Huragan Otto wkroczył na ląd

W czwartek huragan Otto dotarł do wybrzeży Nikaragui i wkroczył na ląd w okolicach miasta San Juan na północy kraju, kierując się w stronę Kostaryki. Wiatry, które towarzyszyły Otto, osiągały średnio prędkość 165 km/h, przy czym poszczególne podmuchy dochodziły nawet do 195 km/h.

Jak podaje prasa nikaraguańska, Otto spowodował znaczące szkody w kraju. Pozostawił po sobie obalone drzewa, zniszczone domy i pozrywane linie wysokiego napięcia. Co więcej, zgodnie z przewidywaniami, już w czwartek rano rozpoczęła się fala ulew nad Ameryką Środkową.

W Kostaryce trwają intensywne przygotowania do nadejścia huraganu. Ludność jest ewakuowana z terenu objętego najwyższym zagrożeniem i umieszczana w schronach. Mobilizacja obejmuje głównie południową część kraju.

Zaledwie godzinę po niszczycielskim wtargnięciu Otto do Nikaragui sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej wraz z nadejściem silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się na terenie pacyficznych wód Salwadoru. Siła wstrząsu osiągnęła aż 7 stopni w skali Richtera i była odczuwalna również w Nikaragui i Kostaryce.

Ze względu na wywołane trzęsieniem ziemi zagrożenie tsunami został ogłoszony alarm w Salwadorze i Nikaragui. W pierwszym z tych państw rząd zapowiedział również ewakuację całego wybrzeża. United States Geological Survey (amerykańska instytucja naukowa, zajmuje się głównie badaniami z zakresu geologii, hydrologii i biologii) nie potwierdziła jednak tak wysokiego stopnia zagrożenia i alarm został odwołany kilka godzin później.

Źródła:

http://www.biobiochile.cl/noticias/internacional/america-latina/2016/11/24/nicaragua-en-estado-de-emergencia-por-huracan-otto-terremoto-y-alerta-de-tsunami.shtml

http://www.biobiochile.cl/noticias/internacional/america-latina/2016/11/24/fuerte-terremoto-se-registro-en-centroamerica.shtml

Źródło obrazka:

http://endimages.s3.amazonaws.com/cache/41/59/415971f65d5ca826a05f5745fca5329c.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *