Iberonews 2022-01-18

Przed Wami cotygodniowa prasówka #Iberonews, czytajcie i komentujcie!

#LATAM

Konsekwencje erupcji wulkanu w Tonga w Ameryce Łacińskiej.

Wybuch podwodnego wulkanu w pobliżu wyspy Tonga na Pacyfiku postawił zachodnie kraje Ameryki Łacińskiej w stanie gotowości z powodu wywołanych nim nienaturalnie wysokich i potencjalnie niebezpiecznych fal.

Służba Hydrograficzna i Oceanograficzna Marynarki Wojennej Chile (SHOA) poinformowała, że w  sobotę po południu wybrzeże Chile zostało dotknięte tsunami, którego fale sięgały prawie dwóch metrów. Największe fale odczuwalne były w miastach na północy kraju, takich jak Iquique i Atacama. Wystąpiły tam niewielkie podtopienia.  “Wydarzenia te są anomaliami, które nie odpowiadają znanemu wzorcowi. Do tej pory niewiele się wydarzyło, ale jesteśmy czujni”, poinformował admirał SHOA Leonardo Chávez. Chile ewakuowało wybrzeża siedmiu regionów ze względu na możliwe “niewielkie tsunami”.

Ekwador zalecił zawieszenie działalności na swoim wybrzeżu po erupcji wulkanu. “Ze względu na możliwy wpływ lokalnych pływów i silnych prądów, zaleca się zawieszenie działalności morskiej i rekreacyjnej” – poinformowała Krajowa Służba Zarządzania Ryzykiem (SNGR).

W Peru odnotowano dwie ofiary śmiertelne w wyniku silnych fal. Dwie kobiety utonęły na plaży Naylamp, położonej w regionie Lambayeque na północnym wybrzeżu Peru. Władze poinformowały, że miejsce to zostało już wcześniej uznane za “nieodpowiednie dla kąpiących się”.

https://www.elcolombiano.com/internacional/erupcion-en-tonga-dejo-dos-personas-fallecidas-AD16371010

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20220116-peru-muertos-oleaje-chile-tsunami-tonga

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/01/15/ecuador-recomendo-suspender-las-actividades-en-sus-costas-tras-la-erupcion-del-volcan-en-tonga/

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/01/15/chile-alerto-sobre-un-posible-tsunami-menor-en-la-isla-de-pascua-tras-la-erupcion-del-volcan-submarino-en-tonga/

#EKWADOR

Ekwador oficjalnie inauguruje nowy rezerwat morski Galapagos.

Ekwador zainaugurował duży rezerwat wokół Wysp Galapagos. Odbyło się to w piątek podczas ceremonii na wodach archipelagu i z udziałem międzynarodowych przywódców, którzy chcieli poprzeć decyzję. Stanowi ona duży krok w tworzeniu największego morskiego obszaru chronionego na naszej planecie.

Wydarzenie, w którym uczestniczył prezydent Kolumbii Iván Duque, były prezydent USA Bill Clinton oraz delegacje wysokiego szczebla z Kostaryki i Panamy, odbyło się na pokładzie statku Sierra Negra, zadokowanego w zatoce Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz.

Podpisany został dekret wykonawczy o rozszerzeniu morskich obszarów chronionych archipelagu ekwadorskiego o 60 000 kilometrów kwadratowych, oprócz istniejącego już rezerwatu o powierzchni 138 000 kilometrów kwadratowych.

Nowy rezerwat utworzy morski korytarz pomiędzy Galapagos a kostarykańską Wyspą Kokosową, znany jako “migravia”, który jest przejściem migracyjnym dla dziesiątek chronionych gatunków.

https://www.elpaisvallenato.com/2022/01/16/leonardo-dicaprio-felicito-al-presidente-guillermo-lasso-por-la-reserva-marina-en-galapagos/

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/01/14/ecuador-inauguro-la-nueva-reserva-marina-de-galapagos/

https://www.vertigopolitico.com/internacional/internacional/notas/galapagos-extiende-su-reserva-marina

#WENEZUELA

Bank Centralny (BCV) ogłasza koniec hiperinflacji w Wenezueli.

Bank Centralny Wenezueli (BCV) opublikował w sobotę 8 stycznia dane o inflacji. Wg Narodowego Indeksu Cen Konsumpcyjnych, zmienność cen miesiąc do miesiąca w grudniu 2021 roku wyniosła 7,6%. Tym samym Wenezuela zakończyła dokładnie 12 miesięcy z odchyleniem poniżej 50%, które eksperci uważają za próg hiperinflacji.

Ponadto wg danych kraj ma za sobą 4 kolejne miesiące z jednocyfrową zmiennością inflacji. Inflacja we wrześniu 2021 roku wyniosła 7,1%, w październiku 6,8%, w listopadzie 8,4%, a w grudniu 7,6%.

Luis Oliveros, profesor i ekonomista z Metropolitan University, podkreśla, że ​​Wenezuela zanotowała cztery lata ze zmianami, które „przekraczały 100%, a nawet więcej (…)”. Cykl ten rozpoczął się w ostatnim kwartale 2017 roku, kiedy zanotowano miesięczną inflację 56,7%; w tym też roku wg BCV roczna inflacja wyniosła 862,6%.

Ostatni raz Wenezuela odnotowała miesięczną zmienność powyżej 50% w grudniu 2020 roku, kiedy to ceny wzrosły o 77,5%.

Niemniej Wenezuela, nawet bez przedrostka „hiper”, nadal ma najwyższą inflację na świecie. Według samego BCV rok 2021 zamknął się roczną skumulowaną inflacją na poziomie 686,4%. „Średnia zmienność wynosząca 7% miesięcznie może być niska w kontekście Wenezueli, ale nadal jest bardzo wysoka jak na średnioroczną inflację w regionie i na świecie”, podkreśla Oliveros.

Hiperinflacja Wenezueli była jedną z najdłuższych we współczesnej historii. Przewyższyła ją jedynie ta w Nikaragui (1986-1991) i w Grecji (1941-1945).

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59939636

https://cnnespanol.cnn.com/2022/01/14/banco-central-de-venezuela-fin-hiperinflacion-economistas-no-se-ponen-de-acuerdo-orix/

https://cnnespanol.cnn.com/video/termino-la-hiperinflacion-en-venezuela-cruces-entre-el-banco-central-y-consultoras-privadas-por-los-precios/

#SALWADOR

Zgromadzenie Ustawodawcze z Nayibem Bukele na czele odwołuje obchody porozumień pokojowych, które zakończyły 12-letnią krwawą wojnę domową w Salwadorze.

Porozumienie pokojowe, podpisane w 16 stycznia 1992 roku w mieście Meksyk pomiędzy ówczesnym rządem Salwadoru a partyzantką FMLN (hiszp. El Frente Farabundo Martí para la Liberación Nacional) w celu zakończenia 12-letniej wojny domowej (1980-1992), która pochłonęła ok. 75 000 ofiar, dało w Salwadorze początek reformie konstytucyjnej gwarantującej podział władzy, ustanowienie systemu demokratycznego czy istnienie opozycji politycznej.

We wtorek 11 stycznia, na kilka dnia przed okrągłą 30-tą rocznicą wspomnianego wydarzenia, Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru, kontrolowane przez prezydenta Nayiba Bukele, zatwierdziło dekret, który eliminuje upamiętnienie tychże porozumień pokojowych. Dekret został zatwierdzony 62 głosami na rzecz partii rządzącej. Wg Bukele porozumienia były „farsą” nieprzynoszącą „żadnej korzyści” dla Salwadorczyków.

W miejsce obchodów podpisania porozumień pokojowych, Zgromadzenie zatwierdziło ogłoszenie 16 stycznia Narodowym Dniem Ofiar Konfliktu Zbrojnego.

12-letnia wojna domowa w Salwadorze jest jednym z najkrwawszych epizodów w historii Ameryki Łacińskiej, który pozostawił po sobie m.in. wspomnienie masakry w El Mozote (zginęło wtedy co najmniej 986 osób, w tym 552 dzieci).

Decyzja Zgromadzenia i Bukele została skrytykowana przede wszystkim przez organizacje broniące praw człowieka, które upatrują się w tej i innych decyzjach prezydenta Salwadoru coraz bardziej autorytarnych kroków.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59992510

https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/01/15/nayib-bukele-quiere-reescribir-la-historia-y-borra-una-fecha-clave-de-la-democracia-de-el-salvador/

https://elpais.com/internacional/2022-01-13/el-salvador-anula-la-conmemoracion-de-los-acuerdos-de-paz-que-pusieron-fin-al-conflicto-armado.html

#LATAM

Fala upałów w centrum Ameryki Południowej.

W ubiegłym tygodniu w Argentynie, Urugwaju, Paragwaju i południowej części Brazylii zanotowano rekordowo wysokie temperatury. W argentyńskim mieście Cordoba temperatura wyniosła 42,5 stopnia Celsjusza, a w Buenos Aires – 41,5, podczas gdy temperatura odczuwalna sięgnęła 46,9°C. Temperatury w stolicy tego kraju nie zbliżyły się do granicy 40 stopni od 1995 roku. Według wypowiedzi klimatologa Alpio Costy dla BBC Mundo, Argentyna przez kilka godzin w zeszłym tygodniu mogła być najcieplejszym miejscem na Ziemi. 

Urugwaj wydał ostrzeżenie o falach upałów, które nawiedziły kraj między wtorkiem a niedzielą. W ubiegły piątek temperatura w tamtejszym mieście Florida sięgnęła 44 stopni Celsjusza. Była to najwyższa temperatura odnotowana w kraju od 1943 roku.

Bardzo wysokie temperatury odczuli też mieszkańcy stanu Rio Grande do Sul w Brazylii. W ubiegłą sobotę w Porto Alegre odnotowano 37,9ºC, a w Uruguaiana 40,6ºC. 159 gmin w stanie Rio Grande do Sul zmaga się z suszą już od listopada.

Jako przyczyny tej fali upałów naukowcy wskazują nagromadzenie masy gorącego i suchego powietrza między Argentyną i Brazylią, wysokie ciśnienie atmosferyczne w regionie, które blokuje tworzenie się chmur, suszę związana ze zjawiskiem La Niña i zmiany klimatyczne. 

https://www.montevideo.com.uy/Noticias/Florida-igualo-el-record-absoluto-de-temperatura-mas-alta-en-Uruguay-al-registrar-44-C-uc810059

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59973401

https://www.lanacion.com.ar/sociedad/ola-de-calor-la-capital-alcanzo-los-469c-de-sensacion-termica-y-continuaron-los-cortes-de-luz-nid15012022/

https://www.cnnbrasil.com.br/nacional/onda-de-calor-no-sul-deve-se-dissipar-a-partir-da-quarta-diz-meteorologista/

#LATAM

9 na 10 mieszkańców Ameryki Łacińskiej nie ufa innym ludziom.

Według opublikowanego w ubiegły czwartek badania Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (Banco Interamericano de Desarrollo) brak zaufania w regionie hamuje wzrost gospodarczy. Według raportu “Zaufanie: klucz do spójności społecznej i wzrostu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach” 90% badanych nie ufa innym ludziom, co jest jednym z najwyższych wyników na całym świecie. 

Najbardziej nieufni okazali się mieszkańcy Brazylii, Wenezueli i Nikaragui. Po drugiej stronie rankingu plasują się Urugwaj, Meksyk i Chile: to w tych krajach regionu ludzie ufają sobie najbardziej. 

Raport został opracowany na podstawie ankiet wypełnionych przez 3 tys. prywatnych przedsiębiorstw, przeprowadzono również wywiady z 2,5 tys. urzędników publicznych. Kraje o wyższym wskaźniku zaufania cieszą się lepszą produktywnością sektora publicznego. Niższe zaufanie wiąże się z mniejszą cyfryzacją i uchylaniem się od płacenia podatków.

Autorzy raportu twierdzą, że zwiększenie zaufania w regionie dzięki większej jawności administracyjnej i politycznej, edukacji oraz kampanii edukacyjnych, jest kluczowe do wzmocnienia gospodarki Ameryki Łacińskiej i Karaibów osłabionej efektami pandemii Covid-19.

https://elpais.com/economia/2022-01-13/nueve-de-cada-10-latinoamericanos-desconfian-de-su-projimo.html

https://www.efe.com/efe/america/economia/la-falta-de-confianza-uno-los-grandes-retos-economicos-latinoamerica/20000011-4716410

https://www.devex.com/news/trust-is-the-key-to-pandemic-recovery-in-latin-america-report-says-102425

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *