Iberonews 2021-11-02

Przed Wami kolejne zestawienie #Iberonews:

Brazylia: Bolsonaro oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Komisja śledcza brazylijskiego senatu zatwierdziła w ubiegły wtorek siedmioma głosami za i czterema przeciw wniosek o ściganie prezydenta kraju Jaira Bolsonaro za zbrodnie przeciwko ludzkości i dziewięć innych przestępstw. Według raportu komisji „makabryczna strategia” jego rządu doprowadziła do śmierci 120 tysięcy Brazylijczyków w wyniku pandemii koronawirusa, czego zdaniem autorów można by uniknąć, gdyby wprowadzono stosowne działania.

Liczący 1289 stron raport powstały po 6-miesięcznej pracy komisji utworzonej w celu zbadania działań i zaniechań rządu podczas pandemii, oskarża prezydenta i jego rząd także o celowe opóźnianie zakupu szczepionek, promowanie nieprzetestowanych leków, ignorowanie korupcji, bezczynność podczas kryzysu służby zdrowia w stanie Amazonas. Raport wskazuje, by w stan oskarżenia postawić łącznie 78 osoby, między innymi ministrów, byłych ministrów, trzech synów prezydenta, posłów, lekarzy, biznesmenów, jednego gubernatora oraz dwie firmy.

Raport został przedstawiony prokuratorowi generalnemu, Augusto Arasowi, który ma 30 dni na jego analizę i wniesienie oskarżeń. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż Aras został obsadzony właśnie przez Bolsonaro i jest jego sojusznikiem. 

Sam prezydent nazwał prace komisji „błazenadą” osłabiającą ekonomię, oskarżając senatorów o odstraszanie inwestorów i turystów.

https://elpais.com/internacional/2021-10-26/el-senado-de-brasil-pide-el-procesamiento-de-bolsonaro-por-crimenes-contra-la-humanidad-por-la-covid-19.html

https://elpais.com/internacional/2021-10-27/bolsonaro-dice-que-la-acusacion-por-crimenes-contra-la-humanidad-es-una-payasada-que-dana-la-economia.html

https://g1.globo.com/politica/cpi-da-covid/noticia/2021/10/26/cpi-da-covid-aprova-relatorio-atribui-nove-crimes-a-bolsonaro-e-pede-80-indiciamentos.ghtml

Meksyk: Blisko 500 mezoamerykańskich zabytków odkrytych dzięki skanowaniu laserowemu.

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Nature”, w południowym Meksyku zostało odkrytych 478 mezoamerykańskich kompleksów, które powstały między rokiem 1000 a 400 przed naszą erą. Odnalezione budowle, znajdujące się na dawnych terenach Majów i Olmeków, były pokryte roślinnością, przez co pozostawały niewidoczne dla naukowców, którzy przedtem wykonywali zdjęcia lotnicze i przemierzali tamte tereny. Odkrycie umożliwiło dopiero wykorzystanie technologii skanowania laserowego Lidar, pozwalającej na stworzenie trójwymiarowych map. 

Badania były prowadzone na obszarze 84 516 km kwadratowych w stanach Veracruz, Tabasco, Campeche, Oaxaca i Chiapas. Ze względu na wysokie koszty zastosowania technologii Lidar, skanowaniu laserowemu poddano teren o powierzchni tylko 2 tys. km kwadratowych. Odnalezione budowle są niskie i zbudowane na planie prostokąta, tak samo jak odkryta w zeszłym roku przez ten sam zespół badaczy majańska platforma Aguada Fénix w stanie Tabasco.

Autorzy badania twierdzą, że wiedza na temat rozwoju konfiguracji przestrzennych budynków ma wielkie znaczenie dla zrozumienia procesów społecznych i kulturowych Mezoameryki: położenie i orientacja tamtejszych ośrodków były ściśle powiązane z praktykami rytualnymi. Kierujący badaniami profesor Takeshi Inomata komentuje, że dotychczas uważano iż piramidy są znakiem rozpoznawczym cywilizacji mezoamerykańskich, a to odkrycie pokazuje, że zanim wysokie piramidy stały się powszechne, popularne były też płaskie kompleksy. 

Ponieważ odkrycia dokonano na obszarze granicznym między dawnymi terenami Majów i Olmeków, rezultaty badań są też bardzo ważne dla ustalenia typów relacji pomiędzy tymi dwoma kulturami. 

https://elpais.com/mexico/2021-10-29/el-hallazgo-de-la-cartografia-laser-identificados-500-monumentos-mesoamericanos-en-el-sur-de-mexico.html

https://www.abc.es/cultura/abci-hallan-casi-500-sitios-ceremoniales-antiguas-culturas-olmeca-y-maya-mexico-202110261402_noticia.html

https://www.efe.com/efe/usa/cultura/descubren-cerca-de-500-sitios-ceremoniales-prehispanicos-en-el-sur-mexico/50000109-4660484

Aborcja 11-letniej dziewczynki przerwana na skutek interwencji Kościoła katolickiego w Boliwii.

Sprawa 11-letniej dziewczynki, która zaszła w ciążę z powodu długotrwałego wykorzystywania seksualnego przez 60-letniego mężczyznę, wywołała silne reperkusje w całej Boliwii.

„Dziewczynki, nie matki”, a z drugiej strony „Ratujcie oba życia” to niektóre z haseł, które w ostatnich dniach, zarówno na portalach społecznościowych, jak i podczas demonstracji ulicznych, były używane przez zwolenników prawa nieletniej do przerwania ciąży zgodnie z prawem oraz tych, którzy uważają, że ciąża powinna być kontynuowana.

Przez ponad dziewięć miesięcy dziewczynka była wykorzystywana seksualnie przez ojca obecnego partnera jej matki. Ciąża została odkryta po tym, jak dziecko „poczuło dziwne ruchy” w swoim wnętrzu. Po wstępnych badaniach lekarskich okazało się, że jest w 21 tygodniu ciąży.

Ciotka dziewczynki złożyła skargę na domniemanego agresora, który oczekuje na proces w więzieniu o zaostrzonym rygorze. W tym samym czasie został złożony wniosek o legalne przerwanie ciąży (ILE) dla dziewczynki.

Po nagłośnieniu sprawy w mediach, Kościół katolicki i tak zwane grupy „pro-life” wywierały presję na dziewczynkę i jej matkę, aby zmieniły zdanie i zaprzestały kontynuowania przerywania ciąży, powiedziała boliwijska rzecznik praw obywatelskich Nadia Cruz.

W sobotę 23 października, za pomocą własnoręcznie podpisanego listu, dziewczynka zdecydowała się nie kontynuować zabiegu przerwania ciąży. We wtorek została wypisana ze szpitala i wraz z matką została umieszczona w schronisku prowadzonym przez Kościół katolicki, który obiecał zaopiekować się dziewczynką i jej nienarodzonym potomkiem.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59073226

https://www.eltiempo.com/mundo/latinoamerica/bolivia-nina-de-11-anos-violada-que-interrumpio-un-proceso-de-aborto-628697

https://www.rfi.fr/es/programas/noticias-de-am%C3%A9rica/20211029-la-violaci%C3%B3n-de-una-ni%C3%B1a-de-11-a%C3%B1os-enciende-el-debate-sobre-el-aborto-en-bolivia

Salwador: Human Rights Watch ostrzega, że nowa reforma konstytucyjna może utrwalić „koncentrację władzy”.

Modyfikacje, o które zabiega rząd, pomogłyby Nayibowi Bukele „skupić jeszcze więcej władzy w swoich rękach”. Potępił też, że Kongres „przyjął środki podważające praworządność”.

Organizacja Human Rights Watch stwierdziła w poniedziałek w publikacji na swojej stronie internetowej, że reforma konstytucyjna, do której dąży rząd Nayiba Bukele „może utrwalić koncentrację władzy” w Salwadorze.

Stwierdzono, że „w ciągu zaledwie sześciu miesięcy prorządowi ustawodawcy poważnie osłabili podstawowy system demokratycznej kontroli i równowagi i pozwolili Bukele skupić jeszcze więcej władzy w swoich rękach”.

Według HRW, „projekt reformy nie rozwiązuje chronicznych problemów związanych z prawami człowieka w Salwadorze, takich jak nadużywanie aresztu tymczasowego, wysoki wskaźnik przemocy i bezkarności, dyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową oraz brak ochrony praw kobiet”.

1 maja nowe Zgromadzenie Ustawodawcze, ze znaczną prorządową większością, rozpoczęło urzędowanie, a jego pierwszą decyzją było odwołanie konstytucjonalistycznych sędziów Sądu Najwyższego i prokuratora generalnego, z którymi prezydent wielokrotnie się ścierał.

HRW wskazuje, że uchwalono prawo przyznające „immunitet” urzędnikom państwowym i wykonawcom zaangażowanym w walkę z pandemią wirusa Covid-19. Ponadto podkreśla, że w momencie odwołania prokuratora generalnego Raúla Melary „prowadził on dochodzenie przeciwko kilku urzędnikom państwowym” w sprawie „domniemanej korupcji przy zakupach doraźnych”.

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/11/01/el-salvador-human-rights-watch-advirtio-que-la-reforma-constitucional-puede-consolidar-la-concentracion-de-poder/

https://www.hrw.org/es/news/2021/10/25/se-esta-desintegrando-el-estado-de-derecho-en-centroamerica

https://www.efe.com/efe/america/politica/la-reforma-constitucional-en-el-salvador-puede-consolidar-concentracion-de-poder-dice-hrw/20000035-4665649

Nikaragua tydzień przed wyborami prezydenckimi: Amerykańska Komisja Praw Człowieka określa wybory jako fikcję. 

W czwartek 28 października Amerykańska Komisja Praw Człowieka (hiszp. Comisión Interamericana de Derechos Humanos, CIDH) opublikowała raport na temat sytuacji w Nikaragui przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 7 listopada. 

W dokumencie CIDH wskazuje wprost, że ​​prezydent Daniel Ortega, który obejmuje stanowisko prezydenta od 2007, nie tylko stara się je zatrzymać, ale również „podtrzymuje reżim tłumiący wszelką wolność”, w którym opozycja nie ma głosu, a także dąży do „utrzymania władzy w nieskończoność”. Organ wskazał również na fale zatrzymań wielu osób, w tym kandydatów na prezydenta w nadchodzących wyborach, która ma miejsce w kraju Ameryki Środkowej od czerwca br. i o którą bezpośrednio oskarża się reżim Ortegi. 

“Najbardziej niepokojące jest to, że mamy do czynienia z procesem wyborczym, w którym widoczna jest przede wszystkim koncentracja władzy i osłabienie wszelkich instytucji demokratycznych, a ponadto stosowane represje wobec opozycji nie gwarantują wcale wolności, ani uczciwych wyborów”, zaznaczyła  Antonia Urrejola, przewodnicząca CIDH. “Dziś w Nikaragui cała opozycja polityczna znajduje się w areszcie. Taka jest prawda”, dodaje Urrejola. 

Rząd Nikaragui odrzucił zarzuty, stwierdzając, że CIDH przedstawia „obraźliwe i absurdalne zestawienie fałszywych faktów”.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59086044

https://cnnespanol.cnn.com/video/elecciones-7-noviembre-nicaragua-farsa-informe-electoral-fernando-del-rincon-conclusiones-cnne/

https://cnnespanol.cnn.com/video/acorralar-regimen-ortega-nicaragua-latinoamerica-daniel-zovatto-fernando-del-rincon-conclusiones-cnne/

Spotkanie prezydentów Boliwii i Peru oraz zacieśnienie stosunków między obydwoma państwami.  

Przywódcy Boliwii i Peru, kolejno Luis Arce i Pedro Castillo, podpisali w sobotę 30 października, podczas VI Dwunarodowego Gabinetu Peru-Boliwia (spotkanie odbyło się w Boliwii, w La Paz), szereg porozumień mających na celu promowanie i umacnianie więzi między obydwoma krajami.

„Chodzi o wzmocnienie naszych relacji handlowych i turystycznych. Ułatwienie tranzytu towarów i usług. Rozwój edukacji, a także ciągłą walkę z przestępczością transgraniczną, taką jak handel narkotykami, nielegalne wydobycie i przemyt. Są to zobowiązania, które odzwierciedlają silne i wyjątkowe więzi między Peru a Boliwią” – skomentował peruwiański prezydent Pedro Castillo.

Na spotkaniu pojawił się również temat peruwiańskiego portu Ilo (Ilo to miasto portowe w południowym Peru, także stolica prowincji Ilo). Port ten jest niezbędny dla Boliwii, która nie ma dostępu do morza i jest on jedną z głównych tras tranzytowych dla jej produktów. Obecnie Peru przeprowadza tam prace techniczne w celu polepszenia infrastruktury. Luis Arce, boliwijski przywódca, zaznaczył: „Współpraca z Peru to projektowanie i rozwijanie naszego handlu poprzez port Ilo (…) Mamy wielką nadzieję w opracowaniu mechanizmów, które ułatwiają tranzyt graniczny i handel”. 

Castillo i Arce podkreślili też znaczenie jeziora Titicaca położonego między terytoriami obydwu tych państw oraz potrzebę współpracy na rzecz jego ochrony, jak i zdecydowali się polepszyć integrację systemów energetycznych, kładąc nacisk na przemysł gazu ziemnego.

https://es.euronews.com/2021/10/31/luis-arce-y-pedro-castillo-fortalecen-las-relaciones-entre-bolivia-y-peru

https://www.elmundo.es/internacional/2021/10/30/617d78e3e4d4d8556f8b456e.html

https://gestion.pe/economia/peru-firma-acuerdo-con-bolivia-para-masificar-el-gas-cuando-este-pais-ya-no-cuenta-con-muchos-recursos-gas-natural-noticia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *