Iberonews 2021-04-26

Przed Wami najnowsze zestawienie wydarzeń z Iberoameryki. Zapraszamy do czytania i przede wszystkim do dyskusji!

Program „Siew życia” w Meksyku propozycją zmierzenia się z problemem migracyjnym.

W tym tygodniu podczas Światowego Szczytu Przywódców w sprawie Klimatu Prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, zaproponował Joe Bidenowi wprowadzenie programu „Siew życia” w Salwadorze, Gwatemali i Hondurasie, w ramach zmierzenia się ze zjawiskiem migracji z Ameryki Środkowej. „Siew życia” to jeden z głównych projektów rządu AMLO. W jego ramach mieszkańcy wsi otrzymują do 250 dolarów miesięcznie w zamian za sadzenie i pielęgnację drzew na swoich ziemiach. Celem programu jest walka z ubóstwem poprzez zatrudnianie osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na obszarach wiejskich, jednocześnie zwalczając zmiany klimatyczne poprzez ponowne zalesianie regionów. Ponieważ z Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu do USA migruje najwięcej osób w tym regionie, AMLO uważa, że Stany Zjednoczone „mogłoby zaoferować” tym, którzy będą uczestniczyć w programie przez trzy lata, wizę pracy tymczasowej.

Administracja Bidena oświadczyła, że nie chce łączyć tematów migracji i zmian klimatycznych. „Zdecydowanie widzimy wartość w naturalnych rozwiązaniach związanych z sadzeniem drzew (…) Jednak „nie koncentrujemy się na łączeniu zagadnień. Dla nas agendą klimatyczną należy zająć się samodzielnie (…)” – powiedział członek administracji Bidena. Z jednej strony eksperci od zalesiania wskazali, że program „Siew życia” jest jednym z najważniejszych działań w tej dziedzinie, jakie podjęto w Meksyku w ostatnich rządach. Z drugiej, programem zarządza Ministerstwo Opieki Społecznej, które walczy z ubóstwem, a nie Ministerstwo Środowiska, przez co eksperci obawiają się, że wiele decyzji będzie podejmowanych bez odpowiedniego planowania i doboru gatunków drzew, co może mieć negatywny wpływ na lesistość. Zwracają oni uwagę, że sadzenie drzew tam, gdzie wcześniej nie było lasów w naturalny sposób, może uszkodzić istniejące ekosystemy.

Przyjęcie w Ekwadorze ustawy utrzymującej i regulującej dolaryzację.

Parlament Ekwadoru przyjął w czwartek projekt ustawy o ochronie dolaryzacji wprowadzonej w tym kraju w 2000 r. Zostanie ona teraz skierowana do prezydenta, Lenina Moreno, który może ją przyjąć lub zawetować. Rząd pochwalił decyzję parlamentu jako krok w stronę poprawy stabilności gospodarczej. Nowe prawo stanowi odpowiedź na wymagania Międzynarodowego Funduszu Walutowego w kontekście udzielenia Ekwadorowi w zeszłym roku pożyczki w wysokości ok. 6500 mln dolarów, która ma być przeznaczona między innymi na reformy związane z wprowadzeniem środków oszczędnościowych oraz walkę z korupcją.

Projekt ustawy ma zapewnić Centralnemu Bankowi Ekwadoru „należytą autonomię” oraz wyznaczenie systemu maksymalnych stóp procentowych dla kredytów bankowych przez specjalną komisję. Co więcej, wprowadzane rozwiązania zakazują CBE użycie rezerw walutowych w celu zasilenia środków rządu.

Senat Chile przyjął ustawę zezwalającą na wycofanie środków z funduszy emerytalnych.

Projekt został zatwierdzony 15 kwietnia przez Izbę Poselską i umożliwia członkom prywatnego systemu emerytalnego na zasadzie dobrowolności ponowne (już trzecie) wycofanie do 10% ich funduszy. W przypadku posiadania w funduszu kwoty mniejszej niż minimalna, użytkownicy będą mogli wypłacić wszystkie swoje pieniądze.

Przepisy zostały zaproponowane przez ustawodawców centrolewicowych i poparte przez zdecydowaną większość koalicji rządzącej. Wynika to z roszczeń Chilijczyków, którym brakuje środków, aby stawić czoła kryzysowi wywołanemu pandemią. Od miesiąca prawie 90% kraju pozostaje na kwarantannie.

W środę wieczorem w różnych częściach kraju odbyły się protesty po decyzji rządu Sebastiána Piñery o zwróceniu się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wstrzymania tego projektu. Uznają go za niezgodny z konstytucją i środek, który zaszkodzi emeryturom Chilijczyków w przyszłości.

Powstaje w Meksyku Krajowy Rejestr Użytkowników Telefonów Komórkowych, zbierający dane biometryczne.

Każdy użytkownik telefonu komórkowego w Rejestrze, będzie zobowiązany do przedstawienia swoich danych osobowych: potwierdzenia adresu oraz danych biometrycznych (tęczówki, odcisku palca i głosu). Podane dane firmy telefoniczne będą mogły przetrzymywać nawet do 7 miesięcy po zakończeniu użytkowania numeru.

Celem rejestru jest, według ustawodawcy, zapobieganie takim przestępstwom jak wymuszenia telefoniczne lub porwania, do popełnienia których używa się nierejestrowanych kart SIM. Rząd we współpracy z telefoniami komórkowymi planuje zebrać dane od ok. 126 mln użytkowników telefonów komórkowych.

XVII Szczyt Iberoamerykański w Andorze.

Przywódcy państw Iberoameryki, Hiszpanii, Portugalii oraz Andory zgromadzili się 21 kwietnia na XVII Szczycie Iberoamerykańskim. Na sesjach, w dużej części wirtualnych, wzywali oni do równego dystrybuowania szczepionek przeciwko COVID-19 oraz elastycznego finansowania odbudowy krajów ze szkód spowodowanych pandemią.

„System Covax to porażka” – stwierdził prezydent Gwatemali, Alejandro Giammattei, odnosząc się do mechanizmu równego rozprowadzania szczepionek stworzonego przez Światową Organizację Zdrowia, która do zamieszkanej przez 600 mln mieszkańców Ameryki Łacińskiej dostarczyła do tej pory 3 mln dawek.

W kontekście odbudowy krajów po pandemii, szczyt optować będzie za zwiększeniem pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego o dodatkowe 70 mln dolarów.

Na sesji plenarnej nie pojawili się prezydenci Brazylii, Salwadoru, Meksyku, Nikaragui, Paragwaju i Wenezueli.

Hiszpania planuje przekazać Ameryce Łacińskiej szczepionki przeciw COVID-19.

Premier Hiszpanii, Pedro Sánchez, ogłosił na Szczycie Iberoamerykańskim w Andorze, że do końca roku przekaże co najmniej 7,5 mln szczepionek krajom Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Podkreślił, że dostęp do szczepionek powinien być powszechny i sprawiedliwy, a wysyłka rozpocznie się, kiedy kraj osiągnie próg 50% zaszczepionych obywateli. Według danych hiszpańskiego ministerstwa zdrowia, kraj zakontraktował zakup 93 mln dawek szczepionek, czyli więcej niż potrzebuje, by zaszczepić swoją populację.

Argentyna stanie się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który rozpocznie produkcję szczepionki Sputnik V.

23 grudnia 2020 r. Argentyna, jako pierwsza w Ameryce Łacińskiej, zatwierdziła szczepionkę Sputnik V. Dzień po kraj otrzymał pierwszą przesyłkę 300 000 dawek, co pozwoliło rozpocząć proces szczepień 29 grudnia.

20 kwietnia 2021 r. suwerenny fundusz inwestycyjny Federacji Rosyjskiej, po zawarciu umowy z argentyńskim laboratorium Richmond, ogłosił w Moskwie, że Argentyna będzie również pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który rozpocznie produkcję tejże szczepionki. Laboratorium wyprodukowało już pierwszą partię 21 000 dawek, które przyjęła do kontroli jakości Gamaleya Center, rosyjski instytut, który produkuje szczepionkę Sputnik V.

Argentyńskie laboratorium planuje rozpocząć w czerwcu produkcję 1 miliona dawek miesięcznie przez rok, aż do zakończenia budowy nowego zakładu, w którym będzie dążyć do wyprodukowania 5 milionów dawek miesięcznie.

Google upamiętnia literę Ñ w Międzynarodowy Dzień Języka Hiszpańskiego.

Od 2010 roku każdego 23 kwietnia obchodzony jest Dzień Języka Hiszpańskiego, jako jednego z najpopularniejszych i najczęściej używanych języków na świecie.

W tym roku Google postanowił w sposób szczególny upamiętnić literę Ñ, poprzez tzw. „doodle”, tymczasową zmianę logo na stronie głównej Google.

„Ñ to nie tylko litera, ale także symbol hiszpańskiego pochodzenia i tożsamości” – mówi Google, a artysta Min, na co dzień pracujący w Barcelonie, którego dziełem jest doodle litery Ñ, dodał: „Jestem miłośnikiem typografii, więc poczułem się wyjątkowo, mogąc celebrować tę literę tak rzadko używaną w językach inny niż hiszpański (…) Mam nadzieję, że dzięki ilustracji inspirowanej geometrycznymi kształtami i kolorami flag krajów hiszpańskojęzycznych, ludzie zdadzą sobie sprawę, że język jest żywym organizmem i częścią naszej tożsamości”.

Miguel Díaz-Canel przejmuje kierownictwo Komunistyczną Partią Kuby.

Ponad 99% głosów członków Komunistycznej Partii Kuby (PCC) otrzymał Miguel Díaz-Canel w głosowaniu, którego celem było wyłonienie nowego sekretarza Komitetu Centralnego PCC.

Díaz-Canel zaangażował się w działalność polityczną w 1985 r. w prowincji kubańskiej Villa Clara. Zajmując coraz wyższe stanowiska, przyjął w 2009 r. funkcję ministra szkolnictwa wyższego, a w 2012 r. został mianowany na urząd wiceprzewodniczącego Rady Ministrów. W 2019 r. w wyniku przywrócenia po 43 latach funkcji Prezydenta Kuby, parlament wybrał go na to stanowisko na czteroletnią kadencję.

Díaz-Canel działał do tej pory zgodnie z socjalistycznym modelem braci Castro. Z Raúlem Castro „będą konsultowane strategiczne decyzje dotyczące przyszłości narodu” – wynika z wpisu na oficjalnym koncie PCC na Twitterze. Zarówno Díaz-Canel, jak i Raúl Castro, gwarantują chęć kontynuowania jednopartyjnego systemu socjalistycznego oraz centralnie sterowanej gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *