Iberonews 2021-06-21

Przedstawiamy cotygodniowe zestawienie newsów w ramach #Iberonews. Czytajcie i komentujcie!

Kolejne zatrzymania opozycji w Nikaragui.

W sobotę została zatrzymana przez policję aktywistka opozycyjnego ruchu Unidad Nacional Azul y Blanco, Tamara Dávila. Zgodnie z komunikatem policji, zatrzymanie nastąpiło m.in. na skutek rzekomego stworzenia zagrożenia dla niezależności, suwerenności oraz samostanowienia, jak również zachęcania do ingerencji zagranicznej w wewnętrzne sprawy państwa, do interwencji militarnej oraz organizowania się za pomocą środków finansowych obcych państw aby dokonywać aktów terroryzmu i destabilizacji.

Nikaraguańskie Centrum Praw Człowieka poinformowało na swoim koncie na Twitterze, że policja wtargnęła do domu Tamary Dávila gwałtownie, w obecności 4-letniego dziecka.

Dávila jest jedną z 16 polityków oraz przedsiębiorców zatrzymanych w ostatnich tygodniach przez policję. Wśród nich znajdują się potencjalni kontrkandydaci Daniela Ortegi w najbliższych wyborach prezydenckich, m.in. Arturo Cruz, Juan Sebastián Chamorro, Cristiana Chamorro i Felix Maradiaga, oraz liderzy opozycji, m.in. José Adán Aguerri, José Pallais i Violeta Granera.

Większość z zatrzymań odbyła się pod osłoną nocy oraz bez nakazu sądowego.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/06/13/policia-de-nicaragua-detiene-al-octavo-dirigente-opositor-la-activista-de-la-unidad-nacional-tamara-davila-orix/

https://cnnespanol.cnn.com/2021/06/18/poder-judicial-de-nicaragua-dicta-detencion-por-90-dias-al-banquero-luis-alberto-rivas-anduray-orix/

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/06/20/quienes-son-los-16-candidatos-politicos-y-empresarios-que-daniel-ortega-encarcelo-en-el-ultimo-mes/

Protesty w Peru w obliczu wyborów prezydenckich.

W sobotę ulicami Limy przeszły marsze, w których Peruwiańczycy manifestowali swoje preferencje polityczne oraz oburzenie przedłużającym się liczeniem głosów oddanych przez nich prawie dwa tygodnie temu w wyborach prezydenckich.

Protesty ukazały w pełnym świetle polaryzację peruwiańskiego społeczeństwa, które podzieliło się na zwolenników reprezentanta lewicy, Pedro Castillo, oraz przedstawicielki prawicy, Keiko Fujimori. Wyniki wyborów do tej pory nie zostały oficjalnie ogłoszone, a władze muszą przed ich przedstawieniem przeanalizować wszystkie wnioski o stwierdzenie ich nieważności.

Keiko Fujimori przewodniczyła jednemu z marszów, którego uczestnicy skandowali przeciwko oszustwom wyborczym i nawoływali do powtórzenia wyborów.

Według obserwatorów zagranicznych, m. in. Organizacji Państw Amerykańskich (OEA), nie istnieje do tej pory wiarygodny dowód na wystąpienie oszustwa wyborczego

Według znanych do tej pory rezultatów zwycięża kandydat lewicy różnicą 44 tysięcy głosów.

https://cnnespanol.cnn.com/video/peru-elecciones-protestas-presidenciales-keiko-fujimori-pedro-castillo-rafael-romo-mirador-mundial/

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/06/20/fotos-dos-marchas-en-peru-marcan-la-polarizacion-politica-a-la-espera-de-la-proclamacion-de-resultados/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57492302

Bank Światowy odmawia wsparcia Salwadoru we wprowadzeniu bitcoina jako oficjalnej waluty kraju.

Po zaakceptowaniu przez Kongres Salwadoru bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego, kraj ma problem z uzyskaniem popracia dla tego pomysłu przez organizacje i instytucje międzynarodowe. Już w zeszłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraził zaniepokojenie ze względu na fakt, że kryptowaluta może ułatwić pranie pieniędzy, a jej wydobywanie na dużą skalę ma negatywny wpływ na środowisko.

W tym tygodniu także Bank Światowy wyraził się nieprzychylnie do pomysłu Salwadorczyków, którzy poprosili o wsparcie technologiczne. Rzecznik banku powiedział, że wyraża gotowość do wspierania Salwadoru, ale nie poprzez wprowadzenie waluty, która obniża transparentność systemu walutowego kraju. Do teraz rząd Salwadoru nie zareagował na tę wiadomość.

https://www.bbc.com/news/business-57507386

Brazylijczycy protestują przeciwko Bolsonaro i opowiadają się za szczepieniami we wszystkich stanach kraju.

W sobotę 19 czerwca liczba zgonów z powodu koronawirusa przekroczyła w Brazylii 500 000 i tym samym stała się ona krajem z najwyższą liczbą ofiar śmiertelnych na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych. Nie bez przyczyny w ten sam dzień tysiące ludzi wyszło na ulice w proteście przeciwko rządowi prezydenta Jaira Bolsonaro. Głównym hasłem protestów był dostęp do szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich mieszkańców.

Rząd Bolsonaro spotkał się z ostrą krytyką za zaprzepaszczenie możliwości zakupu szczepionek. Firma farmaceutyczna Pfizer poinformowała, że nie otrzymała żadnych odpowiedzi od rządu na pierwsze oferty sprzedaży między sierpniem a listopadem ubiegłego roku.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory tylko 11% Brazylijczyków zakończyło program szczepień, a 29% otrzymało pierwszą dawkę.

https://g1.globo.com/politica/noticia/2021/06/19/protestos-sabado.ghtml, https://elcomercio.pe/mundo/latinoamerica/brasil-la-izquierda-vuelve-a-salir-a-la-calle-contra-jair-bolsonaro-noticia/?ref=ecr&fbclid=IwAR1FAhAaOPlLABmSDMCOrtDX-S7l2BnhrMPNe_LutKShHMmv5LXo3wICWZ8.

Bloomberg przeprowadził wywiad z prezydentem Nicolásem Maduro.

W wywiadzie dla Bloomberga opublikowanym w piątek 18 czerwca, prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ujawnił, że trwają „intensywne” negocjacje ze wszystkimi sektorami opozycji w sprawie zagwarantowania sobie wystarczającej ilości głosów przed wyborami samorządowymi i regionalnymi 21 listopada.

Maduro, zapytany o stanowisko USA, które wzywa do wolnych i uczciwych wyborów, aby umożliwić w końcu zniesienie sankcji nałożonych na Wenezuelę, zapewnił, że wybory będą przeprowadzone w oparciu o negocjacje i dialog z opozycją.

Jeśli chodzi o wybory prezydenckie w 2024 r., Maduro nie potwierdził swojej kandydatury. Ograniczył się do stwierdzenia, że najważniejsza jest nie jego przyszłość, ale przyszłość kraju.

Bloomberg opublikował również w piątek wywiady z liderami opozycji, Juanem Guaidó i Henrique Capriles. Guaidó stwierdził jasno, że rząd Maduro nie poprze porozumienia politycznego, które doprowadzi do jego odejścia, ponieważ jego celem jest „pozostanie u władzy”.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/06/18/bloomberg-nicolas-maduro-negocia-oposicion-orix/?fbclid=IwAR0RTFJJYAlE2PM1CybVhJfmKEVDyOkWy2KfEF80FiSQ_DG4aGpeZrhycIk.

Początkowe wyniki postępowania ws. śmierci Maradony wykazują brak wystarczającej kontroli zdrowia piłkarza.

W maju zespół prokuratorów z San Isidro oskarżył siedmiu profesjonalistów, którzy byli w stałym kontakcie z Maradoną w ostatnich tygodniach jego życia, o spowodowanie jego śmierci.

Dochodzenie w tej sprawie posunęło się w tym tygodniu do przodu wraz z trzema pierwszymi przesłuchaniami śledczymi. Przesłuchiwani potwierdzili przed prokuratorem, że kontrola nad stanem zdrowia gwiazdy piłki nożnej była niewielka. Jeden z nich twierdził, że poprosił o dostęp do urządzeń kontrolujących pracę serca, ale narzędzia do resuscytacji i udzielania pomocy nigdy nie dotarły. Dodatkowo w niektórych przypadkach nie można było potwierdzić, czy Maradona zażywał swoje leki.

Avanzan las indagatorias en la causa por la muerte de Maradona; enfermeros confirman la falta de control a la salud del Diez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *