Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym zestawieniem Iberonews:
Meksyk zamyka południową granice z Gwatemalą i Belize.
Meksyk zamknął południową granice z Gwatemalą i Belize, która pozostanie otwarta tylko dla niezbędnych działań. Oficjalnym uzasadnieniem przekazanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku jest zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Ograniczenia dotyczą wyłącznie ruchu lądowego i potrwają do 21 kwietnia. Rząd meksykański wprowadzi też “środki kontroli sanitarnej” na północy i południu kraju. Nieoficjalne uważa się, że działanie ma związek z ogromną liczbą migrantów z Ameryki Środkowej, którzy przez Meksyk docierają do granicy ze Stanami Zjednoczonymi, a następnie nie otrzymują pozwolenia na wstęp do USA lub są deportowani z powrotem do Meksyku. Wkrótce po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu meksykańskiej granicy Waszyngton oznajmił, że wyśle do Meksyku 2,5 miliona szczepionek AstraZeneca. Według urzędników obu krajów szczepionki i zamknięcie granic to kwestie niezwiązane ze sobą, choć przyznają, że są to dwa główne punkty dwustronnej agendy między rządami Bidena i Lopeza Obradora.
Szczepienia przeciw SARS-CoV-2 w Ameryce Łacińskiej.
Zgodnie z danymi z drugiej połowy marca najwięcej zaczepionych przeciw wirusowi SARS-CoV-2 jest w Brazylii – ponad 10 mln. Około 5 mln dawek zostało podanych w Chile i Meksyku, a zaraz za podium znajduje się Argentyna z mniej niż 3 milionami zaszczepionych. Pozostałe kraje w regionie nie przekraczają miliona podanych dawek (dane dotyczą ludzi zaszczepionych minimum jedną dawką wybranej szczepionki). Stosunek zaszczepionych w stosunku do populacji w krajach LATAM nie przekracza 6% i zaczął wyraźnie wzrastać od początku marca. Szczepionki stosowane w regionie pochodzą zarówno z Ameryki, jak i z Chin oraz Rosji.
Volkswagen zamyka produkcję w Brazylii z powodu pandemii.
W związku z utrzymującą się wysoką liczbą zachorowań na COVID-19 w Brazylii (ok. 75 tys. dziennie), VW zamknie 4 fabryki samochodów na 12 dni. Przedstawiciele koncernu motywują piątkową decyzję potrzebą ochrony zdrowia i życia pracowników. Brazylia jest głównym miejscem produkcji samochodów Volkswagena na cały region. Również w piątek prezydent Jair Bolsonaro zapowiedział, że nie planuje zamykać gospodarki, bo prowokuje to “żyzny grunt dla dyktatury” ze względu na zubożenie społeczeństwa.
Zatrzymanie Jeanine Áñez: protesty, pogarszający się stan zdrowia Áñez, przedłużenie aresztu.
W Boliwii nie przestaje cichnąć po zatrzymaniu dnia 13 marca ex-prezydent Jeanine Áñez, oskarżonej o szerzenie „buntu, spisku i terroryzmu”. Sprawa wywołała serię protestów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych instytucji. Luis Almagro (Organizacja Państw Amerykańskich, OAS) wprost zasugerował, że sprawy sądowe dot. Evo Moralesa i Jeanine Áñez powinny być rozpatrywane wyłącznie przez międzynarodowe sądy, bowiem sprawiedliwość w Boliwii zawsze zależna jest od władzy politycznej, tym samym nie może być wiarygodna.
Tymczasem 14 marca sędzia śledczy w La Paz zdecydował o wysłaniu Áñez do więzienia dla kobiet Obrajes z prewencyjnym aresztem na cztery miesiące. W środę 17 marca krewni Áñez zaalarmowali, że jej stan zdrowia pogarsza się i zażądali przeniesienia do ośrodka zdrowia. Wg doniesień u ex-prezydent pojawiło się nadciśnienie tętnicze. Władze nie wydały jednak zezwolenia na przeniesienie, stwierdzając, że więzienie jest w stanie zapewnić jej potrzebną opiekę w razie konieczności.
Finalnie w sobotę 20 marca Jeanine Añez została przeniesiona z Obrajes do oddalonego o 5 km więzienia Miraflores. Ponadto na wniosek organów wymiaru sprawiedliwości okres tymczasowego aresztowania został przedłużony o sześć miesięcy.
Rezygnacja ministra zdrowia Ekwadoru Rodolfo Farfána po 19 dniach pełnienia urzędu.
W piątek 19 marca mianowany na początku miesiąca Rodolfo Farfán złożył rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Farfán jest tym samym czwartym ministrem zdrowia powołanym przez rząd Lenína Moreno. Zastąpił on Juana Carlosa Zevallosa, który podał się do dymisji w lutym po tym, jak został objęty dochodzeniem prokuratury w sprawie nieprawidłowości w szczepieniach przeciwko COVID-19.
Powodem odejścia Farfána miały być „względy ściśle osobiste”, jak sam to określił. Podziękował jednak Moreno za nominację.
Jego rezygnacja zbiegła się z oświadczeniem o zaszczepieniu co najmniej 11 osób ze środowiska prezydenta w celu stworzenia tzw. „bariery epidemiologicznej”, która ma chronić Moreno z uwagi na jego wiek. Tymczasem Prokuratura bada istnienie rzekomych list szczepień osób poza kolejnością. Odchodzący minister poinformował, że listy osób zaszczepionych nie mogą być upublicznione ze względu na ich poufność.
Czwarty minister zdrowia w Brazylii od początku pandemii.
W ubiegły poniedziałek prezydent Jair Bolsonaro ogłosił zmianę ministra zdrowia, powołując na to stanowisko kardiologa, Marcela Quierogę. Przejmuje on miejsce generała Eduardo Pazuello, który nie miał żadnego doświadczenia w dziedzinie ochrony zdrowia i sprawował urząd przez ostatnie 10 miesięcy. Specjaliści oceniają, że Brazylia znajduje się w najgorszym etapie pandemii: kraj w ciągu ostatnich kilku dni odnotowuje rekordową liczbę zgonów. System opieki zdrowotnej jest na skraju zapaści, a obłożenie miejsc na oddziałach intensywnej terapii przekracza limity w niektórych stanach. Nowy minister wezwał do noszenia maseczek i mycia rąk, ale powstrzymał się przed poparciem wprowadzenia lockdownu.