EZLN w wyborach prezydenckich w 2018 roku

W piątek, 14 października, Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (hiszp. Ejército Zapatista de Liberación Nacional, EZLN) opublikowała manifest informujący o planach wystawienia oficjalnej kandydatury w wyścigu o fotel prezydencki w Meksyku. Jest to pierwsza w historii tego rodzaju deklaracja ze strony zapatystów, która ma szansę spowodować przełom na scenie politycznej tego kraju.

Kandydatką popieraną przez EZLN w walce o prezydenturę w 2018 roku ma zostać kobieta, wyłoniona spośród ludności tubylczej decyzją V Narodowego Kongresu Tubylczego (Quinto Congreso Nacional Indígena, CNI). Jak dotąd, nieznane są dane przyszłej reprezentantki EZLN, która mimo poparcia ze strony Zapatystów startować będzie jako kandydatka niezależna; EZLN nie posiada bowiem statusu partii politycznej.

Ponadto, wspomniany manifest zawiera informacje na temat biernej polityki oraz działań meksykańskiego rządu uderzających w prawa ludności autochtonicznej. Główne oskarżenia przedstawione zostały w 27 punktach i odnoszą się m.in. do prywatyzacji zasobów naturalnych oraz ziemi kultywowanej przez ludy tubylcze, wywłaszczenia gruntów do uprawy żywności GMO, komercjalizacji kultury autochtonów na potrzeby ruchu turystycznego oraz zagrożeń ze strony przestępczości zorganizowanej.

Na obradach kongresu, który odbył się w San Cristóbal de las Casas w stanie Chiapas w dniach 9–14 października br., obecnych było ponad 500 delegatów z całego kraju oraz nieoficjalny przywódca Zapatystów, Subcomandante Galeano (dawniej Subcomandante Marcos). Warto wspomnieć, że temat został przemilczany przez rządowe media; informacje dotyczące tej kwestii zostały podane jedynie przez niezależne mass media.

Zapatyści nie brali do tej pory aktywnego udziału w wyborach prezydenckich; ich działania ograniczały się do ogłoszenia sprzeciwu wobec kandydatury Andrésa Manuela Lópeza Obradora jako reprezentanta „lewicy” oraz krytyki partii politycznych, zwłaszcza PRI.

Źródła:

http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2016/10/14/que-retiemble-en-sus-centros-la-tierra/

http://www.animalpolitico.com/2016/10/ezln-lanzara-una-candidata-indigena-independiente-las-elecciones-2018/

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/10/15/mexico/1476496804_589042.html?id_externo_rsoc=FB_CM

Foto: http://www.publimetro.com.mx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *