Iberonews 2021-08-24

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kolejnym zestawieniem newsów:

Boliwijska prokuratura składa wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko Jeanine Áñez w sprawie śmierci protestujących zwolenników Evo Moralesa w listopadzie 2019 roku. 

W piątek 20 sierpnia do Sądu Najwyższego w Boliwii wpłynął wniosek o wszczęcie procesu przeciwko byłej tymczasowej prezydent Jeanine Añez. Sprawa ma związek z wydarzeniami, które miały miejsce w miejscowości Sacaba, w Cochabamba, a także w dzielnicy Senkata w El Alto, położonej niedaleko La Paz, w których zginęło łącznie 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych podczas demonstracji w listopadzie 2019 roku. Wtedy to też Añez doszła do władzy, a Evo Morales opuścił urząd pośród oskarżeń m.in. o fałszerstwa wyborcze. 

W sobotę 21 sierpnia władze w Boliwii poinformowały, że Áñez, przetrzymywana w areszcie prewencyjnym od marca, próbowała o świcie dokonać samookaleczenia. Na konferencji prasowej minister rządu Eduardo del Castillo poinformował, że jej stan zdrowia jest „całkowicie stabilny” i że ma tylko „małe zadrapania na jednym z ramion”. Niemniej jednak Norka Cuéllar i Luis Adolfo Guillén, prawnicy ex-prezydent, uznali, że próbowała się ona targnąć na swoje życie, wołając tym samym o pomoc.

Áñez została zatrzymana 13 marca i oskarżona o „terroryzm, działalność wywrotową i spisek” za rzekomy zamach stanu w 2019 roku przeciwko ówczesnemu prezydentowi Evo Moralesowi. Na początku sierpnia sędzia nakazał przedłużenie jej aresztu prewencyjnego o 6 miesięcy. 

https://cnnespanol.cnn.com/2021/08/21/autoridades-de-bolivia-dicen-que-expresidenta-interina-jeanine-anez-intento-lesionarse-en-prision-orix/

https://www.europapress.es/internacional/noticia-abogado-anez-acusada-genocidio-advierte-vida-corre-peligro-custodia-20210821145413.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58287789

Ameryka Łacińska oferuje pomoc i schronienie obywatelom Afganistanu. 

15 sierpnia Talibowie przejęli Kabul i większą część Afganistanu, odzyskując tym samym władzę po ostatecznym wycofaniu się wojsk NATO, które stacjonowały tam od 2001 roku. Popierany przez Stany Zjednoczone rząd przestał istnieć, a prezydent Aszraf Ghani zbiegł za granicę. 

Prawie natychmiast kraje na całym świecie, w tym Ameryka Łacińska, rozpoczęły ewakuację swoich obywateli w Afganistanie i tych Afgańczyków, którzy współpracowali z zagranicznymi rządami.

Urugwaj poinformował o ewakuacji do Niemiec dwóch urugwajskich pracowników humanitarnych, którzy byli wolontariuszami organizacji pozarządowej Shelter Now International. Ewakuowano również obywateli Argentyny pracujących dla tej samej organizacji. 

Kolumbia zgodziła się przyjąć tymczasowo Afgańczyków, którzy pracowali z rządem Stanów Zjednoczonych (niektóre media wskazują, że może to być nawet ok. 4000 osób), aż do czasu rozpatrzenia przez USA ich wiz imigracyjnych. Chile z kolei ogłosiło, że przyjmie co najmniej 10 afgańskich rodzin, przyznając pierwszeństwo kobietom, dziennikarzom i działaczom humanitarnym, a Kostaryka poinformowała o udzieleniu schronienia 48 afgańskim kobietom, które są powiązane z ONZ w Afganistanie. Także Ekwador wyraził chęć pomocy szczególnie kobietom i dzieciom, niemniej nie podano dalszych szczegółów nt. ewakuowanych i ich liczby. 

Minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard powiedział, że rząd meksykański już rozpoczął rozpatrywanie wniosków o azyl dla afgańskich uchodźców. Wnioski są składane za pośrednictwem ambasady meksykańskiej w Iranie.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/08/20/paises-latinoamerica-ofrecen-ayuda-mujeres-ninas-afganas-desplazados-orix/

https://www.dw.com/es/auxilio-en-tiempos-de-crisis-latinoam%C3%A9rica-ofrece-su-ayuda-y-refugio-a-ciudadanos-afganos/a-58907997

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58288684

Kuba – nowe regulacje pozwalające skazać osoby “oczerniające” rząd i kraj w Internecie. 

Władze wyspy opublikowały serię norm prawnych regulujących tzw. “przestępstwa cybernetyczne”, które mogą być przedmiotem postępowania karnego. Celem regulacji jest według rządu „zwiększenie cyberbezpieczeństwa w celu zabezpieczenia użytkowania usług telekomunikacyjnych” oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Kubańskie media publiczne przekonują, iż wskazane zmiany prawne zapewnią „etyczny i dobry Internet dla społeczeństwa”.

W tabeli opublikowanej przez Ministestwo Komunikacji, rząd zawarł listę 17 czynów zabronionych stanowiących zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa kraju. Za potencjalnie niebezpieczne uznano „działalność wywrotową” rozumianą jako „próby zakłócenia porządku publicznego oraz promowanie braku dyscypliny społecznej”, „cyberterroryzm” definiowany jako akcje nakierowane na „obalenie porządku konstytucyjnego”, „rozpowszechnianie fałszywych informacji”, „obraźliwe treści”, czy „zniesławienie mające wpływ na prestiż kraju”. Terminy te nie zostały szerzej zdefiniowane w treści regulacji.

Według wiceministra komunikacji, Wilfredo Gonzálesa, nowe normy sprawić mają, iż „nikt nie będzie zdolny do zniekształcenia prawdy” oraz „oczerniania” kraju i procesu rewolucyjnego.

Zmiany wzbudziły krytykę w środowisku międzynarodowym oraz wśród organizacji broniących praw człowieka. José Miguel Vivanco, dyrektor wykonawczy dla Ameryk w organizacji Human Rights Watch, stwierdził, iż wskazane normy „rażąco naruszają międzynarodowe standardy w zakresie wolności wypowiedzi, sankcjonując tych, który publikują ‘fałszywe informacje’ lub wpływają na ‘moralność publiczną’ lub ‘prestiż kraju’ – wszystkie niejasne i dwuznaczne kategorie, których rząd może użyć (…) do cenzurowania opinii publicznej”.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/08/18/denuncian-un-nuevo-marco-legal-de-cuba-promueveria-la-censura-y-atentaria-contra-la-libertad-de-expresion-orix/

https://cnnespanol.cnn.com/2021/08/18/denuncian-un-nuevo-marco-legal-de-cuba-promueveria-la-censura-y-atentaria-contra-la-libertad-de-expresion-orix/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58272680

Minister spraw zagranicznych Peru rezygnuje ze stanowiska po swoich kontrowersyjnych wypowiedziach o Świetlistym Szlaku.

Héctor Béjar, minister spraw zagranicznych w nowym rządzie Pedra Castillo, w ubiegły wtorek podał się do dymisji po niecałych trzech tygodniach od objęcia stanowiska. Stało się to po kontrowersjach jaką wywołała jego wypowiedź na temat Świetlistego Szlaku. Na początku roku, jeszcze przed objęciem teki ministra Béjar wypowiedział się na temat genezy rzeczonej grupy terrorystycznej, wiążąc jej początki z marynarką wojenną Peru. Oświadczył też, że Świetlisty Szlak został wyszkolony przez CIA. 

Nagranie, w którym były minister wypowiada te słowa zostało wyemitowane przez kanał Panamericana TV, wywołało oburzenie wśród członków marynarki wojennej i Kongresu, a także wywołało falę krytyki w mediach społecznościowych. Przed siedzibą ministerstwa spraw zagranicznych doszło do protestów, podczas których domagano się dymisji Béjara.

Peruwiańska marynarka wojenna wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że słowa Béjara to zniewaga wobec wszystkich członków tej instytucji i osób walczących z terroryzmem. Ministerstwo spraw zagranicznych z kolei stwierdziło, że wypowiedź byłego ministra została wyjęta z kontekstu.

W piątek wieczorem Pedro Castillo mianował nowego ministra na miejsce Béjary. Został nim Óscar Maúrtua, dyplomata i były minister spraw zagranicznych w rządzie Alejandra Toledo w latach 2005-2006. 

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58252604

https://cnnespanol.cnn.com/2021/08/17/renuncia-ministro-relaciones-exteriores-peru-hector-bejar-orix/

https://elcomercio.pe/politica/gobierno/oscar-maurtua-regresa-a-la-cancilleria-quien-es-el-nuevo-ministro-de-relaciones-exteriores-pedro-castillo-guido-bellido-hector-bejar-noticia/

Huragan Grace ponownie uderzył w Meksyk pozostawiając przynajmniej 9 ofiar.

Huragan Grace kategorii 3 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona w sobotę rano ponownie dotarł do Meksyku przynosząc ze sobą ulewne deszcze i powodując gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi, które spowodowały śmierć przynajmniej dziewięciu osób, w tym jednego dziecka. Trzy osoby wciąż pozostają zaginione. Grace spowodowała znaczne zniszczenia w nadmorskich miejscowościach oraz w mieście Xalapa, stolicy stanu Veracruz.

Grace po raz pierwszy pojawiła się w Meksyku w ubiegły czwartek jako huragan 1 kategorii przechodząc przez półwysep Jukatan. Odnotowano tam tylko szkody materialne, nikt nie zginął ani nie został ranny. Wtedy żywioł osłabł i przekształcił się w tropikalną burzę. Nad Zatoką Meksykańską Grace ponownie przybrała na sile, uderzając w stan Veracruz jako huragan wiejący z prędkością przynajmniej 190 km/h.

Po przejściu przez stan Veracruz huragan stracił na sile, ale meteorolodzy ostrzegają przed silnymi opadami deszczu, jakie mogą nawiedzić centrum kraju, w szczególności stany Chiapas, Morelos i Guanajuato.

https://elpais.com/mexico/2021-08-19/grace-cruza-la-peninsula-de-yucatan-en-camino-al-golfo-de-mexico-y-volvera-a-tocar-tierra-en-veracruz.html

https://cnnespanol.cnn.com/2021/08/23/huracan-grace-centro-mexico-trax/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58295329

Zakończyły się wyścigi gołębi w Ameryce Łacińskiej.

Drużyny gołębi pocztowych z Meksyku, Ekwadoru i Argentyny zdobyły medale w finale trwającego od czerwca tego roku konkursu Derby Íbero-Latinoamericano Ailac México 2021. 

W finałowym wyścigu na 404 kilometrów w linii prostej, z miasta Sinaloa do Nayarit w Meksyku, jako pierwszy do mety doleciał gołąb meksykański oznaczony numerem 121456, który poruszał się z prędkością 77 km. Na drugim miejscu znalazł się gołąb ekwadorski z numerem 37, po siedmiogodzinnym locie z prędkością 76 km. Argentyński gołąb pocztowy osiągnął prędkość 66 km i zajął trzecie miejsce.

Gołębie biorące udział w konkursie szkolone są, aby móc powrócić do swojego gołębnika z dużych odległości. Powinny one przebyć trasę z jak największą prędkością, do której mierzenia służą specjalne zegary.

Mimo że ptaki są dobrze wytrenowane, podczas wyścigów mogą paść ofiarą jastrzębi lub ulec wypadkom wpadając na instalacje elektryczne. 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/08/23/culmino-el-campeonato-latinoamericano-de-palomas-mensajeras-que-paises-ganaron-las-medallas/

https://www.eluniverso.com/larevista/sociedad/medalla-de-plata-para-equipo-ecuatoriano-de-adiestramiento-de-palomas-mensajeras-en-competencia-latinoamericana-nota/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *