Iberonews 2021-06-01

Zapraszamy Was do zapoznania się z kolejną edycją Iberonews:

Argentyna wycofuje się z pozwu wniesionego przez Grupę Lima przeciwko rządowi Wenezueli przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

W marcu br. Argentyna ogłosiła oficjalnie wyjście z Grupy Lima, powstałej w sierpniu 2017 roku w celu znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu w Wenezueli. W czwartek 27 maja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Argentyny poinformowało, że rząd tego kraju zdecydował się również wycofać swoje poparcie dla wspólnego pozwu w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości w Wenezueli, który został wniesiony do Międzynarodowego Trybunału Karnego w 2018 roku przez Kanadę, Chile, Kolumbię, Paragwaj, Peru i Argentynę właśnie (ówcześnie rządzoną przez Mauricio Macri).

Dodatkowo prezydent Argentyny Alberto Fernández stwierdził, że „problem praw człowieka w Wenezueli zanika”, a stwierdzenie to zostało szeroko skrytykowane zarówno poza, jak i w samej Wenezueli. Lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaidó skomentował je następującymi słowami: „Czy rząd prezydenta Alberto Fernándeza uważa, że w Wenezueli panuje sprawiedliwość, że ofiary są chronione, że okrucieństwa się nie powtórzą? (…) Bezkarność eliminuje sprawiedliwość, ale w tym przypadku zagraża regionowi i samej demokracji”.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/05/27/argentina-retira-demanda-grupo-de-lima-venezuela-cpi-orix/
https://www.infobae.com/america/venezuela/2021/05/26/tras-dejar-el-grupo-de-lima-argentina-retiro-su-apoyo-a-la-demanda-contra-el-regimen-de-nicolas-maduro-ante-la-corte-penal-internacional/

CONMEBOL przenosi Copa América z Argentyny do Brazylii.

„CONMEBOL informuje, że w odpowiedzi na zaistniałe okoliczności (przyp. aut. sytuacja epidemiologiczna w Argentynie) podjął decyzję o zawieszeniu organizacji Copa América w Argentynie” – tę informację opublikowała w niedzielę wieczorem na swoim koncie na Twitterze Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej (CONMEBOL), dodając, że „CONMEBOL analizuje ofertę innych krajów, które wykazały zainteresowanie organizacją turnieju”.

Wśród analizowanych opcji pojawiły się m.in. Stany Zjednoczone, które znacznie rozwinęły swój plan szczepień. Na kontynencie południowoamerykańskim mocnymi kandydatami były Chile i Urugwaj, jednak ostatecznie Copa América odbędzie się w Brazylii.

Początkowo Copa América miała odbyć się w Kolumbii i Argentynie już 11 czerwca. 20 maja CONMEBOL, ze względu na trwające w tym kraju protesty, odrzucił jednak prośbę Kolumbii o przełożenie zawodów, a finalnie także wyłączył ją ze współorganizowania mistrzostw.

https://www.clarin.com/deportes/conmebol-suspendio-copa-america-argentina_0_L7LYieaaE.html

https://cnnespanol.cnn.com/2021/05/30/conmebol-suspende-la-copa-america-en-argentina/

https://elpais.com/deportes/2021-05-31/la-copa-america-se-jugara-en-brasil-tras-la-suspension-en-colombia-y-argentina.html

Brutalny atak w centrum Peru: 16 osób nie żyje.

16 osób, w tym dwójka dzieci, zginęło w brutalnym ataku, którego dopuścili się prawdopodobnie członkowie Świetlistego Szlaku. Do zdarzenia doszło w nocy 23 maja w lokalnym barze w miejscowości San Miguel del Ene w dolinie rzek rzek: Apurimac, Ene i Mantaro (Vraem), w centrum kraju.

Według peruwiańskiego Ministerstwa Obrony na tym obszarze aktywnie działają członkowie Świetlistego Szlaku, rzekomo współpracując z przemytnikami narkotyków. Broszury znalezione na miejscu zdarzenia miały nawoływać do bojkotu wyborów prezydenckich i informowały, że działania napastników miały “oczyścić dolinę Vraem i Peru z siedlisk zła, pasożytów i korupcji”. Tekst nazywał również głosujących na Keiko Fujimori, prawicową kandydatkę na stanowisko prezydenta, zdrajcami i zabójcami. Według ekspertów atak może zmienić przebieg kampanii wyborczej i dać przewagę kandydatowi, który przedstawi propozycje konkretnych działań w walce z terroryzmem.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57235704

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57236218

Wyrównane wyniki Castillo i Fujimori tuż przed wyborami prezydenckimi w Peru.

Zgodnie z badaniem zrealizowanym między 25 a 27 maja przez firmę Datum, rezultaty kandydatów na prezydenta Peru, Pedro Castillo z lewicowej partii Perú Libre i Keiko Fujimori  z prawicowej Fuerza Popular, okazały się bardzo wyrównane i obydwoje otrzymali pomiędzy 42,6% i 41,7% głosów. Ankietę przeprowadzono tuż przed drugą turą wyborów, która odbędzie się 6 czerwca.

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym tydzień wcześniej, Castillo stracił 2,9 punktów procentowych, podczas gdy Fujimori zyskała 1,6%.

Ankietę zrealizowano po debacie grup eksperckich obydwu kandydatów i którą, zgodnie z opinią 54% osób przebadanych przez Datum, wygrał zespół Fujimori. Ekipie Castillo przypadło 26% głosów respondentów.

https://www.eltiempo.com/mundo/latinoamerica/habria-empate-tecnico-en-peru-entre-castillo-y-fujimori-segun-encuesta-592029

Krytyka AMLO w The Economist na tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Meksyku.

Wielkie poruszenie wywołała okładka i artykuł opublikowany w najnowszym numerze brytyjskiego tygodnika „The Economist”, na której widnieje prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador. Wydawnictwo nazywa prezydenta „fałszywym mesjaszem Meksyku” i wskazuje, że jest on zagrożeniem dla demokracji. W artykule zatytułowanym “Wyborcy muszą powstrzymać żądnego władzy prezydenta Meksyku.” tygodnik twierdzi, że lekceważenie zasad praworządności przez meksykańskiego prezydenta jest jednym z powodów, dla których nadchodzące wybory są ważne. “Nie ma go na liście wyborczej; jego jedyna sześcioletnia kadencja wygasa w 2024 roku. Ale do zdobycia jest ustawodawstwo krajowe, podobnie jak 15 z 32 gubernatorstw, większość zgromadzeń stanowych i tysiące lokalnych stanowisk”.

The Economist wskazuje, że AMLO dzieli meksykanów na dwie grupy – „ludzi”, czyli tych którzy go wspierają oraz „elitę”, którą potępia jako przestępców i zdrajców i obwinia za wszystkie problemy Meksyku. Magazyn podkreśla jego brak wiedzy we wprowadzaniu różnych programów, powolną reakcję i wydanie małych środków na złagodzenie skutków ekonomicznych pandemii oraz stale obecną przestępczość i korupcję w kraju. Twierdzi też, że Stany Zjednoczone powinny zwrócić większą uwagę, na to co się dzieje u ich sąsiada. Okładka i artykuł wywołały wiele emocji wśród meksykańskich polityków, dziennikarzy i naukowców ale także wśród wyborców. Część opinii publicznej zgadza się z treścią artykułu i wyraża zadowolenie z tego, jak opisane zostały obecne rządy. Z drugiej strony skrytykowano fakt, że taki artykuł został wydany na tydzień przed wyborami sugerując zbyt dużą ingerencję mediów. Sekretarz ds. Relacji Zagranicznych Marcelo Ebrard wysłał list do tygodnika pisząc, że opinia i wezwanie zawarte w publikacji zaskakują swoją „jadowitością i kruchością argumentacji”.

https://www.economist.com/leaders/2021/05/27/voters-should-curb-mexicos-power-hungry-president
https://www.forbes.com.mx/portada-de-the-economist-es-la-sintesis-de-la-exasperacion-ebrard/ https://www.elfinanciero.com.mx/nacional/2021/05/27/asi-nos-ven-desde-el-exterior-estas-son-las-reacciones-a-la-portada-de-the-economist-sobre-amlo/

Masowe protesty w Brazylii przeciwko Bolsonaro.

29 maja w Brazylii na ulice wyszło tysiące protestujących przeciwko polityce rządów Bolsonaro. Demonstracje odnotowano we wszystkich stanach kraju i w Dystrykcie Federalnym. Przyczyną protestów zorganizowanych przez opozycję, ruchy studenckie i organizacje społeczne jest niezadowolenie społeczeństwa z polityki rządu w sprawie walki z COVID-19.

Oprócz znanego już hasła “Precz z Bolsonaro” (“Fora Bolsonaro”) i wzywania do impeachmentu obecnego prezydenta, protestujący domagali się między innymi przyspieszenia procesu szczepień i powrotu programu pomocy finansowej dla poszkodowanych przez pandemię. W Brazylii na COVID-19 zmarło już 460 tysięcy osób. Jest to drugi po Stanach Zjednoczonych kraj z największą liczbą śmierci w wyniku tej choroby.

https://g1.globo.com/politica/noticia/2021/05/29/cidades-registram-manifestacoes-contra-governo-bolsonaro.ghtml
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57296784

Kolumbijski kolarz Egan Bernal wygrywa Giro de Italia.

24-letni kolarz z Kolumbii, Egan Bernal, zdobył złoty medal w Giro de Italia, w którym wziął udział po raz pierwszy. W klasyfikacji generalnej pokonał Włocha Damiano Caruso oraz Brytyjczyka Simona Yates. Wyścig kończyła jazda indywidualna na czas z Senago do Mediolanu (30,3 km).

Bernal przeszedł do historii 2 lata temu, kiedy jako pierwszy Kolumbijczyk wygrał Tour de France.

https://elpais.com/deportes/2021-05-30/egan-bernal-gana-el-giro-de-italia.html
https://www.dw.com/es/el-colombiano-egan-bernal-gana-su-primer-giro-de-italia/a-57722043

Prace budowlane zagrażają istnieniu prekolumbijskiego miasta Teotihuacan w Meksyku.  

Prace konstrukcyjne z użyciem ciężkiego sprzętu mogą zniszczyć część prekolumbijskiego miasta Teotihuacan, wpisanego na listę Światowego dziedzictwa Unesco. Rząd Meksyku poinformował, że konstrukcje prowadzone są bez zezwolenia na terenach stanowiących część strefy chronionej przez prawo.

Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) zaalarmowała, że prace te mogą „zrównać z ziemią” pozostałości archeologiczne. W obliczu skargi ICOMOS, meksykańskie Ministerstwo Kultury i Narodowy Instytut Antropologii i Historii skrytykowały prace oraz zapewniły, że wiedziały o problemie od tygodni i zamknęły teren. Podmioty przeprowadzające prace nie uszanowały ich jednak i kontynuują je do dnia dzisiejszego.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-57262550

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *