Iberonews 2021-11-16

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym zestawieniem #Iberonews.

#ARGENTYNA

Wybory parlamentarne w Argentynie. 

W niedzielę 14 października w Argentynie odbyły się wybory parlamentarne – ponad 34,3 mln osób uprawnionych do głosowania udało się do urn w celu odnowienia 24 z 54 mandatów w Izbie Wyższej (Senat) i 127 z 257 w Izbie Niższej (Izba Deputowanych). Oznacza to, że wybierani byli posłowie, a w niektórych prowincjach także senatorowie. 

Koalicja rządząca (Partia Frente de Todos) kierowana przez prezydenta Alberto Fernándeza, poniosła klęskę w prawyborach, które odbyły się we wrześniu – przegrała wtedy w 18 z 24 okręgów wyborczych. W niedzielnych wyborach rząd Fernandeza przegrał w 15 okręgach, utracił kworum w Senacie, tj. możliwość przegłosowania ustaw bez poparcia innych partii, ale zdołał przynajmniej zmniejszyć różnicę głosów między partią opozycji (Partia Juntos por el Cambio z Mauricio Macri, prezydentem Argentyny w latach 2015-2019) w Izbie Deputowanych.

Podsumowując, na szczeblu krajowym sojusz Juntos por el Cambio uzyskał 42% głosów przeciwko 33,6% dla partii Frente de Todos. Tym samym wybory te otwierają możliwość opozycji dla uzyskania znacznej przewagi w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 2023 rok, a klęska partii rządzącej w Senacie jest pierwszą znaczącą klęską peronizmu od 1983 roku, czyli od powrotu demokracji w Argentynie. 

Kontrowersje podczas niedzielnych wyborów wzbudziła nieobecność wiceprezydent Cristiny Fernández de Kirchner. Wątpliwości rozwiała sama Kirchner publikując na Twitterze informacje o tym, że nie mogła się pojawić, gdyż zalecono jej wypoczynek po zabiegu ginekologicznym, który przeszła ponad 10 dni temu. 

Tuż po zapoznaniu się z pierwszymi wynikami wyborów, prezydent Alberto Fernández wypowiedział się w przesłaniu skierowanym do ludności kraju: „Dzisiaj rozpoczyna się kolejna faza naszego rządu (…) Argentyna posuwa się ciągle naprzód (…)”. Dodał, iż konieczne jest także, aby „stosunki między Rządem a Kongresem Narodowym w Izbie Poselskiej i Senacie, były owocne dla ogólnego interesu naszego kraju”.

https://elpais.com/america/2021-11-14/elecciones-legislativas-en-argentina-en-directo.html

https://www.abc.es/internacional/abci-duro-reves-gobierno-argentino-elecciones-legislativas-202111150316_noticia.html?ref=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

https://cnnespanol.cnn.com/2021/11/15/elecciones-legislativas-argentina-resultados-preliminares-orix/

#EKWADOR

Około 70 ofiar kolejnej w ciągu 2 miesięcy masakry w więzieniu w Guayaquil.

Prokurator Generalny Ekwadoru poinformował, że starcia miały miejsce w nocy z piątku na sobotę 12 listopada w Centro de Privación de Libertad Número 1 w Guayaquil, w Ekwadorze i spowodowały śmierć “około 68 osób”.

Do zamieszek doszło w tym samym więzieniu, w którym nieco ponad miesiąc temu, 29 września, miały miejsce najbardziej śmiertelne starcia w historii ekwadorskiego więziennictwa. Zginęło w nich 119 więźniów.

Piątkowe starcia spowodowane były uwolnieniem przywódcy gangu Tiguerones i zwolnieniem pozycji lidera, jak powiedział w sobotę Pablo Arosemena, gubernator prowincji Guayas, w której znajduje się więzienie. Wskazał również, że z tego powodu inne gangi usiłowały przejąć kontrolę i “dokonać totalnej masakry”. Określił tę sytuację jako „godny ubolewania poziom zdziczenia”.

W ekwadorskich więzieniach zginęło w tym roku około 300 więźniów. Tysiące osadzonych powiązanych jest z gangami narkotykowymi, a rywalizacja między różnymi grupami często prowadzi do śmiertelnych zamieszek.

We wrześniu prezydent Lasso ogłosił 60-dniowy stan wyjątkowy w systemie penitencjarnym, uwalniając fundusze i pozwalając na większą kontrolę z pomocą wojska. Podczas kilku operacji policyjnych przeprowadzonych od czasu ogłoszenia stanu wyjątkowego, zwłaszcza w więzieniu Penitenciaría del Litoral w Guayaquil, znaleziono broń, granaty, noże, amunicję, telefony komórkowe i narkotyki.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-59274995

https://cnnespanol.cnn.com/2021/11/13/presos-muertos-policia-ecuador-penitenciaria-del-litoral-guayaquil-orix/

https://es.euronews.com/2021/11/14/barbarie-en-la-prision-de-guayaquil-segunda-masacre-en-dos-meses-en-la-misma-carcel-ecuato

#BOLIWIA

Prezydent Luis Arce unieważnia kontrowersyjną ustawę na skutek ogólnokrajowych protestów.

Antyrządowe protesty, które ogarnęły Boliwię w tym tygodniu odbyły się w atmosferze starć między demonstrantami, policją i ruchami związanymi z rządzącą partią polityczną Movimiento al Socialismo (MAS).

Manifestanci protestowali przeciwko kontrowersyjnej ustawie 1386, zwanej też “ustawą matką”, krytykowanej przez grupy społeczne, które uważały, że dawała ona rządowi nadmierną i uznaniową władzę. Ustawa 1386 o Narodowej Strategii Zwalczania Legitymacji Nielegalnie Zdobytych Zysków i Finansowania Terroryzmu formalnie miała na celu zwalczanie prania brudnych pieniędzy. Co istotne, jeden z artykułów ustawy stanowił, że strategia ta może być modyfikowana przez władzę wykonawczą w drodze dekretu.

Narodowy Komitet Obrony Demokracji (Conade) argumentował że celem ustawy było “generowanie finansowych działań wywiadowczych przeciwko ludności, kontrolowanie działalności gospodarczej ludzi, prześladowanie i zastraszanie, wyłączając z tego całego procesu główną nielegalną działalność generującą nielegalne zyski, jaką jest handel narkotykami”.

Roberto Laserna, badacz społeczny związany z Centro de Estudios de la Realidad Económica y Social (Ceres) wskazywał, że skutki ustawy mogą dotknąć dużą część populacji Boliwii, która w ogromnej części działa głównie w szarej strefie. Sygnalizował, że „są to ludzie, którzy nie mają aktualnych dokumentów, którzy pracują bez umów, więc trudniej jest im wyjaśnić, skąd i jak zgromadzili pieniądze na zakup domu, ciężarówki czy samochodu, a to sprawia, że ludzie są bardzo zdenerwowani i bardzo podejrzliwi”.

Partia rządząca postrzegała protesty jako mające „destabilizować” rząd prezydenta Luisa Arce, który ostatecznie zdecydował się jednak na unieważnienie ustawy.

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/11/14/luis-arce-anulo-la-ley-que-provoco-las-masivas-protestas-en-bolivia/

https://www.lanacion.com.ar/el-mundo/arce-deroga-la-ley-que-desato-una-ola-de-protestas-en-bolivia-nid14112021/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59243756

#NIKARAGUA

Organizacja Państw Amerykańskich (OEA) dyskwalifikuje wybory w Nikaragui z 7 listopada.  

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Państw Amerykańskich (OEA), które zostało zorganizowane w piątek 12 listopada w Gwatemali, głosowało za rezolucją, która stwierdza, że ​​wybory w Nikaragui z niedzieli 7 listopada, w których Daniel Ortega został ponownie wybrany z 75% głosów, „nie były wolne, uczciwe, przejrzyste i nie mają demokratycznej legitymacji”. 

Za rezolucją opowiedziało się 25 krajów, m.in. Kanada, Stany Zjednoczone, Gwatemala, Chile, Kostaryka, Salwador, Argentyna, Brazylia. Siedem krajów wstrzymało się od głosu, w tym Boliwia, Meksyk, Honduras. Delegacja Nikaragui głosowała przeciw rezolucji.

Luz Elena Baños, meksykańska przedstawicielka w OEA, poinformowała, że ​​wyraziła swoje zaniepokojenie sytuacją polityczną w Nikaragui, jednak jej kraj pozostał na uboczu podczas głosowania zgodnie z wytycznymi nie interweniowania zawartymi w tzw. Doktrynie Estrada (hiszp. Doctrina Estrada, zwana też doktryną meksykańską; doktryna, która głosi, by państwa utrzymywały ze sobą stosunki dyplomatyczne, nie oceniając przy tym czy rząd danego kraju jest legalny, czy nie).

Z kolei rząd Juana Orlando Hernándeza (Honduras) stał się strategicznym sojusznikiem reżimu Ortegi, z którym podpisał traktaty o wytyczeniu granic obu krajów w Zatoce Fonseca i na Karaibach, w ramach inicjatywy, która godzi w Salwador – rząd Nayiba Bukele jako pierwszy głosował za rezolucją przeciwko reżimowi Ortegi. 

https://elpais.com/internacional/2021-11-13/america-rechaza-las-elecciones-de-nicaragua-no-tienen-legitimidad-democratica.html

https://www.dw.com/es/oea-elecciones-en-nicaragua-no-tienen-legitimidad-democrática/a-59808507

https://cnnespanol.cnn.com/2021/11/12/nicaragua-oea-asamblea-general-ilegitimas-elecciones-orix/

#BRAZYLIA

Budowa fabryki Heinekena zagraża ważnemu stanowisku archeologicznemu.

Jedna z największych firm piwowarskich na świecie, Heineken, otrzymała pozwolenie na budowę nowej fabryki 800 metrów od Lapa Vermelha, ważnego z punktu widzenia archeologii kompleksu jaskiń. To właśnie tam odnaleziono szkielet kobiety nazwanej Luzią, żyjącej na tym terenie 11 tys. lat temu. Są to najstarsze szczątki ludzkie odkryte na terenie obu Ameryk.

Informacja o budowie fabryki została ogłoszona w grudniu zeszłego roku i spotkała się z pozytywną reakcją miejscowych władz. Projekt zakładał inwestycję rzędu 330 mln dolarów, dzięki której utworzonoby 350 nowych miejsc pracy. Koncesja na budowę zakładu została wydana w sierpniu bieżącego roku, ale budowa została zawieszona miesiąc później na wniosek Instytutu Ochrony Bioróżnorodności Chico Mendes i prokuratury stanu Minas Gerais. Dodatkowo wyszły na jaw nieścisłości w procesie nadawania koncesji: firma nie skonsultowała projektu z Instytutem Historycznego i Artystycznego Dziedzictwa Kulturowego, co jest obowiązkową procedurą w Brazylii, ani też nie zbadano w jaki sposób fabryka wpłynęłaby na hydrogeologię regionu. Sąd jednak pozwolił firmie na kontynuowanie prac.

Budowa fabryki jest na razie przerwana. Firma informuje, że dobrowolnie postanowiła zatrzymać prace do czasu wyjaśnienia sytuacji z lokalnymi organami.

Społeczność archeologów chce wysłać pismo do firmy Heineken w którym wyraża swoje zaniepokojenie sytuacją, gdyż według nich na terenie Lapa Vermelha wciąż może dojść do ważnych odkryć. Niektórzy z nich podkreślają, że w wyniku pobierania wód gruntowych przez fabrykę, może dojść do osunięć ziemi, które mogłyby dotknąć rzeczone kompleksy jaskiń.

https://elpais.com/sociedad/2021-11-13/heineken-amenaza-a-la-mujer-mas-antigua-de-america.html

https://g1.globo.com/mg/minas-gerais/noticia/2021/10/18/instituto-que-cuida-de-area-onde-luzia-foi-encontrada-nao-sabia-de-obra-de-cervejaria-diz-mp.ghtml

https://piaui.folha.uol.com.br/na-terra-de-luzia-futuro-e-passado-em-jogo/

#WENEZUELA

Ponad 12 tys. młodych muzyków próbuje pobić rekord Guinnessa.

W ubiegłą sobotę na dziedzińcu Akademii Wojskowej w Caracas ponad 12 tysięcy muzyków zagrało koncert próbując pobić rekord Guinnessa w kategorii “Największa orkiestra na świecie”. Artyści zagrali wspólnie trwający ponad 12 minut “Marsz słowiański” Piotra Czajkowskiego, przedtem zabrzmiały też “Te Deum” Marc-Antoine’a Charpentiera i “Chamambo” Manuela Artésa.

Koncertem dyrygował Andrés David Ascanio. Artyści w wieku od 12 do 77 lat grali pod czujnym okiem ponad 250 niezależnych inspektorów, którzy sprawdzali czy wszyscy grali ten sam utwór przez czas dłuższy niż 5 minut. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez wenezuelski Narodowy System Orkiestr Dziecięcych i Młodzieżowych (El Sistema Nacional de Orquestas Juveniles e Infantiles). Program został stworzony przez Jose Antonio Abreu w 1975 roku i od tego czasu pozwolił tysiącom dzieci z ubogich środowisk na zdobycie wykształcenia muzycznego. “Marsz słowiański” jest częścią repertuaru nauczanego w “El Sistema”. Grupy regionalne rozpoczęły próby przed koncertem dwa miesiące temu. Księga Rekordów Guinnessa ma teraz 10 dni na ogłoszenie, czy rekord został pobity. 

https://www.efe.com/efe/america/cultura/venezuela-realiza-un-gran-concierto-con-12-000-musicos-buscando-record-guinness/20000009-4675269

https://es.euronews.com/2021/11/14/miles-de-jovenes-en-venezuela-tocan-juntos-para-batir-el-record-de-la-orquesta-mas-grande-

https://www.latimes.com/espanol/entretenimiento/articulo/2021-11-14/venezuela-busca-record-de-la-orquesta-mas-grande-del-mundo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *