Iberonews 2022-01-11

Czytajcie i komentujcie nasze najnowsze #Iberonews!

#CHILE

Zgromadzenie Konstytucyjne Chile wybiera Maríę Elisę Quinteros na swoją nową przewodniczącą.

Epidemiolog i naukowiec María Elisa Quinteros została wybrana w środę, po dziewiątej turze głosowania, na nową przewodniczącą organu odpowiedzialnego za opracowanie nowej konstytucji Chile, która zastąpi tę odziedziczoną po dyktaturze Augusto Pinocheta (1973-1990).

Z 78 głosami na 154, Quinteros zastąpi mapuczańską uczoną Elisę Loncón, której wybór 4 lipca został zinterpretowany jako ukłon w stronę kobiet i gest uznania dla ludów przodków.

Po miesiącach opracowywania regulaminu i tworzenia poszczególnych komisji tematycznych, 18 października, dwa lata po poważnych protestach z 2019 roku, Zgromadzenie rozpoczęło merytoryczną debatę nad artykułami konstytucyjnymi.

Proces konstytucyjny miał być między innymi sposobem na przezwyciężenie protestów społecznych i największego kryzysu w ciągu 31 lat demokracji w Chile, w wyniku którego zginęło około trzydziestu osób, a tysiące zostało rannych.

Obecna konstytucja Chile była reformowana ponad 50 razy i została zainspirowana przez tak zwanych “Chicago Boys”, grupę ultraliberalnych ekonomistów, którzy byli uczniami Miltona Friedmana i  promowali prywatyzację usług takich jak woda, emerytury i zdrowie.

Duża część społeczeństwa postrzega proces tworzenia nowej konstytucji jako szansę na zmianę obecnej pomocniczej roli państwa i zagwarantowanie większych praw socjalnych, którą to wizję podziela również prezydent-elekt Gabriel Boric.

https://www.elespectador.com/mundo/america/maria-elisa-quinteros-la-odontologa-que-es-presidenta-de-la-constituyente-chilena/

https://www.eluniverso.com/noticias/internacional/maria-elisa-quinteros-fue-electa-como-la-nueva-presidenta-de-la-convencion-constituyente-de-chile-luego-de-nueve-rondas-de-votacion-nota/

https://elpais.com/internacional/2022-01-05/maria-elisa-quinteros-es-elegida-nueva-presidenta-de-la-constituyente-chilena-tras-20-horas-de-debate.html

#KOLUMBIA

Pierwszy pacjent niecierpiący na śmiertelną chorobę poddany eutanazji w Ameryce Łacińskiej.

Victor Escobar, kolumbijski kierowca transportowy, stał się w piątek pierwszą osobą w tym południowoamerykańskim kraju, która poddała się eutanazji nie cierpiąc na śmiertelną chorobę, lecz na kilka nieuleczalnych chorób przewlekłych.

Wspomagana śmierć 60-latka nastąpiła w niezidentyfikowanym zakładzie opieki zdrowotnej.

“Victor Escobar poprosił o oddanie swoich funkcjonalnych organów. Odszedł o 21:20 w piątek 7 stycznia 2022 roku, tak jak sobie tego życzył” – napisał na Twitterze jego prawnik Luis Giraldo.

Escobar cierpiał na obturacyjną chorobę płuc (POChP) i nadciśnienie, a w 2008 r. przeszedł dwa udary. Miał problemy z poruszaniem się i potrzebował dostarczania tlenu w codziennym życiu. W młodości przeszedł również trzy operacje kręgosłupa po wypadku samochodowym.

“Nie mówię żegnajcie, lecz do zobaczenia” – powiedział Escobar w nagraniu opublikowanym przez kolumbijski dziennik “El Tiempo”.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-59919429?fbclid=IwAR0M2wvLE8lrlJZl2Nf-fjcpTZGnLu1xzf-G6pmHhdzfXTa-2uyYDhvnOwY

https://cnnespanol.cnn.com/video/eutanasia-colombia-victor-escobar-martha-sepulveda-polemica-pkg-fernando-ramos-cafe/

https://www.elcolombiano.com/colombia/murio-por-eutanasia-victor-escobar-caleno-de-60-anos-despues-de-dos-anos-de-intentos-PE16301493

#ARGENTYNA

Brak porozumienia pomiędzy rządem Argentyny a FMI w kwestii spłaty długu zaciągniętego przez ex-prezydenta kraju, Mauricio Macriego.

Rząd Argentyny od dwóch lat negocjuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (hiszp. Fondo Monetario Internacional) odroczenie spłaty 44 000 milionów dolarów, które były prezydent Mauricio Macri (2015-2019) uzyskał dla Argentyny w 2018 roku jako pomoc finansową. To największa suma kiedykolwiek przyznana przez Fundusz dla danego kraju. Kiedy w grudniu 2019 roku władzę objął Alberto Fernández, Argentyna już praktycznie znajdowała się w stanie upadłości. Fernández uzgodnił na początku 2020 roku z prywatnymi wierzycielami m.in. obniżkę odsetek, a także zapowiedział, że wkrótce dojdzie do porozumienia z FMI w sprawie spłaty długu.

Od tamtej pory negocjacje między Argentyną a FMI stają jednak w miejscu. Brak też obiecanego porozumienia, a już za 2 miesiące, w marcu, kraj Ameryki Południowej musi zapłacić FMI 3 588 milionów dolarów z 19 115 milionów, których termin płatności mija w tym roku. Argentyna nie ma tych pieniędzy, a argentyński rząd twierdzi, że problem w osiągnięciu porozumienia polega na tym, że FMI domaga się wyższej korekty fiskalnej (korekty wydatków).

W środę 5 stycznia prezydent Fernández i minister gospodarki Martin Guzmán spotkali się z gubernatorami i przedstawicielami 23 okręgów kraju, przedstawiając im po raz pierwszy szczegóły dotychczasowych negocjacji. Guzmán potwierdził, że niemożność osiągnięcia porozumienia z FMI jest związana z wymaganą przez Fundusz korektą.

Procent deficytu budżetowego (przyp. ujemne saldo w budżecie państwa), którego żąda FMI, jest jednak tajemnicą, którą minister pilnie strzeże. Wiadomo tylko, że Argentyna obiecuje pierwotne saldo budżetu (przyp. różnica dochodów i wydatków budżetu państwa pomniejszona o koszty długu publicznego) na 2027 rok – FMI domaga się osiągnięcia tego salda w 2025 roku.  

https://elpais.com/economia/2022-01-09/argentina-se-enreda-en-la-negociacion-con-el-fmi-a-dos-meses-de-un-pago-crucial.html

https://www.lanacion.com.ar/politica/martin-lousteau-la-argentina-esta-a-las-puertas-de-una-crisis-grave-y-el-desafio-es-mayusculo-nid09012022/

https://www.clarin.com/economia/negociacion-fmi-mercado-desconfia-gradualismo-guzman-anticipa-presiones_0_ruP2xuLbC.html

#WENEZUELA

Triumf wenezuelskiej opozycji w niedzielnych powtórzonych wyborach regionalnych w Barinas.

Barinas, rodzinne miasto nieżyjącego ex-prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza, położone w zachodniej Wenezueli, po raz pierwszy od 1998 roku przestanie być rządzone przez reprezentantów chawizmu, po historycznym zwycięstwie opozycji w wyborach na gubernatora, powtórzonych w niedzielę 9 stycznia na mocy decyzji Sądu Najwyższego.

Kandydat opozycji Sergio Garrido, bliżej nieznany w polityce krajowej, zwyciężył z 14-punktową przewagą nad byłym wiceprezydentem i byłym ministrem spraw zagranicznych Jorge Arreazą.

Sąd Najwyższy unieważnił pierwotne wyniki głosowań z 21 listopada, kiedy to w Wenezueli odbyły się wybory regionalne. Wtedy ówczesny kandydat opozycji, Freddy Superlano, zwyciężył tylko o mniej niż jeden punkt procentowy oficjalnego kandydata do reelekcji, Argenisa Cháveza, brata Hugo Cháveza.

Według Andrésa Caleca, byłego przewodniczącego wenezuelskiej rady wyborczej, druga porażka chawistów w Barinas w ciągu zaledwie dwóch miesięcy jest świadectwem utraty poparcia wyborczego w całym kraju dla partii rządzącej. „Chawizm uzyskał najgorsze wyniki w swojej historii. Zwykle zyskując w wyborach ok. 60% wszystkich głosów w Wenezueli, w wyborach regionalnych z 21 listopada, jak i tych powtórzonych w Barinas 9 stycznia nie zdołał osiągnąć nawet 20%. Te dane pokazują, że chawizm, jako siła wyborcza, dobiega końca ”, skomentował Caleca.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59910639

https://www.infobae.com/america/venezuela/2022/01/10/el-analisis-de-los-expertos-tras-la-nueva-derrota-del-regimen-de-maduro-en-barinas-el-chavismo-como-fuerza-electoral-esta-llegando-a-su-fin/

https://elpais.com/internacional/2022-01-10/la-oposicion-venezolana-confirma-su-triunfo-en-el-feudo-de-la-dinastia-chavez.html

#MEKSYK

10 ciał znalezionych w samochodzie przed siedzibą władz stanu Zacatecas.

W ubiegły czwartek nad ranem na placu centralnym stolicy stanu Zacatecas pozostawiono furgonetkę, która wzbudziła podejrzenie władz. Wewnątrz samochodu znaleziono zwłoki 8 mężczyzn i 2 kobiet w wieku od 18 do 45 lat. Do tej pory przeprowadzono autopsję 7 z ofiar i ustalono, że przyczyną ich śmierci było uduszenie. Ciała noszą ślady skrępowania, a w jednym przypadku również tortur. 

Zatrzymano już dwie osoby podejrzane o związek ze sprawą. Prezydent kraju Andrés Manuel López Obrador nazwał to zdarzenie “prowokacją”, a David Monreal, gubernator stanu, przyznał, że brak bezpieczeństwa jest największym wyzwaniem jakiemu stawia czoło Zacatecas i obiecał rozwiązać ten problem. 

Stan Zacatecas zmaga się z rosnącą przemocą wynikającą z konfliktów pomiędzy gangami handlującymi narkotykami. Przestępcy często pozostawiają ciała swoich ofiar na widok publiczny jako dowód ich siły i kontroli jaką mają w regionie. Według danych władz stanowych, w 2020 roku w Zacatecas doszło do 1200 zabójstw, a w 2021 ta liczba wzrosła o 500. 

https://elpais.com/mexico/2022-01-07/siete-de-los-cuerpos-abandonados-frente-a-la-sede-de-gobierno-de-zacatecas-fueron-estrangulados.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59910605

https://www.rtve.es/noticias/20220107/dejan-camioneta-diez-cadaveres-zacatecas-mexico/2250580.shtml

#BRAZYLIA

Rio de Janeiro i Sao Paulo odwołały uliczny karnawał.

Już drugi rok z rzędu uliczny karnawał w Rio de Janeiro nie odbędzie się, jak poinformował w ubiegłą środę burmistrz miasta, Eduardo Paes. Przyczyną jest wzrost zakażeń omikronem, najnowszym wariantem koronawirusa i wirusem grypy. Na uliczny karnawał w Rio składało się zazwyczaj ponad 450 “blocos”, ulicznych imprez prowadzonych przez lokalne zespoły, na których bawiły się miliony osób i z tego powodu trudno byłoby je w jakikolwiek sposób kontrolować. Paes po konsultacjach z organizatorami “blocos” zdecydował, że zrezygnowano w 2022 z tego rodzaju świętowania karnawału.

Słynna parada szkół samby na Sambodromie ma jednak odbyć się normalnie. W tym przypadku wstęp na imprezę jest płatny i widzom przypisywane są miejsca na trybunach, co umożliwia kontrolę sanitarną jak np. sprawdzanie certyfikatów szczepień czy testów na obecność koronawirusa.

Również Sao Paulo podjęło w ubiegłym tygodniu decyzję o odwołaniu ulicznych celebracji karnawału. Imprezy odwołały też wcześniej już inne brazylijskie miasta, jak Salvador, Recife czy Olinda.

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20220106-sao-paulo-se-suma-a-rio-y-cancela-su-carnaval-callejero-por-el-covid

https://www.elmundo.es/internacional/2022/01/05/61d4e1a921efa025688b45c4.html

https://www.efe.com/efe/america/sociedad/rio-cancela-el-carnaval-de-rua-y-solo-hara-desfiles-en-sambodromo/20000013-4711231

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *