Przed Wami dzisiejszy zbiór newsów z Ameryki Łacińskiej, zapraszamy do czytania!
Wybory prezydenckie w Ekwadorze od tygodnia bez wyników.
Minął tydzień od niedzielnych wyborów prezydenckich, a Ekwador wciąż nie wie, który kandydat zmierzy się w drugiej turze z Andrésem Arauzem. Jako jedyny uzyskał on wystarczającą większość, aby zapewnić sobie miejsce w drugiej turze 11 kwietnia. Jego potencjalnych rywali, Guillermo Lasso i Yaku Pérez, dzieli od siebie jedynie kilkadziesiąt głosów. Zostaną one jeszcze raz przeliczone w 17 prowincjach kraju.
Airbnb i CDMX zapewnią zakwaterowanie kobietom będącym ofiarami przemocy domowej.
Serwis internetowy Airbnb we współpracy z Sekretariatem ds. Kobiet („Semujeres”) miasta Meksyk zapewni tymczasowe zakwaterowanie kobietom będącym ofiarami przemocy domowej. Airbnb przekaże darowiznę w wysokości 52 tysięcy 500 dolarów na rzecz Semujeres, aby zapewnić ochronę w bezpiecznej przestrzeni kobietom, które muszą opuścić swoje domy oraz pomóc im oraz ich dzieciom w rozpoczęciu życia wolnego od przemocy. Jest to pierwsza inicjatywa wdrożona przez Airbnb w Ameryce Łacińskiej.
Kuba zwiększa udział sektora prywatnego w gospodarce. Media nadal pod kontrolą rządu.
Rząd kubański opublikował listę 2110 rodzajów działalności gospodarczej, które będzie można wykonywać w sektorze prywatnym. Do tej pory lista ta obejmowała 127 aktywności. Pod kontrolą publiczną wciąż pozostają działalności związane z mediami i komunikacją (edycja książek i gazet, transmisje radiowe, produkcja audiowizualna, czy kinematografia). Reformy gospodarcze są odpowiedzią na trudną sytuację gospodarczą spowodowaną pandemią oraz sankcjami nakładanymi na wyspę przez USA.
Trzy filmy latynoamerykańskie półfinalistami w walce o tegoroczne Oscary.
Wśród 15 konkurentów o statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego znalazły się 3 filmy latynoamerykańskie: meksykański dramat muzyczny „Ya no estoy aquí”, docu-fiction z Chile „El agente topo” i nakręcony w Gwatemali horror „La llorona”.
Ostateczna lista kandydatów we wszystkich kategoriach ogłoszona zostanie 15 marca. Gala rozdania odbędzie się 25 kwietnia – 2 miesiące po planowanym terminie w związku z pandemią koronawirusa
Kolumbia z największą liczbą zabójstw dokonanych na obrońcach praw człowieka według HRW.
Według organizacji Human Rights Watch, Kolumbia jest jednym z najmniej bezpiecznych miejsc na świecie dla obrońców praw człowieka. Ponad 400 z nich zostało zamordowanych od 2016 roku. „Liczby są szokujące. Ci przywódcy walczą z partyzantami, handlarzami narkotyków, dla dobra swoich ziem ”- mówi dyrektor ds. Ameryk HRW, José Miguel Vivanco. Organizacja wkrótce przedstawi szczegółowe sprawozdanie Prezydentowi Kolumbii Ivánowi Duque.