Iberonews 2021-10-26

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kolejnym #Iberonews!

KOLUMBIA

Dairo Antonio Úsuga, najbardziej poszukiwany handlarz narkotyków w Kolumbii i przywódca Clan del Golfo, został aresztowany.

W ramach wspólnej operacji wojska, sił powietrznych i policji pod nazwą „Osiris” kolumbijskie władze schwytały Dairo Antonio Úsugę, pseudonim „Otoniel”, uważanego za najbardziej poszukiwanego handlarza narkotyków w Kolumbii i głównego przywódcę tzw. Clan del Golfo.

Do jego schwytania potrzeba było 150 policjantów z wywiadu, 500 wojskowych, 22 helikopterów oraz współpracy amerykańskich i brytyjskich agencji wywiadowczych. Doszło do niego w Necoclí, w regionie Antioquia, w pobliżu granicy z Panamą.

Prezydent Kolumbii Iván Duque potwierdził aresztowanie Úsugi i określił je jako „najcięższy cios, jaki w tym stuleciu został zadany handlowi narkotykami” w Kolumbii.

Według kolumbijskiej prasy Interpol wydał przeciwko Úsudze czerwoną notę, między innymi za wielokrotne zabójstwo, wielokrotne porwanie i spiskowanie w celu popełnienia przestępstw. Ponadto toczy się wobec niego ponad 120 otwartych postępowań sądowych.

Według władz, Clan del Golfo wysyła tony kokainy do Ameryki Środkowej i Stanów Zjednoczonych. Początkowo był znany jako Urabeños, od regionu Urabá, w którym działa, chociaż jego wpływy rozciągają się na dużą część kraju i poza jego granice (członkowie grupy zostali schwytani w Brazylii, Argentynie, Peru, Hiszpanii i Hondurasie). Otoniel przejął dowództwo nad klanem po tym, jak jego brat Juan de Dios został zabity przez policję w 2012 roku.

https://cnnespanol.cnn.com/video/duque-captura-alias-otoniel-narcotrafico-colombia-sot/?fbclid=IwAR1G3d1kqCyhySarqTxPDc-k7IX10owmkn8-1_IGOxuerWAKJvPIdqXO4ro

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59026204

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20211024-colombia-ivan-duque-otoniel-captura

MEKSYK

Młoda transseksualistka zaatakowana kwasem w Guadalajarze.

Zoe, transseksualistka zaatakowana kwasem w Guadalajarze, stała się nowym symbolem dyskryminacji w Meksyku. Życie kobiety jest bezpieczne, jednak 60% jej ciała jest poparzonych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi dochodzenie w sprawie szpitala, który odmówił jej leczenia.

Zoe przed atakiem stała z koleżanką przed hotelem w historycznym centrum Guadalajary. Podszedł do niej mężczyzna, a po zadaniu kilku pytań, oddalił się. Wrócił na motorze ze żrącym kwasem, którym oblał twarz, klatkę piersiową i nogi Zoe. Pierwszy prywatny szpital odmówił jej leczenia.

W drugim przypadku została zwolniona w ciągu kilku godzin, ponieważ jej stan był stabilny, i odesłana do domu. Dwa dni później Zoe musiała przejść wielogodzinną operację w trybie pilnym, w celu rekonstrukcji skóry i uratowania oka. Obecnie, w stanie poważnym, ale już niezagrożonym, nadal przebywa w szpitalu, próbując dojść do siebie po przemocy, której doświadczyła jako kobieta transgenderowa w ciągu jednego dnia, w ciągu zaledwie kilku godzin.

Obecnie prowadzone jest dochodzenie mające na celu zbadanie, czy działania pierwszego szpitala, Santísima Trinidad, były dyskryminujące.

Zoe jest 21. kobietą, która ucierpiała w wyniku ataku kwasem w Meksyku od 2000 roku.

https://elpais.com/mexico/2021-10-23/zoe-la-joven-trans-atacada-con-acido-en-guadalajara-la-nueva-cara-de-la-discriminacion-en-mexico.html

https://www.informador.mx/ideas/En-Guadalajara-fue-20211025-0030.html

https://news.culturacolectiva.com/mexico/atacan-mujer-trans-acido-niegan-atencion-hospital-guadalajara/

LATAM, USA

Rekordowa liczba imigrantów  zatrzymanych przez Stany Zjednoczone na granicy z Meksykiem.

The Washington Post ujawnił dane według których w ciągu ostatnich 12 miesięcy na granicy z Meksykiem zatrzymano ponad 1,7 mln migrantów spośród których ponad milion zostało odesłanych z powrotem. To najwyższa liczba od lat 60., kiedy zaczęto prowadzić rejestr napływających osób. 

Klęski klimatyczne, fale przemocy i bieda nękające wiele krajów Ameryki Łacińskiej sprawiły, że tysiące osób postanowiły szukać lepszego życia w Stanach Zjednoczonych. Republikanie komentują, że wzrost liczby zatrzymań wynika z obietnic prezydenta Bidena dotyczących stworzenia procesu, który umożliwi imigrantom uzyskanie obywatelstwa.

Spośród zatrzymanych najliczniejszą grupą są Meksykanie (608 tys.), a następnie obywatele Hondurasu (309 tys.), Gwatemali (279 tys.) i Salwadoru (96 tys.). Pozostałe 367 tys. osób pochodziło z innych krajów Ameryki Łacińskiej, między innymi z Haiti i Wenezueli. Amerykański urząd Celny i Ochrony Granic komentuje, że liczba zatrzymań może być tak wysoka, ponieważ niektóre osoby próbowały przekraczać granice wielokrotnie.

Spośród wszystkich zatrzymanych najliczniejszą kategorię stanowili dorośli podróżujący bez dzieci: ponad 1,1 mln (czyli 64%). Odnotowano również rekordową liczbę zatrzymanych dzieci próbujących przekroczyć granicę bez opieki, było ich ponad 145 tys. 

https://elpais.com/internacional/2021-10-20/la-migracion-rompe-todos-los-records-en-estados-unidos-en-los-primeros-meses-de-la-administracion-biden.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-59022558

https://www.vozdeamerica.com/a/rompe-todos-los-records-el-numero-de-aprehensiones-en-la-frontera-sur-de-ee-uu-/6278791.html

MEKSYK

Majowa katastrofa w metrze: 10 osób odpowiedzialnych za budowę 12. linii metra oskarżonych o zabójstwo.

W wyniku ekspertyzy przeprowadzonej przez Biuro Prokuratora Generalnego Miasta Meksyk, 10 byłych urzędników, od dyrektora projektu do kierownika budowy 12. linii metra, zostanie oskarżonych o spowodowanie zabójstwa, obrażeń ciała i zniszczenia mienia. 

Śledztwo miało na celu ujawnić w jaki sposób doszło do jednego z najtragiczniejszych wypadków w historii stolicy Meksyku. 3 maja 2021 roku zawaliła się estakada 12. linii metra: w katastrofie zginęło 26 osób, a prawie 100 zostało rannych. 

Według oficjalnego śledztwa główną przyczyną tragedii były błędy w konstrukcji linii metra na odcinku pomiędzy stacjami Olivos i San Lorenzo. Przypuszczalnie popełniono również błędy projektowe. Do podobnych wniosków doszła norweska firma DNV w swojej ekspertyzie zleconej przez władze miasta Meksyk. Prokurator generalna Ernestina Godoy zapowiedziała, że będzie się dążyć do zawarcia porozumień w sprawie zadośćuczynienia ofiarom, aby uniknąć długiego procesu.

https://elpais.com/mexico/2021-10-18/desde-el-director-del-proyecto-a-supervisores-de-obra-10-funcionarios-acusados-por-el-colapso-de-la-linea-12.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58973778

https://apnews.com/article/noticias-4d949c08c0d88790cd500c1963f9b5af

NIKARAGUA

Kolejne zatrzymania w Nikaragui tuż przed wyborami prezydenckimi. 

Fala aresztowań w Nikaragui nie ustaje. W czwartek 21 października aresztowano prezesa nikaraguańskiego stowarzyszenia pracodawców, Michaela Healy’ego, i wiceprezesa tej instytucji, Álvaro Vargasa.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Policję Narodową, w obu przypadkach prowadzone jest śledztwo w związku z domniemanym praniem pieniędzy oraz za rzekome popełnienie „czynów podważających niezależność, suwerenność i samostanowienie kraju”. 

Jak podało Ministerstwo Spraw Publicznych, sąd nakazał zatrzymanie Healy’ego i Vargasa na 90 dni, podczas gdy śledztwo będzie w toku.

Tym samym od 4 czerwca br. łącznie 39 osób krytycznie nastawionych wobec rządu prezydenta Daniela Ortegi zostało zatrzymanych w Nikaragui. Wśród zatrzymanych znajduje się siedmiu kandydatów na prezydenta w wyborach powszechnych zaplanowanych 7 listopada tego roku. 

W wyborach startował będzie również (już po raz czwarty) sam Ortega, będący przy władzy od 2007 roku. Wg opinii publicznej fala aresztowań ma ułatwić mu drogę do reelekcji, pomimo rosnącej nieprzychylności w środowisku międzynarodowym.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59005021

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/10/21/el-regimen-de-daniel-ortega-detuvo-al-presidente-de-la-principal-patronal-de-nicaragua/

https://www.elmundo.es/internacional/2021/10/22/6172fffae4d4d849478b46bb.html

BOLIWIA

Ministrowie spraw zagranicznych Boliwii i Rosji spotkali się w Moskwie.

Ministrowie spraw zagranicznych Boliwii i Rosji, odpowiednio Rogelio Mayta i Siergiej Ławrow, spotkali się w piątek 22 października w Moskwie.

Spotkanie podkreśliło zainteresowanie Rosji zwiększeniem swojego znaczenia w regionie Ameryki Łacińskiej. Obaj dyplomaci skupili się na omówieniu nowych projektów, takich jak eksploatacja litu czy wykorzystanie energii jądrowej w celach pokojowych. Zarówno Ławrow jak i Mayta przystali na zacieśnienie współpracy przeciwko koronawirusowi – dostawa szczepionki Sputnik V okazała się bowiem sukcesem dyplomatycznym Moskwy w poszerzaniu jej wpływów w krajach LATAM. Sama Boliwia otrzymała do tej pory prawie 2,5 miliona dawek tej szczepionki, a Mayta podkreślił: „W tym trudnym czasie pandemii pierwszym krajem, na który mogliśmy liczyć w sprawie dostawy szczepionek przeciwko COVID-19, była właśnie Rosja”.

Ministrowie pozostali również zgodni w temacie ingerencji Stanów Zjednoczonych w sprawy wewnętrzne krajów Ameryki Łacińskiej, przede wszystkim Kuby i Wenezueli. Uznali oni działania rządu USA wobec tych krajów za niedopuszczalne, domagając się szczególnie natychmiastowego zakończenia gospodarczej, handlowej i finansowej blokady Białego Domu wobec Kuby. 

https://www.telesurtv.net/news/bolivia-rusia-rechazan-injerencia-paises-latinoamericanos-20211022-0012.html

https://elpais.com/internacional/2021-10-22/bolivia-y-rusia-estrechan-su-vinculo-con-acuerdos-de-explotacion-del-litio-y-el-gas.html

https://www.efe.com/efe/espana/economia/bolivia-atrae-a-gigantes-rusos-invertir-en-su-desarrollo-economico/10003-4658577

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *