Iberonews 2021-03-29

Zapraszamy do czytania kolejnej edycji Iberonews:

30-ta rocznica powołania Mercosur i dyskusja między Argentyną a Urugwajem.

26 marca minęło dokładnie 30 lat od utworzenia Mercosur, organizacji służącej wzmocnieniu współpracy gospodarczej i ograniczeniu barier handlowych, której głównymi państwami członkowskimi są Argentyna, Urugwaj, Paragwaj i Brazylia.

Na szczycie zorganizowanym z okazji tej okrągłej rocznicy, w którym wirtualnie wzięli udział  prezydenci wyżej wymienionych państw, doszło do krótkiej wymiany zdań między Luisem Lacalle Pou (Urugwaj) i Albertem Fernándezem (Argentyna). Pou uznał, że obecnie Mercosur staje się „przeszkodą” w otwarciu handlu w jego kraju, domagając się tym samym większej elastyczności w negocjacjach dwustronnych poza blokiem, co Fernández skwitował krótko i stanowczo: „Jeśli [Mercosur] ma być przeszkodą, to najłatwiej będzie opuścić ten statek.”

Żądania negocjacji umów z innymi krajami, przede wszystkim ze strony Paragwaju i Urugwaju, nie od dziś są kwestiami spornymi między państwami Mercosur. Argentyna i Brazylia odpowiadają za większość handlu wewnątrzstrefowego i prowadzą negocjacje z krajami trzecimi, ale dwaj mniejsi partnerzy nie odnoszą spodziewanych korzyści z faktu przynależności do organizacji.

Spotkanie będzie kontynuowane (również wirtualnie) 22 kwietnia, tym razem z udziałem ministrów spraw zagranicznych. Fernández zaproponował już nawet trzecie zebranie, który miałoby być poświęcone kwestii przemocy wobec kobiet – póki co nie zostało ono jednak potwierdzone przez pozostałych zainteresowanych.

Spotkanie prezydentów Boliwii i Meksyku.

Luis Arce spotkał się w środę w Pałacu Narodowym Meksyku z Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem. Motywem pierwszej podróży zagranicznej Arce jako prezydenta Boliwii była wspólna z AMLO celebracja 500 rocznicy podbicia Meksyku przez konkwistadorów oraz 200 rocznicy proklamowania niepodległości przez Meksyk.

Prezydenci odbyli prywatne spotkanie oraz wzięli udział w konferencji prasowej. Poruszyli przede wszystkim tematy związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii, współpracą techniczno-naukową, handlem, inwestycjami oraz długiem zagranicznym. Przeprowadzono również w większym gronie spotkanie przedstawicieli obydwu rządów. Następnie Luis Arce oddał hołd Dzieciom Bohaterom, które zmierzyły się z inwazją Stanów Zjednoczonych w 1847 r.

Rządy Meksyku i Boliwii utrzymują bliską relację m. in. dzięki decyzji AMLO o udzieleniu azylu byłemu prezydentowi Boliwii, Evo Moralesowi, po jego odwołaniu. Rząd Meksyku stanął w obronie rządu Arce przed Organizacją Państw Amerykańskich, którą wezwał do nieingerowania w decyzję o aresztowaniu Jeanine Áñez.

Boliwijski wymiar sprawiedliwości nie uznaje apelacji złożonej przez ex-prezydent Jeanine Áñez i jej byłych ministrów.

Boliwijski wymiar sprawiedliwości uznał za niedopuszczalną apelację o „bezprawne zatrzymanie”, złożoną przez byłą prezydent Jeanine Áñez i jej ministrów, którzy nadal pozostają w areszcie prewencyjnym.

Añez, zatrzymana 13 marca i oskarżona przez prokuraturę za szerzenie „buntu, spisku i terroryzmu” w efekcie mających prowadzić do zamachu stanu, zaprzecza tym podejrzeniom i potępia polityczne prześladowania przeciwko niej i jej byłym ministrom, Álvaro Coímbra i Álvaro Rodrigo Guzmán, którzy również podtrzymują, że ich zatrzymanie nie ma żadnej podstawy prawnej.

Dodatkowo z konta Áñez na Twitterze napisano: „zespół prawny byłej prezydent informuje, że będzie ona uciekała się do konstytucyjnych środków, aby domagać się swoich praw”, a istnienie takowych środków prawnych i możliwość odwołania się do nich potwierdził jeden z prawników ex-prezydent, Norka Cuéllar.

Leki promowane przez Bolsonaro mogą przyczyniać się do wzrostu liczby zgonów na COVID-19.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zaleca stosowanie m.in. hydrochlorochiny i iwermektyny w leczeniu koronawirusa wbrew badaniom, które zaprzeczają skuteczności tych leków w walce z chorobą. Brazylijscy lekarze komentują, że używanie i promowanie tych środków przyczynia się do wzrostu liczby zgonów w kraju. U najciężej chorych pacjentów użycie tych leków częściej wywołuje skutki uboczne, takie jak arytmia, obniżenie odporności czy uszkodzenie nerek. Przyjmowanie niektórych z wymienionych leków razem może prowadzić do szkodliwych interakcji. Panujące fałszywe przeświadczenie, że stosowanie tych preparatów zapobiega zakażeniu, sprawia, że wielu chorych za późno zaczyna szukać pomocy medycznej. Medycy podkreślają, że ponad 16 mln dolarów, które rząd wydał na te leki, mogły zostać lepiej zainwestowane, np. w wyposażenie szpitali lub szczepionki.

Pogarsza się sytuacja ekonomiczna mieszkańców granicy Gwatemali i Meksyku.

Pogarsza się sytuacja ekonomiczna mieszkańców granicy Gwatemali i Meksyku. Kupcy pracujący na granicy martwią się ponieważ do i tak dużych problemów związanych z pandemią dochodzi teraz zamknięcie granicy pomiędzy krajami. W związku z nowymi obostrzeniami zmniejszyła się liczba osób przybywająca do przygranicznych miasteczek. Wiele firm musiało zostać zamkniętych, podczas gdy inne wciąż walczą o przetrwanie. Handlarze uważają, że stawia ich to w jeszcze trudniejszej sytuacji. Obawiają się, że może się ona pogorszyć ze względu na kolejną karawanę migrantów, którzy przybyli na granicę z Meksykiem, aby dalej udać się do USA.

Argentyna opuszcza Grupę z Limy.

Argentyna w środę oficjalnie ogłosiła wyjście z Grupy z Limy, stworzonej w celu znalezienia pokojowego zakończenia kryzysu w Wenezueli. Argentyna była członkiem Grupy obok kilku krajów Ameryki Południowej, m. in. Chile, Kolumbii, Panamy, Brazylii, czy Peru. Grupa funkcjonuje przy wsparciu państw i organizacji, takich jak Unia Europejska, Kanada, czy opozycja w Wenezueli. Argentyna argumentuje swoje wycofanie się z Grupy niemożnością udzielenia wsparcia w wewnętrznym konflikcie Wenezueli. Rząd twierdzi, iż dużo skuteczniejsze w dialogu byłyby głosy opozycji, Kościoła, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych, jako głównych uczestników sporu.

Przykład Chile pokazuje, że szczepienia przeciw COVID-19 nie zastępują profilaktyki.

Chociaż Chile jest jednym z krajów o najwyższym wskaźniku liczby szczepień przeciw COVID-19, to zmaga się obecnie z rekordową liczbą zakażeń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na tym przykładzie przestrzega, że szczepienia nie mogą zastąpić profilaktyki zakażeń. Eksperci podkreślają, że należy kontynuować zachowywanie dystansu społecznego, wietrzenie pomieszczeń, unikanie zatłoczonych miejsc, a także dbać o higienę rąk. Dotychczas prawie 40% mieszkańców Chile otrzymało już przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *