Iberonews 2021-02-22

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kolejnym podsumowaniem wiadomości tygodnia:

Andrés Arauz i Guillermo Lasso w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Krajowa Rada Wyborcza Ekwadoru (Consejo Nacional Electoral del Ecuador) opublikowała w niedzielę rezultaty pierwszej tury wyborów prezydenckich z 7 lutego 2021 r. Do drugiej tury wyborów bezsprzecznie zakwalifikował się Andrés Arauz z partii Unión por la Esperanza (32,72%). Rada przeanalizowała roszczenia jego kontrkandydatów, Guillermo Lasso i Yaku Pérez, wynikające z bardzo małej dzielącej ich różnicy głosów. Ostatecznie 11 kwietnia z Arauzem zmierzy się Guillermo Lasso, reprezentującym Movimiento Político Creando Oportunidades oraz Partido Social Cristiano (19,74%).

Chile liderem w szczepieniach przeciwko COVID-19.

W Chile, liczącym prawie 19 milionów mieszkańców, do połowy lutego podanych zostało już 2 miliony dawek szczepionek, a wskaźnik nadal rośnie. Na każde 100 osób zaszczepionych jest 12,43 obywateli, co daje Chile obecnie piąty najwyższy wskaźnik szczepień na mieszkańca na świecie. Rząd chilijski zdołał dotychczas zakupić 35,7 mln dawek, co oznacza, że będzie w stanie zaszczepić ponad 90% swojej populacji. Żeby osiągnąć tę liczbę kraj zawarł porozumienie z różnymi producentami szczepionek m.in. Pfizer / BioNTech, Sinovac, Covax (WHO), Johnson & Johnson i AstraZeneca. Chilijskie władze zajęły się też przekształcaniem przestrzeni publicznej w centra szczepień. Znajdują się one nie tylko w szkołach i budynkach rządowych ale także w centrach handlowych i na stadionach.

Boliwia zwraca MFW kredyt w wysokości 327 milionów USD.

Prezydent Boliwii, Luis Arce, ogłosił zwrot do Międzynarodowego Funduszu Walutowego kredytu udzielonego rządowi przejściowemu Boliwii, powstałemu po odejściu od władzy byłego prezydenta Evo Moralesa w 2019 r. Kredyt wynosił 327 milionów USD, a odsetki i prowizje, które poniesie kraj sięgają 24 milionów USD. Pożyczka udzielona została w celu zwiększenia płynności finansowej kraju podczas pandemii COVID-19. Według Prezesa Banku Centralnego Boliwii, Edwina Rojas, rząd działa „w obronie suwerenności narodowej”, a warunki kredytowe uderzają w jego „interes ekonomiczny” i przyjęcie ich jest sprzeczne z konstytucją Boliwii.

Rząd Kuby krytykuje utwór „Patria y Vida”.

Piosenka „Patria y Vida” kubańskich artystów m.in. Yotuela i Gente De Zona została skrytykowana przez rząd w Hawanie. Utwór porusza najbardziej palące problemy Kuby związane z mieszkaniem, emigracją i niedoborami żywności. Obrazy pokazane w wideo prezentują represje na wyspie i nawiązują do ostatniego strajku głodowego, który zakończył się aresztowaniem artystów i aktywistów należących do Ruchu San Isidro – akcji artystyczno-społecznej sprzeciwiającej się kubańskiemu rządowi. Utwór szybko stał się viralem i został udostępniony przez tysiące ludzi na wyspie i poza nią. Kubański minister kultury Abel Pietro, nazwał piosenkę “muzycznym pamfletem” i próbą utrudnienia potencjalnego zbliżenia między administracją Bidena a Hawaną, natomiast państwowa telewizja wezwała Kubańczyków do bicia braw i śpiewania hymnu narodowego.

Brazylia i Kolumbia odwołują karnawał 2021 w tradycyjnej formie.

Dni poprzedzające Środę Popielcową są zwykle pełne muzyki i kolorów w Rio de Janeiro, gdzie odbywa się jeden z najsłynniejszych karnawałów na świecie. W tym roku jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że ulice miasta są opustoszałe, a impreza została odwołana. Podobnie sytuacja ma się w Baranquilli, gdzie postanowiono przenieść imprezę do sieci. Brak przyjezdnych oznacza brak zarobków dla miejscowych. Organizatorzy podkreślają jednak, że kluczowa jest ochrona zdrowia.

Powstanie serialowa ekranizacja o Fridzie Kahlo.

W tym roku rozpoczyna się produkcja serialu opowiadającego o życiu artystki i ikony meksykańskiej kultury – Fridy Kahlo. Serial wyreżyseruje pochodzący z Wenezueli Joel Nova. Producenci podkreślają, że zależy im aby przedstawić losy malarki z maksymalnie kobiecego punktu widzenia dlatego zakłada się, że przy produkcji będą pracować głównie kobiety. Nie jest jeszcze wiadomo na której platformie będzie można oglądać serial.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *