FIFA chce ukarać Argentyńczyków

140614023802_sp_equipo_futbol_argentina_624x351_afp
Foto: bbc.co.uk

FIFA rozważa ukaranie Argentyńskiego Związku Piłki Nożnej w związku z wydarzeniem, które miało miejsce tydzień temu przy okazji meczu towarzyskiego reprezentacji narodowej ze Słowenią. Przed rozpoczęciem spotkania piłkarze z Argentyny pokazali transparent z napisem „Malwiny są argentyńskie”.

Organizator mundialu ogłosił w piątek, że zamierza zbadać sprawę, jednak nie podano rodzaju kary, która może zostać zastosowana wobec piłkarzy. Na spotkaniu zacytowano statut, który zabrania zawodnikom podejmowania „akcji prowokacyjnych lub agresywnych”. Ponadto FIFA przypomniała, że Mistrzostwa Świata to wydarzenie sportowe, w którym nie ma miejsca na politykę.

Malwiny, zwane również Falklandami, to archipelag wysp leżący na Oceanie Atlantyckim, który należy obecnie do Wielkiej Brytanii. Argentyna rości sobie do niego prawa pomimo przegranej wojny w 1982 roku. W ostatnich latach spór między dwoma państwami nasilił się, głównie za sprawą rozpoczęcia wydobycia węglowodorów na tym terytorium. W 2013 roku przeprowadzono na wyspach referendum, w którym mniej niż 1% biorących udział (dokładnie trzy głosy) opowiedziało się za przyłączeniem ich do terytorium Argentyny.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/06/140613_fifa_malvinas_falklands.shtml

http://www.bbc.com/news/uk-21750909

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *