Zapraszamy do czytania najnowszych wiadomości z Ameryki Południowej.
Raúl Castro rezygnuje z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby.
Raúl Castro potwierdził podczas otwarcia VIII Kongresu Komunistycznej Partii Kuby (PCC) swoją rezygnację z funkcji pierwszego sekretarza, którą najprawdopodobniej obejmie obecny prezydent kraju Miguel Díaz-Canel. Po raz pierwszy od 1959 r. w rządzie Kuby oraz w PCC nie będzie żadnego Castro.
Dotychczasowy Pierwszy Sekretarz w sprawozdaniu przed Kongresem przedstawił najważniejsze kwestie ekonomiczne, którymi powinni zająć się jego następcy. Podkreślił, że reforma gospodarki jest priorytetem, a otwieranie sektora prywatnego będzie kontynuowane, aczkolwiek z ograniczeniami. Odniósł się przy tym do niedawnego poszerzenia listy możliwych działalności na własny rachunek (przyp. aut. – która zawierała restrykcje dotyczące dziennikarstwa i treści audiowizualnych).
Odniósł się również do nowego wyzwania „polityczno-ideologicznego”, którym jest obecność na Kubie mediów społecznościowych, służących opozycji jako pole do coraz bardziej krytycznych opinii wobec rządu. Stwierdził, że „kłamstwa i fałszywe wiadomości nie mają już ograniczeń, pokazują Kubę jako konające społeczeństwo bez wyjścia, aby powodować niepokoje społeczne”. „Ulice, parki i place należeć będą do rewolucjonistów. Nigdy nie zanegujemy rewolucjonistom prawa do obrony swojej Rewolucji!” – stwierdził.
Guillermo Lasso – nowy prezydent Ekwadoru.
Guillermo Lasso, konserwatywny lider, wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Ekwadorze. Uzyskał 52.5% głosów, z kolei jego przeciwnik, Andrés Arauz – 47,5%. Za wyborem Arauza optował mocno Rafael Correa, prezydent Ekwadoru w latach 2007-2017. Dla ex-prezydenta wybór Lasso okazał się prawdziwym ciosem zwłaszcza, że widział on w Arauzie możliwość wskrzeszenia tzw. „rewolucji obywatelskiej” (hiszp. revolución ciudadana).
Triumf Lasso zahamował również nieco „zwrot w lewo”, który Ameryka Południowa przybrała przy okazji wyboru na prezydenta Alberto Fernandeza w Argentynie i Luisa Arce w Boliwii.
Sąd Najwyższy Brazylii oficjalnie unieważnił wyroki skazujące Lulę.
Najwyższy Sąd Federalny Brazylii potwierdził w głosowaniu decyzję jednego ze swoich sędziów, który w zeszłym miesiącu anulował wyroki ciążące na byłym prezydencie kraju, Luizie Inacio Luli da Silvie. Sprawy dotyczyły korupcji i prania brudnych pieniędzy. Wynik głosowania Sądu Najwyższego potwierdza, że procesy przeciwko Luli były niesłusznie rozpatrywane przez sąd pierwszej instancji w Kurytybie, a były prezydent będzie teraz ponownie sądzony w Brasilii. Dzięki temu Lula może startować w wyborach prezydenckich w 2022 roku, gdzie zmierzyłby się z obecną głową państwa, Jairem Bolsonaro. Niektóre sondaże typują Lulę jak zwycięzcę w tym pojedynku, ale zainteresowany nie potwierdził jeszcze swojego startu w wyborach ani nie skomentował decyzji.
Wybory prezydenckie w Peru – wyniki pierwszej tury.
Dwóch radykalnie przeciwnych kandydatów będzie walczyć o fotel prezydenta Peru w drugiej turze: Pedro Castillo i Keiko Fujimori.
Kandydaci w pierwszej turze uzyskali odpowiednio: Castillo 19% i Fujimori 13%. Pomimo, że kandydaci pochodzą z różnych stron areny politycznej to obydwoje są przeciwko równości płci, małżeństwom homoseksualnym, czy legalnej aborcji. Według peruwiańskiej prasy frekwencja wyborcza wyniosła 70%. Kolejna (druga) tura wyborów przewidziana jest na 6. czerwca, a objęcie urzędu zgodnie z kalendarzem wyborczym powinno nastąpi 28 lipca br.
Kolumbia powraca do kontrowersyjnego sposobu walki z przemytem narkotyków – oprysków upraw koki glifosatem.
Rząd Ivána Duque wydał dekret reaktywujący kontrowersyjną metodę zwalczania przemytu kokainy poprzez opryskiwanie upraw koki glifosatem, pomimo jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz środowisko. Ośrodki akademickie, działacze środowiskowi i organizacje społeczne protestują przeciwko decyzji rządu. Glifosat jest środkiem potencjalnie rakotwórczym i jego używanie zostało zawieszone w 2015 r. przez administrację byłego prezydenta, Juana Manuela Santosa, po rekomendacjach Światowej Organizacji Zdrowia.
Kolumbia jest obecnie największym światowym producentem liści koki.
Nowa, większa statua Chrystusa w Brazylii.
Brazylia przygotowuje się na odsłonę nowej statuy Chrystusa Opiekuna (hiszp. Cristo Protector) w małym mieście na południu kraju – Encantado. Jej rozmiar ma przewyższyć kultową statuę Chrystusa Odkupiciela (hiszp. Cristo Redentor) z otwartymi ramionami w Rio de Janeiro.
Budowa nowego pomnika rozpoczęła się w Encantado już w 2019 roku. Jej zakończenie planowane jest na koniec tego roku. Finalnie posąg będzie mierzył 43 m wysokości wraz z cokołem (dla porównania słynna statua z Rio, zainaugurowana w 1931 roku, mierzy 38 m wraz z cokołem), co tym samym uczyni go trzecim co do wysokości posągiem tego typu na świecie. Wewnątrz figury będzie winda, która pozwoli zwiedzającym dotrzeć do punktu widokowego na wysokości 40 m, a dookoła znajdować się będzie parking, ogród, a także ławki, z których będzie można podziwiać nowo wzniesioną statuę.
Platforma VOD dla populacji hiszpańskojęzycznej.
Na rynku platform streamingowych pojawił się nowy gracz – Televisa-Univision. Fuzja dwóch najpotężniejszych hiszpańskojęzycznych firm telewizyjnych w Ameryce da początek nowej platformie wideo na żądanie, ogłosiły we wtorek obie firmy. Jego celem jest dotarcie do prawie 600 milionów osób mówiących po hiszpańsku na świecie, z czego 190 w Ameryce Północnej. Nowa platforma zgromadzi ponad 86 000 godzin treści z różnych gatunków, głównie rozrywkowych i sportowych, wśród których wyróżniają się klasyczne telenowele i programy sportowe.