Iberonews 2021-09-28

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym podsumowaniem wiadomości #Iberonews:

Kolejna tura rozmów rządu i opozycji Wenezueli w Meksyku. 

W dniach 26 i 27 września odbyła się w Meksyku kolejna tura rozmów mających prowadzić do porozumienia między rządem a opozycją Wenezueli. Miały one miejsce pod arbitrażem Norwegii. 

Pierwotnie rozmowy miały rozpocząć się już w piątek 24 września, jednak przedstawiciele rządu z Nicolasem Maduro na czele nie stawili się na spotkaniu; nie usprawiedliwili oni swojej nieobecności, a o tym, że nie przybyli, poinformował w piątek wieczorem Gerardo Blyde, przedstawiciel delegacji opozycji. 

Atmosfera pogorszyła się po tym, jak Chaviści ogłosili mianowanie kolumbijskiego biznesmena Alexa Saaba na członka swojej delegacji. Saab przebywa obecnie w więzieniu na Wyspach Zielonego Przylądka i czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciele rządu i Maduro przybyli finalnie do Meksyku w sobotę 25 września z  transparentami z podobizną Saaba, domagając się jego uwolnienia. Potwierdzili jednak też w ten sam dzień swój udział w niedzielnych rozmowach z opozycją. 

Opozycja i rząd Wenezueli spotkali się pierwszy raz w Meksyku 13 sierpnia, podpisując protokół ustaleń. Druga tura rozmów odbyła się między 3 a 6 września i pomimo kontrowersji zdołano zawrzeć częściowe porozumienia dotyczące m.in. zwierzchnictwa Wenezueli nad terytorium Guayany Esequiby, które od niemal dwóch stuleci jest powodem sporów między Gujaną a Wenezuelą. 

Przedstawiciel Norwegii, Dag Nylander, potwierdził z hotelu Mexico City, w którym odbywają się rozmowy, „ścisłą bezstronność w stosunku do stron” i docenił „wyniki osiągnięte w poprzednich turach”.

https://cnnespanol.cnn.com/video/dialogo-reencuentro-venezuela-gobierno-oposicion-ciudad-mexico-mirador-mundial-cnn/

https://gestion.pe/mundo/internacional/tras-retraso-de-un-dia-delegacion-de-maduro-llega-a-mexico-para-reanudar-dialogo-con-la-oposicion-noticia/?ref=gesr

https://gestion.pe/mundo/internacional/el-mea-culpa-de-noruega-desencalla-la-negociacion-de-venezuela-noticia/?ref=gesr

Kubański artysta Hamlet Lavastida wydalony do Polski po przetrzymywaniu przez służby bezpieczeństwa na Kubie.

Hamlet Lavastida, absolwent Instituto Superior de Arte (ISA) w Hawanie, powrócił na Kubę 20 czerwca po powrocie z Berlina. Po przymusowej kwarantannie z powodu pandemii został aresztowany przez agentów policji i podejrzany o „podżeganie do popełnienia przestępstwa” w związku z prywatną rozmową na czacie grupy artystycznej 27N w aplikacji Telegram, w której rzekomo zaproponował oznaczenie banknotów logotypami opozycyjnej grupy San Isidro oraz 27N. Inicjatywa ta nigdy nie doszła do skutku.

Według rządu, Lavastida “podżegał i wzywał do akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa publicznie, używając mediów społecznościowych”, jak podaje państwowa strona internetowa Razones de Cuba. Został on uznany przez Amnesty International za więźnia sumienia.

Po miesiącach przetrzymywania przez kubańskie służby bezpieczeństwa, w całkowitej tajemnicy został wywieziony z Kuby. Przetransportowano go z więzienia bezpośrednio na lotnisko w Hawanie, skąd odleciał do Warszawy w towarzystwie swojej partnerki, poetki Katherine Bisquet, która w ostatnich miesiącach przebywała w areszcie domowym za działalność opozycyjną.

Organizacje praw człowieka, takie jak Amnesty International i Human Rights Watch, sygnalizują nasilenie represji wobec dysydentów na Kubie, zwłaszcza tych związanych ze światem sztuki i rozrywki. Według nich, regularnie poddawani są aresztowaniom.

https://www.elnuevoherald.com/noticias/mundo/america-latina/cuba-es/article254541497.html

https://www.elobservador.com.uy/nota/hamlet-lavastida-el-artista-incomodo-que-juega-con-la-propaganda-del-comunismo-y-lleva-meses-preso-en-cuba-202192295146

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/09/26/la-dictadura-cubana-obligo-a-un-artista-disidente-a-abandonar-la-isla-la-salida-del-pais-fue-la-moneda-de-cambio-para-su-libertad/

6. szczyt CELAC w Meksyku.

18 września w Ciudad de México odbył się 6. Szczyt Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) – organizacji międzynarodowej zrzeszającej 33 kraje latynoamerykańskie i karaibskie, mającej na celu wspieranie procesu integracji i rozwoju krajów z regionu. Gospodarzem szczytu był prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador.

Program debaty objął plany walki z pandemią koronawirusa, zmiany klimatyczne, trudności gospodarcze, obronę demokracji i praw człowieka oraz kwestie migracji. Bezpośrednio skrytykowano też rolę Organizacji Państw Amerykańskich (obejmującej swoim działaniem oprócz Ameryki Łacińskiej również Stany Zjednoczone i Kanadę).

Debata przywódców zaostrzyła się, gdy niektórzy z nich zakwestionowali w swoich wystąpieniach rządy Kuby, Wenezueli i Nikaragui, krytykowane za tłumienie protestów i naruszanie praw człowieka.

Obecność Nicolasa Maduro z Wenezueli wzbudziła duże kontrowersje, gdyż jego prezydentura nie jest uznawana przez USA, większość krajów LATAM oraz UE. “Moja obecność na tym szczycie w żadnym sensie ani okolicznościach nie stanowi uznania dla rządu Nicolása Maduro. Nie ma żadnej zmiany w stanowisku mojego rządu” – powiedział prezydent Paragwaju Mario Abdo Benítez. “Nie ma innej drogi niż demokracja” – dodał.

Opinia publiczna oceniła szczyt negatywnie – zgromadzenie mające na celu integrację państw LATAM, potwierdziło tylko występujące między nimi podziały i gruntowne różnice stanowisk, szczególnie w kontekście praw człowieka.

https://www.dw.com/es/cumbre-de-la-celac-en-m%C3%A9xico-sacrificar-la-democracia-en-aras-de-la-unidad/a-59253571

https://www.washingtonpost.com/es/post-opinion/2021/09/21/cumbre-celac-2021-mexico-amlo-fracaso/

https://www.infobae.com/america/opinion/2021/09/25/celac-o-el-multilateralismo-de-la-desverguenza/

Początek kampanii wyborczej w Nikaragui. 

W sobotę 25 września Nikaragua oficjalnie rozpoczęła kampanię przed wyborami prezydenckimi, które planowane są na 7 listopada tego roku.

Ostatnie miesiące przed rozpoczęciem kampanii upłynęły w narastającej atmosferze niepokoju, związanych choćby z serią aresztowań łącznie 37 przeciwników obecnego prezydenta, Daniela Ortegi. Od 2 czerwca do 4 sierpnia zatrzymano 8 kandydatów na prezydenta-opozycjonistów (Cristiana Chamorro, Miguel Mora, Noel Vidaurre, Medardo Mairena, Berenice Quezada, Félix Maradiaga, Juan Sebastián Chamorro, Arturo Cruz) pod zarzutami zdrady stanu i podważania suwerenności narodowej. Dotychczas nie przedstawiono żadnych konkretnych dowodów przeciwko aresztowanym osobom, a za aresztowania oskarża się reżim Ortegi i jego żony Rosario Murillo.

Dodatkowo 26 sierpnia Parlament Nikaragui, w związku z rzekomym działaniem „poza prawem”, anulował osobowość prawną 15 organizacjom pozarządowym, które od lat zajmują się pomocą ubogim społecznościom oraz promowaniem projektów społecznych i kulturalnych.

Sam Ortega, będący przy władzy od 2007 roku, już po raz czwarty będzie startował w nadchodzących wyborach prezydenckich, a według opinii publicznej fala aresztowań ma ułatwić mu drogę do reelekcji, pomimo rosnącej nieprzychylności w środowisku międzynarodowym. 

W związku z restrykcjami dot. COVID-19, partie skłoniły się do wirtualnego przebiegu kampanii, bez organizacji fizycznych zgromadzeń.

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20210924-arranca-campaña-electoral-en-nicaragua-con-v%C3%ADa-libre-para-ortega

https://es.euronews.com/2021/09/26/el-encarcelamiento-de-opositores-marca-el-inicio-de-campana-electoral-en-nicaragua

https://www.efe.com/efe/america/politica/campana-electoral-en-nicaragua-arranca-con-pandemia-y-aspirantes-arrestados/20000035-4638333

https://cnnespanol.cnn.com/video/comienza-polemica-campana-electoral-en-nicaragua/

Siódma rocznica zaginięcia studentów z Ayotzinapy w Meksyku.

W ubiegłą niedzielę w mieście Meksyk tysiące osób wzięło udział w marszu upamiętniającym zaginięcie 43 studentów pochodzących z miejscowości Ayotzinapa w południowym stanie Guerrero. Manifestacja, na przedzie której szli rodzice zaginionych siedem lat temu młodych ludzi, przeszła przez centrum miasta, by jak co roku dotrzeć przed siedzibę prezydenta. Bliscy trzymali w rękach fotografie zaginionych i skandowano ich imiona.

26 września 2014 roku 43 studentów z miejscowości Ayotzinapa podróżowało do miasta Iguala. Według ustaleń poprzedniego rządu, mieli oni zostać zaatakowani przez lokalną policję i przekazani grupie przestępczej Guerreros Unidos. Były prokurator generalny Jesús Murillo Karam powiedział, że studenci zostali pomyleni z grupą przestępczą Los Rojos i zamordowani, a ich ciała spalone. Niezależni eksperci oraz rodzice zaginionych odrzucają tę wersję wydarzeń. 

Rząd prezydenta AMLO obiecał wznowić śledztwo w tej sprawie. Do tej pory odnaleziono i zidentyfikowano zwłoki 3 zaginionych.

https://www.infobae.com/america/mexico/2021/09/26/caso-ayotzinapa-los-hechos-que-marcan-el-septimo-aniversario-de-la-desaparicion-de-43-normalistas/

https://www.dw.com/es/mexicanos-marchan-en-memoria-de-los-estudiantes-de-ayotzinapa/a-59321217

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-49820325

Brutalne protesty skierowane przeciwko imigrantom w Chile.

W ubiegłą sobotę w chilijskim mieście Iquique doszło do mobilizacji osób sprzeciwiających się napływowi imigrantów. Według informacji lokalnej policji w proteście udział wzięło ok. 5 tysięcy osób. Uczestnicy wykrzykiwali ksenofobiczne hasła i spalili namioty w których przebywali imigranci oraz ich dobytek.

Miasto Iquique leży około 1500 kilometrów na północ od Santiago, stolicy Chile. Obecnie przebywa tam blisko 3000 imigrantów o nieudokumentowanym statusie. Wiele z tych osób zamieszkało na terenie parków i w miejscach publicznych, czekając na uregulowanie swojego statusu. Większość imigrantów szukających lepszego życia w Chile pochodzi z Haiti i Wenezueli.

Burmistrz miasta poprosił rząd o pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji. Minister spraw wewnętrznych, Rodrigo Delgado, obiecał zwiększenie patroli na granicach i powrót masowych deportacji.

Chilijska prokuratura ogłosiła w niedzielę, że rozpocznie śledztwo w sprawie rzeczonych ataków. Sobotni protest został potępiony przez UNICEF, UNHCR, a  ONZ wyraziło „zaniepokojenie przemocą i ksenofobią” jaka miała miejsce w Iquique. 

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58700359

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20210927-la-onu-expresa-preocupaci%C3%B3n-por-violencia-y-xenofobia-contra-migrantes-en-chile

https://www.dw.com/es/chile-fiscal%C3%ADa-investigar%C3%A1-violenta-protesta-contra-inmigrantes-venezolanos/a-59320661

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/09/26/una-marcha-antiinmigrantes-en-chile-termino-con-incidentes-violentos/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *