Iberonews 2021-05-17

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym zestawem Iberonews:

Samobójstwo nastolatki zatrzymanej przez policję – Popayán nowym ośrodkiem protestów w Kolumbii.

Prokuratura Kolumbii prowadzi dochodzenie w sprawie samobójstwa nastolatki, która popełniła je po zatrzymaniu przez policję podczas protestów antyrządowych. Siedemnastolatka ujawniła wcześniej w mediach społecznościowych, że podczas zatrzymania była molestowana seksualnie przez czworo członków prewencyjnej jednostki powołanej do tłumienia protestów.

Zdarzenie miało mieć miejsce w mieście Popayán, na południowym wschodzie kraju. Zintensyfikowało ono wzburzenie manifestantów, którzy gwałtownie starli się z policjantami przed  budynkami prokuratury i policji. Jednostka policji, gdzie prawdopodobnie zatrzymana została nastolatka, została podpalona.

Sytuacja wymknęła się spod kontroli do takiego stopnia, iż prezydent Kolumbii Iván Duque ogłosił natychmiastowe wysłanie do Popayán ministrów spraw wewnętrznych oraz obrony. Do Popayán wyruszyła również prokurator specjalizująca się w przypadkach nieletnich.

Protesty trwają już od ponad dwóch tygodni i zostały pierwotnie wywołane przez projekt reformy podatkowej zaproponowany przez rząd Ivána Duque. Mimo odwołania jej przez prezydenta, obywatele nadal tłumnie wychodzą na ulice całego kraju, wzburzeni kryzysem ekonomicznym wywołanym pandemią, brutalnością policji i nierównościami społecznymi panującymi w Kolumbii.

https://www.publico.es/internacional/colombia-popayan-nuevo-foco-protestas-colombia-suicidio-joven-supuestamente-violada-policias.html

https://www.eltiempo.com/colombia/otras-ciudades/investigan-suicidio-de-joven-presuntamente-abusada-por-policias-en-popayan-588383

https://elpais.com/internacional/2021-05-14/la-fiscalia-de-colombia-investiga-el-caso-de-una-menor-que-se-suicido-tras-ser-retenida-por-la-policia.html

Historyczne dni w Chile: wybór członków do opracowania nowej konstytucji, która ma zamknąć rozdział czasów reżimu Pinocheta.

Chile rozpoczęło w ten weekend (15-16 maj) proces wyboru 155 członków spośród niemal 1300 kandydatów, którzy będą odpowiedzialni za opracowanie nowej konstytucji. Obecna bowiem pochodzi z 1980 roku i chociaż była kilkakrotnie modyfikowana, jest krytykowana za utrwalanie dziedzictwa po wojskowym reżimie Augusto Pinocheta.

Wszystko zaczęło się, kiedy w październiku 2019 roku Chilijczycy wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko panującej nierówności w społeczeństwie i nadużyciom systemu, a zmiana konstytucji szybko okazała się jedynym sposobem na jego zreformowanie.

Wybrani będą mieli 9 miesięcy na przedstawienie nowego tekstu konstytucji, który może zostać przedłużony jednorazowo o kolejne 3 miesiące. Następnie w połowie 2022 r., Chilijczycy znów wezmą udział w plebiscycie w celu zatwierdzenia lub odrzucenia proponowanego tekstu.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57072118

Wenezuela: Juan Guaidó proponuje „porozumienie o zbawieniu narodu”. Maduro godzi się na spotkanie.

We wtorek na portalach społecznościowych lider opozycji i uznawany przez część krajów za tymczasowego prezydenta Wenezueli, Juan Guaidó, zaproponował „porozumienie o zbawieniu narodu”, które ma na celu wyjście z kryzysu Wenezueli poprzez osiągnięcie kompromisu pomiędzy wszystkimi grupami politycznymi i społecznymi kraju, w tym reżimem Nicolása Maduro. W wideo powiedział, że porozumienie powinno zawierać harmonogram wolnych i uczciwych wyborów, masowy napływ pomocy humanitarnej i szczepionek przeciwko Covid-19, demokratyczne warunki dla wszystkich oraz zobowiązanie społeczności międzynarodowej do uzdrowienia południowoamerykańskiego kraju poprzez oferowanie zachęt dla rządu np. “stopniowe znoszenie sankcji”.

Nicolás Maduro w środę ogłosił, że gotów jest spotkać się z liderem opozycji. „Zgadzam się z pomocą Unii Europejskiej, rządu Norwegii i Grupy Kontaktowej, kiedy tylko chcą, gdzie chcą i jak jestem gotowy na spotkanie z całą opozycją” – podkreślił.

https://cnnespanol.cnn.com/video/venezuela-nicolas-maduro-se-reunira-juan-guaido-cnn-redaccion-buenos-aires/

https://cnnespanol.cnn.com/2021/05/12/maduro-dispuesto-reunirse-guaido-orix/

https://www.ntn24.com/america-latina/venezuela/acuerdo-de-salvacion-nacional-la-propuesta-de-guaido-al-regimen-de-maduro

Trwający konflikt między górnikami a mieszkańcami brazylijskiej Amazonii.

W brazylijskim stanie Roraima górnicy nielegalnie wydobywający złoto z chronionych rezerwatów amazońskich lasów otworzyli ogień z broni automatycznej do lokalnych mieszkańców plemienia Yanomami. Tubylcy odpowiedzieli ogniem z łuków i broni typu shot gun – nikt nie poniósł śmierci.

Transkrypcje wiadomości audio udostępnionych w grupach, z których korzystają nielegalni górnicy i opublikowane przez grupę non-profit Instituto Socioambiental (ISA) sugerują, że społeczność została zaatakowana po tym, jak zatrzymała dostawę paliwa do obozu górniczego. Zgodnie z wiadomościami, osoby atakujące były rzekomo powiązane z organizacją przestępczą. Eksperci twierdzą, że obszar ten jest kontrolowany przez członków Primeiro Comando da Capital (PCC) z siedzibą w São Paulo, największej brazylijskiej grupy przestępczej związanej z handlem narkotykami i bronią.

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-57069504

Google kupuje w Urugwaju 30 ha ziemi w celu budowy centrum danych.

Gigant technologiczny Google nabył teren zlokalizowany w Parque de las Ciencias w departamencie Canelones, w celu „zagwarantowania opcji dla kontynuowania rozwoju centrów danych w Ameryce Południowej”.

Teren został nabyty poprzez spółkę zależną Google, Eleanor Applications SRL.

Obecnie Google posiada 23 centra danych na świecie, z czego 14 w Stanach Zjednoczonych. W Ameryce Południowej znajduje się tylko jedno – w Chile.

Minister Przemysłu, Energii i Górnictwa Urugwaju, Omar Paganini, stwierdził, iż inwestycja Google jest „bardzo ważnym krokiem”, który „budzi duże zadowolenie rządu”.

Paganini wskazał, iż „wciąż brakuje finalnej decyzji w kontekście inwestycji, jednak nastąpił ważny postęp w procesie kupna terenu” oraz wejście w „ostateczny etap” przedsięwzięcia.

https://www.eldiario.es/economia/google-compra-terreno-uruguay-centros-datos-latinoamerica_1_7935984.html

https://www.elobservador.com.uy/nota/google-estamos-muy-entusiasmados-de-poder-hacer-crecer-nuestra-presencia-en-uruguay–2021514144646

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/05/14/google-anuncio-la-compra-de-un-predio-de-30-hectareas-en-uruguay-para-construir-un-centro-de-datos/

Meksyk rozpocznie dystrybucję szczepionki AstryZeneki w regionie.

Minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard potwierdził w poniedziałek, że po tygodniach opóźnienia pierwsze partie szczepionki zostały już wyprodukowane i trafią do użycia jeszcze w tym miesiącu. Prezydent Argentyny Alberto Fernández uściślił, że dojdzie do tego pod koniec maja.

W zeszłym roku AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki ogłosili, że produkcją i dystrybucją 250 mln dawek ich szczepionki w regionie zajmą się laboratoria z Meksyku i Argentyny. Argentyńska firma mAbxience jest odpowiedzialna za produkcję substancji czynnej, a Liomont z Meksyku za finalizację i pakowanie szczepionki. Koszty produkcji miały zaś zostać pokryte przez fundację telekomunikacyjnego magnata Carlosa Slima. Od lutego miliony szczepionek pozostawały w magazynach w Buenos Aires, ponieważ w Meksyku brakowało podstawowych materiałów do wykończenia produkcji. Początkowy plan zakładał, że szczepionki miały być gotowe już w kwietniu.

https://elpais.com/mexico/sociedad/2021-05-10/mexico-distribuira-la-vacuna-latinoamericana-a-finales-de-mayo-despues-de-semanas-de-atraso.html

Trwa spór o datę powstania miasta Tenochtitlan.

Tenochtitlan był stolicą państwa Azteków, założoną na wyspie pośrodku jeziora Texcoco, na terenie którego jest położona dzisiejsza stolica Meksyku. Wśród historyków nie ma jednoznacznej zgody co do roku powstania miasta. Źródła podają daty między rokiem 1321 a 1327, kiedy to zgodnie z legendą wędrujący Aztekowie ujrzeli orła pożerającego węża, siedzącego na kaktusie (nopal) i uznali to za znak, że w tym miejscu należy się osiedlić.

Oficjalną odpowiedź wskazał dekret prezydenta Meksyku, zgodnie z którym Tenochtitlan powstał w 1321 roku. W tym roku mijałoby zatem 700 lat od założenia azteckiej stolicy. Historycy krytykują dekret uznając go za manipulację oraz twierdzą, że ma znaczenie jedynie symboliczne, bowiem odpowiada innym istotnym datom w historii Meksyku: w 1321 r. założono miasto Tenochtitlan, w 1521 r. upadło, a w 1821 r. Meksyk uzyskał niepodległość.

https://www.informador.mx/mexico/Tenochtitlan-Fecha-de-fundacion-se-fijo-por-decreto-de-AMLO-dice-Munoz-Ledo-20210515-0049.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *