Iberonews 2021-02-07

Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem newsów z Ameryki Łacińskiej z tego tygodnia:

Wybory prezydenckie w Ekwadorze

7 lutego w Ekwadorze odbędą się wybory, w których wyłoniony zostanie prezydent oraz wiceprezydent kraju na lata 2021-2025. Równocześnie w pierwszej turze zrealizowane zostaną wybory parlamentarne. Wyborcy mimo pandemii udadzą się osobiście do urn. Jednym z najważniejszych tematów kampanii prezydenckiej jest trudna sytuacja ekonomiczna kraju, znacznie pogłębiona teraz przez pandemię COVID-19. Potencjalnymi zwycięzcami są ekonomista Andrés Arauz oraz biznesmen Guillermo Lasso.

35 mln szczepionek z programu Covax trafi do Ameryki Łacińskiej

Do Ameryki Łacińskiej trafi 35 mln szczepionek w ramach programu Covax 35 Światowej Organizacji Zdrowia. Program ma rozdzielić łącznie 330 mln szczepionek (głównie AstraZeneca-Oxford) do połowy 2021 r., a 2,3 mld do końca roku, w większości do krajów rozwijających się. Tymczasem w Chile zaczęto już stosować chińską szczepionkę Sinovac, a Meksyk (śladami Argentyny) zamówił rosyjską szczepionkę Sputnik.

Kuba chce wyprodukować 100 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Kubański instytut badań epidemiologicznych (Instituto Finlay de Vacunas) potwierdził, że produkowana przez niego szczepionka przeciwko COVID-19 o nazwie Soberana-02, wejdzie w marcu w 3. fazę badań klinicznych i zostanie przetestowana na ok. 42 tys. osób. Rząd kubański zapowiada, że jest w stanie wyprodukować 100 mln dawek, przeznaczonych dla obywateli Kuby oraz odwiedzających ją turystów.

Meksyk na 3. miejscu pod względem ilości zmarłych w wyniku zachorowań na COVID-19

Pod koniec zeszłego tygodnia Meksyk wyprzedził Indie w liczbie osób zmarłych z powodu zachorowania na COVID-19, plasując się tym samym na 3. miejscu zaraz po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Liczba zmarłych przekroczyła 165 tysięcy. Kraj boryka się z brakiem dostaw szczepionek i sięgającą niemal 2 milionów liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Pożar na terytorium Patagonii

Pożar, który rozpoczął się 24.01. br. w okolicach miasta El Bolsón w patagońskiej prowincji Río Negro, spowodował jak dotąd poważne szkody w środowisku, niszcząc według różnych źródeł od 6000 do 8500 ha dziewiczego lasu. Wiadomo o jednej osobie poszkodowanej. Temperatura w regionie obecnie wynosi ponad 35 stopni z wilgotnością 10%, co nie sprzyja gaszeniu pożaru. Śledczy wstępnie uważają, że pożar wybuchł przypadkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *