Przed Wami nasza cotygodniowa prasówka #Iberonews. Czytajcie i komentujcie!
#KOLUMBIA
Kolumbia chce, aby do tego roku 30% jej terytorium zostało uznane za obszar chroniony.
Kolumbijski rząd ogłosił w niedzielę, że rozszerzy “Operację Artemis”, wojskową strategię walki z wylesianiem, o ochronę oceanów i ich bioróżnorodności.
Zadeklarował to kolumbijski prezydent Iván Duque w Narodowym Parku Gorgona położonym na wyspie w południowej części kolumbijskiego Pacyfiku. Poinformował, że jego rząd stara się “chronić historyczne atole i rafy koralowe (…) kraju”.
Rząd kolumbijski dąży do tego, aby do tego roku 30 % jego terytorium zostało uznane za obszar chroniony, co obejmuje również oceany.
Obecnie w kraju istnieje 59 Parków Narodowych, a ochrona 30% terytorium oznacza powiększenie morskich obszarów chronionych o ponad 160 000 kilometrów kwadratowych.
System Parków Narodowych zostanie wzmocniony inwestycją w wysokości 50 miliardów pesos (12,6 milionów dolarów). Gorgona otrzyma 6 miliardów pesos (1,5 miliona dolarów), aby “poprawić infrastrukturę dla strażników parku, a także dla usług ekoturystycznych”.
Kolumbia jest domem dla około 10% światowej fauny i flory. Kraj ten zajmuje drugie miejsce pod względem różnorodności biologicznej i jego terytorium obejmuje trzecią największą ilość wody na planecie.
https://www.dw.com/es/colombia-extiende-operaci%C3%B3n-artemisa-a-la-protecci%C3%B3n-de-los-oc%C3%A9anos/a-60531876
https://www.eltiempo.com/vida/medio-ambiente/colombia-extiende-operacion-artemisa-a-proteccion-de-oceanos-646824
https://www.swissinfo.ch/spa/colombia-conservaci%C3%B3n_colombia-extiende-operaci%C3%B3n-medioambiental–artemisa–a-protecci%C3%B3n-de-oc%C3%A9anos/47286168
#BRAZYLIA
Brazylijska firma iFood będzie pierwszą firmą z Ameryki Łacińskiej wykorzystującą drony do dostaw.
Do tej pory żaden startup dostawczy z Ameryki Łacińskiej nie wykorzystywał dronów w swojej działalności.
iFood działa w Argentynie, Brazylii, Kolumbii i Meksyku. Startup założony został w 2011 roku i obecnie kontrolowany jest przez firmę Movile. Oświadczył, że otrzymał w tym tygodniu zezwolenie od brazylijskiej Narodowej Agencji Lotnictwa Cywilnego (ANAC) na wykorzystanie zdalnie sterowanego urządzenia powietrznego w dostawach produktów.
Licencja, choć obejmuje całą Brazylię i pozwala na działalność w obszarach miejskich, na razie umożliwia jedynie dostawy ładunków o wadze do 2,5 kilograma na odległość do 3 kilometrów.
iFood to jedna z największych brazylijskich firm technologicznych i foodtech i realizuje prawie 60 milionów dostaw miesięcznie w 1200 miastach, mając 270 000 partnerów handlowych, w tym restauracje i supermarkety, oraz 200 000 gospodarstw domowych zarejestrowanych na swojej platformie.
https://www.dw.com/es/brasile%C3%B1a-ifood-ser%C3%A1-primera-empresa-al-en-usar-drones-en-entregas/a-60527157
https://www.portafolio.co/negocios/empresas/ifood-primera-app-de-america-en-usar-drones-en-sus-entregas-560831
https://www.forbes.com.mx/negocios-brasilena-ifood-presume-ser-la-primera-empresa-de-america-en-usar-drones-en-entregas/
#WENEZUELA
Juan Guaidó wezwał do pokojowej mobilizacji ulicznej 12 lutego br. w celu zakończenia dyktatury Maduro w wyborach prezydenckich.
Juan Guaidó, lider wenezuelskiej opozycji, wezwał w niedzielę 23 stycznia do zjednoczenia się wenezuelskiej opozycji „tak szybko, jak to możliwe”.
„Mówimy o organizowaniu się tu i teraz, mówimy o wyborach prezydenckich (…) Musimy przygotować się na główny cel: wolne i uczciwe wybory prezydenckie, które należą nam się od 2018 roku, a także wolne wybory parlamentarne” – podkreślił tymczasowy prezydent Wenezueli.
Wybory prezydenckie w Wenezueli są zaplanowane na 2024 rok, niemniej mogą zostać przesunięte przez reżim Maduro, jak się już to zdarzało w przeszłości.
W dzień upamiętnienia 64-tej rocznicy obalenia dyktatury wojskowej Marcosa Péreza Jiméneza (23 stycznia 1964) Guaidó wezwał oficjalnie do pokojowej mobilizacji ulicznej, która zaplanowana jest na 12 lutego, w dzień, w którym w Wenezueli obchodzony jest również Dzień Młodzieży (hiszp. Día de la Juventud).
Reżim Chavisty „boi się ulicy, boi się oddolnej organizacji” – dodał Guaidó w rozmowie z dziennikarzami. „Potwierdziły to choćby powtórzone wybory w Barinas (…)”.
W odpowiedzi Maduro zagroził uwięzieniem Guaidó. „Uczciwa i konstytucyjna sprawiedliwość czasami wymaga czasu, ale nadejdzie, nadejdzie, bądźcie pewni, że nastanie tu sprawiedliwość” – oznajmił wenezuelski dyktator.
#PERU
Wyciek ropy naftowej po erupcji wulkanu w Tonga.
15 stycznia w miejscowości Ventanilla u wybrzeży Limy w wyniku silnych fal spowodowanych wybuchem podwodnego wulkanu w Tonga doszło do poważnego wycieku ropy naftowej podczas rozładunku statku. Sześć tysięcy baryłek substancji zanieczyściło, według władz, ponad 18 tysięcy kilometrów kwadratowych obszarów chronionych ze względu na różnorodność fauny i flory.
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa zanieczyszczenia środowiska przez hiszpańską firmę Repsol, do której należy rafineria La Pampilla, gdzie dokonywano rozładunku. Premier Peru, Mirtha Vásquez, stwierdziła, że przedsiębiorstwo nie miało przygotowanego planu awaryjnego na wypadek takiej sytuacji i początkowo podało do wiadomości niedokładną informację, jakoby wyciekło jedynie ok. 25 litrów ropy naftowej.
Peruwiańskie ministerstwo środowiska ogłosiło 90-dniowy stan zagrożenia środowiska. Weterynarze, biolodzy i wolontariusze ratują zwierzęta dotknięte przez katastrofę, a ponad 1300 osób pracuje przy oczyszczaniu plaż i morza.
https://www.dw.com/es/derrame-de-petr%C3%B3leo-en-la-costa-de-per%C3%BA-la-culpa-es-de-repsol/a-60503000
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-60034745?fbclid=IwAR2w9pdvEGWCwpv2QUPbCzPBVqOCIydkfoO8yP4ASErvMTdAGeNvOdU3tm4
https://cnnespanol.cnn.com/2022/01/23/derrame-petroleo-peru-enero-2022-lo-que-sabemos-orix/
#BRAZYLIA
Legendarna brazylijska piosenkarka Elza Soares umiera w wieku 91 lat.
W ubiegły czwartek odeszła Elza Soares. Legendarna brazylijska piosenkarka zmarła w swoim domu w Rio de Janeiro z przyczyn naturalnych.
Zaczęła karierę w latach 50., a jej znakiem rozpoznawczym był ochrypły głos i bezkompromisowość: w swoich piosenkach poruszała tematy nierówności, sytuacji kobiet i rasizmu w Brazylii. Śpiewała sambę, bossa novę i utwory z gatunku MPB, które mieszała również z jazzem, hiphopem, muzyką elektroniczną i funkiem. W 1999 roku Radio BBC nadało jej tytuł Głosu Tysiąclecia, a w 2016 roku zaśpiewała na uroczystości otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Wydała 36 albumów, a za płytę “A mulher do fim do mundo”, nagraną w wieku 79 lat, otrzymała nagrodę Latin Grammy.
Soares jest również symbolem walki z przeciwnościami losu. Dorastała w biednej rodzinie i została wydana za mąż w wieku 12 lat za mężczyznę, który stosował wobec niej przemoc. Następnie wyszła za mąż za legendarnego piłkarza Garrinchę, który zostawił dla niej swoją żonę, przez co Soares spotkała się z ostracyzmem ze strony Brazylijczyków. Trójka z jej dzieci zmarła w młodym wieku, a jedna z jej córek została porwana i odnalazła się po 30 latach.
Piosenkarka została aktywna artystycznie aż do końca swoich dni. Zostawiła po sobie niewydany jeszcze album i film z jej wspomnieniami, nagrany dwa dni przed śmiercią.
https://elpais.com/cultura/2022-01-20/muere-elza-soares-reina-del-samba-de-brasil.html
https://www.efe.com/efe/america/cultura/la-cantante-brasilena-elza-soares-voz-del-milenio-murio-a-los-91-anos/20000009-4722239
https://cnnespanol.cnn.com/2022/01/20/fallece-elza-soares-cantante-pop-brasilena-trax/
#KUBA
Reżim kubański aresztował grupę członkiń ruchu „Damy w Bieli”, walczących o uwolnienie więźniów politycznych.
Grupa kobiet z kubańskiego ruchu społecznego „Damy w bieli” (hiszp. Damas de blanco) została aresztowana w niedzielę 23 stycznia po tym, jak kobiety ogłosiły, że wznawiają działania, aby prosić o uwolnienie więźniów politycznych, zatrzymanych podczas historycznych demonstracji na wyspie z 11 lipca 2021 roku przeciwko rządowi prezydenta Miguela Díaza-Canela.
Wśród aresztowanych znalazła się m.in. Berta Soler, liderka „Dam w Bieli” czy Bárbara Farrat, matka nastoletniego Jonathana Farrata zatrzymanego podczas wspomnianych protestów.
W piątek 21 stycznia Soler ogłosiła na portalach społecznościowych, że grupa zamierza uruchomić w zbliżającą się niedzielę, tj. 23 stycznia, „kampanię na rzecz wolności wszystkich więźniów politycznych bez wykluczenia”. Soler wyjaśniła szczegółowo na Facebooku, że „Damy w bieli” będą odwiedzać niektóre kościoły, aby modlić się o uwolnienie zatrzymanych, a także przemawiać na ulicach. Jak podała do wiadomości Ambasada Stanów Zjednoczonych na Kubie, aresztowania członkiń zgrupowania dokonano ok. godz. 11:00, kiedy były one w drodze do kościoła Św. Rity w dzielnicy Miramar w Hawanie.
„Damy w bieli” powstały w 2004 roku w ramach sprzeciwu wobec zatrzymania 75 dysydentów, aresztowanych przez reżim kubański wiosną 2003 roku (tzw. „Czarna Wiosna”). Do grupy tej należą przede wszystkim matki, córki czy żony uwięzionych. Podczas manifestacji kobiety ubierają się na biało, co ma symbolizować czystość i niewinność.
https://cnnespanol.cnn.com/2022/01/24/ee-uu-denuncia-arresto-damas-blanco-cuba-orix/