Przed Wami kolejna edycja #Iberonews, zapraszamy do czytania!
Wstępne wyniki wyborów w Meksyku.
Zgodnie ze wstępnymi wynikami wyborów do Izby Deputowanych, które odbyły się w tę niedzielę w Meksyku, partia obecnego prezydenta Andresa Manuela Lopez Obradora, Morena, najprawdopodobniej okaże się ich zwycięzcą, jednak nie zdoła utrzymać tak dużej większości w Izbie jak dotychczas.
Według szybkiego wyliczenia opublikowanego w zeszłą niedzielę, Morena straciłaby większość bezwzględną, ale osiągnęłaby ją wraz ze swoimi sojusznikami z Ekologicznej Partii Zielonej Meksyku i Partii Pracy.
Koalicja Moreny i jej partnerów nie utrzymałaby jednak większości kwalifikowanej (więcej niż dwie trzecie), którą miała od 2018 roku, co pozwoliło jej przez ten czas na wprowadzanie szerokich reform przy niewielkiej dyskusji i negocjacjach z opozycją. Oznacza to, że partie te nadal będą mogły zarządzać procesem legislacyjnym dotyczącym zatwierdzania ustaw czy budżetów, ale nie będą w stanie samodzielnie przeprowadzać reform konstytucyjnych.
W wyborach Meksykanie zagłosowali również na około 2000 lokalnych urzędników i gubernatorów w 15 stanach kraju i w tym przypadku Morena zdobyła ogromne poparcie zwyciężając w 11 stanach kraju.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57408084
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57318556
Były prezydent Kolumbii zeznaje przed Komisją Prawdy.
Były prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, poprosił o wybaczenie ofiary tzw. “falsos positivos”, tj. morderstw dokonanych na cywilach przez członków armii kolumbijskiej w celu wykazania pomyślnego przebiegu operacji wojskowych przeciwko nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym (głównie FARC i ELN). Cywile charakteryzowani byli na członków owych ugrupowań, a następnie zabijani. Za udane operacje, członkowie armii byli wynagradzani m.in. odznaczeniami, dniami wolnymi bądź w postaci pieniężnej.
Czyny te, według ujawnionych do tej pory informacji, popełnione zostały w większości podczas mandatu byłego prezydenta Álvaro Uribe (2002-2010), zagorzałego przeciwnika procesu pokojowego między państwem kolumbijskim a FARC, mającego zakończyć trwającą ponad 50 lat wojnę domową.
W zeszły piątek Juan Manuel Santos stanął przed Komisją Prawdy, organem publicznym prowadzącym dochodzenie w sprawie wspomnianego konfliktu zbrojnego, który ostateczny raport ze sprawy jest zobowiązany opublikować w tym roku. Swój dyskurs Santos skoncentrował na egzekucjach dokonanych na cywilach w czasie jego urzędowania na stanowisku ministra obrony w rządzie Uribe w latach 2006-2009. Podkreślił, że na początku nie dawał wiary wspomnianym zbrodniom, jednak powołał specjalną komisję do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie. Jego rezultaty wprawiły go w „oszołomienie”, a przedstawione dowody były tak silne, że ponad 40 wojskowych straciło stanowiska.
W 2016 roku Santos podpisał porozumienie pokojowe z FARC, za co otrzymał pokojową nagrodę Nobla.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57450334
https://elpais.com/internacional/2021-06-11/declaracion-completa-de-juan-manuel-santos-ante-la-comision-de-la-verdad.html
Salwador pierwszym krajem na świecie z bitcoinem jako prawnym środkiem płatniczym.
Ustawa wprowadzająca bitcoin jako prawny środek płatniczy została zaaprobowana przez Kongres Salwadoru. Projekt został złożony przez partię prezydenta Nayiba Bukele i przegłosowany bez większej debaty dzięki posiadanej przez nią większości głosów w parlamencie.
Bitcoin będzie używany w Salwadorze na takich samych zasadach jak dolar amerykański, który jest obecnie oficjalną walutą kraju, tj. w jakiejkolwiek transakcji, zarówno przez osoby prawne, jak i fizyczne. Nowe prawo ma wejść w życie w ciągu trzech miesięcy od jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Salwadoru.
Aby nabyć i używać bitcoina, Salwadorczycy będą musieli dysponować urządzeniem z dostępem do Internetu. Mimo że obecnie tylko 45% społeczeństwa ma taką możliwość, nowe prawo stanowi, iż Salwador “promować będzie szkolenia oraz niezbędne mechanizmy” dla mieszkańców Salwadoru. Bukele ogłosił, że skonstruowana zostanie technologia satelitarna, która ma zlikwidować brak dostępu do sieci obszarów wiejskich.
Podkreślił również, że nowe rozwiązania są wielką szansą dla Salwadoru i sprzyjać będą one rozwojowi gospodarczemu, tworzeniu nowych miejsc pracy oraz większej ilości inwestycji krajowych i zagranicznych. Zapowiedział, że zysk osiągnięty w bitcoinach nie będzie obciążony podatkiem, a obcokrajowcom inwestującym w tej kryptowalucie zaoferuje się możliwość stałego pobytu w kraju.
Jako główne ryzyko projektu analitycy wskazują przede wszystkim dużą niestabilność bitcoina. W kwietniu tego roku 1 bitcoin był wyceniany na ponad 63 tys. USD – obecnie jest to ok. 37 tys. USD.
Nowa waluta może również ułatwić pranie pieniędzy, korupcję lub wymuszenia, biorąc pod uwagę, że namierzenie transakcji w bitcoinach jest trudniejsze niż w walutach kontrolowanych przez tradycyjny system finansowy.
Problemy zostały dostrzeżone również przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, z którym Salwador negocjuje pożyczkę o wartości nawet 1.400 milionów USD. „Wprowadzenie bitcoina jako waluty generuje szereg pytań makroekonomicznych, finansowych i prawnych, które wymagają bardzo uważnej analizy” – wskazał Gerry Rice, rzecznik MFW.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57422737
https://elpais.com/economia/2021-06-10/el-fmi-se-reunira-con-bukele-para-discutir-un-prestamo-y-una-legislacion-para-el-uso-de-bitcoin.html
https://cnnespanol.cnn.com/2021/06/11/bitcoin-el-salvador-problemas-fmi-reuters/
Kuba zawiesza przyjmowanie depozytów gotówkowych w dolarach.
Kubański Bank Centralny ogłosił, że tymczasowo zawiesza przyjmowanie w bankach depozytów gotówkowych w dolarach amerykańskich. Wciąż dozwolone będzie dokonywanie przelewów w dolarach i akceptowane będą depozyty w innych walutach.
Po 21 czerwca nie będzie można już natomiast wpłacać do banków dolarów w gotówce ani wymieniać ich na lokalną walutę. Ograniczenie dotyczyć będzie zarówno Kubańczyków jak i obcokrajowców. Decyzja została podjęta w celu ochrony systemu finansowego kraju: rząd uważa, że sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych utrudniają Kubie korzystanie z dolarów za granicą.
Po zniesieniu w zeszłym roku 10-procentowego podatku od używania dolara liczba depozytów w tej walucie znacznie wzrosła. Użycie dolara w gotówce zwiększyło się również po nałożeniu restrykcji dot. przekazów pieniężnych ze Stanów Zjednoczonych na Kubę. Eksperci uważają, że nowa zmiana najbardziej dotknie kubańskie rodziny otrzymujące przekazy pieniężne w dolarach: będą musiały używać one teraz innych walut, narażając się na straty przy przewalutowaniu. Bank Centralny nie ustalił jeszcze daty zniesienia tego ograniczenia.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57437184
Parlament Europejski: kubańskie misje medyczne to forma handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa.
Parlament Europejski przyjął rezolucję przygotowaną przez Europejską Partię Ludową potępiającą kubańskie zagraniczne misje medyczne. Rezolucja uzyskała została zatwierdzona uzyskując 386 głosów za i 236 przeciw, 59 osób wstrzymało się zaś od głosu. Decyzję uzasadniono wskazując na warunki odbywania misji przez kubańskich medyków: godziny pracy są wydłużone i przekraczają 12 godzin, a lekarze są pozbawieni pensji, które są zamrożone do czasu ich powrotu do kraju, kiedy to otrzymują zaledwie 5-25% należnego im wynagrodzenia. Przyjęty dokument podkreśla również, że od czasu zawarcia Umowy o dialogu politycznym i współpracy w 2017 roku między UE a Kubą, nie odnotowano na wyspie poprawy w obszarze poszanowania praw człowieka. Parlament Europejski ubolewa również, że Kuba „zintensyfikowała represje i łamanie praw człowieka”, tłumi opozycję i pokojowe demonstracje.
https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/06/11/el-parlamento-europeo-califico-como-trata-de-personas-y-esclavitud-moderna-a-las-misiones-de-medicos-cubanos-en-el-extranjero/
https://www.expreso.ec/actualidad/mundo/misiones-medicos-cubanos-equivalen-esclavitud-moderna-afirma-parlamento-europeo-106247.html
https://www.lanacion.com.py/mundo_edicion_impresa/2021/06/12/trata-de-personas-y-esclavitud-moderna/
Prokuratura Peru wystąpiła z wnioskiem o powrót do aresztu prewencyjnego Keiko Fujimori, kandydatki na prezydenta kraju.
W czwartek 10 czerwca Prokuratura zażądała powrotu do aresztu prewencyjnego startującej po raz trzeci w wyborach prezydenckich, Keiko Fujimori. Wniosek ten zbiega się z dość napiętym liczeniem głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich, gdzie obecnie Pedro Castillo ma niewielką przewagę głosów nad Fujimori (odpowiednio 50,1% do 49,8%).
Fujimori została oskarżona w postępowaniu karnym i oskarżyciel wniósł dla niej o 30 lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy i inne przestępstwa, jak choćby za rzekome otrzymywanie nielegalnych datków od brazylijskiego koncernu budowlanego Odebrecht za kampanię prezydencką w 2011 r. oraz datków od peruwiańskich biznesmenów za kampanie w latach 2011 i 2016.
Kandydatka prawicowej Fuerza Popular odbyła już dwa okresy aresztu prewencyjnego w latach 2018-2020. Od 2020 przebywa na wolności, jednak obejmują ją pewne ograniczenia, których według Prokuratury Fujimori nie przestrzegała, m.in. poprzez kontaktowanie się ze świadkiem związanym ze śledztwem.
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57433173
https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/06/11/keiko-fujimori-rechazo-la-absurda-solicitud-para-que-regrese-a-prision-por-lavado-de-dinero-de-odebrecht/
Alberto Fernández spotkał się z Pedro Sánchezem w Casa Rosada.
Prezydent rządu Hiszpanii Pedro Sánchez rozpoczął oficjalną podróż po Ameryce Łacińskiej. W środę 9 czerwca miał okazję spotkać się z Alberto Fernándezem, prezydentem Argentyny. Spotkanie trwało 45 minut i służyło wzmocnieniu strategicznych relacji między Argentyną a Hiszpanią. Fernández postawił na otwartą dyplomację i zaznaczył, że potrzebuje wsparcia Madrytu w negocjacjach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Klubem Paryskim. Szef hiszpańskiego rządu z kolei zamierza reaktywować gospodarkę swojego kraju dotkniętego COVID-19 i promować agendę geopolityczną.
Sánchez przybył do Argentyny około północy, gdzie Felipe Solá przywitał go w imieniu Alberto Fernándeza. Premier europejski przyleciał z Madrytu w towarzystwie ministra przemysłu, handlu i turystyki Reyesa Maroto, sekretarza spraw zagranicznych i Ameryki Łacińskiej Cristiny Gallach oraz głównych dyrektorów hiszpańskich firm inwestujących w Argentynie.
Po wizycie w Argentynie, Pedro Sánchez udał się do Kostaryki, aby przedyskutować możliwe formy wsparcia dla regionu w kontekście problemów migracyjnych.
https://cnnespanol.cnn.com/video/pedro-sanchez-alberto-fernandez-reunion-redaccion-buenos-aires/
https://www.elmundo.es/espana/2021/06/10/60c1235021efa0493d8b4616.html
https://www.elperiodico.com/es/politica/20210609/pedro-sanchez-inicio-visita-relampago-11806622