Iberonews 2021-07-27

Przed Wami kolejne zestawienie Iberonews, zapraszamy do czytania i komentowania!

Protesty na Kubie: kolejne zatrzymania i zaginięcia protestujących.

W związku z trwającymi od 11 lipca, największymi od lat manifestacjami antyrządowymi na Kubie, organizacje broniące praw człowieka zarejestrowały setki zatrzymań, zaginięć oraz przypadków stosowania przemocy przez siły bezpieczeństwa na manifestujących.

Kubańskie Obserwatorium Praw Człowieka udokumentowało aresztowania lub zaginięcia przynajmniej 757 osób, w tym 13 nieletnich.

Wśród zatrzymanych znalazła się Gabriela Zequiera, siedemnastolatka skazana na 8 miesięcy więzienia za udział w manifestacjach. Przed otrzymaniem wyroku, nastolatka została przewieziona do zakładu karnego, gdzie zgodnie ze słowami swojej matki, była maltretowana psychicznie, między innymi poprzez gwałtowne wybudzanie oraz głośną muzykę. Ostatecznie wyrok więzienia zamieniono na areszt domowy.

Dwunastu innych zatrzymanych otrzymało wyroki od 10 do 12 miesięcy więzienia. Jednym z nich jest Anyelo Troya, reżyser teledysku do utworu „Patria y vida”, który ze względu na swój antyrządowy charakter stał się hymnem manifestantów.

Rządy 21 krajów, m. in. Austrii, Kolumbii, Brazylii, Czech i Polski, potępiły wspólnie masowe aresztowania na Kubie i wezwały do uwolnienia więźniów politycznych.

W tym tygodniu Kuba, wcześniej odrzucająca jakąkolwiek pomoc humanitarną, przyjęła dwa samoloty z Rosji transportujące ponad 90 ton mąki, maseczek chirurgicznych, puszek z konserwami oraz oleju słonecznikowego.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57897157

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57965429

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57925005

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/07/26/gobiernos-de-21-paises-repudiaron-en-conjunto-los-arrestos-masivos-en-cuba-y-exigieron-la-liberacion-de-los-presos-politicos/

Wznowienie protestów antyrządowych w Kolumbii.

20 lipca, w Dniu Niepodległości Kolumbii, wznowione zostały rozpoczęte 28 kwietnia protesty przeciwko rządowi Ivána Duque. Zwołane zostały one w największych miastach kraju, m. in. Cali, Medellín, Bogocie i Cartagenie. Ich głównym celem jest okazanie poparcia dla 10 projektów, które przedstawione zostać mają Kongresowi podczas jego najbliższej sesji.

Obejmują one między innymi zapewnienie minimalnego dochodu dziesięciu milionom osób przez siedem miesięcy, zniesienie czesnego na uniwersytetach publicznych, reformę policji, gwarancję prawa do protestowania zgodnie ze standardami międzynarodowymi, zwiększenie wsparcia dla sektora zdrowotnego oraz podjęcie akcji przeciwko przemocy uwarunkowanej płcią.

Protesty odbyły się w większości w pokojowej atmosferze, jednak w wielu przypadkach doszło do konfliktów z siłami bezpieczeństwa. Według informacji przekazanych przez policję, zatrzymano grupy osób, które wykorzystały protesty jako okazję do popełnienia przestępstw.

https://www.eltiempo.com/politica/partidos-politicos/paro-nacional-comite-convoco-marchas-para-radicar-proyectos-de-ley-604708

https://www.semana.com/nacion/articulo/paro-nacional-en-bogota-17-personas-fueron-capturadas-y-27-policias-resultaron-heridos-en-una-nueva-jornada-violenta/202108/

https://www.elespectador.com/colombia/mas-regiones/en-vivo-asi-va-el-paro-nacional-del-20-de-julio-en-cali-medellin-y-mas-ciudades/

Siódmy kandydat na prezydenta Nikaragui, aresztowany przez rząd Daniela Ortegi.

Policja Narodowa Nikaragui poinformowała, że 66-letni Noel Vidaurre został zatrzymany przez policję w swoim domu pod zarzutem zdrady ojczyzny, a ujmując szerzej – postępowania niezgodnego z ustawą 1055 „o obronie praw ludu do niezależności, suwerenności i samostanowienia na rzecz pokoju”. Pod podobnym oskarżeniem zatrzymano kilku z sześciu pozostałych kandydatów na prezydenta Nikaragui w wyborach 7 listopada br., aresztowanych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Policja poinformowała w sobotę 24 lipca, że umieściła w areszcie domowym również Jaime Arellano, komentatora politycznego krytycznego wobec Ortegi. Stany Zjednoczone przypisały sobotnie aresztowania bezpośrednio Ortedze i jego żonie, wiceprezydent Rosario Murillo. Vidaurre jest kandydatem na prezydenta opozycyjnej partii „Ciudadanos por la Libertad” (CxL). Cristiana Chamorro, Arturo Cruz, Félix Maradiaga, Juan Sebastián Chamorro, Miguel Mora i Medardo Mairena to inni kandydaci aresztowani w ostatnich tygodniach.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57958820
https://cnnespanol.cnn.com/2021/07/24/policia-nacional-de-nicaragua-detiene-a-septimo-precandidato-presidencial-por-investigacion-de-supuestos-actos-contra-la-soberania/

Kolejne manifestacje w Brazylii przeciwko rządowi Bolsonaro.

To już czwarty protest w tym roku zorganizowany przeciwko rządowi Jaira Bolsonaro. Demonstracje rozpoczęły się w sobotę 24 lipca około godz. 08:00 rano i przebiegały spokojnie do popołudnia. Późnym popołudniem protesty w Rio de Janeiro, Brasilii, Rio Grande do Sul, Recife i Salvadorze przeniosły się do centrum miast. W Sao Paulo grupa protestujących podpaliła 13-metrowy posąg wykonany na cześć Manuela Borby Gato, postaci historycznej związanej z kolonizacją brazylijskiego terytorium, która przyczyniła się do zniewolenia i finalnie ludobójstwa na rdzennej ludności. Odpowiedzialność za podpalenie posągu wzięła na siebie grupa Revolución Periférica. Strażacy ugasili pożar nie uszkadzając posągu.

Kryzys w Brazylii spowodowany COVID-19 (ponad 548 tys. zgonów i nieustający brak szczepionek) oraz kolejne zarzuty o korupcję, podkopały stanowczo bazę polityczną prezydenta Jaira Bolsonaro. Według sondaży aż 54% wyborców popiera obecne protesty. Jest to najwyższy wskaźnik niezadowolenia od czasu objęcia urzędu przez Bolsonaro.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/07/24/protestas-contra-jair-bolsonaro-en-varias-ciudades-de-brasil-piden-su-destitucion-trax/

https://cnnespanol.cnn.com/video/bolsonaro-brasil-desaprobacion-pkg-isa-soares/

https://elpais.com/internacional/2021-07-25/un-grupo-de-activistas-incendia-una-estatua-de-borba-gato-simbolo-de-la-esclavitud-en-sao-paulo.html.

Pedro Castillo prezydentem elektem Peru.

Sześć tygodni po wyborach w Peru, Pedro Castillo został oficjalnie ogłoszony prezydentem elektem kraju. Zaprzysiężenie odbędzie się 28 lipca, w dwusetną rocznicę odzyskania przez Peru niepodległości. W poniedziałek Krajowa Komisja Wyborcza (JNE) jednogłośnie odrzuciła apelacje przeciwniczki Castillo, Keiko Fujimori, dotyczące zarzutów o nieprawidłowościach w głosowaniu. Zostały one uznane za bezpodstawne. Wynik ogłoszony przez JNE to 50,126% głosów za Pedro Castillo. Oznacza to, że kandydatów dzieliły zaledwie 44 263 głosy, przy populacji liczącej około 33 miliony.

Castillo zostanie pierwszym lewicowym prezydentem Peru od dłuższego czasu, a także pierwszym, który pochodzi z jednego z najuboższych regionów Peru. Podkreśla się, że wybrany prezydent elekt zajął się polityką dopiero w zeszłym roku. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, nigdy nie ciążyły na nim zarzuty związane z korupcją. Castillo obiecuje być prezydentem wszystkich Peruwiańczyków i bardzo ważny jest dla niego temat równości wszystkich obywateli.

Wśród obietnic powyborczych prezydent elekt podkreśla walkę z ubóstwem. Metody, które chce obrać budzą jednak niepokój sektora prywatnego i inwestorów zagranicznych. Castillo podczas kampanii wzywał do nacjonalizacji strategicznych sektorów państwa, m. in. przemysłu wydobywczego złota, srebra, miedzi oraz litu. Następnie złagodził swoje wypowiedzi i zaproponował uregulowanie prawne „monopoli i oligopoli” i większą protekcję państwa w kontekście ekonomicznym, co zmienia kierunek obrany przez jego poprzedników popierających system gospodarczy oparty w większym stopniu na wolnym rynku.

Castillo przeciwny jest jednak aborcji i małżeństwom homoseksualnym.

https://www.nytimes.com/es/2021/07/19/espanol/pedro-castillo-peru.htmlhttps://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57897361

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *