Iberonews 2021-10-19

Przed Wami najnowsze zestawienie #Iberonews – zapraszamy do czytania i komentowania!

Protesty na Kubie – rząd zakazuje pokojowego marszu aktywistów.

Odwołując się do Konstytucji, grupa aktywistów zwróciła się do rządu kubańskiego o bezprecedensowe zezwolenie na zorganizowanie marszu na rzecz zmian w dniu 15 listopada. Powołując się na tę samą konstytucję, rząd kubański odmówił prawa do protestu.

Powodem protestów miało być “uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, zaprzestanie przemocy, poszanowanie praw wszystkich Kubańczyków i rozwiązywanie sporów za pomocą demokratycznych i pokojowych środków”.

Po spontanicznych demonstracjach z 11 lipca, które wywołały gwałtowną reakcję władz i aresztowanie setek osób – wiele z nich nadal przebywa w więzieniu – młodzi aktywiści postanowili wykorzystać lukę w Magna Carta, która uznaje prawo do pokojowych protestów na wyspie.

Władze odmówiły jednak zgody, uzasadniając to tym, że marsz wywołałby “zamieszki” i dążyłby do zmiany systemu, czego zabrania sama konstytucja, określająca socjalizm jako “nieodwołalny”.

https://elpais.com/internacional/2021-10-12/el-gobierno-de-cuba-prohibe-una-marcha-pacifica-por-el-cambio-y-sostiene-que-el-socialismo-en-la-isla-es-irrevocable.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58904455?fbclid=IwAR2UI8rDihqniAojWh7uvhwDEdYkXhqoclLZ2pMR6pq-r_rUOtiNwTBlsPU

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20211012-cuba-proh%C3%ADbe-manifestaci%C3%B3n-opositora-prevista-para-el-15-de-noviembre

Zjawisko pogodowe La Niña dotarło do Ameryki Łacińskiej. 

Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna, Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) ogłosiła, że La Niña, zjawisko pogodowe odpowiedzialne za ostre zimy i dotkliwe susze dotarło do Ameryki Łacińskiej i jego skutki będą odczuwalne przez kilka miesięcy.

La Niña jest silnie powiązana ze zjawiskiem atmosferycznym El Niño, powstającym na skutek osłabnięcia pasatów wiejących przez Pacyfik. Wiatry te w normalnych warunkach (brak anomalii El Niño i La Niña) wieją przez okołorównikowy Pacyfik ze wschodu na zachód. Powodują one przemieszczanie ciepłych wód powierzchniowych w kierunku zachodnim. Na skutek tego procesu poziom morza w Indonezji jest około 0,5 m wyższy niż w Ekwadorze.

Jednocześnie u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej wynoszone są ku powierzchni oceanu chłodne wody głębinowe. Są to bogate w składniki odżywcze warstwy wody, które tworzą bardzo korzystne warunki do rozwoju ławic ryb.

Podczas El Niño pasaty słabną nad środkowym i zachodnim Pacyfikiem. Powoduje to zahamowanie  podnoszenia się chłodnych wód głębinowych we wschodniej części oceanu, a tym samym wzrost temperatury wód powierzchniowych oceanu i wilgotności powietrza w rejonie zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. W tym czasie w Andach obserwowane są intensywne, często katastrofalne opady. W rejonie wybrzeża Ameryki Południowej wstrzymany jest łańcuch pokarmowy, począwszy od planktonu po ryby i ptactwo, co prowadzi często do załamania przemysłu rybnego.

La Niña jest przeciwieństwem El Niño. Polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody we wschodnim Pacyfiku. Podczas jej panowania pasaty są znacznie gwałtowniejsze niż zazwyczaj. Objawia się w Ameryce Łacińskiej na dwa zupełnie różne sposoby: obfite i obfite deszcze, zwiększone przepływy rzek i wynikające z tego powodzie w Kolumbii, Ekwadorze i północnej Brazylii oraz susze w Peru, Boliwii, południowej Brazylii, Argentynie i Chile.

Kilka z tych ostatnich krajów doświadcza od zeszłego roku intensywnej suszy, która wpłynęła na uprawy, wysuszyła rzeki i wpłynęła na wytwarzanie energii hydroelektrycznej. Istnieje obawa, że La Niña jeszcze bardziej opóźni porę deszczową w południowej części LATAM.

https://www.eltiempo.com/vida/medio-ambiente/volvio-el-fenomeno-de-la-nina-que-y-que-implica-para-america-latina-626020
https://www.lanacion.com.ar/el-mundo/la-nina-esta-de-regreso-que-es-y-que-significa-para-el-clima-en-america-latina-nid18102021/
https://www.bbc.com/mundo/noticias-58904461

Rząd Wenezueli zawiesza udział w dialogu z opozycją. 

Od sierpnia br. trwały rozmowy między rządem a opozycją Wenezueli, mające na celu doprowadzić do porozumienia między obiema grupami i zakończyć kryzys humanitarny w Wenezueli. Gospodarzem obrad był Meksyk, a negocjacjom towarzyszyła także delegacja Norwegii.

Pierwsze spotkanie odbyło się 13 sierpnia, kiedy to podpisano protokół ustaleń. Następne tury rozmów miały miejsce w dniach od 3 do 6 września oraz 26 i 27 września. Spotkania od początku nie obyły się bez kontrowersji, a podczas ostatniej tury atmosferę dodatkowo pogorszył fakt mianowania kolumbijskiego biznesmena Alexa Saaba na jednego z członków delegacji rządu Maduro. 

Saab od 16 miesięcy przebywał w więzieniu na Wyspach Zielonego Przylądka, oczekując na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. W tę sobotę 16 października został oficjalnie przeniesiony ze swojego miejsca aresztu domowego na wyspie Sal (Isla de Sal) i ekstradowany do USA. 

Prezydent Kolumbii Iván Duque określił ekstradycję Saaba jako „triumf w walce z handlem narkotykami, praniem brudnych pieniędzy i korupcją”. Natomiast wenezuelski rząd ostro ją skrytykował, uznając wprost przeniesienie kolumbijczyka za „porwanie wenezuelskiego dyplomaty”.

W tę niedzielę 17 października miała odbyć się w Meksyku kolejna tura rozmów rządu i opozycji Wenezueli. Jednak ekstradycja Alexa Saaba stała się bezpośrednim powodem decyzji rządu Maduro o zawieszeniu swojego uczestnictwa w dalszym dialogu z opozycją. 

Juan Guaidó, líder opozycji Wenezueli, skrytykował decyzję delegacji rządu, mówiąc: „Rozwiązania, których potrzebuje Wenezuela, są pilne i żadna inna kwestia nie powinna być ważniejsza od jak najszybszego rozwiązania sytuacji kryzysowej w kraju”.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/10/16/gobierno-de-venezuela-suspende-participacion-en-mesa-de-dialogo-con-la-oposicion-tras-extradicion-de-alex-saab-a-ee-uu/
https://elpais.com/internacional/2021-10-16/el-gobierno-de-maduro-rompe-las-negociaciones-con-la-oposicion-por-la-extradicion-de-alex-saab.html
https://cnnespanol.cnn.com/2021/10/16/extraditan-a-estados-unidos-a-alex-saab-presunto-financista-de-nicolas-maduro-trax/

Trybunał Konstytucyjny Boliwii orzekł ogłoszenie Jeanine Áñez na prezydenta kraju w 2019 roku jako niezgodne z konstytucją. 

Trybunał Konstytucyjny Boliwii (TCP) orzekł w piątek 15 października, że samo ogłoszenie Jeanine Áñez na prezydenta kraju w 2019 roku było nielegalne, ponieważ nie istniała tzw. próżnia władzy pomiędzy rezygnacją Evo Moralesa i objęciem władzy przez Añez.

Trybunał ustalił, że sukcesja prezydencka „ipso facto” (łacińskie wyrażenie sugerujące, że dane wydarzenie nastąpiło szybko i natychmiast) musi dotrzeć do Izby Deputowanych i Senatorów. Wskazano, że ​​rezygnacje za pośrednictwem portali społecznościowych lub mediów nie są ważne – zawsze muszą być one przekazane na piśmie, przedstawione publicznie i zaakceptowane przez Najwyższy Trybunał Wyborczy i boliwijską legislację. Tym samym wg TCP nie było żadnego prawnego uzasadnienia dla ogłoszenia głowy państwa ówczesnej senator opozycji Jeanine Áñez. 

Áñez, która od 13 marca br. przebywa w areszcie w La Paz oskarżona o „terroryzm, działalność wywrotową i spisek”, opublikowała w sobotę 16 października na swoich portalach społecznościowych list skierowany do prezydenta Boliwii Luisa Arce, w którym to potępiła „nadużycie władzy”, utrzymując swoją niewinność. Podkreśliła również, że ​​objęcie przez nią stanowiska prezydenta kraju odbyło się w „ścisłym przestrzeganiu postanowień Konstytucji”. 

https://www.telesurtv.net/news/bolivia-tribunal-sentencia-inconstitucional-jeanine-anez-20211015-0018.html
https://actualidad.rt.com/actualidad/407381-tribunal-sentencia-autoproclamacion-anez-golpe-bolivia
https://www.dw.com/es/jeanine-áñez-env%C3%ADa-carta-a-luis-arce-y-proclama-su-inocencia/a-59529442

Replika rzeźby “Młoda kobieta z Amajac” zastąpi pomnik Kolumba w stolicy Meksyku.

Pomnik Krzysztofa Kolumba, który znajdował się na najważniejszej alei stolicy Meksyku, Paseo de la Reforma, zostanie zastąpiony przez replikę rzeźby przedstawiającej rdzenną mieszkankę regionu Huasteca. Wiadomość ogłosiła w ubiegły wtorek burmistrzyni miasta Meksyk, Claudia Sheinbaum. Stwierdziła ona, że ta decyzja jest ważnym symbolem w kraju w którym najbardziej dyskryminowane są właśnie jego rdzenne mieszkanki.  

Pomnik Kolumba został usunięty już rok temu pod pretekstem renowacji. Później ogłoszono, że na jego miejscu stanie “Tlali”, rzeźba przedstawiająca rdzenną mieszkankę Meksyku artysty Pedra Reyesa. Decyzja wzbudziła wiele dyskusji, ponieważ nie została ona skonsultowana z ludnością tubylczą, a autorem pomnika był mężczyzna. Tym razem decyzja została podjęta w drodze konsensusu przez Komitet ds. Zabytków i wzięto pod uwagę ponad 5 tysięcy wniosków przesłanych przez rdzenną ludność, którzy chcieli, by kobieta zajęła miejsce Kolumba.

“Młoda kobieta z Amajac” to prekolumbijska rzeźba odnaleziona w styczniu tego roku przez mieszkańców regionu Veracruz. Najprawdopodobniej przedstawia ona reprezentantkę elit kultury Huasteca. Granitowa figura mierzy około 1,3 metra i przedstawia kobietę z rękami spoczywającymi na brzuchu. Nosi nakrycie głowy charakterystyczne dla wyższych, rządzących klas społecznych. Rzeźba jest obecnie wystawiana w Narodowym Muzeum Antropologii w Meksyku, a za przygotowanie jej repliki odpowiednio większych rozmiarów odpowiedzialny będzie Narodowy Instytut Antropologii i Historii.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-58892939
https://elpais.com/mexico/2021-10-12/ciudad-de-mexico-elige-la-escultura-prehispanica-de-una-mujer-para-sustituir-definitivamente-a-colon-en-paseo-de-la-reforma.html
https://elpais.com/mexico/2021-10-17/la-joven-de-amajac-la-historia-detras-de-la-escultura-hallada-entre-naranjos-que-sustituira-a-colon-en-reforma.html

#SALWADOR

Protesty przeciwko władzy prezydenta Bukele.

Setki mieszkańców stolicy Salwadoru wyszły w ubiegłą niedzielę na ulice miasta, żeby maszerować w proteście przeciwko rządom prezydenta Nayiba Bukele. W proteście udział wzięły między innymi środowiska feministyczne i LGBT+, studenci, ekolodzy, przedstawiciele związków zawodowych i opozycja, łącznie około cztery tysiące osób.

Protestujący nieśli ze sobą plakaty z hasłami “Precz z dyktaturą!” czy krytykujące decyzje prezydenta dotyczące polityki gospodarczej kraju, szczególnie wprowadzenie bitcoina jako legalnego środka płatniczego. Uczestnicy marszu domagali się również przywrócenia do pracy zwolnionych w maju sędziów Sądu Najwyższego i prokuratora generalnego. Sprzeciwiali się też planowanym przez rząd zmianom w konstytucji i jego autorytarnym tendencjom. 

Podczas protestu nie doszło do żadnych większych incydentów. Policja ustawiła punkty kontrolne na wjazdach do miasta i przeszukiwała wjeżdżające samochody i później poinformowała, że miała skonfiskować “szereg niebezpiecznych przedmiotów i środków wybuchowych”.

Sam Bukele na swoim koncie na Twitterze udostępnił nagranie, na którym protestujący mieli rzekomo atakować inne osoby i nazwał marsz porażką. Mimo wszystko, według ostatnich sondaży Bukele wciąż cieszy się poparciem większości obywateli Salwadoru.

https://www.sandiegouniontribune.com/en-espanol/noticias/story/2021-10-17/el-salvador-se-realiza-nueva-protesta-contra-bukele?fbclid=IwAR3vn9b8geCjL8peN2dwcOrP1GlBH4k13cM1C1J5MgnTk4J90_mLpUz3yyM
https://www.efe.com/efe/espana/sociedad/miles-de-salvadorenos-marchan-contra-bukele-cuando-se-acerca-a-su-medio-mandato/10004-4654153
https://es.euronews.com/video/2021/10/18/nueva-protesta-contra-el-presidente-nayib-bukele-y-el-bitcoin-en-el-salvador

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *