Iberonews 2021-11-23

Przed Wami kolejne zestawienie #Iberonews:

#ARGENTYNA

Argentyna odnotowuje najwyższy wskaźnik inflacji od 30 lat.  

Inflacja w Argentynie sięgnęła 52,1%, tym samym lokując ten kraj zaraz po Wenezueli z najwyższym wskaźnikiem inflacji w Ameryce Łacińskiej.

Koszty, które rosną średnio o 1% co tydzień, zmniejszają dochody Argentyńczyków i są jednym z głównych powodów gwałtownego wzrostu ubóstwa, które według różnych oficjalnych danych sięga dziś od 42% do połowy populacji. Produkty, które w październiku wzrosły najbardziej to żywność i napoje bezalkoholowe, z kolei ceny odzieży i obuwia oraz koszty zdrowotne już od jakiegoś czasu mocno wpływają na inflację w Argentynie.

W celu powstrzymania podwyżki cen żywności rząd Alberto Fernándeza nakazał na początku października zamrożenie cen ponad 1400 produktów z tzw. „koszyka podstawowego” do 7 stycznia przyszłego roku.

Zamrożenie cen polegające na zakazie podwyżki cen i płac, określane jest jednak jako nieskuteczne w walce z inflacją. „Argentyna przyjęła złe podejście, które opierało się na ograniczeniach eksportu wołowiny, mocno dotowanej energii i szerokim zakresie kontroli cen”, skomentował Benjamin Gedan, zastępca dyrektora Programu Ameryki Łacińskiej w ośrodku badawczym Wilson Center z siedzibą w Waszyngtonie.

Inflacja przybiera na sile nie tylko w Argentynie. Juan Carlos Martínez z Business School w Hiszpanii stwierdza wprost: „Ameryka Łacińska będzie regionem o najwyższej inflacji na świecie w tym roku”. Do wzrostu inflacji przyczyniają się głównie ceny żywności, benzyny, gazu i elektryczności. Obecnie inflacja w Brazylii wynosi 11.1%, w Meksyku 6,2%, w Chile 6%, w Peru 5,8%, w Kolumbii 5,8%. Wenezuela, z chroniczną roczną hiperinflacją na poziomie prawie 2000% i prognozą 2700% na 2021 rok, doprowadza od lat do wzrostu kosztów życia w Ameryce Łacińskiej i na świecie.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59239933

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59353395

https://www.bbc.com/mundo/noticias-59326511

https://elpais.com/economia/2021-10-26/la-inflacion-en-argentina-nos-destruye-la-vida.html

#CHILE

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Chile.

W niedzielę 21 listopada w Chile odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Chilijczycy wybierają następcę Sebastiána Piñery, a także odnawiają część Kongresu (155 posłów i 27 z 50 senatorów) po wstrząsach społecznych w 2019 roku i zapoczątkowaniu zmiany konstytucji.

Pierwsza tura potwierdziła przede wszystkim upadek tradycyjnych partii, które rządziły naprzemiennie od czasu powrotu demokracji w Chile w 1990 roku – centroprawica i centrolewica nie będą rywalizować o prezydenturę w drugiej turze zaplanowanej na 19 grudnia. Partie, które rządziły Chile od 30 lat, zajęły czwarte i piąte miejsce w wyścigu prezydenckim (Sebastián Sichel z centroprawicowej partii „Chile Vamos” był czwarty, a Yasna Provoste z centrolewicowej „Democracia Cristiana” – piąta).

Zwycięzcy niedzielnych wyborów to José Antonio Kast i Gabriel Boric. Kast, 55-letni prawnik z radykalnej partii prawicowej „Republicanos” otrzymał 27,91% poparcia, z kolei Boric, 35-letni były lider studencki z lewicowej „Convergencia Social”, który w przypadku zwycięstwa w drugiej turze byłby najmłodszym prezydentem w historii Chile, otrzymał 25,82% poparcia. 

Kast, zwolennik Augusta Pinocheta i jeden z założycieli Partii Republikańskiej, proponuje własność prywatną, gospodarkę wolnorynkową, a także budowę trzymetrowego rowu w strategicznych punktach północnej granicy Chile, aby powstrzymać napływ migrantów z innych krajów. Boric jest zwolennikiem prawa do aborcji, modelu państwa opiekuńczego i przewodzi koalicji obejmującej Komunistyczną Partię Chile.

Niespodzianką okazało się zajęcie trzeciego miejsca z 12,80% poparciem przez liberalnego kandydata Franco Parisi mimo jego nieobecności w Chile podczas całej kompanii.

„Gratuluję José Antonio Kastowi i Gabrielowi Boricowi triumfu w pierwszej turze” – powiedział obecny prezydent Sebastián Piñera, który nie mógł ubiegać się o reelekcję i opuści urząd w marcu 2022 roku.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59372776

https://elpais.com/internacional/2021-11-16/elecciones-presidenciales-en-chile-las-claves-de-la-eleccion-mas-incierta-en-tres-decadas.html?rel=mas_sumario

https://cnnespanol.cnn.com/2021/11/22/elecciones-chile-gabriel-boric-y-jose-kast-segunda-vuelta-orix/

#LATAM

Nagrody Latin Grammy przyznane. 

W ubiegły czwartek w Las Vegas miała miejsce uroczystość przyznania nagród Latin Grammy 2021. Była już to 22. edycja imprezy, która honoruje i wyróżnia współczesne latynoamerykańskie kompozycje. W szranki stanęły utwory, które miały swoją premierę między 1 czerwca 2020 r. a 31 maja bieżącego roku.

Nagrodę za najlepszą piosenkę roku otrzymali Kubańczycy Yotuel Romero, Gente De Zona, Beatriz Luengo, Descemer Bueno, Maykel Osorbo, Yadam González i El Funky za utwór „Patria y vida” („Ojczyzna i życie”), który stał się swego rodzaju hymnem podczas protestów na wyspie. Utwór wygrał też w kategorii najlepsza piosenka miejska. Statuetkę dla najlepszego albumu roku zdobył z kolei Rubén Blades razem z Delgado & Orquesta za wydanie “Salswing!”. Wielkim wygranym gali był kolumbijski artysta Camilo Echeverry, który został nominowany aż w dziesięciu kategoriach i opuścił galę z czterema statuetkami.

Nagrody przyznawane są też utworom w języku portugalskim, które mają swoje oddzielne kategorie. Nagrody za najlepszy album i piosenkę roku zdobyły brazylijskie wokalistki z duo Anavitória.

https://www.infobae.com/teleshow/2021/11/18/todos-los-ganadores-de-los-latin-grammy-2021/

https://elpais.com/cultura/2021-11-18/todos-los-ganadores-de-la-noche-de-los-grammy-latino.html

https://cnnespanol.cnn.com/2021/11/18/grammy-latinos-2021-orix/

#NIKARAGUA

Nikaragua opuszcza Organizację Państw Amerykańskich.

Nikaragua ogłosiła w piątek, że „kończy swoje relacje” z Organizacją Państw Amerykańskich (OPA), której zarzuciła działanie sprzeczne ze swoimi zasadami.

Minister spraw zagranicznych Nikaragui Denis Moncada ogłosił, że jego kraj podjął „niepodważalną decyzję”, zgodnie z którą powoła się na artykuł 143 Karty OPA. Procedura ta nazywana jest „wypowiedzeniem” Karty i trwa dwa lata, zanim kraj, który o to wystąpi, definitywnie odłączy się od organizacji.

Decyzja rządu Daniela Ortegi zapadła dwa tygodnie po spornych wyborach prezydenckich w Nikaragui, w których prezydent został ponownie wybrany ilością 75% głosów, a większość opozycji przebywała w więzieniach lub na wygnaniu.

Kilka dni temu Zgromadzenie Ogólne OPA przyjęło rezolucję potępiającą owe wybory jako „nieuczciwe, nieprzejrzyste i pozbawione demokratycznej legitymacji”.

Rządy Wenezueli (która zrezygnowała z członkostwa w OPA w 2017 roku) i Kuby (która jest zawieszona w prawach członka tego organu) poparły decyzję Nikaragui.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59354487?fbclid=IwAR1O76VNob8OFobO03D3R_oBmkgcsx4T9tUvqaChNASoV7RjhQdOUe6e8CI

https://www.elespectador.com/opinion/editorial/el-retiro-de-nicaragua-de-la-oea/

https://www.latimes.com/espanol/internacional/articulo/2021-11-19/4-claves-de-la-salida-de-nicaragua-de-la-oea

#BRAZYLIA

Nielegalne wylesianie Amazonii największe od 15 lat.

W ubiegły czwartek brazylijski Narodowy Instytut Badań Przestrzeni (INPE) opublikował raport, według którego w wyniku nielegalnego wylesiania w okresie od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r. Amazonia straciła 13 235 kilometrów kwadratowych drzew, o 22% więcej niż w ubiegłym roku. Informacje zostały zebrane na podstawie badań satelitarnych i były z niecierpliwością wyczekiwane przez środowiska zajmujące się ochroną największego na świecie lasu deszczowego. 

Raport został po cichu opublikowany w Internecie bez zapowiedzi czy oficjalnej prezentacji wyników. Dodatkowo, był on datowany na 27 października, co oznacza, że dane były już znane przez rząd przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Ekologiczne organizacje pozarządowe i naukowcy oskarżają ministra środowiska o zatajanie jakimi informacjami dysponowano podczas negocjacji na konferencji klimatycznej ONZ, a także o przedstawianie na niej wyników innych, mniej precyzyjnych, a przez to bardziej optymistycznych pomiarów. 

Minister środowiska Joaquim Leite na konferencji prasowej w ubiegły czwartek przyznał, że rząd musi bardziej stanowczo przeciwdziałać nielegalnej wycince lasów. W zeszłym tygodniu na konferencji COP26 przedstawiono wyniki badań według których, jeżeli utrzyma się aktualne tempo wylesiania Amazonii, „zielone płuca Ziemi” mogą stracić do 2050 r. nawet 70% swojej powierzchni.

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20211119-amazonia-brasil-deforestacion-record

https://elpais.com/clima-y-medio-ambiente/2021-11-19/la-deforestacion-ilegal-en-la-amazonia-sube-y-alcanza-el-record-en-los-ultimos-15-anos.html

https://agenciabrasil.ebc.com.br/es/geral/noticia/2021-11/la-deforestacion-en-la-amazonia-aumento-un-219-en-12-meses

#WENEZUELA

Triumf partii rządzącej Nicolasa Maduro w wyborach regionalnych.

Niedzielne wybory regionalne w Wenezueli, w których wzięło udział zaledwie 40 procent wyborców, potwierdziły kryzys, w którym znajduje się krajowa opozycja, jak również władzę chavismo. 

Wybierane były 3 082 stanowiska: 23 gubernatorskie, 335 burmistrzowskich i setki miejsc w radach lokalnych.

Zgodnie ze słowami przewodniczącego Narodowej Rady Wyborczej Pedro Calzadilli, spośród 23 spornych gubernatorstw partia rządząca wygrała w 20, podczas gdy partie opozycyjne zwyciężyły w 3 stanach.

Wybory te były pierwszymi od czterech lat, w których wzięła udział większość sił opozycyjnych, które z powodu rzekomego braku gwarancji wyborczych zbojkotowały poprzednie głosowanie.

Odbyły się one pod oficjalną, bezstronną obserwacją kilka organów międzynarodowych, w tym ONZ i Unii Europejskiej, i nastąpiły po bezprecedensowej odnowie kierownictwa Narodowej Rady Wyborczej w poszukiwaniu większej przejrzystości oraz poszanowania wolnego i bezpiecznego głosowania.

W wyborach nie uwzględniono głosów Wenezuelczyków przebywających za granicą, około 4 milionów osób – na 20 milionów wyborców – którzy w zasadzie stanowią kluczową siłę opozycji.

„Wybory odcisnęły swoje piętno na błędach opozycji” – powiedział Daniel Pardo, specjalny korespondent BBC World w Caracas. „Ponieważ po czterech latach nieuczestniczenia w wyborach straciła wyborczą siłę, ogłosiła swój udział zbyt blisko daty głosowania i podeszła do wyborów podzielona i walcząca”.

Dodatkowo, część opozycji kierowana przez Leopoldo Lópeza i Juana Guaidó, wezwała swoich zwolenników do nieuczestniczenia w wyborach.

„W kraju, w którym sondaże pokazują, że 20% społeczeństwa odrzuca nurt polityczny Cháveza, porażki opozycji można tłumaczyć nie tylko przewagami na szachownicy wyborczej, ale także błędami wewnątrz ich kolektywu” – konkluduje Pardo.

Trzeba będzie poczekać na ocenę unijnej misji obserwacyjnej, by stwierdzić, czy wybory regionalne odbyły się w pełni uczciwie, biorąc pod uwagę podejrzenia o oszustwa wysuwane przez niektórych liderów opozycji.

https://www.eltiempo.com/mundo/venezuela/elecciones-venezuela-resultados-para-el-chavismo-y-la-oposicion-633841

https://elpais.com/america/2021-11-22/elecciones-regionales-y-municipales-en-venezuela-en-vivo-resultados-de-las-votaciones-en-directo.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59370013?fbclid=IwAR0tJYffjlczaaN4aLt1FLr8UL4ehBeD0h2_asPU6gL1dSke-IZX8sTMaNY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *