Iberonews 2022-01-22

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną prasówką #Iberonews:

#KOLUMBIA

Ingrid Betancourt ogłasza swój udział w tegorocznych wyborach prezydenckich z ramienia partii Verde Oxígeno.

Prekandydatka na prezydenta Kolumbii Ingrid Betancourt, zaledwie 2 tygodnie po zgłoszeniu chęci udziału w przyszłych wyborach prezydenckich, ogłosiła swoje odejście z koalicji Centro Esperanza z powodu „braku jej jasnego stanowiska” w sprawie polityków rzekomo powiązanych ze sprawami korupcyjnymi.

Poinformowała, że wycofuje swoje poparcie dla koalicji, której członkiem była od roku, i wystartuje samodzielnie w wyborach prezydenckich w 2022 roku na czele partii Verde Oxígeno. W zeszły czwartek Betancourt postawiła Koalicji ultimatum, aby zdystansowała się od polityków powiązanych z korupcją lub oszustwami wyborczymi, w przeciwnym razie opuści sojusz.

Choć w Kolumbii jest postacią kontrowersyjną, mającą tyle samo zwolenników, co przeciwników, poza granicami kraju Betancourt wzbudza ogromny podziw i szacunek. A dla wielu jest ona obrazem pojednania, ofiary, która przez sześć i pół roku cierpiała w niewoli z powodu okropności konfliktu zbrojnego i zdecydowała się zaangażować w proces pokojowy ze swoimi oprawcami. Była jednak bardzo surowa wobec partyzantów podczas swoich wystąpień przed trybunałem, który ich sądzi.

Według kolumbijskiej polityk, która przez sześć lat była przetrzymywana przez bojówki FARC, jej partia „nie idzie na ustępstwa” w walce z korupcją, dlatego bierze na siebie „odpowiedzialność” wezwania „wszystkich Kolumbijczyków, którzy są przeciwko korupcji” do budowania drogi do uwolnienia od niej kraju.

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/01/30/ingrid-betancourt-dejo-la-coalicion-centro-y-se-presentara-a-las-elecciones-de-colombia-de-manera-independiente/?fbclid=IwAR1-zakaYNYQLDaKe531382hvUauukDFMatfFTRnahHA3xQJ5fxshwkW2Ig

https://www.elmundo.es/internacional/2022/01/29/61f5a250fc6c83655d8b45ab.html

https://www.eltiempo.com/politica/partidos-politicos/ingrid-betancourt-renuncia-a-la-coalicion-centro-esperanza-648216

#ARGENTYNA

Wstępne porozumienie między Argentyną a Międzynarodowym Funduszem Walutowym w kwestii refinansowania długu zaciągniętego za rządów Mauricio Macriego.                                                                       

Rząd Argentyny od 2020 roku negocjował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (hiszp. Fondo Monetario Internacional, FMI) odroczenie spłaty 44 000 milionów dolarów, które były prezydent Mauricio Macri (2015-2019) uzyskał dla kraju w 2018 roku jako pomoc finansową.

W tym roku upływa termin płatności ponad 19 000 milionów dolarów. Tylko w pierwszym kwartale roku kraj musiał anulować ponad 3500 milionów dolarów, których spłata wg rządu prezydenta Alberto Fernándeza była niemożliwa do zrealizowania w kontekście pandemii COVID-19; z ubóstwem przekraczającym 40% populacji i inflacją na poziomie 50% Argentyna nie była chętna do zastosowania polityki (m.in. korekty wydatków), którą FMI tradycyjnie narzuca w tego rodzaju negocjacjach.

W piątek 28 stycznia Fernández ogłosił długo wyczekiwane porozumienie z Funduszem. Równolegle FMI poinformowało, że strony na razie nie osiągnęły „porozumienia w sprawie kluczowych spraw”, podkreślając, że rozmowy będą kontynuowane w nadchodzących tygodniach. Dodatkowo, aby umowa mogła wejść w życie, musi zostać zatwierdzona przez kongres Argentyny i zarząd FMI.

Główne założenia wstępnego porozumienia to m.in. stopniowe zmniejszenie deficytu budżetowego (przyp. ujemnego salda): 2,5% PKB w 2022 roku, 1,9% w 2023 roku i 0,9% w 2024 roku; zmniejszenie emisji pieniądza; zwiększenie rezerw międzynarodowych; zwiększenie wydatków na infrastrukturę, naukę i technologię; redukcję dopłat do energii; dążenie do dodatnich i realnych stóp procentowych oraz odbudowy długu publicznego w walucie lokalnej.

 https://www.bbc.com/mundo/noticias-60175114

https://www.elmundo.es/economia/macroeconomia/2022/01/28/61f410c421efa0527f8b45a8.html

https://elpais.com/internacional/2022-01-28/argentina-y-el-fmi-acuerdan-la-refinanciacion-de-una-deuda-de-44000-millones-de-dolares.html

#SALWADOR

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa rząd Nayiba Bukele do cofnięcia decyzji o przyjęciu bitcoina jako legalnego środka płatniczego.

W styczniu 2023 roku Salwador musi spłacić 800 milionów dolarów długu, który zaciągnął w Międzynarodowym Funduszu Monetarnym (hiszp. Fondo Monetario Internacional, FMI). Dodatkowo w tym roku kraj mierzy się z deficytem budżetowym (przyp. ujemne saldo w budżecie państwa) bliskim 1,3 miliarda dolarów, co oznacza, że kończą się powoli pieniądze na pokrycie zobowiązań finansowych i bieżących wydatków.

Scenariusze niewypłacalności Salwadoru jawiły się już zanim prezydent Nayib Bukele w czerwcu 2021 roku przyjął bitcoin jako legalną walutę, ale według Agencji Moody’s kryptowaluta powiększyła tylko „ryzyko już i tak słabych perspektyw kredytowych”.

„Czarny scenariusz przyjmuje wszystkie źródła finansowania za zamknięte, a deficyt gotówki finalnie zmusi Bukele do zaprzestania płacenia bieżących wydatków, wynagrodzeń(…)”, ostrzegają analitycy, dodając: „Negocjacje z FMI zawsze obejmują korektę fiskalną, a dzieje się to poprzez zmniejszenie wydatków publicznych. Bukele będzie musiał ciąć wydatki(…)”.

We wtorek 25 stycznia, kilka godzin po ogłoszeniu przez zarząd FMI wstępnych wniosków co do ryzyka, które generuje wprowadzenie bitcoina w Salwadorze, Bukele opublikował prześmiewczy mem nt. opinii Funduszu, a także zaatakował tych, którzy wyrazili swoją opinię na temat zagrożeń związanych z Bitcoinem. 

Niemniej jeśli nie osiągnie on porozumienia z FMI do końca 2022 roku, zamkną się przed rządem Salwadoru również inne źródła finansowania, takie jak Międzyamerykański Bank Rozwoju (ang. Inter-American Development Bank, IDB), wspierający rozwój gospodarczy i społeczny Ameryki Łacińskiej i Karaibów, czy Bank Światowy (ang. World Bank, WB).

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60135521

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/01/29/la-aventura-bitcoin-de-nayib-bukele-puede-dejar-a-el-salvador-al-borde-del-default/

https://www.elsalvador.com/noticias/negocios/aventura-bitcoin-nayib-bukele-deja-el-salvador-borde-default/922178/2022/

#MEKSYK

Protesty po zabójstwach dziennikarzy.

W ubiegły wtorek setki osób wyszły na ulice w ponad 30 miastach w kraju na znak protestu po tym, gdy w ciągu jednego miesiąca zamordowanych zostało trzech dziennikarzy. Swój sprzeciw wobec niewystarczających działań rządu wyrażali obawiający się o swoje bezpieczeństwo pracownicy mediów, ale też solidaryzujący się z nimi przedstawiciele innych zawodów.

Na początku stycznia zamordowano reporterkę Lourdes Maldonado, fotoreportera Margarito Martíneza i José Luis Gamboę. Maldonado i Martínez zginęli w mieście Tijuana w odstępstwie zaledwie tygodnia. Oboje prosili o rządową ochronę, gdyż obawiali się o swoje życie. W przypadku Maldonado była ona niewystarczająca, a Martínezowi jej nie przyznano.  

W mieście Meksyk tłum zebrał się przed ministerstwem spraw wewnętrznych domagając się sprawiedliwości i działań rządu w sprawie śmierci wielu dziennikarzy w ostatnich latach. W ubiegłym roku zamordowanych zostało 9 dziennikarzy, a według danych Komitetu Ochrony Dziennikarzy, od 1992 roku takich śmierci było 138. Organizacja Reporterzy bez Granic uznała Meksyk za najniebezpieczniejszy kraj świata dla przedstawicieli mediów.

https://apnews.com/article/noticias-c4b40bee6f6de35dae14b21fd681761b

https://elpais.com/mexico/2022-01-26/decenas-de-movilizaciones-en-mexico-claman-basta-de-violencia-contra-los-periodistas.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60119808

#URUGWAJ

Protest kobiet przeciwko kulturze gwałtu.

W ubiegły piątek tysiące kobiet protestowało na ulicach Montevideo po tym, jak grupa mężczyzn zgwałciła 30-letnią kobietę. Do zgromadzeń i manifestacji doszło również w innych częściach kraju.

23 stycznia kobieta zgłosiła na policję, że została zgwałcona przez czterech mężczyzn, w tym jednego nieletniego. Prokurator ds. przestępstw seksualnych, Sylvia Lovesio, nazwała to przestępstwo „bezprecedensowym w skali kraju”. Gwałt został potwierdzony przez lekarzy medycyny sądowej, prokuratura czeka jeszcze na wyniki testów DNA. 

Protestujący sprzeciwiali się panującej kulturze gwałtu, a jednym z pojawiających się haseł było również to, o braku odpowiednich działań ze strony państwa. Trzy urugwajskie oddziały prokuratury zajmujące się przestępstwami seksualnymi prowadzą obecnie 2800 śledztw i przyznają, że spraw jest za dużo w stosunku do pracowników, co skutkuje opóźnieniami w procesach. 

https://www.elpais.com.uy/informacion/sociedad/marcha-multitudinaria-feminista-denuncia-ausente-caso-violacion.html

https://www.pagina12.com.ar/398420-masivas-manifestaciones-en-uruguay-en-protesta-por-una-viola

https://www.dw.com/es/uruguay-mujeres-protestan-contra-cultura-de-la-violaci%C3%B3n/a-60596077

#KUBA

Ponad 700 osób postawionych w stan oskarżenia w związku z lipcowymi protestami.

Kubańska prokuratura poinformowała, że ponad 700 osób zostało oskarżonych po udziale w protestach w lipcu ubiegłego roku. Zarzuca im się takie przestępstwa jak podburzanie, wandalizm, kradzieże i zakłócanie porządku publicznego.

Krewni oskarżonych i aktywiści skarżyli się, że procesy są niesprawiedliwe, a wyroki nieproporcjonalne do czynów.

Protesty, w związku z którymi nastąpiły aresztowania, wybuchły 11 lipca 2021 roku. Były to największe manifestacje od dziesięcioleci w tym karaibskim kraju. Tamtego dnia tysiące osób demonstrowało na całej wyspie, aby wyrazić swoje niezadowolenie z powodu braku żywności i leków, wysokich cen, sposobu, w jaki rząd radzi sobie z pandemią oraz braku podstawowych swobód.

Organizacja praw człowieka Justicia 11J poinformowała, że osoby już skazane otrzymały kary więzienia od 4 do 30 lat.  Kubańska prokuratura zapewniła, że „zweryfikowała zgodność z prawami i konstytucyjnymi gwarancjami rzetelnego procesu sądowego”.

Nieautoryzowane przez władze zgromadzenia publiczne są na Kubie nielegalne, a tak duże demonstracje są tam czymś nadzwyczajnym. Miały one w większości pokojowy charakter, choć zdarzało się, że niszczono pojazdy policyjne i plądrowano sklepy państwowe.

Rząd kubański za problemy, które sprowokowały protesty obwinia amerykańskie sankcje i wielokrotnie twierdził, że manifestacje były finansowane i podżegane przez osoby z USA.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60121028?fbclid=IwAR3WVp_SS3Ud2Sr2OJopZX7qv9haAW0w4fEdD3adt1GIReiglMyBUb5q7IQ

https://www.diariolasamericas.com/america-latina/fiscalia-cubana-revela-duras-penas-contra-manifestantes-del-11j-n4242077

https://elcomercio.pe/mundo/latinoamerica/la-fiscalia-de-cuba-confirmo-que-hay-mas-de-700-procesados-por-las-protestas-del-11-de-julio-noticia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *