14 lutego miała miejsce 136. rocznica inwazji chilijskiej na Antofagastę. Z tej okazji prezydent Evo Morales odnowił żądania dotyczące odzyskania przez kraj dostępu do Pacyfiku.
W kwietniu 2013 roku Boliwia złożyła w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze pozew przeciwko Chile, który ma skłonić ów kraj do negocjacji w sprawie dostępu do morza. Obecnie Boliwia stanowi jedno z dwóch śródlądowych państw Ameryki Południowej.
Dnia 14 lutego 1879 roku wojsko chilijskie wpłynęło do boliwijskiej wówczas Antofagasty. Był to początek tzw. Wojny o Pacyfik, w wyniku której Boliwia utraciła 120 tys. km² terytorium oraz ponad 400 km wybrzeża. Według Boliwijczyków inwazja chilijska stanowiła odpowiedź na podpisany przez Boliwię kontrakt związany z eksportem guano. Chile miało dążyć do objęcia saletry i guano kontrolą, by ochronić interesy handlowe Brytyjczyków.
Podczas konferencji prasowej w Oruro Morales podkreślił wagę jedności w dążeniu do odzyskania ziem na wybrzeżu pacyficznym. Zaznaczył przy tym, że żądania Boliwii cieszą się poparciem wszystkich obywateli, dwóch byłych prezydentów kraju oraz społeczności międzynarodowej.