Iberonews 2021-07-05

Przed Wami najnowsze zestawienie wiadomości z Iberoameryki:

Wniosek o impeachment Bolsonaro i masowe protesty w Brazylii.

W ubiegłą sobotę przez Brazylię przetoczyła się fala manifestacji, podczas których protestujący wzywali do impeachmentu prezydenta Jaira Bolsonaro i domagali się przyspieszenia procesu szczepień oraz powrotu programu pomocy finansowej dla poszkodowanych przez pandemię.

Brazylijczycy wyszli na ulicę w 21 stanach kraju i Dystrykcie Federalnym; łącznie w ponad 90 miastach. Protesty miały początkowo odbyć się 24 lipca, ale zdecydowano się je przyspieszyć po piątkowej wiadomości o tym, że Federalny Sąd Najwyższy zezwolił na wszczęcie śledztwa, by zbadać działania Bolsonaro w przebiegu negocjacji zakupu szczepionki Covaxin, podczas których doszło do nieprawidłowości. Dodatkowo, we wtorek gazeta Folha de S.Paulo poinformowała, że dyrektor departamentu logistyki ministerstwa zdrowia miał domagać się 1 dolara łapówki od każdej zamówionej dawki przy zawieraniu umowy na zakup 400 mln dawek innej szczepionki.

Bolsonaro zdymisjonował urzędnika następnego dnia, ale już po kilku godzinach do Izby Deputowanych wpłynął podpisany przez 46 osób wniosek o impeachment przedstawiający 23 zarzuty dotyczące różnych zaniechań i błędów prezydenta. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Brazylijczycy już po raz trzeci wychodzą na ulice, by zaprotestować przeciwko rządom Bolsonaro. Do poprzednich manifestacji doszło 29 maja i 19 czerwca.

https://www.cnnbrasil.com.br/politica/2021/07/03/manifestacoes-em-capitais-e-no-distrito-federal-pedem-o-impeachment-de-bolsonaro

https://g1.globo.com/politica/noticia/2021/07/03/manifestantes-fazem-atos-contra-bolsonaro-e-a-favor-da-vacina.ghtml

https://www.reuters.com/world/americas/bolsonaro-fires-brazil-health-official-after-new-vaccine-graft-accusation-2021-06-30/

https://www.bbc.com/portuguese/brasil-57681960

Meksykański stan Hidalgo legalizuje aborcję do 12. tygodnia ciąży.

W ubiegłą środę kongres meksykańskiego stanu Hidalgo 16 głosami „za” zatwierdził depenalizację aborcji, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Nowe prawo zezwala na aborcję do 12. tygodnia ciąży, ale postanawia też, że kobietom, które dokonają zabiegu po tym czasie, grozi kara od 6 miesięcy do roku więzienia. Ustala się również, że ​​państwo musi zagwarantować dostęp do bezpłatnego dobrowolnego przerywania ciąży w prywatnych ośrodkach zdrowia i więzieniach dla kobiet.

Dotychczas legalna aborcja bez względu na powód była dozwolona tylko w stanie Oaxaca i Dystrykcie Federalnym. W pozostałej części Meksyku aborcji można dokonać tylko jeśli doszło do gwałtu, ale niektóre stany pozwalają na usunięcie ciąży również w kilku innych przypadkach, np. gdy zagrożone jest życie matki lub ze względu na wady rozwojowe płodu.

https://elpais.com/mexico/2021-06-30/el-estado-mexicano-de-hidalgo-despenaliza-el-aborto.html

https://www.efe.com/efe/usa/mexico/el-estado-mexicano-de-hidalgo-aprueba-despenalizar-aborto/50000100-4575587

Chile: rozpoczęcie prac nad nową konstytucją.

W niedzielę rozpoczęła się pierwsza sesja Zgromadzenia Konstytucyjnego w Chile, którego misją jest zredagowanie tekstu nowej konstytucji kraju. Podczas niej dokonany ma być wybór przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego obrad, jak również zdefiniowane zostaną zasady funkcjonowania Zgromadzenia.

Organ liczy 155 członków, którzy powinni zaproponować nowy tekst ustawy zasadniczej w ciągu 9 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego okresu o 3 kolejne miesiące. Po zakończeniu procesu Chilijczycy obligatoryjnie wezmą udział w referendum, w którym zaaprobują bądź odrzucą propozycję Zgromadzenia.

Aktualna konstytucja Chile obowiązująca od 1980 r. jest szeroko krytykowana jako spuścizna po wojskowym reżimie Augusto Pinocheta. Rozpoczynające się obecnie prace nad nową ustawą zasadniczą są rezultatem kilkuletnich napięć i kryzysu w chilijskim społeczeństwie.

Jednym z istotnych punktów obrad jest rola, którą ma odgrywać państwo w przyszłym porządku prawnym. Potrzeba silniejszej ingerencji oraz ochrony ze strony państwa w obszarach takich jak zdrowie, czy edukacja była mocno sygnalizowana w masowych protestach w 2019 r.

Podczas sesji szeroko dyskutowane będą również zmiany chilijskiego reżimu politycznego Chile, w którym obecnie władza prezydencka znajduje się na pierwszym planie w stosunku do władzy parlamentarnej. Zgromadzenie poszukiwać będzie większego balansu pomiędzy legislatywą i egzekutywą.

Obrady Zgromadzenia są również szansą na poprawę sytuacji rdzennych społeczności, które domagają się większej autonomii, poszanowania swoich praw terytorialnych oraz wyraźnego odniesienia do ich kultury i języka w tekście nowej konstytucji.

https://redgol.cl/tendencias/Convencion-Constitucional–Ver-EN-VIVO-la-primera-sesion-de-la-Convencion-Constituyente-Nueva-Constitucion-20210703-0071.html

https://www.biobiochile.cl/especial/una-constitucion-para-chile/noticias/2021/07/04/personas-ya-se-reunen-en-plaza-baquedano-para-marchar-en-direccion-a-la-convencion-constitucional.shtml

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57104668

Dwie ofiary śmiertelne po przejściu burzy tropikalnej Elsa przez Dominikanę.

Co najmniej 2 osoby zmarły po tym, jak bardzo silny wiatr generowany przez burzę tropikalną o nazwie Elsa, przeszedł przez Dominikanę w sobotę 3 lipca. Potwierdzono śmierć 15-letniego chłopca w strefie przybrzeżnej Bahoruco, Barahona, na południu wyspy oraz 75-letniej kobiety w Baní w Peravii – oboje zginęli w wyniku zawalenia się ścian budynku.

Poza tym zniszczeniami dotknięte zostały min. 24 domy, dziesiątki drzew zawaliło się i zablokowało drogi, około 118 osób silny wiatr przeniósł w inne miejsce.

Jeszcze w piątek Elsa była huraganem kategorii 1, ale w sobotę rano przekształciła się w burzę tropikalną z utrzymującymi się wiatrami o prędkości 112 km / h.

Nie do końca pewna jest prognoza po niedzieli, ale prawdopodobnie Elsa uderzy jako burza tropikalna w południową Florydę.

https://listindiario.com/la-republica/2021/07/04/677771/el-paso-de-elsa-por-el-territorio-dominicano
https://cnnespanol.cnn.com/2021/07/03/tormenta-tropical-elsa-apunta-a-republica-dominicana-y-haiti-y-podria-amenazar-a-florida-trax/

Rząd Meksyku będzie publikował cotygodniowy przegląd “fake news”.

Prezydent Andrés Manuel López Obrador rozpoczął zapowiadaną wcześniej kontrolę mediów. Jego zdaniem rozpowszechniają one fałszywe informacje. W środę konferencji został zainaugurowany pierwszy cotygodniowy raport “fake news”, który poprowadziła dziennikarka Ana Elizabeth García Vilchis, działająca w partii Morena w Puebli.

Przyszła dyrektor sieci Generalnej Koordynacji Komunikacji Społecznej i rzecznik Pałacu zwróciła uwagę, że sekcja ta pomoże społeczeństwu odróżniać prawdziwe  informacje od fałszywych. Przygotowywany co tydzień raport o “fake news” to kolejne działanie prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora przeciwko dziennikarzom. W ciągu dwóch i pół roku swojej administracji prezydent krytykował dziennikarzy za brak profesjonalizmu i szukanie sensacji. Ponadto określił prasę jako „tendencyjną”, „niesprawiedliwą”. Według prezydenta Lópeza Obradora prasa nigdy wcześniej nie była tak krytycznie nastawiona wobec głowy państwa, jak obecnie.

Organizacje międzynarodowe informują, że meksykańska prasa spotyka się z atakami prezydenta Meksyku. Najnowszym był raport „Digital News Report 2021”, opublikowany w środę przez Instytut Reuters Uniwersytetu Oksfordzkiego, który wskazuje, że media w Meksyku są atakowane przez „populistycznego” prezydenta. Za rządów AMLO zginęło 35 dziennikarzy (w tym 21 z powodu pracy zawodowej).

https://politica.expansion.mx/presidencia/2021/06/30/lopez-obrador-inaugura-quien-es-quien-en-las-mentiras-de-la-semana
https://www.swissinfo.ch/spa/méxico-prensa_gobierno-mexicano-arremete-contra-la-prensa-exhibiendo-supuestas–fake-news-/46748914
https://cnnespanol.cnn.com/video/cidh-periodismo-riesgo-articulo19-noticias-falsas-amlo-mananera-quien-es-quien-live-krupskaia-alis-redaccion-mexico/

Wyciek gazu i pożar na Zatoce Meksykańskiej.

W piątek nad ranem nastąpił wyciek gazu z rurociągu należącego do meksykańskiego przedsiębiorstwa naftowego Pemex, biegnącego po dnie Zatoki Meksykańskiej. Wyciek spowodował na tafli wody pożar, którego gaszenie zajęło ponad 5 godzin. Pemex poinformował, że pożar oraz wyciek gazu są pod kontrolą.

Kompleks Ku-Maloob-Zaap, w pobliżu którego nastąpił wyciek, dostarcza ponad 40% z 1,68 miliona baryłek ropy naftowej Pemexu dziennie.

Nie oszacowano jeszcze szkód środowiskowych powstałych w wyniku zdarzenia, jednak ekolodzy podnieśli alarm i przypomnieli o ryzykach, które niesie model energetyczny oparty na paliwach kopalnych oraz o tym, jak niebezpieczne są odwierty ropy naftowej na otwartym morzu.

Nie jest to pierwszy pożar związany z działalnością Pemex – w kwietniu w rafinerii należącej do koncernu nastąpił podobny wypadek, w wyniku którego rannych zostało 7 osób. Tym razem udało się bezpiecznie opanować ogień, nikt nie ucierpiał.

https://elpais.com/mexico/2021-07-02/fuego-en-el-mar-pemex-registra-una-fuga-de-gas-en-un-ducto-submarino-en-el-golfo-de-mexico.html
https://www.france24.com/es/medio-ambiente/20210703-medio-ambiente-golfo-mexico-fuga-gasoducto-pemex

CAF, drugi największy bank rozwoju LATAM, wybierze nowego prezesa.

W poniedziałek 5 lipca wybrany zostanie nowy prezes CAF – drugiego po Banco Interamericano de Desarrollo (BID) największego banku rozwoju w Ameryce Łacińskiej, którego zadaniem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju i integracji regionalnej poprzez finansowanie projektów sektora publicznego i prywatnego, zapewnianie współpracy technicznej oraz innych usług specjalnych. Obecnie najważniejszym celem banku jest finansowanie prac publicznych, które pozwolą złagodzić skutki pandemii.

Kandydaci rywalizujący o to stanowisko to Kolumbijczyk Sergio Díaz-Granados i Argentyńczyk Christian Asinelli. Środowisko prezydenta Kolumbii Ivána Duque wskazuje na prawie pewne zwycięstwo swojego rodaka. W tym wypadku Díaz Granados byłby pierwszym Kolumbijczykiem na stanowisku prezesa CAF. W latach 2010-2013 był on Ministrem Handlu, Przemysłu i Turystyki i aktualnie pełni funkcję dyrektora wykonawczego BID dla Kolumbii i Peru.

Asinelli jest Podsekretarzem Międzynarodowych Stosunków Finansowych Argentyny. W przeszłości był też dyrektorem korporacyjnym dla Rozwoju Instytucjonalnego CAF.

Nowowybrany prezes sprawować będzie funkcję do roku 2026. Zajmować się będzie on zarządzaniem generalnym instytucji, m. in. zatwierdzaniem planów strategicznych dla krajów i sektorów, niektórych struktur i procesów instytucjonalnych oraz operacji finansowych realizowanych przez CAF.

https://www.caf.com/es/sobre-caf/quienes-somos/presidencia-ejecutiva/

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/07/03/dos-candidatos-se-disputan-la-presidencia-de-la-caf-el-segundo-mayor-banco-de-desarrollo-de-america-latina/?fbclid=IwAR3ztK6xbmupJEGmt98ysbAg8S63Wtn4BXmCkhNeD2xc4CRp5cesnGLUo2s

https://www.europapress.es/economia/macroeconomia-00338/noticia-banco-desarrollo-america-latina-elegira-lunes-nuevo-presidente-ejecutivo-2026-20210704132935.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *