Iberonews 2021-10-13

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym zestawieniem #Iberonews!

Pierwszy miesiąc bitcoina jako legalnego środka płatniczego w Salwadorze.

7 września 2021 r. Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który przyznał status prawnego środka płatniczego kryptowalucie. Wejście w życie ustawy o Bitcoinie stanowiło kamień milowy w historii finansów. Ostatnie 30 dni naznaczone są jednak niepokojami społecznymi spowodowanymi podziałami pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami ustawy.

Zwolennicy bitcoina, na czele z prezydentem Nayibem Bukele, zapewniają, że wkrótce pojawią się sukcesy, a Salwador otworzy wrota do innowacyjnej gospodarki cyfrowej, sceptycy przewidują, że ten eksperyment udowodni, że bitcoin nie sprawdza się jako środek płatniczy w życiu codziennym.

Obecnie tylko nieliczne firmy akceptują płatności bitcoinem, pomimo tego, że ustawa bitcoinowa zobowiązuje do umożliwienia zakupów za pomocą tej kryptowaluty na terenie całego kraju. Siedemdziesiąt procent ludności nie posiada konta bankowego, wielu Salwadorczyków nie ma dostępu do Internetu, a problemy techniczne utrudniają działanie rządowej aplikacji mobilnej, która umożliwia dokonywanie transakcji za pomocą wirtualnej waluty. Dla wielu był to krok w kierunku przyszłości i innowacji. Dla innych system płatności jest na tyle złożony, że korzystanie z niego jest niemalże niemożliwe. 

Duże wzloty i upadki w wartości kryptowaluty powodują brak zaufania do niej wśród społeczeństwa, które obawia się utraty swoich oszczędności. Analitycy zauważają, że odrzucenie bitcoina jest związane z jednej strony z niechęcią do polityki Bukele, a z drugiej strony z faktem, iż duża część ludności Salwadoru nadal nie wie, jak posługiwać się tą walutą, co przyczynia się do tego, że niektóre sektory odmawiają korzystania z niej.

https://www.criptonoticias.com/comunidad/mes-entrada-vigencia-ley-bitcoin-el-salvador/
https://www.france24.com/es/programas/econom%C3%ADa/20211007-el-salvador-bitcoin-primer-mes-aceptaci%C3%B3n-rechazo
https://www.larazon.es/economia/20211011/7qk2zl5zvjerzghdxmlic7zqe4.html

Ponad 100 haitańskich migrantów uratowanych z wnętrza opuszczonego kontenera w Gwatemali.

Wołania o pomoc i uderzenia w ściany ciężarówki zaalarmowały władze. Grupa migrantów próbowała dotrzeć w niej do Meksyku, aby stamtąd przedostać się do Stanów Zjednoczonych.  109 z uratowanych osób pochodzi z Haiti. Według Krajowej Policji Cywilnej (PNC), uratowano też osoby z Nepalu (11) i Ghany (9).

Uratowanym udzielono pomocy medycznej, a następnie przekazano ich do schronisk prowadzonych przez Gwatemalski Instytut Migracyjny. Według rzeczniczki Urzędu Migracyjnego, Alejandry Meny, wszyscy zostaną odesłani do Hondurasu, z którego przybyli do Gwatemali, ponieważ nie posiadają wymaganych dokumentów.

Incydent ten odzwierciedla rosnące obawy dotyczące liczby migrantów, w tym dużej liczby Haitańczyków, którzy są narażeni na niebezpieczeństwo podczas prób dotarcia do USA. Haiti przez lata cierpiało z powodu niestabilności politycznej, której kulminacją było zabójstwo prezydenta Jouvenala Moïse’a w lipcu 2021 r. W następnym miesiącu kraj doświadczył tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. Tysiące Haitańczyków opuściło kraj w poszukiwaniu pracy w krajach Ameryki Łacińskiej.

Ze względu na swoje położenie geograficzne, terytorium Gwatemali stanowi naturalne przejście, z którego korzystają tysiące migrantów z Ameryki Środkowej, z Haiti i z krajów afrykańskich. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), tylko w tym roku ponad 90 000 migrantów przekroczyło niebezpieczną dżunglę Tapón de Darién w Panamie, aby dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, Meksyku lub Kanady.

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/10/10/rescataron-a-126-migrantes-haitianos-del-interior-de-un-contenedor-abandonado-en-guatemala/
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58862779
https://actualidad.rt.com/actualidad/406724-rescatan-cien-migrantes-haiti-contenedor-guatemala

Inflacja w Meksyku sięgnęła we wrześniu 6%.

Inflacja w Meksyku wyniosła we wrześniu 6%, dwukrotnie więcej niż zakładał bank centralny kraju. Według najnowszego raportu meksykańskiego Narodowego Instytutu Geografii i Statystyki opublikowanego w ubiegły czwartek, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, najpopularniejsza miara inflacji, osiągnęła najwyższy od kwietnia 2021 poziom. Tym samym, inflacja siódmy miesiąc z rzędu przekracza przewidywany  przez Banco de México zakres (3 procent, +/- jeden punkt procentowy).

Produkty, które najbardziej podrożały, to: papryka (54,39%); zielona fasola (50,29%); pomidory (32,25%); awokado (24,55%) gaz LPG (20,63%); wieprzowina (17,45%); benzyna wysokooktanowa (16,84%) i gaz ziemny (15,25%).

Także inne kraje Ameryki Łacińskiej zmagają się z rosnącą inflacją: Brazylia w ubiegły piątek podała do wiadomości, że poziom inflacji wyniósł we wrześniu 10,25%. W Chile ceny wzrosły o 5,3%, a inflacja w Kolumbii sięgnęła 4,51%. Wpływ na to miały pocovidowe ożywienie gospodarek, co doprowadziło do wzrostu cen ropy naftowej i paliw, susze w regionie, powodujące wzrost cen żywności i niestabilna sytuacja polityczna. 

https://elpais.com/mexico/2021-10-07/la-inflacion-en-mexico-llega-al-6-el-doble-de-lo-estimado-por-el-banco-de-mexico.html
https://www.elfinanciero.com.mx/economia/2021/10/07/inflacion-se-ubica-en-6-en-septiembre-su-nivel-mas-alto-desde-abril/
https://www.forbes.com.mx/economia-inflacion-en-mexico-fue-de-6-en-septiembre-duplica-la-meta-oficial/
https://www.portafolio.co/economia/bancos-centrales-de-la-region-luchan-para-controlar-la-inflacion-557206
https://elpais.com/economia/2021-08-30/la-inflacion-en-america-latina-se-dispara-por-la-politica-clima-y-ayudas-al-consumo.html?rel=mas

Trzej obecni prezydenci z krajów Ameryki Łacińskiej w światowej aferze Pandora Papers.

Pandora Papers to międzynarodowe śledztwo dziennikarskie oparte na wycieku niemal 12 milionów poufnych dokumentów z 14 kancelarii prawnych specjalizujących się w tworzeniu firm w krajach takich jak Panama, Brytyjskie Wyspy Dziewicze czy Bahamy, powszechnie uważanych za tzw. raje podatkowe. Dokumenty ujawniają bogactwo, uchylanie się od płacenia podatków, a także pranie pieniędzy przez najbogatszych ludzi na świecie.

Publikacja Pandora Papers znacząco obciążyła elity Ameryki Łacińskiej – w aktach znalazło się 35 prezydentów lub byłych prezydentów, z tym że aż czternastu z nich pochodzi właśnie z krajów LATAM.

Spośród tych czternastu polityków, trzech nadal sprawuje urząd prezydenta: to Sebastián Piñera (Chile), Guillermo Lasso (Ekwador) i Luis Abinader (Dominikana). Z kolei wśród byłych prezydentów, do najbardziej znanych z regionu, którzy pojawili się w ujawnionych aktach, należą kolumbijczycy César Gaviria i Andrés Pastrana oraz peruwiańczyk Pedro Pablo Kuczyński.

Według Pandora Papers, rodzina prezydenta Piñery jest największym udziałowcem w kontrowersyjnym projekcie budowlanym Dominga na północy Chile, a jego żona i dzieci zarządzają rodzinnym majątkiem na Wyspach Dziewiczych. Sam Piñera zaprzeczył tym informacjom, ale chilijska prokuratura już wszczęła śledztwo przeciwko niemu. 

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso niemal natychmiast podkreślił swoją niewinność na Twitterze,  oznajmując, że nie posiada żadnych nieruchomości w rajach podatkowych i że jego ogromny majątek to efekt pracy w Banco de Guayaquil, którego jest największym udziałowcem.

Pandora Papers ujawniło, że Luis Abinader jest właścicielem dwóch firm w Panamie, Littlecot Inc. i Padreso SA. Abinader zapewnił, że firmy te zostały stworzone przez konsultantów zatrudnionych do kupowania tego typu firm, aby „ułatwić transakcje handlowe z klientami i zmniejszyć przeszkody administracyjne”. 

https://elpais.com/pandora-papers/2021-10-03/papeles-de-pandora-las-claves-para-entender-la-investigacion-en-america-latina.html
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58783391
https://www.infobae.com/america/pandora-papers/2021/10/06/la-oposicion-pidio-al-presidente-de-republica-dominicana-una-explicacion-convincente-por-los-pandora-papers/
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58850055

Strajk opozycji w Boliwii przeciwko rządowi Luisa Arce. 

Opozycja, organizacje obywatelskie i związki zawodowe wezwały w poniedziałek 11 października do strajku narodowego przeciwko rządowi Luisa Alberta Arce Catacory i w obronie demokracji. Mają to być największe protesty antyrządowe od czasu kryzysu w 2019 r., który to przyspieszył rezygnację ówczesnego prezydenta Evo Moralesa.

Protesty rozpoczęły się już o świcie. Położona we wschodniej części Boliwii Santa Cruz stała się ich centrum. Grupy protestujących blokowały aleje i ulice, podczas gdy policja próbowała przywrócić ruch. Według Manuela Moralesa z Narodowej Rady Obrony Demokracji, protest jest wspierany przez opozycyjnych gubernatorów i burmistrzów, którzy potępiają rząd Boliwii, stwierdzając, że używa on hasła ¨sprawiedliwości¨ do karania sprzeciwiających się i prześladowania przeciwników.

Do protestów przyłączyły się także tysiące ulicznych sprzedawców, którzy razem z opozycją sprzeciwiają się projektowi ustawy mającej na celu zagwarantowanie kontroli nad pieniędzmi, instrumentami finansowymi i aktywami uzyskanymi z zysków, przyznając przy tym większe uprawnienia Wydziałowi Dochodzeń Finansowych, Prokuraturze, Ministerstwu Sprawiedliwości i Prokuraturze Generalnej.

Wiceprezydent kraju David Choquehuanca uznał protesty za polityczne i oskarżył przywódców opozycji o dążenie do destabilizacji rządu Arce i bezkarności za masakrę protestujących podczas manifestacji w 2019 roku po nieudanych wyborach, w których to Evo Morales starał się o czwartą kadencję. 

https://www.20minutos.com/noticia/326274/0/opositores-llaman-a-paro-en-bolivia-en-contra-del-gobierno/
https://www.pagina12.com.ar/373947-bolivia-arranca-la-semana-con-un-paro-opositor-y-una-marcha-
https://www.telesurtv.net/news/portavoz-boliviano-advierte-intenciones-plan-golpistas-20211009-0015.html

Brazylia: Bolsonaro pozwany o popełnienie “zbrodni przeciwko ludzkości”.

Grupa prawników z austriackiej organizacji ekologicznej AllRise złożyła skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze przeciwko prezydentowi Brazylii, Jairowi Bolsonaro, twierdząc, że działania polityka w Amazonii stanowią “zbrodnię przeciwko ludzkości”. 

Sprawę nazwaną “Planeta kontra Bolsonaro” otwiera złożony przez grupę 286-stronicowy dokument, w którym przytoczone są podstawy do “wszczęcia pilnego i dokładnego śledztwa”. AllRise stwierdza, że Bolsonaro jest odpowiedzialny za “prowadzenie systematycznego ataku na Amazonię, a także na zależne od niej osoby i na jej obrońców, skutkujące nie tylko prześladowaniami, morderstwami i nieludzkim cierpieniem milionów ludzi w regionie, ale także na całym świecie”.

Organizacja uważa, że Bolsonaro jest odpowiedzialny za niszczenie rocznie około 4000 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych Amazonii i za stały wzrost wskaźnika wylesiania, który nie zwalnia odkąd polityk objął urząd w 2019 roku. 

AllRise opiera się na badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, które szacują, że nadmierna emisja gazów cieplarnianych przypisywana rządowi Bolsonaro może spowodować ponad 180 tysięcy zgonów w ciągu najbliższych 80 lat.

To nie pierwszy raz kiedy do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze trafia skarga przeciwko Jairowi Bolsonaro. Był on już oskarżany m.in. o lekceważenie pandemii czy podżeganie do ludobójstwa ludności tubylczej.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/10/12/acusan-jair-bolsonaro-crimenes-contra-humanidad-corte-penal-internacional-trax/?fbclid=IwAR0qcVJ8iovZCcFrMZ2Z08dW3PTgArLrnUFjS7GUTUTzcTt3frr-LDM1r-o#0
https://www.dw.com/es/ong-denuncia-a-jair-bolsonaro-ante-la-cpi-por-deforestaci%C3%B3n-de-la-amazon%C3%ADa/a-59477365
https://brasil.elpais.com/brasil/2021-10-12/ong-internacional-denuncia-bolsonaro-em-haia-por-destruicao-da-amazonia.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *