwania zaginionych i czyszczenie ulic. Również okoliczni mieszkańcy włączyli się do pomocy, zbierając żywność i ubrania dla poszkodowanych. Burmistrz Quito ogłosił w mieście trzydniową żałobę.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60231960

https://cnnespanol.cnn.com/2022/02/04/aumenta-a-28-la-cifra-de-fallecidos-por-el-aluvion-en-quito-declaran-estado-de-emergencia-en-la-zona/

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/02/02/el-aluvion-en-quito-ya-dejo-al-menos-24-muertos-y-mas-de-300-damnificados/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *