Zapraszamy do zapoznania się z naszym wyborem newsów z ostatnich dni:
Odwołany mecz piłki nożnej Brazylia – Argentyna w eliminacjach do Mundialu.
Południowoamerykański “el clasico”, który miał zostać rozegrany w Brazylii pomiędzy reprezentacją Brazylii i Argentyny został odwołany ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Mecz miał się odbyć w ramach eliminacji do Mundialu w Katarze w 2022 r.
Czterech piłkarzy argentyńskich Emiliano Martínez, Emiliano Buendía, Giovani Lo Celso y Cristian Romero podało nieprawdziwe informacje dotyczące ostatnich miejsc przebywania podczas przekraczania granicy brazylijskiej. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby przybywające z Wielkiej Brytanii powinny odbyć 14-dniową kwarantannę, czego chcieli uniknąć grający w reprezentacji.
Po upływie kilku minut meczu rozgrywanego w San Paulo Anvisa (odpowiednik polskiego Sanepidu) wraz z policją zażądali przerwania meczu i próbowali zatrzymać 4 piłkarzy. Sędzia zadecydował o zawieszeniu spotkania. Ostatecznie reprezentacja Argentyny wróciła w komplecie do kraju.
Mecz był oczekiwany przez fanów piłki nożnej ze względu na występy piłkarskich gwiazd: Lionela Messiego i Neymara da Silvy. Incydent wywołał dyskusję wśród organizacji piłkarskich FIFA i Conmebol, również co do dalszego postępowania z kwalifikacjami w tej sytuacji.
https://www.telam.com.ar/notas/202109/567575-argentina-jugadores-deportacion.html
Pierwsze spotkania rządu i opozycji Wenezueli w Meksyku w ramach zainicjowanego procesu negocjacji między oboma grupami.
13 sierpnia przedstawiciele rządu i opozycji Wenezueli podpisali w Muzeum Antropologii w Meksyku protokół ustaleń, zawierający siedem punktów-priorytetów (patrz. Iberonews z 17.08.2021), nad którymi rozwiązaniem chcą podjąć pracę w dalszym toku negocjacji. Rozmowy nad podjęciem negocjacji między oboma grupami toczone są już od 2019 roku.
W ten weekend łącznie 18 członków delegacji rządowej i opozycji wenezuelskiej odbyło pierwsze spotkania w ramach wspomnianych negocjacji, przy udziale Norwegii, a także Holandii i Rosji. Poruszone zostały kwestie związane z kryzysem humanitarnym w Wenezueli.
Od razu pojawiły się też kontrowersje. Nicolás Maduro oznajmił wprost, że lidera wenezuelskiej opozycji, Juana Guaidó, powinna czekać “surowa kara”, którą argumentował następująco: “Musi w końcu nadejść sprawiedliwość, ponieważ wyrządzono wiele szkód krajowi, zwykłym ludziom. Poprzez kradzież aktywów CITGO, kradzież 8000 milionów na rachunkach bankowych, kradzież złota z Banku Anglii, sankcje, które zabroniły Wenezueli działalności gospodarczej w zakresie eksportu i wolnego handlu. (…) Marzę, że istnieje jeszcze sprawiedliwość i że wszyscy ci bandyci zapłacą za to, co zrobili narodowi Wenezueli ”.
Komentarz Maduro spotkał się z szybką odpowiedzią ze strony Guaidó, który tak napisał w Tweecie: „Ja marzę, że pewnego dnia Wenezuela w końcu będzie wolna i demokratyczna. Zobaczymy ten dzień. Właśnie dlatego walczymy na ulicach i szukamy porozumienia w Meksyku”. Lider opozycji w swoim komentarzu przypomniał również, że Maduro jest oskarżony m.in. za łamanie praw człowieka przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
https://www.24horasqroo.mx/mundo/no-va-haber-impunidad-con-negociaciones-en-mexico-maduro-a-guaido/
Uzbrojone komando zaatakowało miasto Araçatuba w Brazylii.
Uzbrojona grupa ok. 20 osób obrabowała w poniedziałkową noc kilka banków 200 tysięcznego miasta Araçatuba. Napastnicy wzięli zakładników i umieścili ładunki wybuchowe w różnych częściach miasta. Niektórzy zakładnicy użyci zostali jako „ludzkie tarcze”. Otoczone zostały również bazy i pojazdy policji. Przestępcy użyli nawet drona, aby kontrolować działania służb bezpieczeństwa. Aby nie dopuścić ich do miejsca przestępstwa, dostęp do miasta został zablokowany przez płonące pojazdy.
Przynajmniej 3 osoby zginęły, a 3 zostały ranne.
Policja zatrzymała do tej pory 3 osoby podejrzane o udział w napadzie. Nie ujawniono jeszcze, ile pieniędzy zostało skradzionych.
https://www.marca.com/tiramillas/actualidad/2021/08/31/612db5bb46163f4d408b4578.html
Rating Moody’s dla Peru: pierwszy spadek w ciągu 20 lat.
Agencja ratingowa Moody’s Investors Service w ubiegłą środę obniżyła wiarygodność kredytową Peru: kraj spadł z poziomu A3 do poziomu Baa1. Agencja argumentuje swoją decyzję niestabilną sytuacją polityczną, która negatywnie wpłynęła na zaufanie inwestorów.
Do obniżenia ratingu Peru doszło w kilka tygodni po zaprzysiężeniu Pedra Castillo jako prezydenta: to już piąta osoba na tym stanowisku w ciągu ostatnich trzech lat. Starszy analityk agencji Moody’s, Jaime Reusche, komentuje, że brak jasności co do kierunku polityki nowego rządu, kontrowersyjne nominacje ministrów, napięcia między władzą wykonawczą i ustawodawczą oraz wewnątrz partii rządzącej zagrażają wiarygodności kraju.
Efektem decyzji może być wzrost cen kredytów zaciąganych przez Peru. Obniżenie wiarygodności kredytowej może też zniechęcać krajowych i zagranicznych inwestorów: zmniejszyć napływ kapitału zagranicznego i wywołać spadek zatrudnienia i dochodów.
Pomimo obniżenia wiarygodności kredytowej, Moody’s zmienia prognozę dla kraju z negatywnej na stabilną: według agencji wytrzymałość gospodarcza Peru jest na podobnym poziomie co inne kraje i zachowuje wysoką zdolność fiskalną.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-58428983
https://www.reuters.com/article/peru-ratings-moodys-idUSL1N2Q401X
Meksykański stan Jukatan zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.
25 sierpnia kongres stanu Jukatan dwudziestoma głosami za i pięcioma przeciw zatwierdził ustawę o zalegalizowaniu małżeństw osób tej samej płci. Przegłosowano zmianę w konstytucji stanu i od teraz małżeństwo jest definiowane jako “wolny i dobrowolny związek prawny między dwiema osobami o równych prawach i obowiązkach”; w poprzedniej wersji dokumentu opisywano je jako związek wyłącznie kobiety i mężczyzny.
W 2015 roku Sąd Najwyższy Meksyku orzekł, że zakaz zawierania małżeństw osób tej samej płci jest niezgodny z konstytucją i kongresy stanowe miały zmienić swoje ustawodawstwo. Pierwsze głosowanie w tej sprawie w stanie Jukatan odbyło się w 2019 roku: ustawa została wtedy odrzucona. Ponieważ doszło do tego w niejawnym głosowaniu, Sąd Najwyższy uznał je za nieważne i nakazał je powtórzyć: tym razem ustawa została przyjęta większością głosów.
Jukatan to już trzeci stan Meksyku, obok Kalifornii Dolnej i Sinaloa, który tego lata zalegalizował związki małżeńskie par tej samej płci. Obecnie 22 z 32 stanów tego kraju pozwala na zawarcie małżeństw jednopłciowych. Pozostałe 10 stanów wciąż sprzeciwia się reformie swoich przepisów.
https://www.jornada.com.mx/notas/2021/08/25/estados/aprueban-matrimonio-igualitario-en-yucatan/
Zakończenie Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio: osiągnięcia sportowców z Ameryki Łacińskiej.
Zakończyły się trwające od 24 sierpnia igrzyska paraolimpijskie w Tokio.
Spośród zawodników z Ameryki Łacińskiej wyróżniły się reprezentacje Brazylii z 72 medalami w sumie, Kolumbii – 24, Meksyku – 22, Argentyny – 9, Kuby – 6 oraz Wenezueli – 7.
Meksyk zakończył swój udział na 20. miejscu w tabeli z 22 medalami, co jest jego najlepszym wynikiem od Paraolimpiady w Atenach 2004. Reprezentacja tego kraju ustanowiła światowy rekord w lekkiej atletyce.
Dla Kolumbii była to najlepsza paraolimpiada w historii. Dwóch uczestników przeszło do historii pobijając światowe rekordy w pływaniu oraz rzucie oszczepem.
Salwador zdobył tylko jeden medal, jednak ma on znaczenie szczególne, bowiem jeszcze nigdy zawodnicy z tego kraju nie otrzymali medalu na igrzyskach olimpijskich.
https://www.telesurtv.net/news/japon-juegos-paralimpicos-clausura-20210905-0009.html
https://www.paralympic.org/tokyo-2020/results/medalstandings?utm_campaign=dp_google
https://www.elfinanciero.com.mx/tokio-2020/2021/09/05/mexico-finaliza-en-el-top-20-del-medallero-de-los-juegos-paralimpicos-de-tokio/