Boliwia: niezależność żywnościowa do 2020?

Według planu rządu Moralesa Boliwia ma się stać państwem zupełnie niezależnym pod względem produkcji spożywczej już za kilka lat.

W ubiegłym roku rząd przeznaczył 45 milionów dolarów na wsparcie dla producentów żywności, w tym roku ma to być kolejne 40 milionów. Inwestycje już dają owoce: produkcja spożywcza w 2015 roku wzrosła w porównaniu do poprzedniego o 25%. Taki sam wzrost jest celem roku bieżącego.

Natomiast celem długoterminowym jest zaniechanie importowania żywności w roku 2020, tak aby to lokalni producenci byli jedynym źródłem artykułów spożywczych. Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Rybołówstwa prowadzi obecnie 20 projektów, które skupiają się na wspieraniu hodowli zwierząt takich jak owce, a także produkcji ziemniaków, pomidorów, pszenicy, owoców, kawy, kakao oraz hodowli ryb.

Ministerstwo próbuje również popularyzować szkolnictwo wyższe wśród rolników, tak aby mogli oni zastosować nowe technologie w produkcji rolniczej. Co istotne wspomagani mają być drobni producenci, a plan bezpieczeństwa żywnościowego ma być oparty na własnej produkcji, a nie zagranicznych koncernach spożywczych, których działania często powadzą do skażenia środowiska, a stosowane środki chemiczne – do chorób genetycznych u lokalnej ludności, jak to się dzieje np. w Argentynie.

Zgodnie z art. 16 konstytucji “Każda osoba ma prawo do wody i pożywienia”, a państwo zobowiązane jest do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego dla całego społeczeństwa. Jest to jeden z elementów walki z ubóstwem w tym kraju.

Źródła:

http://www.telesurtv.net/news/Mas-de-40-millones-de-dolares-invertira-Bolivia-en-alimentos-20160325-0034.html

Bolivia to Be Completely Food Independent in 2020 by Investing in Small Farmers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *