Honduras: Zamordowano aktywistkę z ludności rdzennej

Berta Cáceres była znaną postacią walk o prawa ludności rdzennej w Hondurasie.

Nikt nie ma wątpliwości, że poniosła śmierć z powodu ruchów, w które była zaangażowana. Koordynatorka Rady Indian w Hondurasie, feministka, aktywistka na rzecz rolników, ekolożka. Walczyła o sprawiedliwość społeczną na forum całego kontynentu, ale przede wszystkim dla regionu, z którego sama pochodziła. Zachodnia część Hondurasu, ojczyzna ludu Lenca, została zagrożona przez projekt budowy elektrowni wodnej, Agua Zarca. Cáceres była jedną z najbardziej zagorzałych przeciwniczek planu, za co w kwietniu 2015 otrzymała nagrodę Goldmanów, jedną z najbardziej prestiżowych nagród za działania na rzecz ochrony środowiska.

Dzięki Cáceres z projektu Agua Zarca wycofała się chińska korporacja, Sinohydro, jedna z większych firm konstruujących tego typu elektrownie. Ponadto swoje poparcie wycofała Międzynarodowa Korporacja Finansowa, jedna z instytucji Banku Światowego, który najczęściej prawa obywatelskie i ruchy społecznościowe po prostu ignoruje. Tym samym trzeba uznać Cáceres za ważną osobę w walce o sprawiedliwość społeczną.

Od dawna otrzymywała pogróżki, jednakże państwowe siły nie odpowiadały na jej zgłoszenia. Nie jest pierwszą ofiarą przeciwników ruchów społecznych: między 2002 a 2014 rokiem w Hondurasie zamordowanych zostało 111 aktywistek. Natomiast w trakcie walki przeciwko Agua Zarca zginęło trzech liderów ruchu. Według ACI-Participa, honduraskiej organizacji pozarządowej, ponad 90% przypadków zabójstw i innych naruszeń praw człowieka pozostaje bez rozwiązania.

Nikt nie ma wątpliwości, że Cáceres, zamordowana we śnie we własnym domu, poniosła śmierć z powodu kierowania ruchem społecznym. Jednakże policja uznała, że dokonano włamania w celu rabunkowym. Prawdopodobieństwo rozwiązania sprawy i skazania winnych praktycznie nie istnieje.

Foto: http://ichef.bbci.co.uk/ Cáceres z matką.
Foto: http://ichef.bbci.co.uk/
Cáceres z matką.

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/04/150423_honduras_berta_caceres_am

http://www.entrepueblos.org/index.php/2737-vidas-y-territorios-2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *