Iberonews 2021-07-24

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wiadomościami z Ameryki Południowej:

Kolumbia wykluczona ze współorganizowania Copa America 2021.

Kolumbia wspólnie z Argentyną miała być gospodarzem Mistrzostw Piłki Nożnej Ameryki Południowej. W związku z trwającymi od kwietnia protestami Południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej (CONMEBOL) zadecydowała jednak w pierwszej kolejności o odrzuceniu kolumbijskiej propozycji o przełożeniu turnieju na listopad, a ostatecznie państwo utraciło możliwość współorganizowania mistrzostw. CONMEBOL nie podał jeszcze gdzie w zastępstwie odbędą się mecze. Najprawdopodobniej Argentyna zostanie jedynym organizatorem. Finał rozgrywek miał odbywać się w Kolumbii w słynnym mieście Baranquilla.

https://www.chicagotribune.com/espanol/deportes/sns-es-colombia-copa-america-conmebol-argentina-futbol-20210521-vcl4tcrsdfcxrffm74stgcc7da-story.html

Chile wybrało członków do opracowania nowej konstytucji – zwycięstwo kandydatów niezależnych.

W zeszły weekend (15-16 maj) w Chile miały miejsce wybory członków, którzy będą odpowiedzialni za zredagowanie nowej konstytucji, mającej definitywnie pogrzebać wspomnienia czasów dyktatury Augusto Pinocheta.

Ogłoszenie wyboru 155-osobowego składu okazało się wielką niespodzianką, bowiem został on zdominowany przez kandydatów niezależnych, którzy liczą aż 48 członków (31%). To spory cios dla tradycyjnej klasy politycznej. Zarówno prawica, jak i centrolewica Sebastiána Piñery, dwóch sektorów, które doprowadziły do przejścia do demokracji i rządziły w Chile od 1990 roku, poniosły historyczną porażkę. Blok wiodący nie osiągnął nawet jednej trzeciej przedstawicieli (37 wybranych z 23,9% głosów).

Wybrany skład liczy prawie tyle samo mężczyzn, co kobiet (odpowiednio 78 i 77). Średni wiek przedstawicieli to 45 lat.

Źródło:https://www.todonoticia.cl/2021/05/17/resultados-elecciones-2021-los-chilenos-entierran-en-las-urnas-a-los-partidos-de-la-transicion-a-la-democracia-internacional/

Kandydatka na burmistrza miasta porwana na 24 godziny w stanie Chiapas.

Alejandra Aranda Nieto, kandydatka partii Chiapas Unido na burmistrza Cintalapa, została porwana i przetrzymywana razem ze swoją ekipą przez 24 godziny przez mieszkańców społeczności Canaán na obrzeżach miasta Oaxaca. Porywacze żądali 2 milionów pesos za jej uwolnienie. Wszyscy przetrzymywani (28 osób) zostali uwolnieni w sobotę późnym wieczorem. Nieoficjalnie powodem porwania jest fakt, że obecny burmistrz miasta i mąż kandydatki nie spełnia obietnicy wyborczej w postaci budowy mostu. Do wyborów federalnych w Meksyku zostały 2 tygodnie, według Sekretariatu Bezpieczeństwa i Ochrony Obywateli w czasie kampanii doszło do 13 zabójstw kandydatów na stanowiska publiczne. Ponadto obecnie badanych jest 398 przypadków osób zaangażowanych w kampanie wyborcze z czego 11 to przypadki porwań, 187 otrzymało groźby, a 101 zgłosiło jakiś rodzaj agresji.

https://www.infobae.com/america/mexico/2021/05/23/elecciones-2021-comuneros-de-chiapas-secuestraron-por-mas-de-24-horas-a-la-candidata-al-municipio-de-cintalapa/

Były minister zdrowia Brazylii odpowiada przed komisją śledczą.

Brazylia powołała komisję śledczą, która ma zbadać zaniedbania rządu w sprawie pandemii COVID-19. W ubiegłą środę i czwartek przed komisją stawił się generał Eduardo Pazuello, były minister zdrowia najdłużej obejmujący tekę spośród czterech ministrów, którzy sprawowali ten urząd od początku pandemii. Senatorowie zwrócili uwagę na sprzeczności w zeznaniach Pazuello porównując je z wypowiedziami innych świadków. Były minister zdrowia stwierdził, między innymi, że kryzys spowodowany brakiem tlenu w szpitalach w Manaus trwał tylko trzy dni. Zaprzeczył również, jakoby miał otrzymać od prezydenta Bolsonaro rozkaz, aby anulować zakup szczepionek CoronaVac w październiku ubiegłego roku. Senacka komisja śledcza działa od dwóch tygodni, a sesje są transmitowane na żywo. Przewodniczący komisji ogłosił, że Pazuello powinien ponownie stawić się przed komisją w celu złożenia dalszych zeznań.

https://elpais.com/internacional/2021-05-19/el-exministro-de-salud-de-brasil-intenta-exculpar-a-bolsonaro-por-el-combate-de-la-pandemia.html

https://g1.globo.com/jornal-nacional/noticia/2021/05/22/presidente-da-cpi-da-covid-omar-aziz-diz-que-pazuello-deve-ser-convocado-para-novo-depoimento.ghtml

Prokuratura Boliwii rozszerza zarzuty przeciwko Jeanine Áñez.

W marcu br. była prezydent Boliwii, Jeanine Áñez i jej współpracownicy, Álvaro Coímbra i Rodrigo Guzmán, zostali zatrzymani i oskarżeni o nawoływanie do „buntu, spisku i terroryzmu”, w efekcie mających doprowadzić do zamachu stanu przeciwko rządom Evo Moralesa.

Mimo że Parlament Europejski uznał niedawno Áñez za „więźnia politycznego” i nawołał władze Boliwii do jej szybkiego uwolnienia, w zeszłym tygodniu Prokuratura zdecydowała się rozszerzyć zarzuty przeciwko ex-prezydent o jeszcze dwa następujące – „wprowadzanie uchwał sprzecznych z konstytucją” oraz „naruszanie obowiązków”.

Warto także wspomnieć, że w zeszły wtorek, po niemal 65 dniach od zatrzymania, Áñez opublikowała w swoich mediach społecznościowych oświadczenie, w którym uznała, że do tej pory „nie przedstawiono ani jednego dowodu”, który łączyłby ją „z oskarżeniami o spisek, bunt i terroryzm”.

Źródło: https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/05/21/la-fiscalia-boliviana-tambien-acusa-a-jeanine-anez-por-delitos-previos-a-su-gestion-como-presidenta-interina/?fbclid=IwAR3yPLFyHm5YyYbrAfX91kk5e1oIdY7ZQXEggDh7Zm4p2bEFy2gTr3EXkHI

Zatrzymania i ataki na dziennikarzy w Nikaragui.

Nikaraguańska policja wkroczyła po raz trzeci do redakcji krytycznego wobec reżimu Daniela Ortegi pisma „Confidencial”. Wielu dziennikarzy zostało aresztowanych. Jest to trzeci raz, kiedy siedziba redakcji jest przedmiotem akcji sił bezpieczeństwa.

W grudniu 2018 r., rząd skonfiskował sprzęt należący do redakcji.

Szef redakcji Carlos Fernando Chamorro ujawnił w jednym z radiowych programów, że w momencie akcji policyjnej przebywał on w redakcji z kamerzystą, Leonelem Gutiérrez, który został aresztowany i przetransportowany do więzienia w Managua, który przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka został uznany za ośrodek tortur. Tam przetrzymywany był przez 6 godzin i następnie przetransportowany do swojego domu.

“Confidencial” jest przedmiotem szczególnej uwagi rządu, odkąd prowadzi dziennikarskie śledztwa w sprawach związanych z reżimem sandinisty Daniela Ortegi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *