Argentyna uznaje „potrójne rodzicielstwo”

Po raz pierwszy w historii Ameryki Łacińskiej dziecko będzie miało troje rodziców. Rząd prowincji Buenos Aires podjął bezprecedensową decyzję i zezwolił na zarejestrowanie rocznego Antonia jako syna małżeństwa lesbijek oraz mężczyzny, który przekazał swoje nasienie do inseminacji.

foto: bbc.co.uk
Foto: bbc.co.uk

Rodzice chłopca uzasadnili wniosek o nadanie potrójnego nazwiska potrzebą „zagwarantowania Antoniowi jego prawa do pełnej tożsamości oraz prawa do bycia uznanym za syna obu mam i taty, bez konieczności zrzekania się jakiegokolwiek z jego praw i obowiązków”.

Mały Antonio mieszka ze swoimi mamami w mieście Mar del Plata, ale mieszkający w oddalonym o 400 km Buenos Aires tata chłopca regularnie odwiedza syna i cieszy się, że może tworzyć z nim więź.

Argentyna po raz kolejny jest pionierem w kwestii praw mniejszości seksualnych. W 2010 roku jako pierwszy kraj w Ameryce Łacińskiej zezwoliła parom homoseksualnym zawierać małżeństwa i adoptować dzieci, natomiast w 2012 roku stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził prawo pozwalające osobą transpłciowym uzgodnienie płci w dokumentach bez potrzeby udawania się do sądu.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/04/150422_argentina_nino_tres_padres_america_latina

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/sociedad/primer-caso-de-america-latina-argentina-acepta-registrar-bebe-con-tres-pa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *