Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym zestawieniem #Iberonews:
Raport ONZ na temat zmian klimatycznych w Ameryce Łacińskiej.
Międzyrządowy Panel Ekspertów ds. Zmian Klimatycznych przeanalizował ponad 14 tysięcy prac akademickich, aby wykazać w jaki sposób ocieplenie klimatu zmieni każdy region na Ziemi, w tym Amerykę Łacińską.
„Jest prawdopodobne”, że średnie temperatury w regionie będą rosnąć szybciej od globalnej średniej. Ponadto przewiduje się, że susze występować będą z większą częstotliwością. Suchość gleby oraz zwiększone ryzyko pożarów będzie miało potencjalne konsekwencje w wielu sektorach, od rolnictwa po system zdrowia.
Prawdopodobnie wzrost poziomu oceanów otaczających Amerykę Łacińską będzie postępował. Spowoduje to zalanie obszarów przybrzeżnych i cofnięcie linii brzegowej.
W okolicach pasm górskich nastąpi zmniejszenie ilości śniegu i lodu oraz wielkości lodowców.
Według treści raportu „wpływ człowieka na system klimatyczny jest bezdyskusyjny, a szkody są już nieodwracalne”. Jego autorzy wzywają do natychmiastowej redukcji gazów cieplarnianych.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58151865
Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na świecie.
W poniedziałek 9 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie. Krajem, w którym mieszka najwięcej rdzennych mieszkańców w Ameryce jest Meksyk. Wśród jego populacji liczącej około 126 milionów prawie 1 osoba na 5 jest rdzennym mieszkańcem. Tworzą oni 68 zidentyfikowanych grup etnicznych mówiących 364 dialektami jedenastu języków. Języki najczęściej znane mieszkańcom Meksyku obok hiszpańskiego to nahuatl, maya i tseltal. Stany w których mieszka najwięcej rdzennych mieszkańców to Oaxaca, Chiapas i Yucatan.
W tym roku hasłem przewodnim święta jest: „Nie zostawiajmy nikogo z tyłu: ludy tubylcze i konieczność zawarcia nowej umowy społecznej.”
https://www.informador.mx/Mexico-y-el-Dia-Internacional-de-los-Pueblos-Indigenas-en-5-claves-t202108090001.html
https://www.un.org/es/observances/indigenous-day
Zakończenie olimpiady w Tokio.
W niedzielę zakończyła się olimpiada w Tokio 2020. Najbardziej uhonorowane kraje z Ameryki Łacińskiej to Brazylia i Kuba – jest to stała tendencja na olimpiadzie. Brazylia zdobyła łącznie 19 medali (7 złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych), z kolei Kuba 15 (7 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych). Brazylijczycy wygrywali w różnych konkurencjach: piłka nożna, pływanie na wodach otwartych, gimnastyka artystyczna. Kubańczycy przywieźli do kraju 4 złote medale zdobytych w boksie. Pozostałe kraje nie zdobyły więcej niż 5 medali, w tym kilka złotych. Oprócz Ekwadoru i Dominikany wyniki były podobne do tych z igrzysk w Rio w 2016 roku.
https://www.bbc.com/mundo/deportes-58123239
Najwyższa Rada Wyborcza zawiesza status prawny kolejnej opozycyjnej partii politycznej w Nikaragui.
W piątek 6 sierpnia Najwyższa Rada Wyborcza Nikaragui cofnęła status prawny opozycyjnej partii Ciudadanos Por la Libertad (CXL), która tym samym stała się trzecią nikaraguańską organizacją polityczną, po Partido de Restauración Democrática (PRD) oraz El Partido Conservador de Nicaragua (PC), której rząd uniemożliwił udział w listopadowych wyborach parlamentarnych.
Przewodniczącej CXL, Carmelli Maríi Rogers Amburn, zarzuca się podwójne obywatelstwo (amerykańskie i nikaraguańskie, o które ubiegała się w sposób niezgodny z prawem, co miałoby podważać legalność jej działań w ramach grupy politycznej. Poza tym, partię oskarża się również o postępowanie niezgodne z ustawą 1055, tj. popełnienie czynów podważających niezależność i suwerenność narodu.
Skarga przeciwko opozycyjnej CXL została złożona przez przewodniczącą partii Partido Liberal Constitucionalista (PLC), Maríę Haydée Ozuna.
Meksyk będzie miejscem negocjacji między rządem a opozycją Wenezueli.
Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro powiedział, że jest gotów negocjować z opozycją przewodzoną przez Juana Guaidó w sprawie programu skoncentrowanego na zniesieniu amerykańskich i europejskich sankcji, które ciążą na poszczególnych urzędnikach i instytucjach, takich jak państwowy koncern naftowy PDVSA czy Bank Centralny.
Rozmowy i próby dojścia do porozumienia między wenezuelskim rządem a opozycją wspiera m.in. Norwegia, która uczestniczyła także w poprzednich próbach negocjacyjnych w 2019 roku, mających na celu złagodzenie głębokiego kryzysu politycznego w tym kraju.
W czwartek 5 sierpnia prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, potwierdził, że jego kraj będzie miejscem, gdzie będą się toczyć negocjacje, jednak na razie nie podano żadnej konkretnej daty. Członkowie rządu Nicolása Maduro wspomnieli jedynie, że rozpoczęcie negocjacji jest bliskie.
Juan Guaidó, lider opozycji w Wenezueli, już w maju ogłosił chęć negocjacji z rządem Maduro w celu osiągnięcia tzw. „porozumienia o zbawieniu narodu” (hiszp. acuerdo de salvación nacional) mającego przezwyciężyć kryzys w Wenezueli.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58108227
Peruwianka Pía León najlepszą szefową kuchni na świecie 2021 r.
Organizacja The World’s 50 Best wybrała Píę León jako najlepszą wśród kobiet szefową kuchni w 2021 r. Pomimo szerokiej krytyki w kontekście różnicowania kobiet i mężczyzn w tej kategorii, od lat zostaje ona utrzymana.
León jest pierwszą Peruwianką, która otrzymała to wyróżnienie. Przez 10 lat pracowała ona w restauracji Central, trzy razy obwołanej najlepszą w Ameryce Łacińskiej i jedną z pięciu najlepszych restauracji na świecie. W sierpniu otworzyła w Limie swoją własną działalność pod nazwą Kjolle. Miejsce to charakteryzuje fuzja składników z wybrzeża peruwiańskiego z elementami andyjskimi, jak również z puszczy amazońskiej.
Według León, miejsce to „nie ma tylu ograniczeń”, ani „żadnych parametrów”. Używa ona produktów niecodziennych, a te dobrze znane podaje w zaskakujący sposób.
https://www.gastroeconomy.com/2021/08/pia-leon-mejor-cocinera-del-mundo-segun-50-best-2021/
https://diariocorreo.pe/gastronomia/pia-leon-la-mejor-chef-mujer-2021-noticia/
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58151865