Iberonews 2021-05-10

Przed Wami kolejne podsumowanie newsów z całego tygodnia – zapraszamy do czytania!

Prezydent Salwadoru w ogniu krytyki po odwołaniu sędziów Sądów Najwyższego.

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami dyplomatycznymi z zagranicy, aby wyjaśnić usunięcie pięciu sędziów Sądu Najwyższego przez Kongres. Kontrowersyjna decyzja Kongresu, kontrolowanego przez partię polityczną Nayiba Bukele, spowodowała falę krytyki za działanie przeciwko niezależności władz państwowych oraz za brak podstaw prawnych.

„Nie tylko mieliśmy prawo to zrobić, ale również poprosiło nas o to społeczeństwo” – stwierdził Bukele. W spotkaniu z dyplomatami prezydent Salwadoru przywoływał wiele sentencji Sądu Najwyższego, aby poprzeć legalność odwołania sędziów.

Sytuacja w Ekwadorze krytykowana jest przez Stany Zjednoczone, Organizację Państw Amerykańskich oraz organizacje broniące praw człowieka. Twierdzi się, że działania Bukele osłabiają instytucje stanowiące przeciwwagę dla jego władzy.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-56974280

Zamieszki oraz kolejne dni protestów w Kolumbii.

Kolejne dni protestów w Kolumbii powodują natężenie negatywnych nastrojów społecznych oraz zamieszki w różnych częściach kraju. Epicentrum znajduje się jednak w Cali, w którym pokojowe manifestacje przerodziły się w wielostronny konflikt, którego uczestnikami są obywatele oburzeni planowanymi reformami, policja oraz władze centralna i lokalne. W opozycji do przeciwników reform, na ulice wychodzą też ich zwolennicy.

Gniew Kolumbijczyków budzi brutalność policji, która ze swojej strony oskarża ich o wandalizm. Wiele ulic Cali zostało zabarykadowanych, obserwuje się kradzieże w sklepach i na stacjach benzynowych, a coraz więcej osób wychodzi z domów uzbrojonych.

W wyniku przemocy podczas manifestacji w Kolumbii straciło życie przynajmniej 27 osób. Zanotowano ponad 1700 przypadków nadużycia władzy przez policję w stosunku do manifestantów oraz ponad 90 przypadków użycia broni przez policję.

Protesty zostały pierwotnie wywołane przez projekt reformy podatkowej zaproponowany przez rząd Ivána Duque i mimo odwołania jej przez prezydenta, obywatele nadal tłumnie wychodzą na ulice całego kraju, wzburzeni kryzysem ekonomicznym wywołanym pandemią, brutalnością policji i nierównościami społecznymi panującymi w Kolumbii.

W weekend minister finansów Alberto Carrasquilla zrzekł się urzędu. Rząd ogłosił chęć dialogu ze „wszystkimi Kolumbijczykami” oraz wolę rozpatrzenia żądań manifestantów.

https://cnnespanol.cnn.com/2021/05/07/protestas-colombia-lo-que-dejan-nueve-dias-de-protestas-en-colombia-orix/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-56966457

Tragedia w mieście Meksyk – zawalił się wiadukt z przejeżdżającym metrem.

W poniedziałek w stolicy Meksyku zawalił się wiadukt, po którym przejeżdżał pociąg metra linii 12. Część wagonów spadła na znajdujące się poniżej samochody. Zginęło 25 osób, a 79 zostało rannych. Do incydentu doszło około godziny 22:00 czasu lokalnego między stacjami Olivos i Tezonco. Obraz z kamery monitoringu pokazuje jak konstrukcja pęka podczas przejazdu pociągu i spada on z wysokości ok. 20 metrów, a wagony w kształcie litery „V” uderzają o ziemię. Władze meksykańskie ogłosiły we wtorek, że niezależna duńska firma przeprowadzi wewnętrzną ekspertyzę i międzynarodowe dochodzenie w celu ustalenia przyczyn wypadku.

Claudia Sheinbaum, Prezydent miasta Meksyk, powiedziała we wtorek, że zawalenie się pociągu było spowodowane upadkiem jednego z ogromnych filarów podtrzymujących podniesiony pociąg, ale powiedziała, że ekspertyzy rzucą więcej światła na to, co się stało. Niemal od momentu otwarcia linia była krytykowana za różne awarie w jej eksploatacji, które doprowadziły do zamknięcia odcinka zaledwie półtora roku po rozpoczęciu działalności.

Także mieszkańcy miasta Meksyk od dawna krytykowali i zgłaszali niestabilność infrastruktury. W mediach społecznościowych skrytykowano władzę za korupcję i brak zainteresowania problemem. Metro w mieście Meksyk jest jednym z najbardziej uczęszczanych na świecie, ponieważ codziennie przewozi ok. 6 milionów osób.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-56976696

https://elpais.com/internacional/2021-05-10/lo-que-ocurre-en-cali-puede-llevarse-a-toda-colombia-por-delante.html

#BRAZYLIA

Tragiczna w skutkach operacja policyjna przeciwko handlarzom narkotyków w brazylijskiej faweli Jacarezinho.

Operacja policyjna, przeprowadzana w czwartek 6 maja w faweli Jacarezinho w północnym Rio de Janeiro, szybko została zakwestionowana ze względu na nadmierne i niepotrzebne użycie siły. Akcja rozpoczęła się krótko po tym, jak policja otrzymała informację, że handlarze narkotyków rekrutują dzieci do swojego gangu.

Tego samego dnia lokalni mieszkańcy faweli wyszli protestować przeciwko akcji policyjnej zeznając, że funkcjonariusze weszli do domów bez okazania nakazów przeszukania i zabili podejrzanych, którzy chcieli się poddać. Policja zaprzeczyła tym oskarżeniom, stwierdzając, że funkcjonariusze działali w samoobronie.

Finalnie śmierć poniosło przynajmniej 25 osób, w tym jeden z policjantów biorących udział w tej akcji, uważanej za jedną z najtragiczniejszych w Rio de Janeiro.

https://g1.globo.com/rj/rio-de-janeiro/noticia/2021/05/06/tiroteio-deixa-feridos-no-jacarezinho.ghtml

https://www.bbc.com/mundo/noticias-57017638

Kamala Harris odwiedzi Meksyk i Gwatemalę.

Wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Kamala Harris potwierdziła, że 7 czerwca odwiedzi Gwatemalę, a następnego dnia uda się do Meksyku. Harris uczestniczyła już w serii wirtualnych spotkań z prezydentem Gwatemali Alejandro Giamatteim, a w ubiegły piątek w taki sam sposób spotkała się z prezydentem Meksyku, Andresem Manuelem Lopezem Obradorem.

Biały Dom w ostatnich tygodniach podkreślał, że zamiast skupiać się wyłącznie na sytuacji na granicy kraju, trzeba również przyjrzeć się przyczynom fal migracyjnych. Oznacza to koordynację działań z Meksykiem, Gwatemalą, Salwadorem i Hondurasem, skąd do Stanów Zjednoczonych przybywa najwięcej migrantów.

USA ma plany, by przeznaczyć 4000 milionów dolarów na reaktywację regionu i rozważa militaryzację granicy. Kamala Harris podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty chciałaby też zająć się kwestiami przemocy w odwiedzanych krajach, szczególnie tej wymierzonej przeciwko rdzennym mieszkańcom regionu, czarnoskórym, osobom LGBTQ, kobietom i młodzieży.

https://apnews.com/article/noticias-cb64845b4841166479aab9558a606e60

https://elpais.com/internacional/2021-05-07/el-dificil-encargo-de-joe-biden-a-kamala-harris.html

Sąd Najwyższy Argentyny krytykuje decyzję prezydenta Alberto Fernándeza o przedłużeniu zamknięcia szkół w Buenos Aires.

W kwietniu liczba zarażonych COVID-19 w Argentynie wzrosła na tyle, że sektor zdrowia szybko ostrzegł przed możliwym załamaniem systemu opieki zdrowotnej.

W następstwie prezydent Alberto Fernández wprowadził zakaz przemieszczenia się pomiędzy godz. 18:00 a 6:00, a także organizowania wszelkich zajęć towarzyskich, rekreacyjnych, sportowych lub religijnych w zamkniętych miejscach.

Jednak to, co wywołało nieoczekiwaną falę oburzenia i protestów, zarówno wśród społeczeństwa, jak i władz lokalnych, to nieoczekiwana decyzja o powrocie do zamknięcia szkół w strefie AMBA (hiszp. El Área Metropolitana de Buenos Aires). Burmistrz Buenos Aires natychmiast powołał się na Sąd Najwyższy, aby powstrzymać dekret prezydenta.

We wtorek, 4 maja, Sąd poparł burmistrza stwierdzając, że należy szanować autonomię miasta Buenos Aires. Orzeczenie Sądu Najwyższego Fernández skomentował słowami: „Wydajcie wyrok taki, jaki chcecie, my i tak zrobimy to, co powinniśmy”.

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-56809135

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *