Iberonews 2021-02-14

Przed Wami dzisiejszy zbiór newsów z Ameryki Łacińskiej, zapraszamy do czytania!

Wybory prezydenckie w Ekwadorze od tygodnia bez wyników.

Minął tydzień od niedzielnych wyborów prezydenckich, a Ekwador wciąż nie wie, który kandydat zmierzy się w drugiej turze z Andrésem Arauzem. Jako jedyny uzyskał on wystarczającą większość, aby zapewnić sobie miejsce w drugiej turze 11 kwietnia. Jego potencjalnych rywali, Guillermo Lasso i Yaku Pérez, dzieli od siebie jedynie kilkadziesiąt głosów. Zostaną one jeszcze raz przeliczone w 17 prowincjach kraju.

 

Airbnb i CDMX zapewnią zakwaterowanie kobietom będącym ofiarami przemocy domowej.

Serwis internetowy Airbnb we współpracy z Sekretariatem ds. Kobiet („Semujeres”) miasta Meksyk zapewni tymczasowe zakwaterowanie kobietom będącym ofiarami przemocy domowej. Airbnb przekaże darowiznę w wysokości 52 tysięcy 500 dolarów na rzecz Semujeres, aby zapewnić ochronę w bezpiecznej przestrzeni kobietom, które muszą opuścić swoje domy oraz pomóc im oraz ich dzieciom w rozpoczęciu życia wolnego od przemocy. Jest to pierwsza inicjatywa wdrożona przez Airbnb w Ameryce Łacińskiej.

 

Kuba zwiększa udział sektora prywatnego w gospodarce. Media nadal pod kontrolą rządu.

Rząd kubański opublikował listę 2110 rodzajów działalności gospodarczej, które będzie można wykonywać w sektorze prywatnym. Do tej pory lista ta obejmowała 127 aktywności. Pod kontrolą publiczną wciąż pozostają działalności związane z mediami i komunikacją (edycja książek i gazet, transmisje radiowe, produkcja audiowizualna, czy kinematografia). Reformy gospodarcze są odpowiedzią na trudną sytuację gospodarczą spowodowaną pandemią oraz sankcjami nakładanymi na wyspę przez USA.

 

Trzy filmy latynoamerykańskie półfinalistami w walce o tegoroczne Oscary.

Wśród 15 konkurentów o statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego znalazły się 3 filmy latynoamerykańskie: meksykański dramat muzyczny „Ya no estoy aquí”, docu-fiction z Chile „El agente topo” i nakręcony w Gwatemali horror „La llorona”.

Ostateczna lista kandydatów we wszystkich kategoriach ogłoszona zostanie 15 marca. Gala rozdania odbędzie się 25 kwietnia – 2 miesiące po planowanym terminie w związku z pandemią koronawirusa

 

Kolumbia z największą liczbą zabójstw dokonanych na obrońcach praw człowieka według HRW.

Według organizacji Human Rights Watch, Kolumbia jest jednym z najmniej bezpiecznych miejsc na świecie dla obrońców praw człowieka. Ponad 400 z nich zostało zamordowanych od 2016 roku. „Liczby są szokujące. Ci przywódcy walczą z partyzantami, handlarzami narkotyków, dla dobra swoich ziem ”- mówi dyrektor ds. Ameryk HRW, José Miguel Vivanco.  Organizacja wkrótce przedstawi szczegółowe sprawozdanie Prezydentowi Kolumbii Ivánowi Duque.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *