Przed Wami kolejne zestawienie #Iberonews. Zapraszamy do czytania i komentowania!
Strajk narodowy w Gwatemali.
W czwartek 29 lipca w Gwatemali miał miejsce strajk narodowy. Protestujący domagali się rezygnacji zarówno prezydenta kraju Alejandro Giammatteia, jak i prokurator generalnej Marii Cansuelo Porras.
Sąd Najwyższy Gwatemali w piątek 30 lipca nakazał prokurator Consuelo Porras dostarczyć szczegółowy raport wyjaśniający decyzję o zwolnieniu Juana Francisco Sandovala. Sandoval był szefem zespołu prokuratorów, który badał sprawy związane z korupcją w agencjach państwowych. Został usunięty z urzędu 23 lipca, a 24 lipca – zaraz po konferencji prasowej – wyjechał z Gwatemali. Jest on tym samym piątym pracownikiem wymiaru sprawiedliwości w ciągu niespełna trzech lat, który opuścił kraj.
Zwolnienie Sandovala wywołało reakcje nie tylko w kraju. Rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił, że współpraca z Ministerstwem Publicznym Gwatemali jest „czasowo” zawieszona.
Protesty w Gwatemali rozpoczęły się przed Pałacem Prezydenckim już w sobotę 24 lipca, godzinę po ogłoszeniu odwołania Sandovala z urzędu. W czwartek 29 lipca objęły cały kraj.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58021295
Niska frekwencja w konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez prezydenta w Meksyku.
W niedzielę w Meksyku, odbyły się konsultacje społeczne na zasadzie referendum, w których prezydent Meksyku zadał obywatelom pytanie, czy należy wsząć postępowania i ewentualnie osądzić pięciu poprzednich prezydentów kraju. Głównym przedmiotem komentarzy lokalnych mediów nie jest sam wynik referendum, a jego frekwencja. Tylko około 7% uprawnionych do głosowania zdecydowało się wziąć udział w konsultacjach. Nie ma jeszcze dokładnych wyników, ale wiadomo, że ponad 80% głosujących poparło inicjatywę prezydenta Meksyku, aby rozliczyć byłe głowy państwa. Kontrowersje wokół głosowania wzbudza fakt, że decyzje o wszczęciu postępowania powinny być podejmowane przez uprawnione organy państwowe, a nie społeczeństwo. Stosowanie demokracji bezpośredniej, media komentują jako populistyczną zagrywkę prezydenta. Andrés Manuel López Obrado zapowiedział kolejne konsultacje za 8 miesięcy, w których obywatele będą mogli zadecydować, czy chcą aby prezydent pozostał, czy zrezygnował z funkcji.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58024805
https://www.informador.mx/mexico/Consulta-popular-2021-AMLO-esta-muy-contento-con-los-resultados-20210802-0052.html
Olimpiada w Tokio: Kuba i Brazylia z największą do tej pory ilością medali spośród krajów LATAM.
Kuba i Brazylia to do tej pory kraje, które zdobyły największą ilość medali spośród krajów Ameryki Łacińskiej biorących udział w olimpiadzie w Tokio.
W piątek do historii przeszła Kubanka Idalyz Ortis, która wywalczyła swój czwarty medal olimpijski w w kategorii judo (+78kg). Kubańczycy zdobyli siedem innych medali, w tym dwa złote w zapasach w stylu klasycznym.
Brazylia do teraz ma na swoim koncie dziesięć medali. Brazylijczyk Italo Ferreira został pierwszym w historii złotym medalistą olimpijskim w surfingu, natomiast gimnastyczka Rebeca Andrad wygrała olimpijską rywalizację w skoku.
Na trzecim miejscu wśród krajów Ameryki Łacińskiej plasuje się Wenezuela z czterema medalami na koncie.
https://www.bbc.com/mundo/deportes-58026936
UE nakłada sankcje na kolejne osoby z otoczenia prezydenta Nikaragui.
W poniedziałek Unia Europejska rozszerzyła listę osób objętych sankcjami za wspieranie reżimu Daniela Ortegi w Nikaragui. Wśród ośmiu dodanych nazwisk znajdują się wiceprezes rządu i żona prezydenta Nikaragui Rosario Murillo oraz ich syn, Juan Carlos Ortega Murillo. Ostatni z wymienionych pełni funkcję dyrektora jednego z głównych kanałów telewizyjnych w kraju i lidera Ruchu Sandinista 4 de mayo. Nałożone sankcje polegają na zakazie wjazdu do 27 krajów UE, a także zamrożeniu aktywów finansowych na terenie UE, jeśli takie posiadają. Ponadto żaden obywatel ani firma europejska nie będzie mogła świadczyć wobec sankcjonowanych usług finansowych. UE nakłada sankcję w ślad za Stanami Zjednoczonymi oraz Wielką Brytanią.
https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/08/02/la-ue-sanciono-a-la-vicepresidenta-de-nicaragua-y-siete-responsables-mas-de-la-represion-contra-la-oposicion/
https://elpais.com/internacional/2021-08-02/la-ue-sanciona-a-la-esposa-y-al-hijo-de-daniel-ortega-por-violar-los-derechos-humanos-en-nicaragua.html
Pięć nowych miejsc w Ameryce Łacińskiej wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Trzynaście nowych miejsc zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znajduje się pięć miejsc z Ameryki Południowej.
Brazylijskie Sitio Roberto Burle Max to nowoczesny ogród tropikalny, który charakteryzuje się falistymi formami architektonicznymi, obfitą roślinnością oraz artystycznymi elementami folklorystycznymi.
Peruwiański kompleks archeoastronomiczny Chankillo to zespół świątyń usytuowanych na pustyni, tworzących wielki zegar słoneczny.
Kolejnym miejscem jest urugwajski kościół Iglesia de Atlántida, który prezentuje osiągnięcia nowoczesnej architektury Ameryki Łacińskiej drugiej połowy XX w.
Docenione zostało również osadnictwo i sztuczna mumifikacja kultury Chinchorro w regionie Arica i Parinacota w Chile.
Wpis „Najwcześniejsze 16 klasztorów na zboczach Popocatepetl” z 1994 r. został rozszerzony o Franciszkański Zespół Klasztoru i Katedry Matki Bożej Wniebowziętej w Tlaxcala.
Unesco wpisało pierwsze obiekty na listę światowego dziedzictwa w 1978 roku, a znalazły się na niej Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych i Wyspy Galapagos w Ekwadorze. Aby znaleźć się na liście, obiekty muszą spełnić jedno z kilku kryteriów. Mogą być one „unikalnym lub co najmniej wyjątkowym świadectwem tradycji kulturowej albo żyjącej lub zaginionej cywilizacji” lub reprezentować „zjawiska przyrodnicze o dużym znaczeniu lub obszary o wybitnych walorach przyrodniczych i estetycznych”.
Jeśli obiekt uzyska status światowego dziedzictwa Unesco, kraj może otrzymać od Unesco pomoc finansową oraz porady ekspertów w celu jego utrzymania i zachowania jego walorów.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-57999296
Nowy rząd peruwiańskiego prezydenta Pedro Castillo i pierwsze kontrowersje.
Już w pierwszym dniu swojej prezydentury Pedro Castillo zaskoczył opinię publiczną, nominując Guido Bellido na premiera i wywołując tym samym ożywioną debatę na temat kierunku, jaki przyjmie jego rząd.
Bellido to 41-letni inżynier elektryk bez wcześniejszego doświadczenia na stanowisku politycznym. Jego nominacja była nieoczekiwana i kontrowersyjna, nie tylko z powodu jego profilu politycznego, ale także dlatego, że prokuratura prowadzi śledztwo w jego sprawie po ukazaniu się filmu, w którym wyraźnie nie chciał on zdefiniować członków Świetlistego Szlaku jako „terrorystów”, co szybko wywołało oburzenie w sieciach społecznościowych.
Partia Partido Morado, której członkiem jest były prezydent Francisco Sagasti, zażądała w czwartek 29 lipca, aby peruwiański Kongres „nie ufał rządowi”, któremu przewodniczy Bellido, oświadczając, że: „Partido Morado odrzuca nominację Guido Bellido na prezesa Rady Ministrów. Zespołem rządowym prezydenta Pedro Castillo nie może kierować osoba, która nie wierzy w demokrację, prawa człowieka oraz walkę z korupcją i terroryzmem”.
Powołanie Bellido to też główny powód protestów w Limie, które miały miejsce w ten weekend i których przewodnim hasłem było „W obronie ojczyzny” (hiszp. „En defensa de la Patria” ).
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-58022128