Iberonews 2021-05-04

Przed Wami kolejna edycja #Iberonews, zapraszamy do czytania i komentowania!

Usunięcie sędziów SN i Prokuratora Generalnego Salwadoru wywołuje zaniepokojenie odnośnie przestrzegania demokratycznego podziału władzy.

W niedzielę Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru zagłosowało za usunięciem Prokuratora Generalnego Raúla Ernesto Melara oraz dziewięciu najważniejszych sędziów w kraju. Za decyzją stoi prezydent Nayib Bukele, który dwa miesiące temu w wyborach uzyskał pełną kontrolę nad Parlamentem. Głośny triumf prezydenta w ostatnich wyborach zwielokrotnił uprawnienia Bukele, który dzięki parlamentowi i swojej partii „Nowe Idee” ma duży wpływ na kształt organów krajowych. Bukele i jego partia oskarżyli sędziów o utrudnianie rządowej strategii zdrowotnej w związku z pandemią COVID-19 i nie zaakceptowali wstrzymywania dekretów związanych z zarządzaniem kryzysem wywołanym koronawirusem. Decyzja szybko została skomentowana przez administrację prezydenta USA Joe Bidena. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zadzwonił w niedzielę do Bukele, aby wyrazić swoje zaniepokojenie sytuacją w kraju. Jose Miguel Vivanco, szef Human Rights Watch dla Ameryk w poście na Twitterze oskarżył Bukele o „łamanie rządów prawa i usiłowanie skoncentrowania całej władzy w jego rękach”.

Prezydent Kolumbii Iván Duque wnosi o cofnięcie projektu reformy podatkowej po serii masowych, ogólnokrajowych protestów.

Po kilku dniach masowych protestów w największych kolumbijskich miastach, prezydent Iván Duque ogłosił w niedzielę cofnięcie projektu planowanej reformy podatkowej.

Organizacje społeczne pracowników, rdzennych mieszkańców oraz studentów wyszły na ulice Kolumbii pomimo pandemii, aby protestować przeciwko projektowi reform, dzięki którym rząd miał nadzieję zebrać ok. 6300 milionów dolarów na odbudowę gospodarki kraju po kryzysie spowodowanym koronawirusem. Spontanicznie dołączyły do nich tysiące obywateli oburzonych nowymi obciążeniami głównie klasy średniej i niższej, znacznie poszkodowanych już przez pandemię COVID-19.

Punktami zapalnymi protestów było poszerzenie grupy podmiotów zobowiązanych do zapłaty podatku dochodowego oraz nałożenie podatku VAT na usługi publiczne, takie jak woda, światło i gaz, przedmioty elektroniczne, np. komputery, oraz inne przedmioty do tej pory zwolnione z tego podatku. Projekt zakłada również zwiększenie podatku majątkowego.

Według oficjalnych danych, podczas protestów poszkodowanych zostało ponad 800 osób, w tym 17 zmarło.

Izba Deputowanych Meksyku zatwierdziła ustawę o dostępie do kobiecych produktów higienicznych.

W Meksyku Komisja ds. Edukacji przy Izbie Deputowanych jednogłośnie zatwierdziła ustawę mającą na celu ułatwienie swobodnego dostępu do podpasek, tamponów i miseczek menstruacyjnych w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Według oficjalnych danych, ponad 43 miliony kobiet w wieku od 15 do 50 lat przeżywa okres w Meksyku, a cztery na dziesięć z nich żyje w ubóstwie. Dla nich miesiączka stanowi przeszkodę, która pogłębia nierówności z rówieśnikami. W przypadku najmłodszych nierówność przekłada się m.in. na nieobecność w szkole z powodu braku możliwości zaopatrzenia się w produkty higieniczne. „Miesięczne wydatki na podpaski wynoszą od 250 do 300 pesos miesięcznie, co stanowi od 6 do 8% dochodów rodzin o mniejszych zasobach” – wyjaśnia Anahí Rodríguez rzecznik ruchu Godna Menstruacja.

Ustawa o godnej menstruacji proponuje bezpłatne dostarczanie środków higieny kobiecej do ponad 198 000 szkół publicznych w kraju i ma na celu zniwelowanie luki ekonomicznej i nieobecności w szkole, których doświadczają miliony kobiet. Aby inicjatywa weszła w życie, musi zostać zatwierdzona przez Senat.

Brazylia obniża budżet Ministerstwa Środowiska.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro obniżył budżet Ministerstwa Środowiska na rok 2021: wyniesie on 2,1 mld reali, podczas gdy w ubiegłym roku przeznaczono na ten cel 3 mld reali. Bolsonaro uchwalił nowy budżet w dzień po złożeniu obietnicy na światowym szczycie klimatycznym zorganizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena, zgodnie z którą Brazylia podwoi wydatki na ochronę środowiska i zaprzesta nielegalnego pozyskiwania drewna. Słowa te nie znajdują pokrycia w przyjętym budżecie, a krytycy twierdzą, że obietnice złożone przez prezydenta były związane z kontrowersyjnym porozumieniem, według którego Brazylia miałaby otrzymać od USA pomoc finansową w zamian za ochronę Amazonii.

Trybunał Konstytucyjny Ekwadoru rozszerza prawo aborcyjne w przypadku gwałtu.

W środę 28 kwietnia Trybunał Konstytucyjny w Ekwadorze (7 głosów za i 2 przeciw) podjął znaczącą decyzję sprawie aborcji w przypadku gwałtu. Do tej pory bowiem była ona dozwolona tylko wtedy, gdy życie kobiety było wyraźnie zagrożone lub gdy ciąża była wynikiem gwałtu – ale tylko na kobiecie niepełnosprawnej umysłowo.

W zeszłym tygodniu Trybunał dopuścił w pełni możliwość aborcji w przypadku gwałtu, usuwając wyrażenie „osoba z upośledzeniem umysłowym” z art. 150 Kodeksu Karnego.

Wybrany niedawno prezydent Ekwadoru, Guillermo Lasso, opublikował oświadczenie, w którym zapewnił, że pomimo tego, że jest katolikiem, on i jego rząd szanują decyzję Trybunału.

Parlament Europejski określa byłą prezydent Boliwii Jeanine Áñez jako „więźnia politycznego”.

Parlament Europejski zatwierdził w czwartek 29 kwietnia wspólną rezolucję, wg której Áñez i jej byli współpracownicy, aresztowani 12 marca br. za domniemany udział w zamachu stanu przeciwko Evo Moralesowi w listopadzie 2019 roku, są uważani za „więźniów politycznych”, a ich aresztowanie uznane jest jako „nielegalne”. W rezolucji wezwano władze Boliwii do ich natychmiastowego uwolnienia i wycofania politycznie umotywowanych oskarżeń, jak również do zapewnienia wszelkiej pomocy medycznej w razie konieczności.

Carolina Ribera, córka Áñez, podziękowała Parlamentowi Europejskiemu za jego stanowisko słowami: „To kolejny dowód na to, że rząd mojej matki był i nadal jest wspierany przez społeczność międzynarodową. Mam nadzieję, że obecny rząd podejmie tę rezolucję z szacunkiem (…) i nie będzie próbował jej wyciszyć.”

Opozycjonista kubański Luis Manuel Otero Alcántara przetransportowany do szpitala w konsekwencji strajku głodowego.

Władze Kuby wkroczyły do mieszkania artysty i dysydenta kubańskiego, Luisa Manuela  Otero Alcántary, i przetrasportowały go do szpitala w Hawanie po 8 dniach prowadzenia przez niego strajku głodowego.

Otero Alcántara  jest liderem ruchu San Isidrio, grupy artystów, dziennikarzy i intelektualistów, stworzonego w 2018 r. w celu walki o wolność słowa i demokrację na Kubie. Rozpoczął on głodówkę po tym, jak władze zniszczyły lub skonfiskowały niektóre z jego prac, m.in. ukazujących brak produktów spożywczych na wyspie.

W kwietniu został on umieszczony w areszcie domowym oraz był wielokrotnie zatrzymywany w czasie prób opuszczenia domu nieustannie otoczonego przez policję.

Ameryka Łacińska wzywa Bidena do zamknięcia więzienia w Guantanamo.

Dwudziestu trzech byłych ministrów spraw zagranicznych i ponad pięćdziesiąt osobistości ze świata dyplomacji, nauki i polityki nawołują prezydenta Stanów Zjednoczonych do ostatecznego zamknięcia więzienia amerykańskiej bazy w Guantanamo. Aktualnie przebywa tam wciąż około 40 więźniów. W liście otwartym wystosowanym przez Mesa de Reflexión Latinoamericana, sygnatariusze podkreślają, że gest zamknięcia więzienia „przyczyniłby się do stworzenia nowej przestrzeni dialogu na kontynencie amerykańskim” odnosząc się, między innymi, do kwestii wzmocnienia demokracji, poszanowania praw człowieka, walki z nierównościami i restrukturyzacji systemu międzyamerykańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *