Iberonews 2021-11-30

Zapraszamy Was do przeczytania i komentowania naszego nowego zestawienia wiadomości:

#ARGENTYNA

Argentyński wymiar sprawiedliwości umorzył postępowanie przeciwko wiceprezydent Cristinie Fernández de Kirchner w sprawie domniemanej korupcji i prania brudnych pieniędzy.

W piątek 26 listopada wymiar sprawiedliwości w Argentynie umorzył postępowanie przeciwko wiceprezydent Cristinie Fernández de Kirchner i dwójce jej dzieci, Máximowi i Florencii Kirchner, w dwóch sprawach: korupcji i prania brudnych pieniędzy. Sprawy te miały być rzekomymi interesami rodziny Kirchnerów prowadzonymi w okresie ich władzy (2003-2015) przy udziale dwóch firm rodzinnych „Hotesur” i „Los Sauces”.

W przypadku „Hotesur”, w 2014 roku wszczęto śledztwo w sprawie spółki zarządzającej hotelem Alto Calafate, jednym z trzech należących do Kirchnerów w patagońskiej prowincji Santa Cruz, podejrzewając, że biznesmeni sympatyzujący z ruchem politycznym tzw. ”kichneryzmem” (hiszp. kichnerismo), zapoczątkowanym za prezydentury Nestora Kirchnera w 2003 i kontynuowanym w kolejnych latach przez Cristinę Kirchner, wynajmowali pokoje w hotelach Kirchner, wykorzystując to jako tajny sposób prania łapówek. Kirchner i jej dzieci zostały oskarżone o rzekome pranie pieniędzy i nielegalne zrzeszanie się.

W 2015 roku zostało dodane nowe śledztwo, którego celem stała się agencja nieruchomości „Los Sauces”. Wymiar sprawiedliwości oskarżył Fernández de Kirchner o kierowanie nielegalnym stowarzyszeniem, które prało pieniądze uzyskane z robót publicznych poprzez działalność w „Los Sauces”.

Wiceprezydent zaprzeczyła wszystkim oskarżeniom, zapewniając, że była ofiarą prześladowań politycznych promowanych przez rząd Mauricio Macri (2015-2019).

Nie jest to też pierwszy przypadek unieważnienia procesu przeciwko Fernández de Kirchner. Choćby w październiku 2021 roku umorzono sprawę, w której wiceprezydent została oskarżona o spiskowanie z rządem Iranu w celu ukrycia rzekomego udziału tego kraju w zamachu bombowym w 1994 roku na ośrodek społeczności żydowskiej w Buenos Aires.

https://elpais.com/internacional/2021-11-27/la-justicia-argentina-archiva-una-importante-causa-por-corrupcion-contra-cristina-fernandez.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59355387

https://www.infobae.com/politica/2021/11/26/hotesur-los-sauces-las-tres-causas-en-las-que-fue-sobreseida-cristina-kirchner-desde-su-vuelta-al-poder-y-las-que-aun-debe-enfrentar/

#HONDURAS

Wybory prezydenckie w Hondurasie: lewicowa kandydatka Xiomara Castro prowadzi z dużą przewagą nad prorządową Nasry Asfurą (50% głosów policzonych).

Kandydatka na prezydenta Xiomara Castro, z lewicowej partii Libertad y Refundación (Libre), wyprzedziła swoją główną przeciwniczkę, burmistrz Tegucigalpy Nasry Asfurę, z rządzącej Partii Narodowej (PN), w wyborach prezydenckich w Hondurasie, które odbyły się w niedzielę wieczorem.

Zgodnie z wynikami opublikowanymi przez Krajową Radę Wyborczą (CNE), po podliczeniu ponad 50% kart do głosowania, żona byłego prezydenta Manuela Zelayi zdobyła ponad 53% głosów, podczas gdy Asfura nieco ponad 33%. W trakcie kampanii doszło do aktów przemocy politycznej, które osiągnęły „niepokojący poziom”, co potępione zostało przez ONZ.

Rezultat wyborów nie jest przesądzony, jednak zwycięstwo Castro zakończyłoby trzy kolejne kadencje Partii Narodowej u władzy.

Niedzielne wybory, jedenaste od czasu przywrócenia porządku demokratycznego w 1980 roku, przypadają w trudnym momencie dla kraju Ameryki Środkowej, wstrząsanego pandemią koronawirusa, falami migrantów i kilkoma klęskami żywiołowymi.

W ciągu ostatniego roku odnotowano co najmniej trzydzieści zabójstw na tle politycznym, którym towarzyszyły oskarżenia o korupcję i handel narkotykami niektórych kandydatów, w tym obecnego prezydenta Juana Orlando Hernándeza.

Projekt Castro proponuje „przebudowę kraju”, z programem rządowym, który ma na celu zreformowanie kilku ustaw z poprzedniej kadencji i zwołanie Zgromadzenia Konstytucyjnego w celu zmodyfikowania konstytucji.

Zwycięstwo każdej z kandydatek na prezydenta naznaczy stosunki Hondurasu ze światem zewnętrznym i jego partnerami strategicznymi. Nowy rząd Partii Narodowej prawdopodobnie będzie kontynuował dobre stosunki z Tajwanem, Izraelem, a przede wszystkim z USA. Xiomara Castro i jej partia wyraźnie podkreślają jednak w swoim programie rządowym zamiar nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chinami kontynentalnymi.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59414710

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/11/29/el-cne-de-honduras-anuncio-los-primeros-resultados-de-los-comicios-generales-con-el-16-de-las-actas-xiomara-zelaya-se-impone-en-las-presidenciales/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59414710

#LATAM 

Tysiące kobiet wyszło na ulice miast w całej Ameryce Łacińskiej w obchodach 25 listopada „25N” – Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

25 listopada 1960 roku ciało dominikańskiej aktywistki Minervy Mirabal znaleziono na dnie wąwozu, w jeepie, wraz z dwiema jej siostrami, Patrią i Maríą Teresą, oraz kierowcą pojazdu, Rufino de la Cruz. Funkcjonariusze tajnej policji sprzymierzonej z reżimem ówczesnego prezydenta Rafaela Leónidasa Trujillo (1930-1961) przechwycili samochód, którym jechały siostry w prowincji Salcedo, w północno-środkowej części Dominikany.

Śmierć kobiet połączona wraz ze wzrostem przestępczości, tortur i zaginięć tych, którzy odważyli się sprzeciwić reżimowi Trujillo, naznaczyła historię Dominikany, ale i przyczyniła się do tego, że od 1981 roku data ich śmierci stała się w całej Ameryce Łacińskiej dniem walki przeciw przemocy wobec kobiet. W 1999 roku ONZ ustanowił ten dzień międzynarodowym.

W czwartek 25 listopada po raz kolejny w wielu miastach Ameryki Łacińskiej odbyły się marsze kobiet, upamiętniające ofiary przemocy. Najwyższe wskaźniki kobietobójstwa odnotowano w Hondurasie (4700 na 100 000 kobiet), Dominikanie (2400 na 100 000 kobiet) i Salwadorze (2100 na 100 000 kobiet).

Wg danych Komisji Gospodarczej ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów, w 2020 roku co najmniej 4091 kobiet padło ofiarą w 26 krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, co stanowi spadek o 10,6 % w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy to zgłoszono 4576 przypadków.

https://elpais.com/sociedad/2021-11-28/nos-queremos-vivas.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-42060899

https://www.dw.com/es/m%C3%A1s-de-4000-feminicidios-en-2020-en-am%C3%A9rica-latina/a-59925954

#PERU

Peru: trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera.

Trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera wstrząsnęło w niedzielę wczesnym rankiem Limą i środkowym wybrzeżem Peru. Było ono również odczuwalne w Kolumbii i Ekwadorze. 

Wstrząs został zarejestrowany o 1:32 czasu lokalnego, a jego epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym, 44 kilometry na zachód od Callao, miasta portowego obok Limy, według danych Peruwiańskiego Instytutu Geofizycznego (IGP).

Liczba osób rannych w wyniku trzęsienia wzrosła w niedzielę do czterech, a liczba osób poszkodowanych do prawie 900, według najnowszego raportu Narodowego Centrum Operacji Kryzysowych (COEN).

W wyniku trzęsienia ziemi, które miało miejsce we wczesnych godzinach porannych w niedzielę, zniszczonych zostało 220 domów, a także 7 kościołów i 3 ośrodki zdrowia.

Uszkodzonych zostało również ok. 900 metrów dróg w różnych częściach kraju, takich jak droga Fernando Beláunde Terry, która w różnych miejscach została zablokowana przez osuwiska i lawiny błotne.

Kolumbijski prezydent Iván Duque wyraził w niedzielę solidarność z Peru, ogłaszając jednocześnie gotowość do udzielenia pomocy w usuwaniu skutków katastrofy. Również prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel zareagował na Twitterze: „Cała nasza solidarność z bratnim narodem peruwiańskim i jego rządem. Liczcie na Kubę w kwestii odbudowy” – napisał Díaz-Canel.

https://www.elcolombiano.com/internacional/aumenta-la-cifra-de-damnificados-por-terremoto-en-peru-PO16091583

https://www.eltiempo.com/mundo/latinoamerica/temblor-en-peru-se-siente-en-colombia-hoy-28-de-noviembre-del-2021-635394

https://cnnespanol.cnn.com/video/terremoto-peru-ecuador-camaras-vigilancia-pkg-digital-original/

#BRAZYLIA

Gubernator stanu São Paulo kandydatem w wyborach prezydenckich.

Centroprawicowa Brazylijska Partia Socjaldemokratyczna w ubiegłą sobotę wybrała w drodze głosowania gubernatora stanu São Paulo Joao Dorię na kandydata w wyborach prezydenckich w 2022 roku. Doria pokonał gubernatora Rio Grande do Sul, Eduardo Leite, który uzyskał 45% głosów i byłego burmistrza Manaus, Arthura Virgílio (1%).

63-letni Doria może w przyszłym roku zdobyć głosy tych, którzy nie będą chcieli głosować ani na obecnego, ultraprawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro, ani na byłego lewicowego prezydenta Luiza Inácio Lula da Silvę przodującego w sondażach, który ma na początku przyszłego roku zdecydować, czy kandyduje czy nie.

Doria po ogłoszeniu wyników powiedział, że chce budować „Brazylię dobrobytu, zatrudnienia, równości, podziału dochodów, przedsiębiorczości, szacunku dla mniejszości i środowiska naturalnego” i podkreślił potrzebę poszanowania demokracji w kraju.

W przeszłości Doria był sojusznikiem prezydenta Bolsonaro: kiedy kandydował do rządu São Paulo w 2018 roku, mieli wspólną kampanię wyborczą pod hasłem „BolsoDoria”. Zaczął się on jednak zdecydowanie dystansować od prezydenta w trakcie pandemii wirusa Covid-19, w odpowiedzi na jego postawę negującą chorobę i brak działań w kierunku ochrony zdrowia obywateli.

https://www.bbc.com/portuguese/brasil-59448418

https://www.dw.com/es/gobernador-de-sao-paulo-buscar%C3%A1-la-presidencia-de-brasil/a-59959592

https://www.cnnbrasil.com.br/politica/joao-doria-vence-previas-e-e-escolhido-como-candidato-do-psdb-a-presidencia/

#PERU

20 tys. dolarów znalezionych w łazience sekretarza generalnego rządu.

Funkcjonariusze peruwiańskiej prokuratury znaleźli 20 tys. dolarów w gotówce ukryte w łazience w biurze Bruna Pacheco, sekretarza generalnego rządu prezydenta Pedro Castillo. Urzędnik miał twierdzić, że pochodzą one z jego oszczędności i odkładanej pensji. 

Do zdarzenia doszło 19 listopada kiedy do biura Pacheco przybyli funkcjonariusze prokuratury w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym płatnej protekcji. Urzędnik był oskarżony o wywieraniu wpływu na urząd celno-skarbowy i naciskanie na awanse wewnątrz sił zbrojnych dla bliskich prezydenta. Tego samego dnia Pacheco zrezygnował ze swojej funkcji: we wpisie na portalu Twitter stwierdził, że jest niewinny, ale robi to, by sprawa nie odbiła się negatywnie na prezydencie. 

Kryzys w rządzie prezydenta Castillo trwa już od tygodni: prawie co tydzień dochodzi do dymisji w jego gabinecie. Opozycja domaga się odsunięcia prezydenta od władzy, ale jak na razie brakuje jej 26 głosów, żeby przedstawić taki wniosek w parlamencie. 

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59409217

https://www.infobae.com/america/peru/2021/11/24/bruno-pacheco-se-formaliza-su-renuncia-en-el-diario-el-peruano-tras-encontrarle-20-mil-dolares-en-su-despacho/

https://www.france24.com/es/video/20211125-per%C3%BA-encuentran-20-000-d%C3%B3lares-en-los-ba%C3%B1os-del-palacio-presidencial

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *