Gastón Acurio* to jedna z najjaśniejszych gwiazd latynoamerykańskiej sceny kulinarnej. Dziesiątki osób chcą mieć z nim zdjęcie, pozdrowić go, uścisnąć rękę lub podziękować za to, co zrobił dla kuchni peruwiańskiej (i nie tylko!).
W wywiadzie dla AmericaEconomia Acurio rozwija pogląd o tym, że kuchnia jest motorem zmian społecznych. W jego wizji kuchnia ta powinna być odpowiedzialna i zrównoważona, gdzie wszyscy uczestniczący w procesie tworzenia jedzenia od rolnika po konsumenta, wzbogacają się.
Sytuację kulinarną w Ameryce Łacińskiej określił jako dobrą. To wszystko dzięki temu, że ludzie są coraz bardziej świadomi właśnie tych relacji konsument-producent dzięki festiwalom jedzenia czy działalności kucharzy i propagowaniu regionalnych produktów. Konsumentem jest dziś człowiek dumny ze swojej kultury, swoich produktów i dzięki temu popierający regionalnych rolników oraz mający do nich szacunek.
Acurio poruszył również wątek polityczny. Według niego: „Polityka jest trudna, ponieważ ci, którzy mają narzędzia ułatwiające partnerstwo, współpracę konsumentów i producentów oraz możliwość tworzenia warunków przyspieszających rozwój gospodarki, tracą energię na absurdalną grę polityczną”. Okazuje się jednak, że peruwiański szef kuchni nie zamierza dołączyć do świata polityki: „Błędem byłoby, gdyby kucharzom oddać władzę polityczną.”.
Bez wątpienia taka postawa człowieka świadomego swojej dobroczynnej działalności społecznej przyczynia się do zmian świadomości nie tylko Peruwiańczyków, ale ludzi w całej Ameryce Łacińskiej. Trzymając się z dala od polityki może zrobić więcej dla kuchni peruwiańskiej. Dużą zaletą jest nie tylko jego umiejętność patrzenia na problemy kraju z pewnym dystansem, ale także inwestowanie w rozwój młodych ludzi i dawanie im „dobrego startu” w życiu.
*Gaston Acurio (ur. 1967) – peruwiański szef kuchni i ambasador kuchni Peru. Ukończył paryską szkołę gotowania Le Cordon Bleu. Po powrocie do kraju, stworzył nową, lżejszą kuchnię ojczystą przy użyciu poznanych, francuskich technik. Acurio jest pomysłodawcą i właścicielem ponad 30 cevicherii w 12 krajach. Oprócz biznesu zajmuje się działalnością społeczną. Jest założycielem fundacji Pachacutec, która szkoli przyszłych kucharzy. Warto wspomnieć, że Acurio został Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF, a w 2005 roku został okrzyknięty Przedsiębiorcą Roku przez AméricaEconomía
Anna Kołakowska
Źródło: http://www.americaeconomia.com/negocios-industrias/gaston-acurio-el-error-seria-que-los-cocineros-vayamos-al-poder-politico