Iberonews 2021-03-01

Przed Wami kolejna odsłona Iberonews – zapraszamy do czytania.

Przewodnicząca delegatury UE w Wenezueli uznana za persona non grata.

W środę rząd Wenezueli nakazał wydalenie przewodniczącej delegatury Unii Europejskiej z w związku z decyzją Unii o nałożeniu sankcji na 19 wpływowych Wenezuelczyków oskarżonych o łamanie praw człowieka i zasad demokracji. Isabel Brilhante Pedrosa miała 72 godziny na opuszczenie kraju. Minister spraw zagranicznych Wenezueli Jorge Arreaza powiedział, że Brilhante Pedrosa została uznana za persona non grata decyzją prezydenta Nicolása Maduro.

Wizyta prezydenta Argentyny w Meksyku.

Prezydent Argentyny Alberto Fernández złożył oficjalną wizytę w Meksyku. Centralnymi punktami wizyty było spotkanie z przedsiębiorcami, odwiedzenie miejsca produkcji szczepionki AstraZeneca oraz wspólne z prezydentem Meksyku, Andrésem Manuelem López Obradorem, uczczenie 200. rocznicy podpisania “Plan de Iguala” – dokumentu, który położył podwaliny pod ogłoszenie przez Meksyk niepodległości od Hiszpanii. Podczas ceremonii prezydenci zawiązali sojusz na rzecz zwalczania nierówności w Ameryce Łacińskiej.

Pierwszy przypadek uznania prawa do eutanazji w historii Peru.

Władza sądownicza Peru nakazała Ministerstwu Zdrowia uszanować decyzję Any Estrady Ugarte, aby zakończyć jej życie poprzez procedurę eutanazji. Jest to tym samym pierwszy taki przypadek w historii Peru, w kraju, w którym eutanazja generalnie jest zabroniona, kiedy uznaje się prawo człowieka zakończenia życia.

44-letnia Ana Estrada cierpi na zapalenie wielomięśniowe, chorobę zwyrodnieniową, która utrzymuje ją w łóżku w domu od 2015 roku. Wtedy to opuściła oddział intensywnej terapii w szpitalu, w którym zdiagnozowano u niej tę chorobę. Stan, w jakim się znajduje, wymaga całodobowej opieki medycznej i podłączania w nocy do respiratora.

Rekordowa liczba ofiar w zamieszkach w ekwadorskich zakładach karnych.

Przynajmniej 79 więźniów zginęło w zamieszkach pomiędzy członkami konkurencyjnych gangów w zakładach karnych w Cuenca, Guayaquil y Latacunga. Liczba ta przekracza całkowitą ilość ofiar wśród skazanych w Ekwadorze w całym roku 2020 i pokazuje niewydolność ekwadorskiego systemu więziennictwa. Władze przejęły już kontrolę nad zakładami karnymi, w których odbyły się zamieszki. Według rządu wtorkowe starcia były skoordynowane w czasie i spowodowane przez dwa gangi rywalizujące o kontrolę nad więzieniami oraz rynkiem przestępczym. Jako pośrednie przyczyny zamieszek wymienia się przeludnienie zakładów karnych oraz plany oszczędnościowe rządu w kontekście nadzoru i warunków panujących w więzieniach.

Narodowe protesty w Argentynie na skutek skandalu “Vacunatorio VIP”.

Argentyńczycy wyszli na ulicę po ujawnieniu informacji o siatce polityków, przedsiębiorców, związkowców i dziennikarzy, którzy przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19 poza kolejnością. W konsekwencji minister zdrowia Ginés González García został pozbawiony urzędu. Skandal wyszedł na światło dzienne podczas wywiadu radiowego dziennikarza Horacio Verbitsky, który przyznał, że uzyskał dostęp do szczepionki dzięki znajomości z ministrem zdrowia.

Przypadki szczepień poza kolejnością znane są w innych częściach Ameryki Łacińskiej. W Peru skandal został opatrzony nazwą „Vacunagate” – nielegalnie zaszczepionych zostało ponad 450 osób.

Przedmiotem krytyki są również działania władz Wenezueli. Prezydent Maduro zapowiedział, że w pierwszej kolejności szczepionkę przyjmą osoby zajmujące stanowiska polityczne.

Od 1 marca Machu Picchu ponownie otwarte dla turystów.

16 marca 2020 roku Machu Picchu zostało zamknięte na 8 miesięcy, by móc przyjąć turystów dopiero listopadzie. Nie na długo, bo 31 stycznia tego roku ponownie zadecydowano o jego zamknięciu.

W poniedziałek, 1 marca, klejnot turystyki w Peru zostanie jednak znów otwarty. Dziennie legendarne miasto Inków będzie mogło zwiedzić 897 osób przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Dla porównania, w czasach przed pandemią liczba ta wynosiła 2244, obecnie więc tylko 40% z tych osób będzie mogło zostać wpuszczonych. Taki stan zostanie utrzymany przynajmniej do 14 marca.

Inauguracja muralu na cześć legendarnego muzyka Johnny’ego Pacheco.

Ministerstwo Kultury Republiki Dominikany zainaugurowało w piątek 26 lutego mural na cześć legendarnego dominikańskiego muzyka Johnny’ego Pacheco. Mural znajduje się w stolicy, Santo Domingo, obok Biblioteki Narodowej.

Pacheco przyszedł na świat w Santiago de los Caballeros, jednak jako 11-letni chłopiec przeniósł się wraz z rodzicami do Nowego Jorku, gdzie też zmarł 25 lutego br. w wieku 85 lat.

Był jednym z czołowych przedstawicieli tańca późnych lat pięćdziesiątych zwanego pachanga, mieszanki kubańskich rytmów i merengue, które przyniosły mu światową sławę i odegrały ważną rolę w ewolucji muzyki latynoskiej. Przykład utworu Johnny’ego Pacheco możecie usłyszeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=lOigLItvF-c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *