Przed Wami kolejne zestawienie Iberonews, zapraszamy do czytania!
Paragwajczycy protestują przeciwko zmianie prawa penalizującego wtargnięcie na prywatny teren.
Manifestacje prowadzone przez grupy rolników i rdzennych mieszkańców, mające miejsce w środę w Asunción, stolicy Paragwaju, zakończyły zamieszkami w różnych częściach miasta oraz dziesiątkami poszkodowanych.
Wśród rannych, według relacji z komendy policji, był policjant trafiony strzałą.
Zamieszki rozpoczęły się, kiedy 80-osobowa Izba Deputowanych zatwierdziła zmianę ustawy, która zwiększa karę z czterech do sześciu lat więzienia dla tych, którzy nielegalnie zajmują własność prywatną. Aby ustawa weszła w życie, musi teraz zostać podpisana przez prezydenta Mario Abdo Beníteza.
Według Krajowej Federacji Chłopskiej, źródło problemu sięga lat 1954-1989, gdy wielu rolnikom i ludności tubylczej odebrano ziemię i przekazano ją właścicielom ziemskim lub osobom bliskim wojskowemu rządowi Alfredo Stroessnera.
Raport Komisji Prawdy i Sprawiedliwości, powołanej do zbadania naruszeń, do których doszło w czasie reżimu Stroessnera, odnotował w 2006 r., że prawie dwie trzecie ziemi przekazanej podczas reformy rolnej zaaranżowanej przez ten rząd trafiło do osób bliskich władzy.
Od tego czasu rolnicy i rdzenni mieszkańcy próbują odzyskać ziemię, a jedną z ich strategii jest tymczasowe okupowanie zajętych terenów.
“Nigdy nie rozwiązali problemu ziemi i chcą zrobić z nas kryminalistów”, powiedział Derlis López, jeden z rdzennych przywódców, kilku lokalnym mediom. Dodał: “nie będziemy dłużej milczeć”.
https://caracol.com.co/radio/2021/09/30/internacional/1633033281_813082.html
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58750276
Co najmniej 118 ofiar starć rywalizujących gangów w więzieniu w Guayaquil w Ekwadorze.
W wyniku starć między rywalizującymi gangami w Centro de Privación de Libertad Número 1 w Guayaquil (Ekwador) zginęło co najmniej 118 osób, a dziesiątki zostało rannych.
Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso przewodniczył w środę po południu posiedzeniu komisji bezpieczeństwa w Guayaquil, aby ocenić sytuację w więzieniach po masakrze. Skłoniła ona też Lasso do ogłoszenia “stanu wyjątkowego w całym systemie więziennictwa”.
Fausto Buenaño, dowódca policji Guayaquil, poinformował, że walczące gangi próbowały przejąć kontrolę nad oddziałem więziennym. Władze zostały zaalarmowane odgłosami detonacji broni palnej i eksplozjami w kilku częściach więzienia. Podczas interwencji agenci znaleźli w oddziałach penitencjarnych zwłoki, a w nich kule i odłamki granatów. Gazeta El Comercio podała, że kilka ofiar zostało okaleczonych. W pięciu przypadkach doszło do dekapitacji. Innym ofiarom odcinano kończyny.
To już trzecie zamieszki w więzieniach w Ekwadorze w 2021 roku. Poprzednie dwie miały miejsce w lutym i lipcu i spowodowały śmierć odpowiednio 79 i 22 osób.
Ogranizacja Human Rights Watch wezwała rząd Ekwadoru do przeprowadzenia śledztwa i wskazania osób odpowiedzialnych za przemoc w więzieniach.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58730033
https://www.telesurtv.net/news/confirman-muertos-masacre-carcel-ecuatoriana-20211001-0007.html
Rząd Kuby pozwala na otwarcie pierwszych prywatnych firm.
W ubiegłą środę kubańskie Ministerstwo Gospodarki i Planowania wydało zgodę na rozpoczęcie działalności przez 32 przedsiębiorstwa z grupy mikro-, małych i średnich firm prywatnych. Według ekspertów może być to początek pozytywnych zmian dla scentralizowanej gospodarki wyspy, na której prawie 54 lata temu upaństwowiono wszystkie tego rodzaju przedsiębiorstwa.
Zatwierdzone w ubiegłym tygodniu firmy działają m.in. w sektorze produkcji żywności, szeroko pojętej produkcji czy recyklingu. Ministerstwo poinformowało, że rozpatruje więcej wniosków i jak dotąd, jeszcze żaden nie został odrzucony. Nowe firmy mogą zatrudniać do 100 pracowników i muszą działać jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Istnieją pewne ograniczenia dotyczące rodzaju działalności: między innymi księgowi, prawnicy, architekci i inżynierowie nie mogą zrzeszać się i zakładać razem nowych przedsiębiorstw w celu świadczenia swoich usług. Kuba zabrania również zakładania firm prywatnych w sektorach “strategicznych”, czyli np. służbie zdrowia, telekomunikacji czy mediach.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58761735
https://www.elmundo.es/economia/2021/09/30/61551107e4d4d8234b8b4570.html
Kolejna denominacja i nowa cyfrowa waluta w Wenezueli.
Rząd Wenezueli w ubiegły piątek dokonał kolejnej już denominacji usuwając z krajowej waluty sześć zer i wprowadził boliwara cyfrowego (bolívar digital) na miejsce boliwara suwerennego (bolívar soberano). Według oficjalnego komunikatu Banku Centralnego Wenezueli, nowa waluta ma na celu “rozwój gospodarki cyfrowej” kraju.
Nowa waluta nie jest kryptowalutą i będzie funkcjonować w wersji fizycznej: wprowadzone zostaną nowe banknoty i monety. Rząd wprowadzi również system płatności elektronicznych dzięki któremu użytkownicy transportu publicznego posiadający smartfony będą mogli nabywać bilety za pośrednictwem kodów VQR.
Opozycja komentuje, że bez nowego programu gospodarczego realnie przeciwdziałającego hiperinflacji i wspierającego wzrost ekonomiczny, ubiegłotygodniowa zmiana nie przyniesie żadnej poprawy. Boliwar w ostatnim czasie stale tracił na wartości, a w ciągu ostatnich 14 lat Wenezuela usunęła ze swojej waluty 14 zer. W zeszłym tygodniu potrzeba było ponad 4,5 miliona suwerennych boliwarów, aby kupić jednego dolara.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58106182
Brazylia: kolejne protesty przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro.
Po fali protestów z maja, czerwca i lipca, w tę sobotę 2 października, dokładnie na rok przed zaplanowanymi na 2 października 2022 roku wyborami prezydenckimi w Brazylii, tysiące ludzi w 160 miastach kraju, w tym we wszystkich 27 stolicach, wyszło na ulice, aby po raz kolejny zademonstrować swój sprzeciw wobec prezydenta Jaira Bolsonaro i polityki jego rządu.
Aleja Paulisty w São Paulo i aleja Rio Branco w Rio de Janeiro były miejscami, w których koncentrowały się największe grupy protestujących. Głównymi hasłami manifestacji była obrona demokracji, usunięcie Bolsonaro i ostra krytyka dot. braku podjęcia przez rząd konkretnych kroków w walce z pandemią COVID-19, takich jak choćby zakup wystarczającej liczby szczepionek. Wiele transparentów wskazywało na liczbę 600 tys., bowiem kraj jest coraz bliżej osiągnięcia takiej ilości zgonów spowodowanych koronawirusem (obecnie jest to 598 tys.).
W przemówieniach towarzyszącym manifestacjom, protestujący wskazali również na znaczne pogorszenie warunków ekonomicznych w związku z postępującą inflacją, coraz bardziej odczuwalną poprzez rosnące bezrobocie czy wzrost cen żywności, gazu i paliw.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58777966
Boliwijski sąd przedłuża o kolejne 5 miesięcy areszt prewencyjny byłej prezydent Jeanine Áñez.
W sobotę 2 października sąd w Boliwii zdecydował się przedłużyć areszt prewencyjny byłej tymczasowej prezydent Boliwii Jeanine Áñez o kolejne pięć miesięcy. Decyzja ta dotyczy również dwóch byłych ministrów z rządu Áñez, tj. Álvaro Coimbry i Rodrigo Guzmána, którzy pozostają przetrzymywani w więzieniu San Pedro w La Paz i zostali oskarżeni o te same przestępstwa.
Zaistniałą sytuację skomentował prawnik Marcelo Valdez, stwierdzając, że sprawa ex–prezydent wymaga zdecydowanie więcej czasu i dokładnego zbadania: „Jesteśmy przeciwni tej sytuacji, będziemy apelować, mamy 72 godziny i zrobimy to na piśmie. Uważamy, że śledztwo jest bardzo złożone i wiele osób, które brały w nim udział, jeszcze nie złożyło deklaracji. Rezolucja powinna wskazywać sześć miesięcy, a nie tylko pięć¨.
Głos zabrała również córka Áñez, Carolina Ribera, która z kolei potępiła w sieciach społecznościowych przetrzymywanie w areszcie jej matki, jak określiła Ribera, „bez żadnych kryteriów prawnych ani dowodów”.
Jeanine Áñez została zatrzymana 13 marca i oskarżona o „terroryzm, działalność wywrotową i spisek” za rzekomy zamach stanu w 2019 roku przeciwko ówczesnemu prezydentowi Evo Moralesowi. Na początku sierpnia sędzia nakazał przedłużenie jej aresztu prewencyjnego o 6 miesięcy. 21 sierpnia Áñez dokonała próby targnięcia się na swoje życie. Rząd przekonał jednak o zapewnianiu jej odpowiedniej opieki.
https://actualidad.rt.com/actualidad/405854-bolivia-amplian-detencion-preventiva-jeanine