Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym zestawieniem #Iberonews:
Kolumbijczycy i obywatele USA zatrzymani w związku z zabójstwem prezydenta Haiti.
53-letni prezydent Haiti, Jovenel Moïse, oraz jego żona Martine Moïse zostali zaatakowani w swoim domu w Puerto Príncipe w środę o poranku. W wyniku oddanych przez atakujących postrzałów prezydent zmarł, a jego małżonka została poważnie ranna.
Podejrzanych o napaść jest kilkunastu Kolumbijczyków i kilku obywateli Stanów Zjednoczonych pochodzących z Haiti. Zostali oni zatrzymani z czwartku na piątek przez haitańską policję. Większość z nich jest byłymi żołnierzami, którzy 2-3 lata temu zakończyli służbę.
O udział w zorganizowaniu zbrodni podejrzewa się byłego urzędnika Ministerstwa Sprawiedliwości Haiti, Josepha Felixa Badio, który nadal jest poszukiwany przez policję. Haitański lekarz, Christian Emmanuel Sanon oskarżony jest o bycie pomysłodawcą ataku.
Nadal nie wyjaśniono, dlaczego ochrona prezydenta nie mogła interweniować w jego obronie. Policja zarekwirowała amunicję, pieniądze, karabiny maszynowe, maczety, radio, szczypce, młotki, kamizelki kuloodporne, rejestracje wynajmowanego pojazdu i telefony komórkowe. „To było kompletne i dobrze wyposażone komando z sześcioma autami i dużą ilością sprzętu” – poinformowały władze Haiti.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57757940
https://cnnespanol.cnn.com/2021/07/09/implicados-asesinato-presidente-haiti-orix/
https://www.efe.com/efe/america/politica/asesinan-a-tiros-al-presidente-de-haiti/20000035-4580494
https://elpais.com/internacional/2021-07-18/la-viuda-del-presidente-de-haiti-asesinado-vuelve-al-pais-para-asistir-a-los-funerales.html
Głęboki kryzys sanitarny i ekonomiczny na Kubie – mieszkańcy masowo wychodzą na ulice.
Największy kryzys sanitarny i ekonomiczny, którego doświadcza Kuba w ostatnich miesiącach spowodował masowe protesty w największych miastach wyspy. Spontaniczne manifestacje na Kubie są wydarzeniem wyjątkowym w kraju rządzonym przez partię komunistyczną, która autoryzuje jedynie zgromadzenia powiązane z partią rządzącą.
Każdego dnia Kubańczycy zmuszeni są do oczekiwania w długich kolejkach, aby zdobyć coraz bardziej brakującą w kraju żywność. Z powodu braku odpowiedniego sprzętu medycznego szpitale nie są obecnie w stanie przyjąć chorych, a ostatni wskaźnik zachorowań na koronawirusa jest rekordowy i wynosi niemal 7 tysięcy zarejestrowanych przypadków, w tym 47 zgonów w przeciągu 24 godzin. Trudności ekonomiczne spowodowały, iż władze zarządziły wielogodzinne przerwy w dostawie prądu w wielu częściach kraju.
Prezydent Kuby, Miguel Díaz-Canel, za kryzys obwinia sankcje nałożone na wyspę przez Stany Zjednoczone oraz „mafię kubańsko-amerykańską”, która wykorzystuje trudną sytuację kraju jako pretekst do zwoływania zgromadzeń. Według władz, jesteśmy świadkami „kampanii”, która ma na celu „ukazywać chaos totalny kraju, który nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją”.
Podczas protestów, które odbyły się w zeszłym tygodniu w San Antonio de los Baños oraz Palma Soriano, zarejestrowano akty agresji na obywatelach ze strony policji, która brutalnie tłumiła manifestacje i zatrzymała niektórych protestujących.
https://www.dw.com/es/se-extienden-protestas-en-cuba-y-reportan-saqueos-a-tiendas/a-58234834
Protesty i obostrzenia w Gwatemali.
Gwatemala stała się epicentrum pandemii w Ameryce Środkowej, z ponad 9100 zgonami z powodu wirusa i około 293 000 potwierdzonych zakażeńp. W sobotę 10 lipca setki Gwatemalczyków udały się na najsłynniejszy plac w Gwatemali, Plaza de la Constitución, aby zażądać rezygnacji prezydenta Alejandro Giammattei, którego oskarża się o złe zarządzanie akcją szczepień przeciwko COVID-19.
Giammattei zareagował jednak odwrotnie na protesty obywateli, zapowiadając w poniedziałek 12 lipca, że już we wtorek na posiedzeniu rady ministrów ogłosi stan wyjątkowy, aby ograniczyć jakiekolwiek demonstracje na terytorium kraju.
Natychmiast pojawiły się komentarze różnych organizacji, krytykujące posunięcie Giammattei. José Miguel Vivanco, dyrektor Human Rights Watch dla obu Ameryk (pozarządowa organizacja ochrony praw człowieka), napisał na Twiterze: „Prezydent Gwatemali grozi stanem wyjątkowym, aby uniemożliwić mobilizację obywateli, którzy domagają się jego rezygnacji. Giammattei wyraźnie nie chce respektować prawa do pokojowego protestu”.
Ostatecznie wprowadzono stan wyjątkowy, podczas którego zabrania się zgromadzeń, które nie „spełniają warunków bezpieczeństwa biologicznego ustanowionych przez Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Pomocy Społecznej”.
USA ogłosiło wycofanie wiz 100 Nikaraguańczykom związanym z reżimem Daniela Ortegi.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił cofnięcie wiz 100 uczestnikom Zgromadzenia Narodowego Nikaragui oraz członkom ich rodzin.
Jak wyjaśniła dyplomacja amerykańska, osoby te „przyczyniły się do umożliwienia ataków reżimu Ortegi-Murillo na demokrację i prawa człowieka” poprzez „aresztowanie 26 opozycjonistów, w tym sześciu kandydatów na prezydenta, działaczy studenckich i liderów sektora prywatnego”.
Ponadto Stany Zjednoczone oskarżyły je o „próbę nękania i uciszania społeczeństwa obywatelskiego oraz niezależnych mediów”, jak również o „podważanie demokratycznych instytucji w Nikaragui”.
75-letni Daniel Ortega, który rządził już w latach 1979-1990, powrócił do władzy w 2007 roku wraz z lewicowym Frontem Wyzwolenia Narodowego (FSLN). Wiceprezydentem jest jego żona Rosario Murillo. Opozycjoniści nie wykluczają, że 7 listopada tego roku Ortega będzie kandydować w wyborach po raz czwarty.
https://cnnespanol.cnn.com/video/nicaragua-sanciones-visas-antony-blinken-eeuu-dusa-vo-ione-molinares/
https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/07/12/estados-unidos-impuso-restricciones-de-visados-a-100-nicaraguenses-ligados-al-regimen-de-daniel-ortega/?fbclid=IwAR3ySS_52Qk1_qbUS_rV9laZ11t7Zl9K666soM-bjeRWk02ZhIVJJ0SuQ8U
Boliwia oskarża byłego prezydenta Argentyny o współpracę z rządem Jeanine Áñez przeciwko obaleniu Evo Moralesa.
Rogelio Maita, minister spraw zagranicznych Boliwii, ujawnił prasie list z podziękowaniami wysłany 13 listopada 2019 r. przez ówczesnego dowódcę Boliwijskich Sił Powietrznych, generała Gonzalo Tercerosa, do ambasadora Argentyny w Boliwii, Normando Álvareza Garcíi, potwierdzający odbiór 40 000 nabojów przeciwpancernych oraz niewielką liczbę granatów z gazem łzawiącym.
Kiedy Jeanine Áñez objęła rządy 12 listopada 2019 r., był już odczuwalny niedobór amunicji po wielu dniach ulicznych starć ulicznych. Istnieją podejrzenia, że zwróciła się ona o pomoc do sąsiednich rządów Argentyny (Mauricio Macri) i Ekwadoru (Lenín Moreno). Maita nakazał boliwijskiej prokuraturze zbadanie, kto dokładnie mógł przeprowadzić operację o zasięgu międzynarodowym dostarczenia materiału zbrojnego i kontaktować się z poszczególnymi rządami latynoamerykańskimi. Poprosił również o zbadanie, w jaki sposób wykasowano zapisy dotyczące wprowadzenia owego materiału i lotów, którymi je przywieziono.
Obecny prezydent Argentyny Alberto Fernández przeprosił oficjalnie w liście rząd i ludność Boliwii, wyrażając „ból i wstyd” w stosunku do tego, co miał uczynić jego poprzednik. Z kolei Mauricio Macri, również w liście, ostro skrytykował słowa Fernandeza, pisząc wprost: „To hańba dla Argentyńczyków mieć prezydenta, który nie jest wiarygodny”. Odniósł się też do oskarżeń, zapewniając, że była to „pomoc humanitarna zgodna z polityką Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) i Unii Europejskiej”.
https://elpais.com/internacional/2021-07-09/bolivia-acusa-al-expresidente-argentino-mauricio-macri-de-colaborar-con-la-destitucion-de-evo-morales.html
https://www.clarin.com/politica/mauricio-macri-nego-acusacion-envio-material-belico-bolivia-dejen-mentir-_0_DrdLI8Ip1.html.