Boliwia walczy o dostęp do morza

14 lutego miała miejsce 136. rocznica inwazji chilijskiej na Antofagastę. Z tej okazji prezydent Evo Morales odnowił żądania dotyczące odzyskania przez kraj dostępu do Pacyfiku.

W kwietniu 2013 roku Boliwia złożyła w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze pozew przeciwko Chile, który ma skłonić ów kraj do negocjacji w sprawie dostępu do morza. Obecnie Boliwia stanowi jedno z dwóch śródlądowych państw Ameryki Południowej.

Dnia 14 lutego 1879 roku wojsko chilijskie wpłynęło do boliwijskiej wówczas Antofagasty. Był to początek tzw. Wojny o Pacyfik, w wyniku której Boliwia utraciła 120 tys. km² terytorium oraz ponad 400 km wybrzeża. Według Boliwijczyków inwazja chilijska stanowiła odpowiedź na podpisany przez Boliwię kontrakt związany z eksportem guano. Chile miało dążyć do objęcia saletry i guano kontrolą, by ochronić interesy handlowe Brytyjczyków.

Podczas konferencji prasowej w Oruro Morales podkreślił wagę jedności w dążeniu do odzyskania ziem na wybrzeżu pacyficznym. Zaznaczył przy tym, że żądania Boliwii cieszą się poparciem wszystkich obywateli, dwóch byłych prezydentów kraju oraz społeczności międzynarodowej.

Źródło: http://www.eleconomistaamerica.cl/politica-eAm-cl/noticias/6477630/02/15/Bolivia-Chile-Morales-reivindica-la-demanda-contra-Chile-cuando-se-cumplen-136-anos-de-la-invasion-chilena.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *