Iberonews 2021-04-12

Przed Wami najnowsze wydanie Iberonews. Zapraszamy do czytania.

Wybory prezydenckie w Peru.

W niedzielę w Peru odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Startowało osiemnastu kandydatów, ale według kilku ostatnich sondaży około 15 procent wyborców planowało oddać pusty głos. Żaden kandydat w sondażach nie był w stanie uzyskać więcej niż 10 procent poparcia. W sytuacji, w której nikt nie zdobędzie więcej niż połowy głosów, dwóch czołowych kandydatów przejdzie do drugiej tury. Wybory odbywają się po burzliwym pięcioletnim okresie, w którym kraj przechodził przez czterech prezydentów i dwa kongresy. Frustracja społeczeństwa wynika z korupcji, pandemii i systemu politycznego, który według wielu służy interesom korporacji i urzędników, ale nie większości obywateli.

Druga tura wyborów prezydenckich w Ekwadorze.

Ponad 13 milionów Ekwadorczyków mogło wziąć udział w tę niedzielę, 11 kwietnia, w głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich i zdecydować, który z kandydatów, Andrés Arauz czy Guillermo Lasso, będzie sprawować rządy począwszy od 24 maja 2021 roku do 2025 roku.

Według Narodowej Rady Wyborczej Ekwadoru druga tura przebiegła szybko i bez większych przeszkód we wszystkich 4276 okręgach wyborczych.

W porównaniu do pierwszej tury, która miała miejsce 7 lutego, ta odbyła się przy zastosowaniu zdecydowanie bardziej rygorystycznego reżimu sanitarnego w związku z ostatnim wzrostem zakażeń i znacznym obciążeniem służby zdrowia.

Trwające strajki głodowe na Kubie.

Stany Zjednoczone zwróciły się w czwartek do rządu kubańskiego, aby ten „załagodził sytuację” dysydentów odbywających obecnie skierowany strajk głodowy przeciwko zarządzającym Kubą.

„Jesteśmy zaniepokojeni pogarszającą się sytuacją w Santiago de Cuba oraz stanem zdrowia zaangażowanych osób. Wzywamy rząd kubański do podjęcia kroków w celu złagodzenia sytuacji i poszanowania prawa do wypowiedzi i zgromadzeń” – napisała na Twitterze Julie Chung, szefowa Biura ds. Półkuli Zachodniej Departamentu Stanu.

Lider organizacji Unión Patriótica de Cuba (UNPACU), José Daniel Ferrer, ogłosił 20 marca w mediach społecznościowych rozpoczęcie strajku głodowego w mieście Santiago de Cuba, „w proteście przeciwko zwiększaniu represji”. Ferrer wyjaśnił, że siedziba jego organizacji, zajmującej się m.in. dostarczaniem żywności oraz leków do osób żyjącej w skrajnej biedzie, jest nieustannie otoczona kordonem policyjnym.

Obecnie na Kubie 27 osób odbywa strajk głodowy. Rząd Kuby oskarża dysydentów o pozyskiwanie finansowania ze Stanów Zjednoczonych, aby sprowokować upadek systemu na wyspie.

Odkrycie w Peru starożytnego muralu boga-pająka.

Rolnicy podczas prac nad zwiększeniem obszaru pól uprawnych w dolinie Virú, w regionie La Libertad, odnaleźli malowidło, które według archeologów liczy ponad 3000 lat. Fragment muralu, którego autorstwo przypisuje się kulturze Cupisnique, najprawdopodobniej przedstawia kojarzonego z płodnością boga-pająka. Niestety, rolnicy podczas swoich prac zniszczyli około 60% obiektu, na którym znajdowało się malowidło. Archeolodzy wystąpili już o ochronę tego terenu.

Koronawirus: Niepokój wśród krajów sąsiadujących z Brazylią

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Boliwia, Peru i Kolumbia podjęły działania mające na celu powstrzymanie wzrostu zakażeń na terytoriach granicznych. Władze tych krajów obawiają się nowego, wysoko zaraźliwego wariantu koronawirusa, wykrytego w Brazylii. W Peru pierwsze infekcje spowodowane wariantem P1 potwierdzono w regionie Loreto dwa miesiące temu, a dziś zakażenia tą mutacją wykrywane są nawet w Limie. Boliwia zdecydowała w zeszłym tygodniu o tymczasowym zamknięciu granic z Brazylią. Kolumbia odizolowała od reszty kraju miasto Leticia, stolicę departamentu Amazonas: zamknięto drogi i ograniczono loty do tego regionu ze względu jego bliskie sąsiedztwo z Brazylią.

Nieustająca hiperinflacja w Wenezueli i nowy sposób na zarabianie pieniędzy.

Od 2017 roku Wenezuela doświadcza ogromnego procesu hiperinflacji, który spowodował, że jej waluta, boliwar, straciła prawie całą swoją wartość. W konsekwencji dolar jest coraz częściej używany i według szacunków stanowi już 64% wszystkich transakcji.

Jednak pozostaje problemem spory niedobór banknotów dolarowych o niskich nominałach, co bardzo utrudnia mieszkańcom Wenezueli wykonywanie wielu codziennych transakcji, choćby przy okazji kupna biletu na transport publiczny. Tym samym wielu zaczęło trudnić się w tzw. „polowaniu na resztę” (hiszp. a la caza del cambio) czyli zamianie banknotów o wyższych nominałach na 1 USD. „Jeśli ktoś mi daje banknot o wartości 20 USD, ja mu wydaję 18 banknotów 1-dolarowych”, wyjaśnia Carlo Ramos, który w ten właśnie sposób zarabia.

Erupcja wulkanu na wyspie San Vincent i Grenadyny oraz ewakuacja tysięcy osób.

Tysiące osób ewakuowano w rejonie Karaibów z powodu erupcji wulkanu znajdującego się na wyspie San Vincent i Grenadyny. Wulkan Soufriere wyrzuca ogromne ilości dymu, pyłu oraz pary. Pył dotarł aż do oddalonego o 19 km od Soufriere lotniska Argyle.

Erupcja wulkanu jest efektem aktywności sejsmicznej, która rozpoczęła się 8 kwietnia.

Państwo San Vincent i Grenadyny nie zarejestrowało aktywności wulkanicznej od 1979 r. Erupcja wulkaniczna Soufriere w 1902 r. spowodowała śmierć ponad tysiąca osób.

Prezydent Argentyny Alberto Fernández zakażony koronawirusem.

Nieco ponad dwa miesiące po otrzymaniu rosyjskiej szczepionki Sputnik V, prezydent uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Fernández poinformował że czuje się dobrze i lekko przechodzi chorobę. Sytuacja pandemiczna w Argentynie pozostaje trudna, od kilku dni dziennie notuje się około 20 tyś. zarażeń, a odsetek zaszczepionych wynosi niecałe 2%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *