Iberonews 2021-06-07

Przed Wami kolejne zestawienie Iberonews – zapraszamy do czytania i komentowania:

Krytyka Brazylii jako miejsca rozgrywek Mistrzostw Ameryki Południowej.

Odkąd Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej (CONMEBOL) ujawniła w poniedziałek, że Brazylia będzie gospodarzem turnieju, która pierwotnie miał odbyć się w Argentynie i Kolumbii, decyzja ta niemal od razu spotkała się z krytyką.

Pod względem COVID-19, Brazylia jest jednym z krajów o największym wskaźniku zgonów (ponad 465 000) i dziennych przypadków zarażeń (średnio ponad 61 000). Obecnie obłożenie łóżek w wielu częściach kraju przekracza 80%, a Copa América, generując większą aktywność i tłumy, może znacznie przyczynić się do pogorszenia już i tak niezbyt dobrej już sytuacji.

Mimo że gubernatorzy niektórych stanów, jak choćby najbardziej zaludnionego São Paulo, ostrzegli, że będą unikać organizowania meczów w rozgrywkach reprezentacji Ameryki Południowej, to sam rząd z Jair Bolsonaro na czele broni decyzji: „Przykro mi z powodu takiej ilości zgonów, ale musimy jakoś dalej żyć” – skomentował we wtorek Bolsonaro.

Rozpoczęcie Mistrzostw przewidziane jest na 13 czerwca w Brazylii po tym, jak odrzucono propozycję Kolumbii w związku z protestami trwającymi tam od kwietnia, a także zdecydowano zawiesić ich organizację w Argentynie ze względu na wzrost liczby nowych przypadków COVID-19.

Meksykanie wybierają 500 członków Izby Deputowanych, gubernatorów 15 stanów i 20 tys. urzędników lokalnych.

W niedzielę Meksykanie zagłosowali w wyborach 500 reprezentantów Izby Deputowanych, 15 gubernatorów oraz ponad 20 tys. lokalnych urzędników publicznych.

Są one ważnym sprawdzianem dla partii urzędującego prezydenta, Andrésa Manuela Lópeza Obradora. Według ankiet przedwyborczych, zwycięstwo partii AMLO w wyborach do Izby Deputowanych jest niemalże gwarantowane, jednak nie jest pewne, czy wraz z koalicjantami utrzyma w niej większość kwalifikowaną (ponad 66%), która umożliwia mu obecnie dokonywanie zmian konstytucyjnych bez konieczności uzyskania poparcia opozycji.

Forbes i Bank of America podkreśliły ekonomiczny wymiar tych wyborów. Zasygnalizowały, że liczne zmiany konstytucyjne nie są korzystne dla gospodarki, a ograniczenie możliwości ich dokonywania zwiększyłoby pewność inwestorów oraz potencjał ekonomiczny kraju.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57354378

https://elpais.com/mexico/elecciones-mexicanas/2021-06-06/mexico-mide-las-fuerzas-de-lopez-obrador.html

Nikaragua: zatrzymania potencjalnych kontrkandydatów Daniela Ortegi w walce o fotel prezydenta.

Cristiana Chamorro Barrios, liderka opozycji planująca zmierzyć się z Danielem Ortegą w przyszłych wyborach prezydenckich, została zatrzymana przez policję na skutek nakazu sądowego.

Została ona oskarżona przez władze m. in. o „niewłaściwe zarządzanie oraz kłamstwa ideologiczne” oraz „pranie pieniędzy i aktywów”. Prokuratura wniosła o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci zakazu przemieszczania się oraz zakazu wykonywania funkcji publicznych.

Chamorro Barrios odrzuca wszelkie oskarżenia. Sekretarz Stanu USA, Anthony Blinken, skrytykował działania władz Nikaragui. „Zablokowanie w arbitrarny sposób liderki opozycji Cristiany Chamorro odzwierciedla strach Ortegi przed wolnymi i sprawiedliwymi wyborami”, wskazał.

W sobotę władze zatrzymały również kolejnego potencjalnego kandydata na prezydenta, Arturo Cruza, a kilka godzin później wezwały na przesłuchanie do prokuratury opozycjonistę Felixa Maradiagę.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/06/02/cristiana-chamorro-orden-captura-contra-nicaragua-orix/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57338515

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57373069

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/06/05/nicaragua-el-regimen-de-daniel-ortega-arresto-al-candidato-presidencial-opositor-arturo-cruz/

https://www.infobae.com/america/america-latina/2021/06/05/eeuu-prepara-sanciones-contra-el-regimen-de-daniel-ortega-tras-la-detencion-e-inhabilitacion-de-la-opositora-cristiana-chamorro/

Aktywista Luis Manuel Otero Alcántara wypuszczony ze szpitala.

Kubański artysta Luis Manuel Otero Alcántara został wypisany ze szpitala w ubiegły poniedziałek po spędzeniu tam ponad 4 tygodni. Bliscy Alcantary potwierdzają, że został on “uwolniony” i przebywa teraz z rodziną. Lider opozycyjnego Ruchu San Isidro, zrzeszającego artystów, dziennikarzy i intelektualistów, był hospitalizowany od 2 maja, kiedy to władze wtargnęły do jego domu, by przerwać jego strajk głodowy. Pomimo rzekomo dobrych wyników badań Alcantary był on przetrzymywany w chronionym szpitalu bez możliwości odwiedzin z nieznanych powodów. Sytuacja wywołała poruszenie na wyspie, a sympatycy i rodzina artysty nazwali ją porwaniem. Rząd Kuby uważa Alcantarę za “najemnika” i “prowokatora” opłacanego przez Stany Zjednoczone.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-57248381

https://cnnespanol.cnn.com/2021/05/31/luis-otero-alcantara-alta-cuba-orix/

https://pen.org/press-release/cuban-artist-luis-manuel-otero-alcantara-released/

Nowe reformy rządu Salwadoru uderzają w sektor prywatny.

Ekspresowe reformy wprowadzone przez Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru pozwolą władzy ingerować w skład reprezentantów sektora prywatnego w organach zarządczych instytucji publicznych o charakterze autonomicznym, np. Centralnym Banku Rezerw Salwadoru lub Salwadorskim Instytucie Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory to sektor prywatny mógł wybrać swoich reprezentantów w tych istotnych dla gospodarki jednostkach, jednak na skutek wprowadzonych reform, prawo to przysługiwać będzie ministrom oraz w niektórych przypadkach prezydentowi.

Prezydent Nayib Bukele uważa zmiany za demokratyczne i skomentował, że dzięki nim sektor prywatny nie będzie już utrudniał pracy jego rządu. Opozycja skrytykowała reformy, widząc w nich wzmocnienie kompetencji władzy wykonawczej, ograniczenie kontroli obywatelskiej i możliwość konfliktu interesów przy wyborze przedstawicieli.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/06/04/el-salvador-reforma-23-leyes-orix/

https://www.europapress.es/internacional/noticia-asamblea-salvador-faculta-bukele-elegir-representantes-patronal-20210604181122.html

Messi i reprezentacja Argentyny oddają hołd Diego Maradonie w pierwszym meczu od śmierci piłkarza.

W piątej rundzie eliminacji do Mistrzostw Ameryki Południowej w piłce nożnej Argentyna i Chile zremisowały 1:1 po golu Alexisa Sáncheza, który wyrównał wynik po rzucie karnym Lionela Messiego.

Przed rozpoczęciem meczu reprezentacja Argentyny wzięła udział w inauguracji nowego 5-metrowego pomnika Maradony, znajdującego się przed stadionem w Santiago del Estero (hiszp. Estadio Único Madre de Ciudades), na którym w czwartek zagrały drużyny Chile i Argentyny. Piłkarze założyli także koszulki z wizerunkiem Maradony, datą jego narodzin (1960) oraz symbolem nieskończoności w miejscu daty śmierci.

„To wyjątkowy mecz, ponieważ pierwszy bez Diego” – wyznał dziennikarzom po meczu Messi. „Byłoby zupełnie inaczej, gdyby stadion mogli zapełnić kibice i oddać mu [Maradonie] hołd, ale to, co dzieje się w kraju i na świecie jest bardzo złożone. Chcieliśmy zwycięstwa i zaprezentowania drużyny narodowej tak, jak robił to Maradona”.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/06/04/lionel-messi-argentina-homenaje-diego-maradona-trax/

https://www.infobae.com/deportes/2021/06/03/lionel-messi-encabezo-el-homenaje-a-maradona-el-emotivo-momento-en-el-que-el-plantel-de-la-seleccion-descubrio-la-estatua-de-5-metros-de-idolo-argentino/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *