Przedstawiamy najnowsze zestawienie newsów z Iberoameryki:
#BRAZYLIA
Popularna brazylijska Marília Mendonça piosenkarka ginie w katastrofie lotniczej w wieku 26 lat.
Popularna brazylijska piosenkarka Marília Mendonça była jedną z ofiar katastrofy lotniczej, która wydarzyła się w piątek w południowo-zachodniej Brazylii – poinformowała straż pożarna stanu Minas Gerais.
W piątek wieczorem Przedsiębiorstwo Energetyczne Minas Gerais (Cemig) ogłosiło, że „dwusilnikowy samolot, którym leciała piosenkarka Marília Mendonça i cztery inne osoby, uderzył w kabel na wieży dystrybucyjnej firmy w gminie Caratinga”. Samolot, którym podróżowała, spadł w pobliżu zbiornika wodnego w paśmie górskim Piedade de Caratinga.
Była miała odbyć w stanie Minas Gerais trasę koncertową, której początek zaplanowany był w mieście Caratinga.
Marília Mendonça urodziła się w 1995 roku w mieście Cristianópolis, w stanie Goiás. W wieku 12 lat zaczęła pisać piosenki i komponować muzykę. Znana jako „królowa cierpienia” za śpiewanie o złamanych sercach, stała się ikoną brazylijskiego stylu muzycznego zwanego „sertanejo”, gatunku wcześniej zdominowanego przez mężczyzn, który Mendonça zrewolucjonizowała piosenkami o kobiecym równouprawnieniu.
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro napisał na Twitterze: „Cały kraj jest wstrząśnięty wiadomością o śmierci młodej piosenkarki Marílii Mendonça, jednej z największych artystek swojego pokolenia, która swoim wyjątkowym głosem, charyzmą i muzyką zaskarbiła sobie sympatię i podziw nas wszystkich.”
https://www.bbc.com/mundo/noticias-59186594
#PERU
Kolejna zmiana w rządzie – dymisja ministra spraw wewnętrznych.
W ubiegły wtorek do dymisji podał się szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Peru, Luis Barranzuela. Było to skutkiem kontrowersji po tym, gdy minister wyprawił w swoim domu w Limie przyjęcie, pomimo restrykcji związanych z pandemią koronawirusa zakazujących tego typu zgromadzeń.
Dźwięki głośnej muzyki puszczanej na przyjęciu ministra 31 października rozdrażniła sąsiadów ministra i zdecydowali się oni zadzwonić po policję. Na miejsce przyjechała też telewizja Latina, która uchwyciła na nagraniu osobę z kieliszkiem w ręku pilnującą drzwi i gości, którzy pospiesznie opuszczali miejsce zabawy. Kolejnego dnia premier rządu Mirtha Vásquez poprosiła ministra o wyjaśnienia. Barranzuela zaprzeczył jakoby wprawił przyjęcie i oświadczył, że było to spotkanie służbowe. Premier uznała zajście i wyjaśnienia jako nie do przyjęcia. W ciągu 48 godzin od zdarzenia Barranzuela podał się do dymisji.
Barranzuela jest już czwartym członkiem rządu, który podał się do dymisji w atmosferze skandalu od początku trwania prezydentury Pedro Castillo. Nowym ministrem spraw wewnętrznych został w ubiegły czwartek Avelino Guillén, były prokurator, który podczas procesu w 2009 roku poparł karę 25 lat więzienia dla byłego prezydenta Alberto Fujimori.
https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20211104-avelino-guillen-ministro-interior-peru
#BRAZYLIA
Instagram sklasyfikował posty Carlosa Bolsonaro jako „fake news”.
W ubiegłą niedzielę Instagram oznaczył etykietą „fałszywe informacje” dwie publikacje Carlosa Bolsonaro, syna prezydenta Brazylii i radnego miasta Rio de Janeiro. Portal społecznościowy nie usunął treści, ale zamieścił na nich adnotacje, że są to nieprawdziwe informacje, których wiarygodność zbadali „niezależni weryfikatorzy”.
Carlos Bolsonaro opublikował fragment wykładu z 2015 roku, na którym Lula Da Silva, były prezydent Brazylii i potencjalny rywal Jaira Bolsonaro w przyszłorocznych wyborach, komentuje proces nacjonalizacji obiektów brazylijskiej spółki państwowej, rafinerii Petrobras przez rząd Boliwii. Na nagraniu Lula mówi: „Słuchaj, gaz należy do was, ropa też, więc możecie robić, co chcecie”, co jest częścią jego dłuższej wypowiedzi na temat rozmów z rządem Evo Moralesa. W swojej publikacji Carlos Bolsonaro insynuował, że Lula „oddał” rafinerie rządowi Boliwii, czego konsekwencją miałaby być ostatnia podwyżka cen gazu.
Carlos Bolsonaro po tym, jak jego post został oznaczony jako fałszywa informacja, opublikował nagranie ponownie i po raz drugi treści otrzymały oznaczenie „fake news”.
Brazylijski portal Aos Fatos, który zajmuje się weryfikacją faktów, przypomniał, że w rzeczywistości rafinerie Petrobrasu zostały sprzedane Boliwii w 2007 roku za 112 milionów dolarów.
https://www.europapress.es/internacional/noticia-instagram-etiqueta-falsas-dos-publicaciones-carlos-bolsonaro-20211108164859.html
https://g1.globo.com/rj/rio-de-janeiro/noticia/2021/11/08/instagram-postagens-falsas-carlos-bolsonaro.ghtml
#WENEZUELA
Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w Wenezueli.
3 listopada 2021 roku Karim Khan, brytyjski prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, ogłosił, że sprawa znana jako „Wenezuela I” (mająca na celu przeanalizowanie domniemanych przestępstw popełnionych w Wenezueli co najmniej od kwietnia 2017 roku w kontekście ówczesnych licznych demonstracji i związanych z nimi niepokojów politycznych), przechodzi z fazy wstępnego badania (rozpoczętego 8 lutego 2018 roku) do formalnego śledztwa.
Oświadczenie Khana zostało ogłoszone w Pałacu Miraflores, podczas podpisywania protokołu ustaleń z prezydentem Nicolásem Maduro, w którym to Maduro zgadza się na współpracę w procesie. „Prokurator zdecydował się przejść do kolejnej fazy, nie podzielamy tej decyzji, ale ją szanujemy” – oznajmił Maduro.
W protokole wyjaśniono, że wstępne badanie procesu rozpoczętego w lutym 2018 roku się zakończyło i przynajmniej na tym etapie nie zidentyfikowano „podejrzanych”. Wyjaśnia również, że śledztwo, które teraz się rozpocznie, ma na celu „ustalenie prawdy i tego czy istnieją podstawy do wniesienia oskarżenia przeciwko jakiejkolwiek osobie”. MTK będzie badać domniemane tortury, zaginięcia i pozasądowe egzekucje, które miały mieć miejsce w Wenezueli.
Wizyta Khana w Wenezueli nastąpiła po jego wizycie w Kolumbii, gdzie ogłosił on zamknięcie otwartej 17 lat temu sprawy o zbrodnie popełnione podczas wojny z kolumbijską partyzantką FARC.
Wszczęcie formalnego śledztwa w Wenezueli przez MTK jest pierwszym takim śledztwem prowadzonym w Ameryce Łacińskiej i zostało ono uznane przez obrońców praw człowieka za historyczne.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59109361
https://www.icc-cpi.int/venezuela
#NIKARAGUA
Wstępne wyniki kontrowersyjnych wyborów w Nikaragui: sandiniści z wynikiem 74,99%.
Najwyższa Rada Wyborcza Nikaragui (CSE) podała pierwsze wstępne wyniki niedzielnych wyborów , w których ponad 4,4 mln Nikaraguańczyków zostało wezwanych do urn, w celu wybrania prezydenta i wiceprezydenta, 90 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego i 20 do Parlamentu Środkowoamerykańskiego.
Według Brendy Rocha, przewodniczącej CSE, po podliczeniu prawie 50% lokali wyborczych, partia obecnego prezydenta Daniela Ortegi, Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN), uzyskała 74,99% poparcia na poziomie krajowym.
Za nią uplasowała się Partia Konstytucyjno-Liberalna (PLC), która uzyskała 14% głosów. Reszta partii biorących udział w wyborach nie uzyskała do tej pory więcej niż 5% głosów.
Po aresztowaniu w ostatnich miesiącach głównych przywódców opozycji, w wyborach tych brakowało kandydatów, którzy mogliby odebrać Ortedze prezydenturę. Siedmiu najbardziej prawdopodobnych kandydatów na prezydenta zostało w ostatnich miesiącach aresztowanych lub uwięzionych pod takimi zarzutami jak „zdrada stanu”, spisek przeciwko „integralności narodowej” i pranie brudnych pieniędzy.
Wybory są krytykowane przez środowisko międzynarodowe, między innymi przez Joe Bidena, który nazwał je „pantomimą”, czy Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej Josep Borrell, który stwierdził, że wybory te kończą przekształcanie kraju w „reżim autokratyczny”.
Z drugiej strony, prezydent Wenezueli Nicolás Maduro świętował wstępne wyniki wyborów podkreślając, że był to „wielki dzień powszechnego i pokojowego uczestnictwa”. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zasygnalizował, że według rosyjskich obserwatorów „wybory odbyły się w sposób zorganizowany i zgodnie z ustawodawstwem Nikaragui, zasadami epidemii narzuconymi przez Covid-19 oraz przy znacznym udziale obywateli”.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59202246
#WENEZUELA
Wizyta ministra spraw zagranicznych Wenezueli w Rosji i zapewnienie o kontynuowaniu przerwanego dialogu wenezuelskiego rządu z opozycją.
Minister spraw zagranicznych Wenezueli Félix Plasencia ogłosił w poniedziałek 8 listopada podczas swojej pierwszej wizyty w Moskwie, że rozmowy rządu Wenezueli z opozycją „jeszcze się nie skończyły” i „czwarte spotkanie jest w toku”: „Mieliśmy już trzy spotkania (…) Mamy nadzieję, że czwarte odbędzie się wkrótce”.
Od sierpnia br. trwały bowiem w Meksyku negocjacje między rządem a opozycją Wenezueli, mające na celu doprowadzić do porozumienia między obiema grupami i zakończyć kryzys humanitarny w Wenezueli. Pierwsze spotkanie odbyło się 13 sierpnia, kolejne między 3 a 6 września oraz 26 i 27 września. Spotkania od początku nie obyły się bez kontrowersji, a atmosferę dodatkowo pogorszył fakt mianowania kolumbijskiego biznesmena Alexa Saaba na jednego z członków delegacji rządu Maduro. 16 października Saab, który od 16 miesięcy przebywał na Wyspach Zielonego Przylądka, został ekstradowany do USA, co stało się bezpośrednim powodem decyzji rządu Maduro o zawieszeniu swojego uczestnictwa w dalszym dialogu z opozycją.
„Porwanie (Saaba) wpłynęło na normalny proces dynamiki dialogu, ale to nie oznacza, że dialog się zakończył” – zapewnił Plasencia. Minister nie podał jednak żadnej konkretnej daty, kiedy ewentualnie rozmowy mogłoby być wznowione i czy będzie miało to miejsce jeszcze przed wyborami regionalnymi zaplanowanymi w Wenezueli na 21 listopada.
Plasencia spotkał się w Moskwie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, któremu zapewnił, że Wenezuela „jest bez wątpienia najbardziej lojalnym, silnym partnerem i sojusznikiem Rosji w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”. Ze swojej strony Ławrow obiecał, że Moskwa „wspiera wysiłki rządu Wenezueli na rzecz rozwijania dialogu na szczeblu krajowym”.
https://www.vozdeamerica.com/a/venezuela-rusia-dialogo-/6304919.html