Iberonews 2021-08-17

Przed Wami zestawienie #Iberonews z tego tygodnia, zapraszamy do czytania!

Pomoc humanitarna po trzęsieniu ziemi na Haiti.

Dominikana jest jednym z krajów, które zorganizowały pomoc dla Haiti po sobotnim trzęsieniu ziemi o sile 7,2 stopni w skali Richtera. Rząd R. Dominikany zarządził wysłanie do Haiti ponad 10 tys. racji żywnościowych, a także lekarstw oraz masek i żeli do rąk, aby ochronić ludność przed zarażeniem COVID-19.

Wg danych w tragedii na Haiti zginęło ok. 1300 osób, przynajmniej 5700 jest rannych. Trzęsienie było odczuwalne również w Dominikanie i na Kubie. Nadal w ok. 20 prowincji Dominikany obowiązuje czerwony alarm w związku z burzą tropikalną Grace, na której nadejście przygotowuje się cała wyspa Hispaniola (czyli leżąca na Morzu Karaibskim wyspa, którą zajmują te dwa państwa: Haiti na zachodzie i Republika Dominikany na wschodzie).

Epicentrum trzęsienia ziemi z 13 sierpnia zostało zarejestrowane o 08:29 czasu lokalnego, około 12 kilometrów od miasta Saint-Louis du Sud. Trzęsienie to jest uznane za jedno z 10 najbardziej śmiertelnych trzęsień ziemi ostatnich 25 lat w Ameryce Łacińskiej.

https://cnnespanol.cnn.com/video/muerte-johnny-ventura-perdida-cantante-milly-quezada-entrevista-camilo-egana-cnne/

https://listindiario.com/la-republica/2021/08/15/683973/gobierno-envia-ayuda-humanitaria-a-haiti-tras-el-terremoto

https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-58214474

Początek negocjacji między rządem a opozycją Wenezueli w Meksyku.

Rozmowy i próby dojścia do porozumienia między wenezuelskim rządem a opozycją, wspierane m.in. przez Norwegię, toczą się już od 2019. W tym roku temat powrócił, a 5 sierpnia prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, potwierdził, że jego kraj będzie gospodarzem prowadzonych negocjacji.

W piątek 13 sierpnia przedstawiciele rządu i opozycji Wenezueli podpisali w Muzeum Antropologii w Meksyku protokół ustaleń, tym samym inicjując proces mający doprowadzić obie grupy do porozumienia i przezwyciężyć kryzys w Wenezueli.

Protokół wyznacza siedem priorytetów: prawa polityczne dla wszystkich obywateli; gwarancje wyborcze dla wszystkich i ogólnodostępny harmonogram wyborczy; zniesienie sankcji i przywrócenie prawa do majątku; poszanowanie Konstytucyjnego Państwa Prawa; wyrzeczenie się przemocy i zadośćuczynienie ofiarom przemocy; ochrona gospodarki narodowej i pomoc socjalna dla narodu wenezuelskiego; gwarancja realizacji, kontynuacji i weryfikacji tego, co zostało uzgodnione.

Memorandum jasno określa główną zasadę rozpoczętych negocjacji: „nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione”. Niemniej jednak Dag Nylander, Dyrektor Norweskiego Centrum Rozwiązywania Konfliktów, zaznacza: „Strony mogą zawrzeć porozumienie częściowe, jeśli uznają, że dany przedmiot lub temat został wystarczająco omówiony i jego realizacja jest pilna, konieczna lub przynajmniej możliwa do zweryfikowania jeszcze przed zakończeniem negocjacji”.

https://elpais.com/internacional/2021-08-14/una-agenda-de-siete-puntos-y-la-urgencia-de-acuerdos-humanitarios-venezuela-inicia-la-negociacion-en-mexico.html

https://cnnespanol.cnn.com/2021/08/13/que-sabemos-sobre-dialogo-oposicion-gobierno-venezuela-mexico-orix/

Meksyk pozywa amerykańskich producentów broni palnej.

Rząd Meksyku złożył pozew przeciw jedenastu producentom broni palnej, których produkty dostarczane są ze Stanów Zjednoczonych do Meksyku, gdzie są używane przez członków karteli narkotykowych. Mowa między innymi o takich firmach jak Smith & Wesson, Colt i Glock. Skarga została złożona do amerykańskiego Trybunału Federalnego w Bostonie. Pozew wskazuje, że producenci broni swoimi praktykami aktywnie ułatwiają bezprawny handel bronią z kartelami narkotykowymi i innymi przestępcami w Meksyku. Dokument złożony do sądu stanowi również, że “pozwani wykorzystują skorumpowanych dealerów broni oraz stosują niebezpieczne i nielegalne praktyki sprzedaży, na których kartele polegają aby zdobyć broń”. W oświadczeniu, grupa handlowa NSSF, która reprezentuje amerykańską branżę broni palnej, odrzuciła zarzuty twierdząc że Meksykanie ponoszą odpowiedzialność za przestępstwa przemytu i nielegalnego używania broni na jego swojej ziemi.

https://edition.cnn.com/2021/08/04/americas/mexico-sues-gunmakers-intl-latam/index.html

Brazylia: parada wojskowa w dniu głosowania nad zmianami w systemie wyborczym.

W ubiegły wtorek w stolicy Brazylii miała miejsce defilada wojskowa zorganizowana przez marynarkę wojenną z udziałem czołgów, pojazdów opancerzonych, amfibii i wyrzutni rakiet. Powodem zorganizowania przejazdu było uroczyste wręczenie prezydentowi Jairowi Bolsonaro zaproszenia na pokaz manewrów sił zbrojnych. Są one organizowane corocznie od 1988 roku, jednak po raz pierwszy przekazaniu dokumentu towarzyszyła defilada wojskowa. Tego samego dnia miało głosowanie w Izbie Deputowanych Kongresu Narodowego na temat zmian w systemie wyborczym. Nowy projekt Bolsonaro zakładał, że w kolejnych wyborach prezydenckich porzuconoby elektroniczny system oddawania głosów na poczet papierowych kart do głosowania. Pomysł prezydenta został jednak odrzucony. Krytycy Bolsonaro upatrują w zorganizowanej przed głosowaniem defiladzie próbę zastraszania i pokazania, że siły zbrojne są po stronie prezydenta.

https://www.theguardian.com/world/2021/aug/10/bolsonaro-banana-republic-military-parade-condemned-by-critics-brazil

https://g1.globo.com/df/distrito-federal/noticia/2021/08/10/tanques-e-outros-blindados-da-marinha-saem-em-comboio-para-desfile-na-esplanada-dos-ministerios-em-brasilia.ghtml

https://elpais.com/internacional/2021-08-10/jair-bolsonaro-celebra-un-inedito-desfile-militar-de-10-minutos-en-brasilia.html

Cubalex: ponad 370 manifestujących przetrzymywanych w więzieniach na Kubie.

Według danych agencji prawniczej Cubalex, która udokumentowała aresztowania po czerwcowych protestach, ponad 800 osób zostało aresztowanych nie tylko podczas manifestacji, ale również podczas kolejnych dni w sytuacjach prywatnych.

Organizacja uważa, że co najmniej 371 z tych osób jest nadal przetrzymywanych, choć rząd nie informuje oficjalnie o tej sprawie.

„Szacujemy, że liczba zatrzymanych osób jest znacznie wyższa, biorąc pod uwagę, że w wielu przypadkach policja lub obrońcy zalecali rodzinom, aby nie zgłaszali spraw. Otrzymaliśmy nawet listy od członków rodzin z prośbą o usunięcie zatrzymanych osób z naszej listy” – stwierdziła Laritza Diversent, dyrektor Cubalex.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58152736

Peru: osoby z otoczenia Pedro Castillo włączone do postępowania ws. prania brudnych pieniędzy.

W zeszły piątek prokurator Richard Rojas rozszerzył śledztwo dotyczące rzekomego prania brudnych pieniędzy włączając w nie aktualnego premiera Peru, Guido Bellido, oraz lidera partii Perú Libre, Vladimira Cerrón. Celem postępowania jest ustalenie pochodzenia środków użytych do sfinansowania kampanii prezydenckiej obecnego prezydenta Perdo Castillo, również należącego do Perú Libre.

Pieniądze te, zgodnie z podejrzeniami, służyć miały również jako kaucja za karę zasądzoną Cerronowi za korupcję, która to uniemożliwiła mu udział w wyborach ze skrzydła swojej partii.

Jest to pierwsze postępowanie, które powiązane jest z nowym rządem Castillo. Dla prezydenta, który zyskał popularność między innymi dzięki temu, iż nigdy nie był sądzony za korupcję, postępowanie to może mieć bardzo szkodliwe reperkusje.

https://www.latercera.com/earlyaccess/noticia/los-dinamicos-del-centro-el-caso-que-complica-a-parte-del-circulo-cercano-del-presidente-castillo-en-peru/INBZSXSQPVELJETXGV4KOBGDM4/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58164612

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *