Gwatemala: Marimba uznana za Dziedzictwo Kulturowe Ameryk

Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) uznała marimbę, gwatemalski instrument ludowy, za Dziedzictwo Kulturowe Ameryk. Odznaczenie przekazał rządowi Gwatemali Sekretarz Generalny OPA, José Miguel Insulza.

Foto: tiwy.com
Foto: tiwy.com

Wyróżnienie marimby oznacza uznanie jej szczególnego powiązania z narodem gwatemalskim, jego historią i kulturą. Władze Gwatemali podkreślają, że instrument ten dołączył tym samym do grona najważniejszych manifestacji kulturowych obu Ameryk.

Marimba jest instrumentem muzycznym z grupy idiofonów, używanym w południowej i środkowej Afryce oraz Ameryce Środkowej. Uważa się, że niezależnie od siebie ludy po dwóch przeciwnych stronach Oceanu Atlantyckiego skonstruowały pierwsze marimby. Po podboju Ameryki przez Hiszpanów i przywiezieniu murzyńskich niewolników z Afryki niektóre odmiany tego instrumentu upodobniły się do afrykańskich odpowiedników.

Gwatemala obchodzi Narodowy Dzień Marimby 20 lutego, a w związku z przyznaniem Ciudad de Guatemala tytułu Iberoamerykańskiej Stolicy Kultury na 2015 rok, przez cały miesiąc będą odbywać się wydarzenia dedykowane wyróżnionemu instrumentowi. Zaplanowano m.in. wystawy fotograficzne, koncerty i pokazy tańca.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=6XuVGmmA-oU]

Źródło:

http://www.oas.org/es/centro_noticias/comunicado_prensa.asp

http://lahora.gt/la-marimba-guatemalteca-patrimonio-cultural-de-las-americas-primera-parte/

http://www.agn.com.gt/index.php/component/k2/item/24045-la-oea-declarar-a-la-marimba-de-guatemala-como-patrimonio-de-las-americas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *